تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، این رزمایش با تأکید بر مؤلفه‌های دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران و در راستای ارتقای توان رزمی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور، انجام تمرین‌های تاکتیکی و تدابیر عملیاتی پیش‌بینی شده در طرح های پدافندی و به منظور آمادگی هرچه بیشتر در مقابله با تهدیدهای احتمالی فضای میهن اسلامی به ویژه مراکز جمعیتی، حیاتی، حساس و هسته‌ای کشور به اجرا درمی‌آید.

در اجرای این رزمایش علاوه بر به کارگیری سامانه‌های پیشرفته موشکی و توپخانه‌ای پدافند هوایی و سامانه‌های راداری متنوع موجود در شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه پدافند هوایی و انواع هواپیماهای شکاری رهگیر نیروی هوایی ارتش؛ یگان‌های پدافند هوایی سایر نیروهای ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامل سامانه‌های موشکی و جنگ‌افزارهای توپخانه‌ای و پست‌های دیده‌بانی نیروی انتظامی و بسیج مردمی، پیش‌بینی شده در سازمان رزم طرح رزمایش، تحت فرماندهی، کنترل و هدایت عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء ارتش شرکت دارند.

رزمایش ثامن‌الحجج، بازتمرین تاکتیکی (راهکنشی) است که در چهار مرحله و طی چهار روز متوالی در گستره‌ای به وسعت ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع در نیمه شرقی کشور با بهره‌گیری از توان رزمی شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه پدافند هوایی کشور برگزار می‌شود.

گزارش روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء می‌افزاید: در اجرای این رزمایش مؤلفه‌های مهم دیگری همچون به‌کارگیری تاکتیک‌های نوین دفاعی، تحرک و جابه‌جایی یگان‌های واکنش سریع در مقابله با نبردهای ناهمگون و نامتقارن، ایجاد هماهنگی بیشتر بین نیروهای پدافند هوایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برقراری امنیت و پوشش کامل پدافندی مراکز حیاتی و حساس کشور به ویژه مراکز هسته‌ای و به کارگیری و ارزیابی عملیاتی و فنی سامانه‌های پدافند هوایی ساخت و تولید صنایع داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

این رزمایش در راستای برنامه‌های عملیاتی سالیانه قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) ارتش و ارتقای توان بازدارندگی برگزار می‌شود و پیام آن صلح و امنیت برای کشورهای منطقه و جهان است.

( خبرهای تکمیلی در همین تاپیک ارسال میگردد)
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط SADGYAN »

چی شدبی خبر وبی مقدمه رزمایش برگزارشد؟؟ایا ازپیش برنامه ریزی شده بود؟
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8626 بار

رزمایش پدافند هوایی ثامنالحجج (ع) امشب آغاز میشود

پست توسط A3eman »

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء ارتش، این رزماش با تأکید بر مؤلفههای دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران و در راستای ارتقای توان رزمی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور، انجام تمرینهای تاکتیکی و تدابیر عملیاتی پیشبینی شده در طرح های پدافندی و به منظور آمادگی هرچه بیشتر در مقابله با تهدیدهای احتمالی فضای میهن اسلامی به ویژه مراکز جمعیتی، حیاتی، حساس و هستهای کشور به اجرا درمیآید.

در اجرای این رزمایش علاوه بر به کارگیری سامانههای پیشرفته موشکی و توپخانهای پدافند هوایی و سامانههای راداری متنوع موجود در شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه پدافند هوایی و انواع هواپیماهای شکاری رهگیر نیروی هوایی ارتش؛ یگانهای پدافند هوایی سایر نیروهای ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامل سامانههای موشکی و جنگافزارهای توپخانهای و پستهای دیدهبانی نیروی انتظامی و بسیج مردمی، پیشبینی شده در سازمان رزم طرح رزمایش، تحت فرماندهی، کنترل و هدایت عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء ارتش شرکت دارند.

رزمایش ثامنالحجج، بازتمرین تاکتیکی (راهکنشی) است که در چهار مرحله و طی چهار روز متوالی در گسترهای به وسعت ۸۰۰ هزار کیلومتر مربع در نیمه شرقی کشور با بهرهگیری از توان رزمی شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه پدافند هوایی کشور برگزار میشود.

