ترس روزنامه‌های اسرائیلی از حمله به ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

ترس روزنامه‌های اسرائیلی از حمله به ایران

پست توسط Qaher1406 »

يك روزنامه صهيونيستي از قول مامورين سابق امنيتي و نظامي اسرائيل نوشت كه حمله به ايران مساوي با فروپاشي اسراييل است.

به گزارش مشرق کیهان نوشت: روزنامه صهيونيستي معاريو در گزارشي به قلم «سارا ليوو ويتچ» ابعاد و عواقب حمله نظامي اسراييل به ايران را مورد بررسي قرار داد.

اين روزنامه نوشت: اگر جنگنده هاي اسرائيلي تاسيسات هسته اي ايران را هدف قرار دهند، در اين حملات يك سوم اين هواپيماها توسط پدافند هوايي در اختيار ايران كه سيستم دفاعي روسي است، سقوط خواهند كرد و در ادامه به اين نكته تاكيد مي كند كه اين حمله در نوع خود پيچيده ترين و خطرناك ترين حمله تاريخ اسرائيل خواهد بود و همچنين با استناد به منابع آگاه امنيتي از نبود اطلاعات كافي از تاسيسات هسته اي تهران سخن به ميان مي آورد و تاكيد مي كند كه نتايج اين حمله براي اسرائيل بيش از هر چيز به يك فاجعه شبيه خواهد بود.

پس از آن اين روزنامه اين سوال را از رهبران اسرائيلي مي كند كه اگر زماني اسرائيل قصد روي آوردن به گزينه نظامي را دارد، از ميان ده ها تاسيسات هسته اي در اختيار ايران قصد حمله به كدام يك از آنها را دارد: مركز تحقيقات هسته اي اصفهان يا تاسيسات غني سازي اورانيوم نطنز يا رآكتور آب سنگين اراك؛ و نيروي هوايي اسرائيل قصد دارد از كدام آسمان براي رسيدن به ايران و بمباران اين تاسيسات استفاده كند؛ مرز ميان تركيه و سوريه و از آن جا شمال شرقي عراق تا به آسمان ايران نفوذ كند؟

سپس معاريو مي نويسد: اگر چنين است و اگر به اين طريق به آسمان ايران دست پيدا كنيم، بايد تمام هواپيماهاي سوخت گيري را به خدمت نيروي هوايي درآوريم كه اگر هم دست به چنين اقدامي بزنيم با مشكلات بسياري مواجه خواهيم بود كه مهم ترين آن بيم از شناسايي شدن توسط سوري ها و ترك هاست.


اين روزنامه تحليل خود از سناريوي حمله به ايران را اين گونه ادامه مي دهد؛ اگر هم فرض كنيم با تمام موانع پيش رو باز جنگنده هاي اسرائيلي موفق به ورود به خاك ايران شوند، باز با اين حال در بمباران تاسيسات هسته اي ايران با مشكل مواجه خواهند بود، چرا كه برخي از تاسيسات توسط بلوك هاي بتوني محافظت مي شوند يا به عنوان مثال رآكتور نطنز ۲۵ متر زير زمين احداث شده است و حتي بمب هايي كه از موانع مي گذرند و وزن هر يك از آنها به ۹۰۰كيلوگرم هم مي رسد، توان عبور از موانع و ديوارهاي محافظ را ندارند، اين در حالي است كه بايد سيستم دفاع موشكي و پدافند هوايي روسي در اختيار ايران را هم از خاطر نبريم كه براساس پيش بيني ها به راحتي خواهد توانست بسياري از اين جنگنده ها را سرنگون كند.

جنگنده هاي اسرائيل بهتر است از راهي كه رفته اند بازگردند
به اين ترتيب «سارا ليوو ويتچ»، نويسنده گزارش به اين نتيجه مي رسد كه با توجه به شرايط موجود بهتر است، جنگنده هاي اسرائيل از راهي كه رفته بازگردند و سالم در پايگاه هاي خود فرود بيايند.

