آیا ایران بدنبال جنگ سایبری با آمریکا است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 228
تاریخ عضویت: جمعه ۳ آبان ۱۳۸۷, ۱۰:۱۹ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 230 بار
سپاس‌های دریافتی: 542 بار

آیا ایران بدنبال جنگ سایبری با آمریکا است؟

پست توسط reza_glb »

 
دیفنس نیوز اعلام کرد که رهبران ایران به فکر جنگ سایبری با آمریکا و متحدانش هستند.
به گزارش [External Link Removed for Guests]به نقل از مشرق، سایت خبری دیفنس نیوز در گزارشی به بررسی قدرت سایبریایران و احتمال انجام اقدامات تلافی‌جویانه توسط ایران پرداخت.
این سایت ابتدا این سوال را مطرح می‌کند: «آیا جمهوری اسلامیایران یک تهدید سایبری برای ایالات متحده محسوب می‌شود؟»، و سپس در پاسخمدعی می‌شود: «به ظاهر این عقیده دور از ذهن به نظر می‌رسد. تحت فشارتحریم‌هایی که بر اثر جاه‌طلبی‌های هسته‌ای به ایران تحمیل شده و وجودآسیب‌های اجتماعی، بعید به نظر می‌رسد ایران تهدید قریب‌الوقوعی برایایالات متحده باشد، حتی اگر ایران برای منافع ایالات متحده در خاورمیانهبزرگ چالش ایجاد کند.»
دیفنس نیوز به رغم چنین ادعاهایی تصریح می‌کند که «نشانه‌هایزیادی وجود دارد مبنی بر اینکه رهبران ایران به فکر جنگ سایبری با آمریکا ومتحدانش هستند. در ماه آگوست، وزیر اطلاعات و فن‌آوری ارتباطات ایراناعلام کرد که این وزارتخانه یک فرماندهی رسمی سایبری راه‌اندازی می‌کند.طبق گفته رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات، مأموریت این نهاد جدید دولتی، جلوگیریاز «مخرب‌های سایبری … و بسیاری از اَشکال دیگر تروریسم دولتی» است.»
این سایت به مسئله ویروس استاکس‌نت اشاره کرده و آن را یکی ازدلایل تمایل ایران برای ورود به جنگ سایبری می‌داند: «این اقدام، به طورواضح به ویروس استاکس‌نت برمی‌گردد، نرم افزاری مخرب که زیرساخت‌هایهسته‌ای ایران را بین تابستان ۲۰۰۹ تا پاییز ۲۰۱۰ هدف قرار داده بود. طبقشواهد، این ویروس خسارت قابل توجهی به تأسیسات هسته‌ای ایران وارد کردهاست. طبق برآورد انستیتو علم و امنیت بین‌المللی مستقر در واشنگتن، اینویروس عامل از کار انداختن فعالیت حدود ۱۰۰۰ الی ۹۰۰۰ سانتریفیوژ درتأسیسات هسته‌ای ایران بود.»
دیفنس نیوز مدعی شد: «در نتیجه این حمله سایبری، غنی سازیاورانیوم ــ هرچند به طور موقت ــ با تأخیرهای قابل ملاحظه‌ای مواجه شد واین روند را دچار آسیب و وقفه کرد. منبع استاکس‌نت هنوز هم به طور کاملمشخص نشده است. اسرائیل قاطعانه نقشش در انتشار و تولید این ویروس مخرب رارد می‌کند. ایالات متحده نیز در این باره سکوت اختیار کرده، گرچه تردیدهاییدرباره نقش سیا در بخشی از عملیات تکمیل و آماده‌سازی این کرم سایبری وجوددارد. به هر حال در ایران، آرایش جنگی در برابر غرب است، حداقل در خط مقدمجنگ سایبری این‌گونه است و ایران در حال بسیج و تجهیز برای مقابله با آنمی‌باشد.»
این سایت در ادامه با اشاره به صحبت‌های تقی‌پور هدف از تاسیساین فرماندهی سایبری را این گونه بیان می‌دارد: «همان‌طور که تقی پور مشخصکرد بخشی از مأموریت فرماندهی سایبری انجام اقدامات تلافی‌جویانه علیهکشورهایی است که از نظر دولت ایران دشمن و متخاصم می‌باشند. هدف مستقیم ایناقدامات نیز اسرائیل است که تهران این کشور را به تروریسم سایبری بی‌همتادر جهان متهم کرده است. همچنین اسرائیل اخیراً یک بخش سایبری نظامیراه‌اندازی کرده است که بخشی از تلاش‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسرائیل برای تبدیل این کشور به ابرقدرت سایبری جهانی می‌باشد.»