گزارش روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء میافزاید: در اجرای این رزمایش مؤلفههای مهم دیگری همچون بهکارگیری تاکتیکهای نوین دفاعی، تحرک و جابهجایی یگانهای واکنش سریع در مقابله با نبردهای ناهمگون و نامتقارن، ایجاد هماهنگی بیشتر بین نیروهای پدافند هوایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برقراری امنیت و پوشش کامل پدافندی مراکز حیاتی و حساس کشور به ویژه مراکز هستهای و به کارگیری و ارزیابی عملیاتی و فنی سامانههای پدافند هوایی ساخت و تولید صنایع داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

این رزمایش در راستای برنامههای عملیاتی سالیانه قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیاء (ص) ارتش و ارتقای توان بازدارندگی برگزار میشود و پیام آن صلح و امنیت برای کشورهای منطقه و جهان است.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط victory67 »

SADGYAN نوشته شده:چی شدبی خبر وبی مقدمه رزمایش برگزارشد؟؟ایا ازپیش برنامه ریزی شده بود؟


Sadgyan گرامی بر طبق خبری که علی رضا عزیز قرار دادن این رزمایش سالانه برای بالا بردن توان رزمی پدافند هوایی و.... انجام می گیرد و برنامه ریزی سالانه و تکمیلی صورت می گیرد
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایرنا، سرهنگ 'ابوالفضل سپهری' روز شنبه طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: در اجرای مرحله دوم رزمایش پدافندی ثامن الحجج(ع) هواپیماهای آفندی دشمن فرضی با انجام طرحهای مختلف درحوزه جنگ الكترونیك علیه نیروهای پدافندی كشور وارد عمل شدند.

وی گفت: به دنبال این امر نیروهای پدافندی خودی با اتخاذ تدابیر موثر و عكس العمل به موقع و سریع، اقدامات الكترونیكی دشمن فرضی را خنثی و با بهره گیری از حساسه های فعال و غیرفعال، سامانه های جمع آوری اطلاعات و ارتباطات چند لایه امن ضمن تثبیت خطوط ارتباطی امن، شبكه رادای كشور را در همه شرایط به صورت عملیاتی پایدار حفظ كردند.

او افزود: نیروهای خودی در ادامه این مرحله مبادرت به كشف و اعلام خبر به موقع به قرارگاههای اصلی و فرعی فرماندهی كردند.

وی استفاده از فیبر نوری و اقدامات مبتكرانه در مقابل تلاشهای دشمن را از جمله بخشهای این مرحله از رزمایش دانست.

سخنگوی رزمایش پدافندی ثامن الحجج(ع) اظهارداشت: در این رزمایش جنگ الكترونیك با فرماندهی مستقل حضور دارد و اقدامات خنثی سازی طرحهای دشمن و مقابله با توانمندیهای آنان را اجرا می كند.

سرهنگ سپهری گفت: در ادامه این مرحله عملكرد شبكه راداری، سامانه های زمین به هوا، تجهیزات جمع آوری اطلاعات و ارتباطات در مواجهه با تهدیدات موشكهای كروز و هواپیماهای مهاجم كه با بهره گیری از اصل غافلگیری نفوذ می كنند ارزیابی می شود.

وی افزود: در بخش دیگری از رزمایش یگانهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان دشمن فرضی و یگانهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نیروهای مدافع وارد عمل شدند.

رزمایش پدافندی ثامن‌الحجج(ع) با هدف ارتقا توان رزمی شبكه یكپارچه پدافند هوایی كشور، انجام تمرینهای تاكتیكی، اجرای تدابیر عملیاتی پیش‌ بینی شده در طرحهای پدافندی و آمادگی هرچه بیشتر در مقابله با تهدیدهای احتمالی فضای كشور به‌ ویژه مراكز جمعیتی، حیاتی، حساس و هسته ‌ای از جمعه شب گذشته در گستره شرقی كشور آغاز شده و به مدت چهار روز طی چهار مرحله ادامه دارد.

