تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Junior Poster
Junior Poster
پست: 132
تاریخ عضویت: جمعه ۵ شهریور ۱۳۸۹, ۳:۴۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 57 بار
سپاس‌های دریافتی: 486 بار

تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط jas_gholami_1347 »

امیر جاهدی مطرح کرد: [External Link Removed for Guests]  عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص عملیاتی شدن رادار کیهانی ایران گفت: رادار کیهانی که هم اکنون در حال تست میدانی است پس از راه اندازی، می تواند هواپیماهای سطح مقطع پایین، موشک های کروز و هواپیماهای برد بلند استراتژیک را رهگیری و منهدم کند. 

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، امیر "بهروزجاهدی" معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در گفتگو با مهر، در خصوص نقش پدافند هوایی در رزمایش بزرگ فدائیان ولایت 3 اظهارداشت: پدافند هوایی بصورت شبانه روز در همه عرصه ها بویژه رزمایشهای نیروهای مسلح حضوری فعال دارد بطوریکه محیط رزمایش و تمرینهای تاکتیکی را برای نیروهای مسلح امن می کند. پدافند هوایی با تجهیزاتی همچون رادارهای پیشرفته، سامانه های موشکی بردبلند و بردکوتاهی و هواپیماهای شکاری-رهگیری که در اختیار دارد همواره محیط رزمایش را تحت نظر دارد.
وی اضافه کرد: در این رزمایش که نیروی هوایی در منطقه شمالغرب برگزار کرد پدافند هوایی ضمن هوشیاری و مراقبت از فضای برون مرزی، فضای داخل مرز را برای تردد هواپیماها در مسیر رفت و برگشت برعهده داشت تا اگر احیانا جنگنده ها با مشکلی برخورد کردند و نیاز به مراجعت داشتند پدافند برای آنها مسیر برگشت را مشخص می نماید.
معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص حضورپرنده های شکاری-رهگیر پدافند هوایی در این رزمایش گفت: هواپیماهایی که در اختیار پدافند است و ماموریت دفاعی پدافند را اجرا می کنند شامل هواپیماهای شکاری رهگیر مانند هواپیماهای "F4-F5-F14 ، MIG29" است که تماما به سلاح های جدید مسلح شده اند در این رزمایش نقش آفرینی قابل توجهی داشتند.
وی تصریح کرد: ما یک دفاع هوایی سریع الاقدام داریم یعنی به محض اینکه احساس تهدید کنیم اولین اقدام ما در بحث شناسایی و درگیری اعزام پرنده های رهگیر خواهد کرد لذا در این رزمایش هم هواپیماهای شکاری-رهگیر ما موفقیت های بسیار زیادی را کسب کردند.

 برد 30 کیلومتری موشکهای ایرانی 

جاهدی در خصوص مهمات نصب شده بر روی این پرنده ها گفت: مهمات جدید هوشمندی بر روی هواپیماهای شکاری-رهگیر نصب شدند عبارت است از بمبهای 250 و 500 پوندی و موشکهایی مشابه موشکهای "M7-M9-R27, R73" که بومی شده اند بطوریکه علاوه بر افزایش برد موشکی از دقت و قدرت تخریب بالاتری برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: برد این موشکها از 6 تا 30 کیلومتر متغییر است و کاربرد آنها بستگی به نوع استفاده ای که از آنها می شود دارد.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه تاکتیک انجام عملیات سوخت گیری به مدت 5 ساعت بین هواپیماهای شکاری و جنگنده در این رزمایش بسیار حائز اهمیت بود، به کارگیری همزمان سامانه‌های بومی‌سازی شده غربی و شرقی موجود و هواپیماهای شکاری بمب‌افکن بومی صاعقه و نسل جدید آذرخش همچنین بکارگیری تسلیحات هوشمند جدید ازجمله موشک‌های لیزری برد کوتاه و بلند و همچنین موشک‌های تلویزیونی و حرارتی هوا به هوا و ارزیابی بمب‌های هوشمند دورایستا با برد بلند را از دیگر ویژگی‌های برجسته این رزمایش به شمار آورد.

وی افزود: پرواز در شب و شلیک به اهداف متحرک با استفاده از موشک های پیشرفته جدید از دیگر ویژگی های این رزمایش بود.

