انتقاد سرلشکر ‌حسنی‌سعدی درباره نقش ارتش در جنگ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه ۴ بهمن ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

انتقاد سرلشکر ‌حسنی‌سعدی درباره نقش ارتش در جنگ

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

  نیروی زمینی ارتش در ایام دفاع مقدس از برخی تحلیل‌ها درباره نقش ارتش در جنگ تحمیلی انتقاد کرد.امیرسرلشکر حسین حسنی سعدی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز در جمع دانشجویان دانشگاه جنگ ارتش (دافوس) به مناسبت هفته دفاع مقدس ضمن بررسی اوضاع کشور در ابتدای جنگ تحمیلی گفت: اگر ضد انقلاب می‌توانست در کردستان موفق عمل کند هیچگاه جنگ تحمیلی شروع نمی‌شد چرا که هدف اصلی دشمن نابودی انقلاب در کوتاهترین زمان ممکن بود.  * یک سال قبل از انقلاب آموزش در ارتش تعطیل شده بود
‌حسنی‌سعدی همچنین به وضعیت ارتش در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: حتی یک سال قبل از انقلاب، آموزش در ارتش تعطیل شده و ما با مشکلات فراوانی رو به رو بودیم و این مشکلات نه تنها در نیروی زمینی بلکه در دیگر نیروهای ارتش نیز وجود داشت. وی ادامه داد:‌ اما در ابتدای جنگ، ارتش دیگر ارتش قبل از انقلاب نبود و جوانان مؤمن و انقلابی زیادی در بدنه ارتش حاضر شده بودند و با این شاکله بود که ارتش وارد جنگ شد. فرمانده نیروی زمینی در ایام دفاع مقدس گفت: با شروع جنگ، دو سوم ارتش در کردستان بود و این در حالی است که ارتش عراق با تجهیزات کامل خود را برای جنگ با ایران آماده کرده بود اما همین نیروهای ارتش توانستند ظرف یک هفته دشمن را زمین‌گیر کند.‌حسنی‌سعدی خاطرنشان کرد: روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه ساعت حدود یک بود که در دانشگاه افسری پس از نماز به همراه شهید نامجو به سمت ستاد می‌رفتیم که صدای عجیب غرش هواپیماها و سپس انفجار به گوش رسید و بعد متوجه شدیم هواپیماهای عراق فرودگاه مهرآباد تهران را هدف قرار گرفته‌اند.
* دستور بی سابقه شهید نامجو در اولین روز جنگ تحمیلی
وی ادامه داد: فورا شهید نامجو دستور داد تا دانشجویان دانشگاه افسری برای رفتن به جبهه آماده شوند که این امر سابقه نداشت و بعدها نیز در طول تاریخ تکرار نخواهد شد. این فرمانده ایام دفاع مقدس تصریح کرد: ظرف ۴۸ ساعت حدود ۹۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه افسری در واحدهای مختلف سازماندهی شده و به خوزستان رفتند و از خود رشادت‌های زیادی را به یادگار گذاشتند.
* انتقاد سرلشکر سعدی از صدا و سیما
‌حسنی‌سعدی ضمن انتقاد از برخی برنامه‌های صدا و سیما در خصوص تحلیل و بررسی عملیات‌های دفاع مقدس گفت: همین اخیرا بود که در صدا و سیما برنامه‌ای پخش شد و در آن گفتند در سال اول جنگ ارتش ۴ عملیات کلاسیک ناموفق انجام داد که جا دارد من از آنها بپرسم که منظور آنها از کلاسیک چیست؟ آیا آنها می‌خواهند ارتش را تضعیف کنند؟ وی ادامه داد: ارتش در آن زمان باید برای جلوگیری از پیشرفت ماشین جنگی عراق، با آنها درگیر می‌شد تا احساس آرامش نکند و مجبور بود این تک‌های محدود را انجام دهد. اما این عملیات آن طور که اینها می‌گویند ناموفق نبود.معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به چهار عملیات موفق ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت‌المقدس گفت: آیا مگر این چهار عملیات به صورت کلاسیک انجام نشدند؟ چطور آن چهار عملیات سال اول ناموفق بود اما این عملیاتها موفق است؟‌حسنی‌سعدی ادامه داد: بعد از سال اول جنگ بود که وحدت مقدسی میان ارتش ، سپاه و نیروهای مردمی برقرار شد که به واسطه این پیوند الهی نیروها توانستند به صورت منسجم‌تر در جبهه‌ها عمل کند. وی گفت:‌ ارتش در زمان صلح وظیفه جذب نیرو و آموزش آنها را دارد تا به عنوان نیروی احتیاط در مواقع لازم به کار گرفته شوند اما هیچ ارتشی در دنیا نمی‌تواند تنها با تکیه بر ساختار موجود به مقابله با دشمن بپردازد بلکه باید همواره در صدد توسعه و افزایش یگان‌های خود باشد. فرمانده نیروی زمینی ارتش در ایام دفاع مقدس اظهار داشت: طبیعی بود که با شروع جنگ ما نیروهای زیادی را از دست می‌دادیم و مجبور بودیم که از این یگان‌های احتیاط به دو صورت فردی و یا در قالب تشکیل یگانها استفاده کنیم. ‌حسنی‌سعدی خاطرنشان کرد: البته باید در مقام تحلیل و بررسی، ما وضعیت را در همان محدوده سال‌های جنگ بسنجیم. آن زمان ارتش ما به هیچ عنوان قابل قیاس با ارتش عراق نبود و از این وضعیت باثبات امروز نیز برخوردار نبود. این فرمانده ایام دفاع مقدس تصریح کرد: در خرمشهر، آبادان و بسیاری جاهای دیگر نیروهای ارتشی قبل از نیروهای مردمی به مقابله با دشمن پرداختند و در این میان سربازان وظیفه ما فداکاری‌های بسیار زیادی از خود نشان دادند.
