برنامه آمریکا بعد از عراق: تقویت حضور نظامی در خلیج فارس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 235
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۸, ۵:۰۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 977 بار
سپاس‌های دریافتی: 988 بار

برنامه آمریکا بعد از عراق: تقویت حضور نظامی در خلیج فارس

پست توسط HS368 »

برنامه آمریکا بعد از عراق: تقویت حضور نظامی در خلیج فارس / ساختار جدید امنیتی در منطقه:‌ ناتوی عربی

شماری بیشتری از نیروهای رزمی ارتش آمریکا در کویت مستقر می شوند و ناوهای جدید آمریکا به خلیج فارس می آیند. دولت آمریکا قصد دارد پس از خارج کردن همه نظامیان خود از عراق، حضور نظامی اش را در خلیج فارس تقویت کند.

به گزارش [External Link Removed for Guests]، روزنامه نیویورک تایمز در نسخه اینترنتی روز یکشنبه خود نوشت: افسران نظامی و دیپلمات های آمریکایی نگران هستند خروج نظامیان این کشور از عراق به بی ثباتی در منطقه منجر شود. مقامات آمریکایی برای مقابله با این نگرانی، قصد دارند شمار بیشتری از نیروهای رزمی ارتش خود را در کویت مستقر کنند. آنها به همین منظور مذاکره با کویت را آغاز کرده اند. درباره شمار این نظامیان هنوز توافق نشده اما در چند روز آینده این رایزنی ها به پایان می رسد.

این نیروهای رزمی می بایست آمادگی تعامل با هر گونه بی ثباتی امنیتی در عراق یا رویارویی با ایران را داشته باشند.

 تصویر 
این روزنامه می نویسد: دولت های آمریکا و عراق تلاش های بسیار برای ابقای 20 هزار نظامی آمریکایی در عراق داشتند ولی این تلاش ها موفقیت آمیز نبود. هم اکنون وزارت دفاع آمریکا برای راه حل های جایگزین تلاش می کند. تقویت حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس، نشان دهنده تمرکز واشنگتن بر ایران است.

کویت مهمترین محل استقرار نیروهای زمینی ارتش آمریکا در منطقه است.

افزایش ناوهای آمریکا در خلیج فارس

نیویورک تایمز اضافه کرد: آمریکا همچنین قصد دارد شمار بیشتری از کشتی های نظامی خود را در منطقه، مستقر کند.

براساس این گزارش ، آمریکا در گام دیگری برای مقابله با نگرانی های خود برای افزایش روابط نظامی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی 6 کشور عربستان، قطر، بحرین، کویت، عمان و امارات، برنامه ریزی می کند. این اقدام نیازمند موافقت سران این کشورهاست و به احتمال بسیار این موضوع در نشست دسامبر 2011 سران شورای همکاری در شهر ریاض، بررسی می شود.

ساختار امنیتی جدید

این روزنامه ادامه می دهد: گرچه دولت آمریکا با تک تک کشورهای جنوب خلیج فارس، روابط نظامی دو جانبه دارد ولی واشنگتن قصد دارد ساختار امنیتی جدیدی را در منطقه خلیج فارس ایجاد کند که براساس آن گشتی های هوایی، دریایی و دفاع موشکی (در کشورهای جنوب خلیج فارس)، ادغام می شوند.

ژنرال کارل هورست از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا در این باره گفته است: برنامه ریزی برای ایجاد ساخت جدید امنیتی در منطقه خلیج فارس "بازگشت به آینده" است. در این برنامه شمار کمتری از نظامیان آمریکایی در منطقه مستقر می شوند اما این نظامیان از توانمندی های بالایی برخوردار خواهند بود و برنامه های آموزشی - همکاری با ارتش های منطقه انجام خواهد شد.

پیمان امنیتی جدید

برپایه این گزارش، دولت آمریکا ایجاد پیمان امنیتی چند جانبه و قوی تری را به کشورهای جنوب خلیج فارس پیشنهاد کرده است.
این پیشنهاد در نشست مشترک هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ارشد 6 کشور جنوب خلیج فارس در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مطرح شد.

یک مقام ارشد آمریکایی در این باره گفت: این پیمان، همین فردا به ناتوی جدیدی تبدیل نخواهد شد ولی ایده اصلی، حرکت به سمت تلاش های بیشتر برای افزایش همگرایی است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز 21 اکتبر جاری گفته بود که کشورش تمامی نظامیان خود را تا قبل از پایان سال جاری میلادی، از عراق خارج می کند. آمریکا هم اکنون کمتر از 50 هزار نظامی در عراق دارد.

براساس موافقنامه امنیتی واشنگتن و بغداد، تمامی نظامیان آمریکایی می بایست تا پایان سال جاری میلادی، عراق را ترک کنند.

هم اکنون بحرین محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا و قطر میزبان فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در منطقه است. آمریکا با کشورهای عربستان، امارات و عمان هم روابط نظامی گسترده ای دارد.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”