 ویژگیهای رادار کیهانی با برد 3000 کیلومتر 

جاهدی در خصوص توانمندی راداری کشور و زمان عملیاتی شدن رادار کیهانی گفت: در زمینه طراحی و تولید رادارها حرف های زیادی برای گفتن داریم که نمونه آن رادار کیهانی است که هم اکنون در حال تست میدانی است و انشاءالله در آینده ای نزدیک از این رادار که برد 3 هزار کیلومتری دارد برای پوشش فضای فرامنطقه ای خود استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: این رادار پس از راه اندازی، می تواند همه هواپیماهای سطح مقطع پایین، موشک های کروز و هواپیماهای برد بلند استراتژیک را رهگیری و منهدم کند.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص رادارهایی که در این رزمایش عملیاتی شدند نیز گفت: در این رزمایش بیشتر از رادار "مطلع الفجر" که راداری بومی است وبردی بیش از 300 کیلومتر دارد و همچنین از رادار "کاستا" که رادار هشدار زودهنگام هوایی با توانایی افزوده کشف اهداف در پس زمینه و محیط های آلوده به اخلال الکترونیکی است که در باند "UHF" کار می کند و حداکثر برد کشف آن 150 کیلومتر و دارای توانایی ردگیری همزمان حداکثر 30 هدف می باشد و این رادار از توانایی ویژه "کشف اهداف پنهانکار راداری" برخوردار است، استفاده کردیم.
وی همچنین در رابطه با استفاده از سامانه های جنگ الکترونیک در این رزمایش گفت: در بخش جنگال از سامانه های عامل یعنی سامانه هایی که بتواند بر سیستمهای رادیویی دشمن اخلال ایجاد کند استفاده کردیم. همچنین در این رزمایش از انواع و اقسام اختلالات رادیویی و راداری بر موشکها و سیستم ناوبری هواپیماها استفاده شد که اکثرا با موفقیت مقابله و دفاعی مواجه بودند.

جاهدی با بیان اینکه از سامانه‌های کاملا بومی الینت و کامینت و انواع تجهیزات "ASM" نیز استفاده کرده ایم، گفت: سامانه جنگ الکترونی جنگنده های "F4 و F5" را ارتقاء دادیم بطوریکه در این رزمایش این سامانه قابلیت شناسایی همه امواج مغناطیسی، لیزری و "IR" و پارازیته کردن همزمان امواج را داشت.

 طراحی و ساخت سامانه "GPS.JAMMER" برای کشف و انهدام موشکهای کروز 

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص چگونگی مقابله با موشک های کروز نیز گفت: با توجه به اینکه موشک های کروز سطح مقطع پائین دارند برای مقابله با موشکهای کروز در دفاع هوایی تدابیری اندیشیده ایم مثل استفاده ازسامانه های راداری که در باند "VHF" هستند که می توانند با حساسه هایشان این نوع موشک ها را کشف و رهگیری کنند.

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه در کنار حسگرهای رادارهایی عملیاتی در باند "VHF" سامانه "GPS.JAMMER" را طراحی و ساخته ایم که می تواند کروزها را از مسیرشان منحرف کند.

وی افزود: البته از سامانه پدافندی کم‌ارتفاع که دارای رادار جستجوی سه‌بعدی با ردیاب الکترواپتیکی و نواخت 4000 تیر در دقیقه است و برای پدافند تهدیدات ارتفاع کم به کار می‌رود استفاده می کنیم.
جاهدی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به برآوردهای اطلاعاتی در نقاطی که احساس می شود دالان نفوذ موشکهای کروز است تجهیزات توپخانه ای را مستقر کرده ایم و این توپخانه ها با استفاده از ارتباطات خوبی که با شبکه یکپارچه پدافندی دارند بلافاصله با اولین کشف توسط دیده بانی بصری، رادارها و سنسورهای شنود با ایجاد حجم آتش بالا موجب انهدام موشک های کروز می شوند.

 تدابیر مقابله با موشکهای بالستیک 

وی در خصوص انهدام موشکهای بالستیک گفت: با توجه به اینکه در منطقه خاورمیانه شاهد شروع چندین جنگ بوسیله استفاده از موشک های بالستیک بوده ایم لذا سامانه هایی را برای درگیری با این نوع موشکها در نظر گرفته ایم.

