توافقی‌که‌موجب عدم تحویل اس300به ایران شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

توافقی‌که‌موجب عدم تحویل اس300به ایران شد

پست توسط typhoon »

به گزارش مشرق به نقل از فارس، سید رضا سجادی سفیر ایران در مسکو بر استفاده از فرصت‌های موجود در روسیه تأکید کرد و گفت که این کشور ظرفیت‌ یک قاره دارد و از قاره بودن فقط جمعیت را کم دارد. ظرفیت‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی روسیه و گرایشات نزدیک دو کشور باعث می‌شود که ما نگاه مثبتی به ظرفیت‌های همکاری با روسیه داشته باشیم.

سجادی با ابراز ناخرسندی از اینکه برخی آگاهانه و برخی ناآگاهانه به سوءتفاهمات ایران و روسیه دامن می‌زنند، گفت: متاسفانه این افراد اجازه اینکه ظرفیت‌های روسیه در کشور ما شناخته شود را نمی‌دهند، در نتیجه ما به عنوان نمایندگی ایران در مسکو باید تلاش بیشتری داشته باشیم تا آن جهلی که ناشی ازعدم وجود اطلاعات درست نسبت به ظرفیت‌های روسیه است را برطرف کنیم.

سفیر کشورمان در مسکو در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص عدم تحویل موشک‌های اس 300 به ایران گفت که روسیه در این قضیه طبعاً به دنبال منافع اقتصادی خود بوده است اما این کشور در یک مقطع با فشار از سوی چهار جریان آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و در نهایت متاسفانه برخی کشورهای عربی مواجه شد. این فشارها آنقدر شدید بود که هفته‌‌ای یک هیئت از یکی از این کشورها به روسیه می‌آمدند و روس‌ها را تحت فشار می‌گذاشتند و بعضا حتی تهدید می‌کردند که این معامله صورت نگیرد، به طبع هم جمع بندی روس‌ها این شد که خسارت سیاسی و بعضا اقتصادی ناشی از تحویل این سیستم بیش از منافعش خواهد بود بنابراین آنها به عنوان دولتی که مجبورند منافع کشورشان را حفظ کنند از این مسئله عقب نشینی کردند.

سفیر کشورمان در مسکو افزود که به عنوان سفیر ایران، این کار روس‌ها را تأیید نمی کند و بر این اساس هم برخوردهای لازم در این زمینه صورت گرفته است.

وی در عین حال گفت: قطعا هم معتقدیم که عدم انجام تعهد روسیه باعث خسارات خیلی بیشتری خواهد شد و اعتماد سایر کشورها را برای خرید اسلحه از این کشور از بین خواهد برد اما من علاقه‌مندم که مردم کشورم وقتی موضوعی را بررسی می‌کنند واقع‌بینانه و با اطلاعات درست آن را بررسی کنند و بدانند که مسائل پشت پرده چه بوده است.

سجادی در خصوص اینکه آیا روسیه با توجه به قطعنامه 1929 که فروش سلاح‌های تهاجمی به ایران را ممنوع می‌کند، از تحویل اس 300 به ایران ممانعت کرده است؟ نیز گفت:‌ ادعای روس‌ها این است، اما واقعیت قضیه این است که اس 300 یک سلاح تهاجمی نیست و یک سلاح پدافندی و تدافعی است یعنی اگر هواپیما یا موشکی خواست وارد حریم ما شود این سلاح در مقابله با آن تهاجم از ما دفاع می‌کند بنابراین حتی اگر قطعنامه 1929 را مقابل خود بگذاریم تناقضی در این باره وجود ندارد.

سفیر کشورمان در مسکو گفت: اینکه روسیه استدلال کرده که بحث قطعنامه موجب عدم تحویل اس 300 بوده قابل قبول نیست، ما این را رسما به روس‌ها اعلام کردیم. آنها تحت فشارهایی که پیشتر به آن اشاره کردم و برای به خطر افتادن منافع ملی‌شان این موشک‌ها را به ایران تحویل ندادند. ضمن اینکه روس‌ها با غربی‌ها به این جمع‌بندی و توافق رسیده بودند که تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که نیروگاه اتمی بوشهر بمباران شود و یا حمله ای به آن صورت گیرد، این صرفا یک تحلیل شخصی نیست که روس‌ها با غرب به این تفاهم رسیدند که ما سیستم اس300 را نمی‌دهیم و شما هم حق حمله به تاسیسات بوشهر را ندارید، در این تفاهم روس‌ها کنار کشیدند و قطعنامه را بهانه‌ این مسئله قرار دادند.

وی در خصوص اینکه آیا رژیم صهیونیستی پنج فروند هلیکوپتر به روسیه را در قبال عدم تحویل اس300 به ایران داده است؟ گفت: از لحاظ منطقی وزن اینها اصلا با هم یکسان نیست، یعنی من بعید می‌دانم در چنین معامله‌ای این توافق صورت گرفته باشد.