در اجرای این رزمایش علاوه بر بكارگیری سامانه‌های پیشرفته‌ موشكی و توپخانه‌ پدافند هوایی، سامانه ‌های راداری متنوع موجود در شبكه فرماندهی و كنترل یكپارچه پدافند هوایی، انواع هواپیماهای شكاری رهگیر نیروی هوایی، یگان های پدافند هوایی و سایر نیروهای ارتش و سپاه شامل سامانه‌های موشكی و جنگ‌ افزارهای توپخانه ‌ای و همچنین پستهای دیده‌ بانی نیروی انتظامی و بسیج كه در سازمان رزم طرح رزمایش پیش‌بینی شده، تحت فرماندهی، كنترل و هدایت عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران شركت دارند
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایرنا، در نخستین مرحله از این رزمایش ،یگان های پدافند هوایی نیروهای مسلح تحت شبكه فرماندهی و كنترل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الا نبیا ( ص ) ارتش در مناطق و موقعیت های از پیش تعیین شده گسترش و استقرار یافتند .

در این رزمایش كه در گستره ای به وسعت 800 هزار كیلومتر مربع درنیمه شرقی كشور برگزار می شود ، یگانهای عملیاتی،اطلاعاتی و رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروی انتظامی و نیروهای آموزش دیده مردمی شركت فعال دارند.

در مهمترین اقدام مرحله نخست رزمایش پدافندی ثامن الحجج ( ع )، یگان های پدافندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تشكیل قرارگاه های اصلی و فرعی فرماندهی و استقرار یگان های تاكتیكی واكنش سریع با رعایت كامل اصول پدافند غیر عامل به سرعت در مناطق تعیین شده ، گسترش یافته و مستقر شدند .

در این مرحله كه با تغییر آمادگی رزمی از حالت عادی به آماده باش كامل آغاز شده بود علاوه بر ارزیابی فنی تجهیزات استقرار یافته عملیاتی ، اطلاعاتی ، آمادی و ارتباطی شركت كننده در رزمایش یگانهای حاضر اقدام به مقابله با عملیات روانی دشمن فرضی در وضعیت های متفاوت نموده و با انجام فعالیت های مردم یاری ، طرح كمك رسانی به مناطق عمومی و عملیاتی رزمایش را به اجرا گذاشتند .

همچنین در این مرحله از رزمایش میزان هماهنگی یگانهای نیروهای مسلح در مناطق عمومی و عملیاتی مورد ارزیابی كارشناسان نظامی قرار گرفت .
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

آزمایش موفقیت آمیز سامانه‌های کشف هدف غیر فعال

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایسنا،بهره‌گيري رزمندگان پدافندي از آخرين روش‌ها و تكنيك‌هاي نوين و ابتكاري و استقرار موثر يگان‌ها و تجهيزات كمين‌گاهي در گستره شرقي كشور و معابر نفوذي از ديگر ويژگي‌هاي اين مرحله از رزمايش بود.

هم‌چنين يگان‌هاي واكنش سريع با بهره‌گيري از تجهيزات مدرن جنگ الكترونيك و سامانه‌هاي تركيبي و بومي توپخانه‌اي و موشكي ضمن انجام اقدامات موثر و به‌موقع در مقابله با اختلالات راداري و ارتباطي دشمن، سامانه‌هاي هدايت اهداف پرنده دشمن را اخلال نمودند.

سرهنگ سپهري سخنگوي رزمايش از استقرار بيش از هزار نفر از نيروهاي ديده‌باني بصري و مسلح در مناطق عمومي و عملياتي رزمايش خبر داد و گفت: در اين مرحله از رزمايش برقراري ارتباط به منظور اعلام وضعيت و ارسال گزارش در دستور كار همه ديده‌بان‌ها قرار گرفت.

سپهري با بيان اين‌كه «تجهيزات ارتباطي و انتقال اطلاعات ديده‌بان‌هاي بصير تحت فرماندهي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) با موفقيت مورد آزمايش قرار گرفت» افزود: در اين مرحله مراكز كنترل منطقه‌اي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) با دريافت اين اطلاعات و پردازش سريع آن، تصميمات لازم را اتخاذ كرده و ديده‌بان‌ها نيز سامانه‌هاي مدرن ارتباطي و الكترواپتيكي خود را مورد ارزيابي عملياتي قرار دادند، ضمن آن‌كه امنيت تبادل اطلاعات نيز توسط كارشناسان نظامي مورد بررسي قرار گرفت.