به گفته معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) تمهیداتی براساس برد این نوع موشکها و همچنین پایگاههایی که این نوع موشکها از آن شلیک می شوند در قرارگاه پدافند هوایی اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر تعداد سلاح های ما 40% بیشتر از دوران دفاع مقدس است، گفت: درحال حاضر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و بویژه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در اوج آمادگی خود بسر می برد و به هر تهدید دشمن پاسخی کوبنده خواهد داد.
 
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط HASAN BARATY »

خوبه کمی در مورد رادارهای کیهانی اطلاعاتی داشته باشیم: تصویرتصویر

رادار دید بسیار دور از افق

محدودیت های رادار

واژه رادار که در حال حاضر به اسم خاص تبدیل شده است ، مرکب از حروف اول کلمات انگلیسی " کشف و فاصله یابی رادیویی " می باشد . به این ترتیب که دستگاه رادار ، امواجی را به سوی هدف ارسال کرده و پس از دریافت بازتاب ان از هدف ، فاصله از ان را از طریق محاسبه زمان رفت و برگشت موج محاسبه می کند . یکی از عوامل مهم از میان عوامل متعدد تاثیر گذار بر برد رادار ، از انجایی که امواج رادار به صورت مستقیم منتشر می شوند ، افق دید انها با افزایش فاصله ، بالا تر می رود . به این ترتیب برای کشف هواپیمایی در فاصله 400 کیلومتری ، این هواپیما می باید در ارتفااع 31000 فوت ( 9500 متر ) پرواز مند . هر هواپیمایی در پایین تر از این ارتفاع ، در زیر خط افق ( از فاصله 400 کیلومتری ) قرار می گیرد و قابل کشف نخواهد بود . برای حل این مشکل ، دو راه حل وجود دارد : اول ، افزایش ارتفاع رادار ، از طریق نصب ان بر یک سکوی هوابرد ( هواپیمای اواکس ) و دوم استفاده از رادارهایی با توان دید خارج از خط مستقیم . به این رادارها ، رادار " دید ورای افق " ( OTH ) می گویند .

تاریخچه رادارهای دید ورای افق :

بر خلاف تصور بسیاری از افراد ، اندیشه رادار ورای افق ، موضوع تازه ای نیست و این روش برای اولین بار در سال 1946 مطرح شد ؛ ولی تحقیقات جدی در این زمینه تا 4 سال بعد ، اغاز نگردید . سپس از سال 1950 فعالیتهای گسترده ای در حداقل 3 سیستم رادار دید ورای افق در امریکا انجام شد .

یکی از این سیستم ها ، با عنوان " Cobra Mist " پیمانکاری شرکت " RCA " بود . این سیستم که کار ساخت ان در اواخر دهه 60 میلادی با فرستنده ای به توان 10 مگاوات اغاز شد ، توانایی کشف " موشکهای بالستیک قاره پیما " را داشت و بخشی از برنامه ضد موشک بالستیک " ABM " ) safe guard ) به شمار می رفت . این برنامه در پی کنار گذاشتن برنامه safe guard توسط امریکا لغو شد .

برنامه دیگر با عنوان " L 440 " به پیمانکاری شرکت های ریتیون و سندرز ، یکی رادار پراکنش به جلو بود . در این سیستم که برای کشف موشکهای بالستیک به کار می رفت ، فرستنده هایی در خاور دور ( ژاپن ) ، امواج رادیویی طول بلند HF را بر فراز اوراسیا منتشر می کردند که از لایه یونسفر بازتاب یافته و در سایت های مستقر در انگلستان دریافت می شد . کشف موشک پرتاب شده از طریق ایجاد اشفتگی در لایه یونسفر جو به دلیل شعله موتور موشک که باعث ایجاد تغییرات قابل تشخیص در علایم رادیویی می شد ، انجام گرفت . با اینکه در سال 1968 اعلام شد که این سیستم عملیاتی گردیده ، ولی این سیستم در حدود 8 تا 10 سال بعد ، به نفع ماهواره های ویژه اخطار پرتاب موشک ، کنار گذاشته شد .