* کسانی از ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر انتقاد می‌کنند که نقشی در جنگ نداشتند
‌حسنی‌سعدی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل بعد از فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: با پایان عملیات بیت المقدس تصور بر این بود که دیگر جنگ تمام شده و نیروها نیز پس از گذشت دو سال خسته شده بودند اما کسانی که انتقاد می‌کنند و می‌گویند چرا پس از عملیات بیت‌المقدس جنگ تمام نشد خودشان عمدتا کسانی هستند که نقشی در جنگ نداشتند.وی ادامه داد: رژیم عراق به بهانه نابودی انقلاب به کشور ما حمله کرده بود و ما نمی‌توانستیم به راحتی از این خسارات و تلفات چشم‌پوشی کنیم و بگوییم حالا که عراق به مرزهای خود برگشته آنها را رها کنیم از طرفی دیگر ما در برخی نقاط حتی هنوز به مرز هم نرسیدیم.
* کمتر از فداکاری های ارتش در جنگ صحبت می شود
معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه ارتش در جنگ واقعا فداکاری‌های زیادی از خود نشان داد گفت: برای مثال اگر نیروی هوایی یا پدافند ارتش نبود ما نمی‌توانستیم با بسیاری از عملیاتها به صورت موفق عمل کنیم اما متأسفانه الان کمتر از این مسائل یاد می‌شود.
* در طول ۸ سال جنگ تحمیلی، حتی یک روز هم بدون مهمات نماندیم
‌حسنی‌سعدی با اشاره به پشتیبانی مناسب از نیروهای رزمنده در دفاع مقدس گفت: ما در طول ۸سال حتی یک بار هم بدون مهمات و پشتیبانی نماندیم و باید تأکیدکنم که در این میان سربازان ارتش کمتر از نیروهای مردمی فداکاری نکردند و حتی گاهی بهتر از آنها نیز عمل کردند.
* فکر نمی کردیم روزی باید چنین حرف هایی بزنیم
‌حسنی‌سعدی با اشاره به ضعف ارتش در اطلاع رسانی و مستندسازی مسائل دفاع مقدس گفت: ما بنا بر آموزش‌های نظامی که دیده بودیم هیچگاه از اقدامات و جلسات خود فیلم و عکس تهیه نمی‌کردیم و اجازه نمی‌دادیم کسی وارد جلسات سری ما شود چرا که فکرش را هم نمی‌کردیم روزی در چنین شرایطی باید چنین حرف‌هایی بزنیم. وی با بیان اینکه البته ما طبق آموزه‌های خود به درستی عمل کرده بودیم گفت: برخی که انتقاد یا تبلیغات می‌کنند باید مسائل را در زمان خود تحلیل کنند.
* به هاشمی گفتم اجازه دهید نیروها عقب نشینی کنند
فرمانده نیروی زمینی در ایام دفاع مقدس همچنین به مسائل روزهای آخر جنگ اشاره کرد و گفت: من در مریوان بودم که اعلام شد عراق مجددا به مناطقی از جنوب حمله کرده به سرعت خود را به آنجا رساندم و پس از آن، دومرتبه به غرب برگشتم چرا که معتقد بودم عراق پس از آن به مناطق غرب حمله خواهد کرد. ‌حسنی‌سعدی ادامه داد: نزد آقای هاشمی رفسنجانی رفتم و گفتم اگر اجازه بدهید نیروها عقب بیایند و در مواضع محکم‌تری مستقر شوند تا تلفات کمتری بدهیم اما آقای هاشمی گفت روز یکشنبه جلسه نهایی برای تصمیم‌گیری در خصوص پایان جنگ داریم و شما نباید این کار را بکنید به هر صورت باید به مقاومت خود ادامه دهید.وی افزود: فردای آن روز اعلام شد که ایران قطعنامه را پذیرفته اما پس از آن صدام مجددا حمله کرد و نشان داد که به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست حال چطور می‌توانستیم پس از فتح خرمشهر به او اعتماد کنیم. این فرمانده ایام دفاع مقدس ضمن تقدیر از عملکرد سپاه و نیروهای مردمی در جنگ تحمیلی گفت: آنها به خوبی عمل کردند اما باید نقش ارتش را هم به درستی بررسی و به افکار عمومی معرفی کنیم.
* دشمن در سال های اخیر چند بار قصد حمله به ایران را داشت
‌حسنی‌سعدی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تأکید بر آمادگی روزافزون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هرگونه تهدید خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده مجددا جنگی شکل بگیرد، نیروهای ما بسیار منسجم‌تر از گذشته عمل خواهند کرد و همین آمادگی است که باعث شد در طول ۸-۷ سال گذشته قدرت‌های بزرگ چندین بار تصمیم به حمله گرفتند اما نتوانستند نیت خود را عملی کنند. 
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 45
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۸۷, ۱:۵۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 126 بار

Re: انتقاد سرلشکر ‌حسنی‌سعدی درباره نقش ارتش در جنگ

پست توسط astara »

لطفا عنوان تايپيك را اصلاح كنيدچون ايشان از نحوه بازتاب نقش ارتش انتقاد كردند نهاز نقش ارتش :x
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”