براي استقلال ارتباطي و عدم نياز به شبكه ارتباطي كشور و برقراري ارتباط بين ديده‌بان‌هاي بصري مستقر در سراسر كشور و شبكه يكپارچه پدافندي كشور، قريب ده نوع ارتباط تعريف شده است. با توجه به اهميت ارتباطات امن و سريع در اطلاع از وضعيت مناطق مختلف كشور، ديده‌بان‌ها به تجهيزات نوين ارتباطي و الكترواپتيكي مجهز شده‌اند كه ضمن ايجاد تغييراتي عمده در نحوه‌ ارسال اطلاعات، سرعت انتقال گزارش‌ها به شبكه پدافند هوايي افزايش چشمگيري يافته است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایسنا، در آخرين بخش از مرحله دوم رزمايش پدافندي ثامن‌الحجج(ع) كه از جمعه‌شب در گستره شرقي كشور آغاز شده است، ديده‌بان‌هاي بصري شامل ديده‌بان‌هاي ثابت و سيار مسلح پس از مشاهده شيء پرنده متجاوز وضعيت آن را به شبكه يكپارچه پدافندي اعلام كردند.

شبكه يكپارچه پدافندي كشور نيز با بررسي شرايط موجود و هماهنگي با ساير سامانه‌هاي راداري و پدافندي موجود در منطقه و دريافت گزارش حضور هواپيماهاي رادارگريز و بدون سرنشين در مناطق عمومي و عملياتي رزمايش، مجوز شليك به سمت اين اهداف پرنده را صادر كرده و ديده‌بان‌ها اقدام به مقابله با اين پرنده‌هاي مهاجم كردند.

هم‌اكنون ديده‌بان‌هاي مسلح، مجهز به سلاح‌هاي دوش پرتاب جديدي شده‌اند كه امكان درگيري با اهداف مختلف را به آن‌ها مي‌دهد.
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۵, ۹:۵۶ ق.ظ
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط gigi64 »

SADGYAN نوشته شده:چی شدبی خبر وبی مقدمه رزمایش برگزارشد؟؟ایا ازپیش برنامه ریزی شده بود؟


معمولآ هر موقع تهدید های خارجی زیاد میشه و اوضاع کمی خطرناک میشه رزمایش برگزار میشه.
چیزی که تو این 3 4 سال کم نبوده.تصویر
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط HASAN BARATY »

در ادامه رزمايش ثامن‌الحجج(ع) صورت گرفت
خنثي‌سازي اقدامات جنگ الكترونيك و عمليات شيميايي هواپيماهاي بمب‌افكن دشمن فرضي