رادارهای کنونی دید ورای افق ، رادارهای پراکنش به عقب نام دارد . در این سیستم ، همانند رادارهای معمولی ، امواج رادار ، پس از برخورد با هدف ، به سمت عقب بارتاب یافته و توسط گیرنده رادار ، که در این مورد ، در فاصله نسبتا زیادی از فرستنده – به منظور دوری از تداخل امواج – قرار دارد ، دریافت می شود . این سیستم برای کشف هدف های " هوا تنفسی " ( هواپیما و موشک های کروز ) طراحی شده است .
نحوه کارکرد رادار دید ورای افق :

رادار دیدی ورای افق به بخش خاصی از طیف تشعشعات الکترومغناطیسی در طول موجی که اصطلاحا باند HF نامیده می شود با فرکانس 30-3 مگاهرتز و طول موج 10 تا 100 متر ، وابسته است و با استفاده از بخش فوقانی جو زمین در ارتفاع 60 تا 360 کیلومتری که یونسفر نامیده می شود ، کار می کند . این بخش از جو شامل چندین لایه از هوای فوق العاده رقیق حامل بارهای الکتریکی ( یونیزه ) است و تراکم الکترون های ازاد ان از لایه ای به لایه دیگر ، در طی شب و روز ، فصول سال و فعالیت لکه های خورشیدی و عرض جغرافیایی ، بسیار متغیر است .

در حالی که امواج مایکروویو در محدوده فرکانس " گیگاهرتز " که معمولا در رادارهای معمولی استفاده می شوند ، از این لایه عبور می کند ، بخش قابل توجهی از امواج فرکانس پایین تر HF توسط این لایه به سوی سطح زمین منعکس می شوند و در فواصلی دورتر از خط افق به برخورد با سطح زمین به عقب و به سوی فرستنده منعکس می شوند ، در بازگشت خود ، " تصاویری " از سطح زمین را نیز حمل می کنند .

با توجه به اینکه در این نوع رادار ، بازتاب دهنده اصلی ، سطح زمین است لذا بخش فوق العاده بزرگی از بازتاب های دریافتی ، شامل بازتاب های ناخواسته از سطح زمین و یا سطح دریاست که اصطلاحا اغتشاش نامیده می شود . این سیستم در ضمن ، بسیار مستعد از سوی منابع رادیویی ایستگاه های رادیویی موج بلند ، امواج کیهانی و یا تلاطم جوی است . با این حال ، اجسام جامد نظیر هواپیما و یا حتی کشتی که نسبت به پس زمینه حرکت می کنند ، بازتابه ای قابل تشخیصی نسبت به پس زمینه تولید می کنند که با پردازش مناسب و استفاده از فیلتر های " داپلر " ، می توان این امواج را نسبت به اغتشاشات بسیار قوی پس زمینه ، تشخیص داد . با این حال ، زمان پردازش اطلاعات ، با توجه به حجم عظیم داده های دریافتی ، نسبتا طولانی است . به علاوه ، بازتابهای دنباله های شهاب سنگ ها را نیز به عنوان منبع دیگری از اغتشاشات ، می باید شناسایی و حذف کرد . بخش بزرگی از انرژی ارسالی توسط رادارهای دید ورای افق ، به عقب و به سوی انتن گیرنده پراکنده نمی شوند ، بلکه مجددا به جلو و به سمت یونیسفر تابیده می شوند . با این حال از لحاظ تئوری ، از این روش می توان برای افزایش برد اکتشافی رادار تا حدود 6700 کیلومتر ( 3600 ناتیکال مایل ) استفاده کرد ، با این حال از لحاظ عملی ، احتمال کشف مطمئن هدف پس از اولین بازتاب اندک است .
رادار دید ورای افق تشریح شده در بالا ، از پدیده ای که به عنوان انتشار " موج اسمانی " نامیده می شود ، استفاده می کند . با این حال ، نوع دیگری از رادار دید ورای افق با استفاده از پدیده ای به نام " موج سطحی " نیز وجود دارد که از انتشار امواج پیوسته با فرکانس بسیار پایین تر بر سطح دریا استفاده می کند . از لحاظ تئوری ، با این روش قادر به پر کردی زیر خط دید در فواصل نسبتا نزدیک بوده و قادر به ارائه اخطار از تهدید موشک های کروز ، هواپیماهای بسیار پایین پرواز و ناوها تا مسافت 280 کیلومتر ( 150 ناتیکال مایل ) هستند . زیرا این نوع رادارها ، معمولا دارای حداقل برد 740 کیلومتر ( 400 ناتیکال مایل ) هستند . رادارهای موج سطحی در ضمن برای جمع اوری اطلاعات از وضعیت دریا در فواصل زیاد مناسب هستند . با این که امریکا فعالیت هایی را در زمینه تکمیل این نوع رادار ( موج سطحی ) از دهه 60 و یا 70 میلادی اغاز کرد ، ولی بر طبق گزارشات منتشره این ف شوروی بود که برای اولین بار از این نوع رادار استفاده کرد و از ان برای نظارت بر تردد ناوها در دریای ژاپن و نیز سواحل کانادا استفاده کرد . استرالیا نیز ظاهرا از این نوع رادار استفاده می کند .