وي در ادامه تاكيد مي كند: بي شك واكنش ايران به چنين حمله اي بسيار سخت و سنگينخواهد بود و انتظار مي رود ايران در اولين واكنش خود با موشك هاي زمين به زمين (شهاب - ۳) خود كه مي تواند تمام نقاط اسرائيل را درنوردد، پاسخ اين تجاوز را بدهد، اين در حالي است كه نبايد اين نكته را از نظر دور داشت كه برخي از اين موشك ها داراي كلاهك هاي شيميايي نيز هستند و آنچه گفته شد، تنها آغاز يك جنگ است.
ليوو ويتچ در ادامه مي نويسد: پس از شليك اولين موشك هاي ايران بايد در انتظار موشك هاي حماس و حزب الله و عمليات هاي انتقام جويانه گسترده آنها توسط شهادت طلبانشان و موشك هاي قسام باشيم، اين در حالي است كه ايران با هدف قرار دادن نفت كش هايي كه از خليج فارس عبور مي كنند، موجبات بروز بحران نفتي بزرگ خواهند شد كه سراسر جهان و بالطبع اسرائيل را درگير خود خواهد كرد.

و در ادامه نوشت: مناقشه بر سر موضوع حمله نظامي به ايران در روزهاي اخير در اسرائيل به اوج خود رسيده است، مئير داگان، رئيس سابق موساد از نبود رهبري مناسب در اسرائيل و ريسك بنيامين نتانياهو، نخست وزير و ايهود باراك، وزير جنگ اسرائيل در حمله نظامي به ايران ابراز نگراني كرد.

سپس مي افزايد: در حالي كه نزديكان به نتانياهو و برخي از وزيران او را ديوانه خطاب كردند، اما واقعيت امر اين است كه سخنان داگان و لهجه بيان وي در تبيين اين تيم و هراس ها موجب شد تا افراد بيشتري در ميان مقامات اسرائيلي به خود بيايند و واقع بينانه بيانديشند كه حمله به ايران چه نتايجي به دنبال خواهد داشت.

هالوي: نتايج ويرانگر بلندمدت براي اسرائيل
سپس معاريو به «آفرايم هالي وي» اشاره مي كند كه پيش تر رئيس موساد بود و ۳ سال قبل نتايج اين هجوم را پيش بيني كرد. وي در ژوئيه ۲۰۰۸ در گفتگو با مجله «تايم» تاكيد كرد كه حمله به ايران با خود نتايج ويرانگري در بلندمدت براي اسرائيل به دنبال خواهد داشت و براساس پيش بيني وي اين بازتاب ها تا صد سال قابل ملاحظه خواهند بود، و از جمله اين نتايج بايد به تاثيرات آن بر افكار عمومي جهان عرب اشاره كنيم، چرا كه اسرائيل ناكام براي اعراب چون شير بي بال و كوپال خواهد بود كه هيچ كس از آن حساب نمي برد، به همين دليل به نظر مي رسد، حمله نظامي به ايران بايد آخرين گزينه مد نظر اسرائيل باشد.

هالي وي تاكنون ديدگاه و موضع خود را تغيير نداده است و در اين هفته گفت: تا زماني كه از واقعيت ها چنين برداشتي دارم، هيچ گاه نظر خود را تغيير نخواهم داد، سخنان من كاملا شفاف و آشكار بودند و پس از سه سال در آنها هيچ تغييري حاصل نشده، مگر در يك مورد كه سه سال گذشته اظهار كردم، بازتاب اين حمله بر اسرائيل صد سال خواهد بود، در حالي كه منظور واقعي من يك قرن بود و در واقع بايد بگويم بازتاب وقوع چنين جنگي چندين نسل را درگير خود خواهد ساخت.

اما «شلومو گازيت» كه پيش تر رئيس دايره اطلاعات نظامي ارتش اسرائيل (امان) بود، در گفت گو با معاريو تاكيد كرده بود كه حمله به تاسيسات هسته اي ايران منجر به فروپاشي اسرائيل خواهد شد و ما پس از اين حمله موجوديت نخواهيم داشت؛ چون نتيجه اي كه انتظار داريم از اين جنگ آن را محقق كنيم، يعني از بين بردن برنامه هسته اي ايران نتايج كاملا معكوسي در پي خواهد داشت.

گازيت در ادامه سخنان خود تاكيد كرد: ايران آشكارا به كشوري هسته اي تبديل خواهد شد و ما قرباني موشك هايي خواهيم بود كه از جانب ايران و حماس و حزب الله به طرف اسرائيل شليك خواهد شد.