سخنگوي رزمايش ثامن‌الحجج(ع) از توانمندي يگان‌هاي مختلف پدافندي در خنثي‌سازي اقدامات جنگ الكترونيك و عمليات شيميايي هواپيماهاي بمب‌افكن دشمن فرضي در رزمايش خبر داد.
در سومين مرحله از رزمايش ثامن‌الحجج(ع) عملكرد انواع سامانه‌هاي موشكي برد متوسط و ارتفاع كم نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد ارزيابي عملياتي قرار گرفت.
در اين مرحله از رزمايش كه روز گذشته آغاز شد، هواپيماهاي شكاري و بمب‌افكن نيروهاي آفندي ـ دشمن فرضي ـ به قصد بمباران مناطق حساس و حياتي كشور با انجام عمليات سوختگيري در خارج از مرزهاي شرقي به همراه هواپيماهاي بدون سرنشين به سمت مرزهاي جمهوري اسلامي ايران حمله‌ور شدند.
به گزارش ستاد خبري رزمايش، در پي اين تهاجم سامانه‌هاي موشكي برد متوسط و ارتفاع كم قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و همچنين جنگ‌افزارهاي توپخانه‌اي نيروهاي مسلح گسترش يافته در مناطق عمومي و عملياتي رزمايش با انجام اقدامات تاكتيكي از جمله كشف، شناسايي، تعقيب و رهگيري و در نهايت تيراندازي به سمت هواپيماهاي شكاري و بمب‌افكن نيروهاي آفندي ـ دشمن فرضي ـ با انهدام و سرنگوني تعدادي از هواپيماهاي بدون سرنشين مانع پيشروي دشمن در داخل مرزهاي كشور شده و بار ديگر توانمندي‌هاي بي‌نظير موشكي و توپخانه‌اي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را به نمايش گذاشتند.
سرهنگ سپهري سخنگوي رزمايش ثامن‌الحجج(ع) از توانمندي يگان‌هاي مختلف پدافندي در خنثي‌سازي اقدامات جنگ الكترونيك و عمليات شيميايي هواپيماهاي بمب‌افكن دشمن فرضي در اين مرحله از رزمايش خبر داد و گفت: يگان‌هاي واكنش سريع پدافندي نيز با بهره‌گيري از روش‌هاي طراحي شده ابتكاري، ضمن پشتيباني فني و عملياتي صحيح، دقيق و به موقع، اقدام به جابجايي مقرهاي فرماندهي و كنترل اصلي و فرعي سيار در سكوت كامل راديويي و ارتباطي پرداختند.
در ادامه اين مرحله از رزمايش نيروهاي پدافندي با پشتيباني انواع هواپيماهاي شناسايي و شكاري ـ رهگير نيروي هوايي ارتش در كنار فعاليت گسترده شبكه راداري پدافند هوايي، شبكه ديده‌باني بصري و جمع‌آوري اطلاعات (فاشا) كليه مراحل كشف، شناسايي، رهگيري و درگيري با هواپيماهاي نيروهاي متخاصم را با موفقيت كامل انجام داده و به همه اهداف از پيش تعيين شده دست يافتند.
همچنين در مرحله سوم از رزمايش ثامن‌الحجج(ع)، يگان‌هاي واكنش سريع پدافند هوايي با استفاده از تجهيزات پيشرفته و بومي كشف در طيف‌هاي مختلف فركانسي و سلاح‌هاي توپي و موشكي تركيبي عرصه را براي عمليات دشمن فرضي ناامن كردند.
در بخش دوم و پاياني سومين مرحله از رزمايش ثامن‌الحجج(ع) عملكرد يگان‌هاي واكنش سريع پدافندي با اجراي طرح‌هاي عملياتي ضد غافلگيري در مقابل حملات شبانه دشمن فرضي در سكوت كامل راديويي و ارتباطي مورد ارزيابي عملياتي قرار گرفت.
در اين مرحله از رزمايش يگان‌هاي واكنش سريع با استفاده از تجهيزات پيشرفته و بومي كشف در طيف‌هاي مختلف فركانسي و سلاح‌هاي توپي و موشكي تركيبي عرصه را براي عمليات دشمن فرضي ناامن كردند.
يگان‌هاي واكنش سريع پدافندي كه توانايي هرگونه اقدام را بصورت كاملا مستقل و خود اتكا دارند، قادرند با بهره‌گيري از تكنيك‌هاي نوين جنگ ناهمتراز عليه تهديدات هوايي دشمن اقدام كنند.
رزمايش ثامن‌الحجج(ع) از روز جمعه با رمز يا امام رضا(ع) در گستره شرقي كشور آغاز شده است و آخرين مرحله آن امروز (دوشنبه) برگزار مي‌شود.
</MATN>تصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط @lirez@ »