کشورهای دارنده :

1- امریکا : قرارداد ساخت اولین رادار دید ورای افق پراکنش به جلو در مارس 1975 یا اسفند 1353 میان نیرو هوایی این کشور و شرکت جنرال الکتریک با عنوان FPS-118 به امضا رسید ؛ ولی ازمایش ان در ژوئن 1980 یا خرداد 1359 اغاز شد . نمونه ازمایشی این سیستم با توان تشعشعی 1 مگاوات با فرستنده و گیرنده های مجزا از یکدیگر در ایالت Maine در ساحل شرقی امریکا نصب شد که پوششی 60 درجه را در فاصله 900 تا 3300 کیلومتری تامین می کرد . این پوشش ، بعدها با اضافه شدن دو سیستم دیگر ، به 180 درجه افزایش یافت . جنرال الکتریک در ضمن قراردادی را برای ساخت یک سیستم 3 بخشی دیگر در ساحل غربی امریکا امضا کرد . در 1992 یا سال 1371 ، نیرو هوایی قراردادی را برای افزودن 15 درجه در جنوب سیستم 3 بخشی سواحل شرقی برای پوشش مرزهای جنوب شرقی امضا کرد . به علاوه ، برد سیستم به 3000 مایل ( 4800 کیلومتر ) افزایش یافت و از خط استوا فراتر یافت .

ولی در پی پایان جنگ سرد ، برنامه ساخت سایت های جدید لغو گردید و فعالیت سیستم های تکمیل شده شرقی و غربی متوقف شد ، ولی در وضعیت اماده برای استفاده باقی ماند که امکان استفاده از انها را در موقع لزوم ، فراهم می کند . سپس تا سال 2002 یا سال 1381 تاسیسات ساحل غربی از وضعیت اماده برای استفاده خارج شد . سرانجام ، در ژوئیه 2007 یا تیر 1386 تمامی تاسیسات ساحل غربی برچیده شد .

نیرو دریایی امریکا نیز سیستم رادار دید ورای افق خود را با عنوان ، TPS-71 با توان جا به جایی تکمیل کرده است . این سیستم ، پوششی 54 درجه با برد 1600-500 ناتیکال مایل ( 3000-925 کیلومتر ) را تامین می کند . این سیستم در اصل ، برای تعقیب ناوگان بسیار پیش از درگیری با یگان دشمن ، به کار گرفته شد . این سیستم در الاسکا نصب شد و سواحل شرقی روسیه را در 1991 زیر پوشش داشت . ولی در سال 1993 ، این سیستم از ان محل جمع اوری شد . سپس ، اولین سیستم تولیدی در سایت ازمایشی واقع در ایالت ویرجینیا ، به منظور انجام ازمایشات و سپس مقابله با قاچاق مواد مخدر نصب شد و منطقه امریکای مرکزی و دریای کارائیب را زیر پوشش در اورد . دومین رادار تولیدی دید ورای افق قابل جا به جایی ، در ایالت تگزاس مستقر شد که ان نیز دریای کارائیب و نیز دیگر مناطق – تا جنوب کلمبیا – را زیر پوشش دارد . از این رادار نیز برای ردگیری هواپیماها و قایق های قاچاقچیان مواد مخدر استفاده می شود . سومین و اخرین نمونه این سیستم در " پورتوریکو " نصب شده و منطقه زیر پوشش ان از خط استوا فراتر رفته و تا اعماق امریکای جنوبی را شامل می شود .