وي گفت: ايران از سلاح نفت به هيچ عنوان استفاده نخواهد كرد، چون شوراي امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه بازگشت به مرزهاي ۱۹۶۷ را بر ما تحميل خواهد كرد. شوراي امنيت مجبور خواهد شد، قطعنامه اي بر ما تحميل كند كه قدس را نيز دربرگيرد.

استفاده از نيروي هوايي بدترين گزينه ممكن
«آوئيم سيلاع»، يكي از برنامه ريزان حمله به تاسيسات هسته اي عراق نيز در گفت وگو با معاريو تاكيد كرده بود كه از زمان حمله به رآكتورهاي عراق شاهد تغيير و تحولاتي در اوضاع جهان بوده ايم.

وي كه همچنان در حوزه هاي مربوط به امنيت مشغول به كار است، در توضيح اين سخن خود مي گويد: در طول سال هاي گذشته اسرائيل در انتظار واكنش انتقام جويانه عراق در پي حمله به اين رآكتورها بود، به همين دليل اسرائيل همواره در حال مدرنيزه كردن سيستم دفاع موشكي خود در مناطق استراتژيك بود و اين هزينه سنگين را بر كابينه هاي مختلف اسرائيل تحميل كرد.

سيلاع در ادامه مي گويد: واكنش عراق اواخر سال ۱۹۹۱ در جنگ خليج فارس قابل ملاحظه بود كه همه از بازتاب ها و تاثيرات آن مطلع و باخبرند، به همين دليل وي معتقد است، بهترين گزينه استفاده از راهكارهاي سياسي است و استفاده از نيروي هوايي بدترين گزينه ممكن خواهد بود.

اما «اوزي ايلام» كه در زمان حمله به رآكتورهاي هسته اي عراق سمت كميته انرژي هسته اي اسرائيل را برعهده داشت، در كتاب خود «كمان ايلام» با اين حمله مخالفت مي كند و مي نويسد كه از اين واهمه دارد، اين حمله مجازات هاي بيشتري براي اسرائيل به دنبال خواهد داشت و روند صلح در منطقه را با مانع مواجه خواهد كرد.

ايلام به حدي با حمله اسرائيل به رآكتورهاي عراق مخالف بود كه «مناخيم بگين»، نخست وزير وقت اسرائيل حضور وي در كابينه امنيتي را تحريم كرد تا بر وزراي ديگر تاثير نگذارد.

ايلام مي گويد: پس از حمله تصور مي كردم، صدام به حملات زيرزميني روي خواهد آورد و مخفيانه بي آن كه چيزي از آن مشاهده شود، حملاتي را به انجام برساند كه چنين نيز شد؛ در سال ۱۹۹۳ سازمان ملل در بازديد از عراق هيچ سلاح كشتار جمعي مشاهده نكرد، اما پيش از آن و به دنبال حمله به رآكتورهاي اتمي آن صدام به سوي ساخت سلاح هاي هسته اي روي آورد و اينها همه از نتايج حمله به عراق بود.

به همين دليل ايلام تاكيد مي كند: همان گونه كه حمله به عراق روي آوردن اين كشور به سلاح هاي هسته اي و بيولوژيك را به همراه داشت، حمله به ايران نيز انگيزه هاي تهران را براي بدست آوردن چنين تسليحاتي چندين برابر خواهد كرد.
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۱:۲۱ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

Re: ترس روزنامه‌های اسرائیلی از حمله به ایران

پست توسط Erratic »

من همیشه فکر میکردم اگر هم حمله هوایی اتفاق بی افته یا از شمال دریای خزر اتفاق می افته یا از عربستان و نیروهای زمینیشون رو از شرق و غرب از جانب عراق و افغانستان روانه میکنن

شروع جنگو گفت اما از نیروهای زمینیمون حرفی نزد من مطمئنم فقط نیروهای زمینیمون قادر به پیروزی این جنگها خواهند بود کما اینکه ما در فلسطین و سوریه هم نفوذ هایی داریم و به راحتی میتونیم نیرو به جبهه ها تزریق کنیم :razz:
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”