كمين گاه مدرن پدافند هوايي ايران + تصاوير


   گزارش گروه دفاع و امنيت مشرق، سامانه پدافند هوايي ميانبرد و ارتفاع متوسط مرصاد كه سال گذشته معرفي شد هم اكنون به صورت عملياتي در اختيار يگان هاي پدافند هوايي در نقاط مختلف كشور است. اين سامانه كه با بهره گيري از تجارب عملياتي 8 سال دفاع مقدس و كاربري سامانه بسيار موفق هاوك ساخته شده در مرحله توليد انبوه قرار داشته و با آماده شدن آتشبارها پس از آزمايشات به يگان هاي عملياتي تحويل داده مي شود.
در اين سامانه رادار جستجو و كشف هدف «كاوش» كار يافتن اهداف را بر عهده دارد. اهداف كشف شده دسته بندي و ارزيابي شده و اطلاعات به واحد فرماندهي و كنترل ارسال مي شود. رادار جستجوگر ارتفاع پست «جويا» نيز براي كمك به كشف و ردگيري اهدافي كه در ارتفاع پايين پرواز مي كنند ايفاي نقش مي كند. با كمك اين رادار مرصاد توانايي انهدام اهداف پروازي در ارتفاع پايين را نيز دارد. با تشخيص مركز كنترل آتش سامانه، وظيفه ردگيري و قفل روي اهدافي كه خطرناك تر تشخيص داده مي شود به رادار ردگير «هادي» سپرده شده و اين رادار كه سامانه هاي الكترواپتيكي نيز با آن همراه و هماهنگ شده اند كار تأمين اطلاعات لازم براي هدايت موشك نيمه فعال راداري را به سمت هدف تا لحظه اصابت به آن به انجام مي رساند.   تصویر  يكي از آخرين عكسها از رادار كاوش     در ادامه به برخي جزئيات جديد اعلام شده از اين سامانه كه تماماً توسط متخصصان داخلي ساخته شده است اشاره مي كنيم.
سامانه مرصاد قابليت شناسايي هدف در فاصله 150 كيلومتري توسط رادار كاوش، قفل نمودن روي آن در فاصله 80 كيلومتري و مورد هدف قراردادن آن در بيشينه برد 45 كيلومتري را دارد. برد هدف قرار دادن در سامانه هاي موشكي بجز برد رادار به برد موشك نيز وابسته است كه در همين نمونه سامانه مرصاد در صورت بهسازي موشكها يا بكارگيري موشك جديد و دوربردتر امكان درگيري با اهداف تا 80 كيلومتر نيز ممكن است.
در مورد رادار كاوش نيز بايد به اين نكته اشاره كرد كه نسبت به نمونه قبلي يك آنتن سفيد رنگ هم به بالاي آنتن اصلي اضافه شده است.
با توجه به تهديدات روز كه اهداف با سطح مقطع راداري(RCS) كم هستند، در طراحي اين سامانه تلاش زيادي شده است تا قابليت درگيري مؤثر با اين تهديدات ايجاد شود كه منجر به ايجاد توانايي كشف اهداف با سطح مقطع بسيار كم در حدود 0.5 مترمربع و در فاصله 110 كيلومتري شده است. با اين ويژگي اغلب موشكها، پهپادها و هواپيماهاي جنگنده نسل چهارم پيشرفته به اهدافي عادي براي مرصاد تبديل مي شوند. به عنوان مثال منابع خارجي RCS نمونه هاي بهسازي شده جنگنده اف-16 را حدود 1.2 متر مربع، بمب افكن بي-1 را 0.75، بمب افكن بي-2آ را 0.1، جنگنده فرانسوي رافال را 0.1 تا 0.2 و براي جنگنده اروپايي تايفون(كه اخيراً توسط عربستان سعودي به خدمت گرقته شده) اعدادي در حدود 0.014 تا 0.42 را ذكر كرده اند. هر چند بين اعداد اعلام شده در منابع مختلف تفاوتهايي به چشم مي خورد اما نمونه هاي ذكر شده حد پايين بودند. همچنين بايد دقت كرد اعداد اعلام شده در منابع سطح مقطع راداري اين هواپيماها از روبرو هستند كه در درگيري هاي هوايي ملاك ارزيابي است و در نگاه از زاويه هاي مايل از پايين اين اعداد كمي بيشتر نيز مي شوند.
     تصویر  رادار جويا     محاسبات با فرمول هاي پايه اي كاركرد رادارها نشان مي دهد سامانه اي كه هدف 0.5 مترمربعي را در 110 كيلوكتري كشف مي كند هدفي با سطح مقطع راداري 0.01 مترمربع را در برد بيش از 40 كيلومتر كشف خواهد كرد از اينرو با اضافه كردن قابليت هايي نظير شبكه كردن سامانه هاي راداري مرصاد با هم اين قابليت از بعضي جنبه ها افزايش نيز خواهد يافت.   