دیفنس نیوز در ادامه با استناد به مقاله‌ای از روزنامه کیهان،آمریکا را جزو اهداف بالقوه ایران برمی‌شمارد: «با این حال به نظر می‌رسدایران، آمریکا را نیز به عنوان هدف بالقوه در نظر دارد. در اواخر جولای،کیهان ، در یادداشتی به آمریکا هشدار داد زمانی که این کشور جنگ سایبری رابه عنوان توانمندی اختصاصی خود در نظر گرفت، مقاومت جمهوری اسلامی راشدیداً دست کم گرفته بود. این مقاله اشاره می‌کند که در حال حاضر ایالاتمتحده باید نگران یک بازیگر ناشناخته باشد که در هر گوشه جهان بخشی اززیرساخت‌های حیاتی این کشور را مورد حمله قرار خواهد داد.»
با این حال این سایت اذعان می‌کند که کارشناسان سایبری آمریکااین هشدارها را جدی قلمداد کرده‌اند: «متخصصانِ حفاظت زیرساخت‌ها نیز اینهشدارها را جدی گرفته‌اند. یک متخصص بخش صنایع اصلی انرژی مطرح می‌کند کهتهدیدات ایران در حال افزایش است و این صنایع اهداف بسیار واضح و عموماًپراکنده‌ای می‌باشند. بخش صنایع در حال حاضر به طور فزاینده چشم به واشنگتندوخته است تا دولت راهنمایی‌های لازم را در مورد این تهدیدات و نحوهآمادگی بهتر در مقابل آن ارائه دهد.»
دیفنس نیوز یکی از مشکلات آمریکا در زمینه سایبری را عدماجماع نظر پیرامون چگونگی مقابله با تهدیدات سایبری بیان داشته و می‌نویسد:«تاکنون پاسخ به این سوال چندان امیدبخش نبوده است. در طول دو سال گذشته،دولت اوباما زمان زیادی را صرف تفکر و برنامه‌ریزی درباره امنیت سایبریکرده است. اما استراتژی بین‌المللی دولت در زمینه فضای سایبری که در ماه میمنتشر شد، تاکید کمی بر بازدارندگی و مقابله در پاسخ به حملات سایبری علیهایالات متحده و منافع این کشور دارد. دکترین سیاسی پنتاگون نیز در اینزمینه مبهم می‌باشد و اینکه باید این نوع اقدامات را اقدام جنگی در نظرگرفت یا باید آنها را به عنوان تجاوزاتی در نظر گرفت که نیاز به واکنشدفاعی دارند.»
این سایت ویروس استاکس‌نت را نیز همچون تیغی دو لبه معرفیمی‌کند که می‌تواند علیه خود آمریکا نیز استفاده شود: «زمانی که اخباراستاکس‌نت در پاییز سال گذشته در حوزه عمومی منتشر شد، بعضی از ناظران ازآنچه که اتفاق افتاد به عنوان راه حل سریع مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ایایران استقبال کردند. اما متخصصان امنیت داخلی خیلی خوش‌بین و امیدواربودند. به عنوان مثال ملیسا هت‌وی، هماهنگ‌کننده سابق امنیت سایبری ملیایالات متحده، در همان زمان اظهار داشت که استاکس‌نت از لحاظ کیفینشان‌دهنده نوع جدیدی از جنگ می‌باشد و هیچ کشوری برای مقابله با آن آمادهنیست.»
این سایت در پایان به عدم آمادگی آمریکا برای مقابله با چنینتهدیدات سایبری اشاره کرده و می‌نویسد: «نزدیک به یک سال بعد، ما نیز بهآمادگی نرسیده‌ایم. در حالیکه ایران لزوماً در حال طرح‌ریزی حمله دیجیتالیبی‌جهت به ایالات متحده نیست، رهبران این کشور به طور واضح در فکر جنگسایبری در رابطه با بن‌بست عمیق کشورشان با غرب هستند و احتیاط حکم می‌کندکه ما هم به فکر آن باشیم.

 
وطـــن یعنــی اذان عشـــق گفتــن ***
وطــن یعنــی غبـار از عشـق رفتــن[COLOR=#000000] *** 
وطــن یعنــی[COLOR=#d8d8d8] هـدف یعنی شهامت *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طـــن یعنــی شرف یعنی شهـادت   *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طــن یعنــی گذشتــه،حـال، فـردا   *** 
ت[COLOR=#d8d8d8]مـــــام سهـــم یـــک ملــت ز دنیــا  ***
وطــن یعنــی چـه آبـاد و چه ویـران ***
وطـــن یعنـی همین جا یعنی ایـران ***
***
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”