2- اتحاد شوروی / روسیه :
شوروی نیز مطالعه در زمینه رادارهای دید ورای افق خود را کمابیش همزمان با امریکا اغاز کرد . بر طبق گزارشات منتشره ، اولین رادار ازمایشی انها در سال 1949 یا سال 1328 ساخته شد . برنامه جدی بعدی شوروی در این زمینه ، " دوگا -2 " نامیده می شد ، در سواحل دریای سیاه ، در نزدیکی اودسا ساخته شد و فعالیت خود را از سال 1971 یا سال 1350 رو به شرق ، اغاز کرد و از ان به طور موفقیت امیزی برای ردگیری موشک های پرتاب شده از خاور دور و اقیانوس ارام استفاده شد . در پی ان ، اولین سیستم عملیاتی که در غرب با نام " استیل یارد " شناخته میشد ، فعالیت خود را در سال 1976 یا سال 1355 اغاز کرد . این سیستم که در نزدیکی چرنوبیل احداث شد ، به منظور پوشش امریکا ، به سوی شمال غرب تنظیم شده بود . صدای بلند و متناوب ان باعث شد که اپراتورهای رادیوهای اماتوری ان را " دارکوب روسی " بنامند . روس ها بعدا فرکانس عملیاتی سیستم خود را – عمدتا به دلیل تداخل با امواج رادیویی غیر نظامی – تغییر دادند . شوروی ها یک سیستم دیگر را نیز در سیبری نصب کردند که تقریبا تمامی خاک امریکا را تحت پوشش داشت .

3- استرالیا :
علاوه بر امریکا و شوروی ، استرالیا نیز یک رادار دید ورای افق را که ساخت ان توسط وزارت دفاع این کشور در سال 1998 یا سال 1377 خاتمه یافت به خدمت گرفته است . این سیستم که " جندالی " نامیده می شود ، یک رادار " مالتی استاتیک " است . به این معنی که دارای یک فرستنده و چندین گیرنده است و به این ترتیب ، نه فقط دارای برد بسیار زیاد می باشد ، بلکه از توانایی ضد استیلت نز برخوردار است . نکته جالب توجه در مورد این سیستم ان است که ضمن برد بیشتر نسبت به رادارهای امریکایی در ابتدای دهه 80 میلادی مصرف برق ان 560 کیلو وات است که نشاندهنده پیشرفت عظیم در زمینه الکترونیک و پردازش اطلاعات در طی قریب به دو دهه است .

4- فرانسه :
این کشور نیز در طی دهه 90 میلادی برنامه رادار دید ورای افق خود با نام " نوسترداموس " را اغاز کرد و در سال 2005 توسط ارتش این کشور به خدمت گرفت . این رادار از نوع " مونو استاتیک " است – یعنی فرستنده و گیرنده ان ، در یکجا قرار دارند – و دارای 1000 کیلومتر برد و پوشش 360 درجه ای است . فرکانس عملیاتی این رادار در محدوده 6 تا 30 مگاهرتز است .

و انشاالله جمهوری اسلامی ایران در اینده بسیار نزدیک

منبع: [External Link Removed for Guests]

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
Junior Poster
Junior Poster
پست: 158
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۸۸, ۲:۰۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 281 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط f-35 »

سلام دوستان. واقعا میشه از این رادارها برای کشف موشک های کروز استفاده کرد؟
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط HASAN BARATY »

تصاویر این نوع رادارها

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

[External Link Removed for Guests]

تصویر

تصویرتصویرتصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط Mr.Amirhessam »

وی اضافه کرد: این رادار پس از راه اندازی، می تواند همه هواپیماهای سطح مقطع پایین، موشک های کروز و هواپیماهای برد بلند استراتژیک را رهگیری و منهدم کند.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 225
تاریخ عضویت: جمعه ۲۲ تیر ۱۳۸۶, ۹:۳۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3045 بار
سپاس‌های دریافتی: 1123 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط shaman »

نگفتن چجوری با موشک‌های بالستیک مقابل می‌شه؟؟ دوستان توروخدا نگید که ایران با روشی‌ که نمیگه و برخلاف نمونهٔ غربی ۱۱۰% قدرت دفاع در مقابل این گونه موشک‌ها رو داره و برای روز مبادا با استفاده از قدرت غافلگیری سعی‌ در دفاع در مقابل موشک‌های بالستیک هستش
ways of the West
wisdom of the East
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط typhoon »