سجادی اظهار داشت: بحث اس 300 دارای وزن بالایی است به دلیل اینکه موضوع عدم حمله ایران را می‌توانست سبب بشود البته واقعیت قضیه این است که امنیت ایران توسط اس300 و مسائلی از این دست تامین نمی‌شود، امنیت ایران را رزمندگان اسلام با جانفشانی‌هایی که در دفاع مقدس داشتند تضمین کردند و به دنیا فهماندند که ایرانی مسلمان و غیور با خون خود امنیت ملی کشورش را امضاء می‌کند و آن کسی که حماقت حمله به ایران را پیدا کند بازنده نهایی خواهد بود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص طرح گام به گام که از سوی روسیه برای حل موضوع هسته‌ای ایران مطرح شده است واینکه آیا در این طرح همان مکانیسم قبلی یعنی تعلیق مطرح شده است؟ به خبرنگار فارس گفت: من در جریان جزییات طرح نیستم، یک ایده کلی در ابتدا مطرح شد و بعد متن پیشنهادی در سفر وزیر خارجه به روسیه تحویل وی شد و بعد هم قرار شد که ما جزئیات طرح را بررسی کنیم. در سفری هم که آقای ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به تهران داشتند ما به دنبال این بودیم که ابهاماتی که در مورد خود طرح داشتیم و لازم بود دقیقا بفهمیم منظور روس‌ها از بعضی عبارت‌ها چیست مشخص شود. در عین حال تئوری کلی ما این است که طرف مقابل باید پاسخگوی گام‌های مثبت ما باشد و گام مثبتی بردارد، بنابراین اصل بحث این است که ما ذره‌ای از حق مسلم خودمان در موضوع هسته‌ای عقب نشینی نمی‌کنیم اما معقتدیم که مذاکرات باید ادامه پیدا کند.

وی همچنین گفت: ما هنوز پاسخی به ایران طرح نداده‌ایم و قاعدتا بحث‌ها، نقدها و اصلاحاتی روی این طرح باید انجام شود لذا من فکر نمی‌کنم بتوان این فرآیند را طی مدت کوتاهی جمع کرد و به زمان بیشتری نیاز است.

وی افزود: ما بعد از اجلاس استانبول اعلام کردیم که حاضر به انجام مذاکرات هستیم و روس‌ها در این بینابین خواستند ابتکاری نشان دهند تا بهانه را از دست غربی‌ها بگیرند و اثبات کنند که جمهوری اسلامی ایران آماده مذاکره است به شرط اینکه حرفهای منطقی به این کشور زده شود، در نتیجه طرح گام به گام ابتکاری برای کم کردن فشار آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در جهت مطرح شدن یک قطعنامه و تحریم جدید علیه ایران بود.

سجادی درباره انتخابات ریاست جمهوری روسیه همچنین گفت: تاکنون حداقل 60 درصد رای متعلق به حزب روسیه واحد بوده که اگر همین روند ادامه پیدا کند و اتفاق خاصی رخ ندهد طبیعتا آقای پوتین حائز اکثریت آراء خواهد شد اما هر فردی که مردم روسیه انتخاب کنند برای ما هم ارزشمند و مطلوب خواهد بود.

سفیر کشورمان در پایان این مصاحبه ابراز امیدواری کرد که تجار و صنعتگران کشورمان با درک و شناخت عمیق نسبت به ظرفیت‌های روسیه، چه از حیث صادرات کالاهای خود به روسیه و چه از حیث واردات کالاهایی که از صرفه بالاتری برای ما برخوردار است نگاهی جدید به روسیه داشته باشند.
Old soldiers never die.They just fade away
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

Re: توافقی‌که‌موجب عدم تحویل اس300به ایران شد

پست توسط Qaher1406 »

ر وس‌ها با غربی‌ها به این جمع‌بندی و توافق رسیده بودند که تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که نیروگاه اتمی بوشهر بمباران شود و یا حمله ای به آن صورت گیرد، این صرفا یک تحلیل شخصی نیست که روس‌ها با غرب به این تفاهم رسیدند که ما سیستم اس300 را نمی‌دهیم و شما هم حق حمله به تاسیسات بوشهر را ندارید، در این تفاهم روس‌ها کنار کشیدند و قطعنامه را بهانه‌ این مسئله قرار دادند.

آقای سفیرجوری میفرمایید انگار دلشون براماسوخته بخاطرجون کارکنان خودشون بوده چه خبراز غرامت؟لابدبایدبخاطراین همه محبت و ایثارازخیر غرامت بگذریم !!طبق فرمایش شماتازه مابدهکارهم شدیم میخواین علاوه برنگرفتن غرامت یه مبلغی به عنوان تشکربدیم ندادن s300بخاطر تهدیدوفشار بوده تاخیرتوساخت نیروگاه بخاطر چه بوده!لابدخواستن خوب جابیافته نه خیر آقاهمش به خاطر اینه که هرچه کردن ماسکوت کردیم تمام قطعنامه ها رای مثبت دادن اونوقت مابه جای اعتراض اومدیم باهاشون قراداد پشت قرارداد بستیم اوناهم دیدن هربلایی سرایران میارن دولت ایران صداش درنمیاد روشون زیادشده باید روی این روسهاروکم کردبابا صدرحمت به ترکیه وبرزیل لاقل اونارای منفی دادن ما این قدر که نازروسهاروکشیدیم نازترکیه وبرزیل رونکشیدیم
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”