سلام
ایران اصلا تهدید بالستیک نداره.
Old soldiers never die.They just fade away
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 225
تاریخ عضویت: جمعه ۲۲ تیر ۱۳۸۶, ۹:۳۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3045 بار
سپاس‌های دریافتی: 1123 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط shaman »

من که نفهمیدم اگه نداره پس چرا امیر جاهدی فرمودن راه مقابل براش هست :?
ways of the West
wisdom of the East
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط typhoon »

سلام
فقط یک توضیح کوتاه و سریع:
تنها تهدید بالستیک متصور برای ایران موشکهای بالستیک سری جریکوی اسراییل است.در یک نگاه کلی تر دفاع در برابر موشکهای بالستیک امری بسیار مشکل و برای بسیاری از کشورها غیر ممکن است و بسیاری از کشورها سعی می کنند در این زمینه با افزایش توانایی آفندی خود و برقراری موازنه های وحشت و قدرت خطر موشک بالستیک طرف مقابل را خنثی کنند.موشکهای بالستیک چه با استفاده از کلاهکهای غیر متعارف و چه متعارف از جمله مشکل سازترین سامانه های آفندی برای سیستم های پدافندی امروز در دنیا هستند.صرف انجام یک سری آزمایش به وسیله یک موشک اسکاد با فناوری دهه 50 شوروی سابق به هیچ عنوان ملاک مناسبی برای قضاوت درباره موفقیت سامانه های دفاع موشکی نمی باشد.اما در خصوص اضهارات گاه و بی گاه مسئولین پدافند هوایی هم بایستی گفت که این قبیل اضهارات به مانند صحبتهای فرمانده نداجا در خصوص توانایی ساخت ناو هواپیمابر در داخل بیشتر جنبه جنگ روانی و رسانه ای به سمت داخل را دارد.
Old soldiers never die.They just fade away
New Member
پست: 11
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۰, ۱۱:۳۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 30 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط حسن خطر »

با تایید حرفای تایفون عزیز باید بگم اگر اینطور بود قطعا نه چین نه کره شمالی و نه پدر پدر همه شون یعنی روسیه اقدام به ساخت موشک نمیکردند و اونو جز دکترین نظامی شون قرار نمیدادند که امروزه روز ایران که خودش موازنه نظامی رو با همینا برقرار کرده ! بیاد بگه اینکارو کردیم یا میتونیم بکنیم بیشتر نبرد روانی هست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۹, ۱۲:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط hf22 »

ایران تهدید بالستیکی داره غیر از اسرائیل ارتش آمریکا هم داره موشک بالستیک تولید میکنه البته نه موشک بالستیک هسته ای مثل ترایدنت بلکه نوعی موشک بالستیک دریا پایه مجهز به GPS براش مقاله آماده میکنم و نوع زمین پایه هم داره در کل نباید فراموش کرد که آمریکا میتونه موشک با چند کلاهک متعارف رو بسازه برا روزی که موشک کروز جواب نده برنامه های دیگه هم دارن پس ساده اندیش نباشید اونا در حال حاضر در مقابل جمینگ GPS کاملا ایمن شدن دیگه مثل عراق کلاه سرشون نمیره.میتونن GPS رو کاملا دریک منطقه قطع کنن و خودشون از GPS کانال امن غیر قابل ردگیری استفاده کنن . در حال حاضر ضد جمینگ GPS رو میدونم دارن جوابم داده اتفاقا روی موشک ضد رادار جازم نصب شده باقی چند سال دیگه. ماهوارهاش هم جدید هس و کاملا با هدف مقابله با جمینگ ساخته شدن و در حال استقراره تا 2015 کارش تمومه .
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: تدابیر ایران برای مقابله با موشکهای بالستیک

پست توسط Mr.Amirhessam »

با سلام خدمت دوستان عزیز

تهدید بالستیکی دیگری هم وجود دارد، عربستان سعودی مجهز به موشک بالستیکی اگر اشتباه نکم M-3 چینی است!

البته دوست عزیزم   ,

در امور نظامی کلمه کاملا ایمن تقریبا غیر ممکن است.سواد الکترونیک من خیلی کم است اما فکر نکنم طول موجی وجود داشته باشه که غیر قابل شناسایی باشه!

با تشکر
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”