گفتني است در مصاحبه فرماندهي محترم قرارگاه پدافند هوايي كشور با مجله صف عنوان شده است كه سامانه هاي موشكي اين قرارگاه موفق به سرنگوني اهدافي با سطح مقطع راداري كمتر از 0.01 مترمربع شده اند كه البته به نوع سامانه اشاره اي نشده است اما در هر صورت قابليت بالاي آن را مي رساند. همچنين اشاره شده كه سامانه هاي هاوك نيز موفق به سرنگوني پهپادها شده اند. اين مسئله نشان دهنده بهسازي سامانه هاي قبلي در كنار بكارگيري سامانه جديد است.  تصویر  رادار هادي و سامانه الكترواپتيك هماهنگ با آن     در اينجا لازم است اشاره كنيم اساساً در شبكه يكپارچه پدافنده هوايي كه امروزه به طور كامل در كشور محقق شده است، كار كشف دوربرد اهداف پنهانكار(سطح مقطع راداري بسيار پايين) بر عهده انواع سامانه هاي نيمه متحرك و تمام متحركي چون رادارهاي كاستا، نبو، كاشف و مطلع الفجر است كه در فواصل مختلف از آتشبارها و نقاط كور مستفر مي شوند. به عنوان مثال سامانه راداري بومي مطلع الفجر توانايي ردگيري 100 هدف و برد 300 كيلومتر و سامانه راداري كاشف-2 نيز برد 150 تا 200 كيلومتر دارد. اطلاعات اين سامانه ها به صورت لحظه اي در اختيار واحدهاي كنترل قرار گرفته و به مناسب ترين سامانه ها از نظر موقعيت نسبت به هدف اطلاع داده شده و اين سامانه ها با كمك رادارهاي پيش گفته به طور كاملاً مؤثر وارد مراحل ردگيري و درگيري با هدف مي شوند.   بايد اين نكته را نيز در نظر داشت كه با توجه به رشد فناوري هاي بومي در كشور اين سامانه ها از نظر قابليت هاي عملياتي در حال ارتقاء بوده و نسل هاي بعدي با امكانات بيشتر نيز در راه هستند.     تصویر  نمايي از بخش كنترل و فرماندهي؛ نمايشگر سامانه اپتيكي در سمت چپ تصوير مشخص است     مرصاد طبق اعلام وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح داراي قابليت شليك همزمان به دو هدف است. با نگاهي به تصاوير منتشر شده از تحويل مرصاد به پدافند تهران در شهريور ماه گذشته و نمايشگرهاي روبروي كاربران در چند عكس عبارت Hadi b به چشم مي خورد كه مي تواند نشان دهنده استفاده از دو رادار كشف و تعقيب هادي براي هدايت موشك در هر آتشبار مرصاد باشد. بدين ترتيب هر رادار وظيفه هدايت يك موشك را بر عهده داشته و مجموعاً سامانه توانايي درگيري همزمان با دو هدف متمايز را مي يابد. مي توان حدس زد با شبكه سازي تعداد بيشتري از رادارهاي هادي با هر آتشبار امكان درگيري با تعداد بيشتري هدف هم ممكن باشد.   البته با توجه به ساخت داخل بودن سامانه حتماً امكان توليد اين رادار به تعداد دلخواه وجود دارد. به هر حال همين قابليت درگيري همزمان با دو هدف نيز مطلوب بوده و در آينده و با بكارگيري رادارهايي با فناوري آرايه فازي به جاي رادار فعلي هادي قطعاً توان مرصاد در درگيري همزمان با چندين هدف بهبود يافته و در نتيجه در فضاي نبرد نامتقارن به افزايش قدرت دفاعي كشور كمك شاياني مي شود.     تصویر     از ديگر ويژگي هاي سامانه مرصاد كه نسبت به نسل قبلي سامانه هاي ميانبرد موجود در كشور بايد به آنها اشاره كرد قابليت تحرك و جابجايي بالا و زمان استقرار و نصب و راه اندازي بسيار كوتاه اين سامانه است كه باعث افزايش كارايي عملياتي اين سامانه تحت شرايط سخت نبرد به خصوص در مواجه با دشمني با كميت بالا خواهد شد.  
به گزارش مشرق، قابليت ECCM به منظور كارآمدي در جنگ هاي مدرن امري ضروري است كه با افزوده شدن اين توانايي به مرصاد اين سامانه در برابر دشمناني با فناوري هاي پيشرفته كارا باقي مي ماند. گفتني است ECCM به معناي مقابله با جنگ الكترونيك طرف مقابل است. در واقع ابتدا يك طرف اقدام به ايجاد اختلالات الكترونيكي كرده و طرف ديگر براي مقابله از ECCM استفاده مي كند.
مرصاد با توجه به فناوري هاي نوين از ابتدا با رويكرد بهره گيري از سامانه هاي ديجيتال و نيمه هادي طراحي و ساخته شده است كه شامل تمامي بخش هاي الكترونيكي گيرنده، پردازشگر و بخش هاي فرماندهي و كنترل مي شود.
از اينرو اجزاي اين سامانه علاوه بر خودكار شدن بسيار از بخش ها و نياز به نفرات كمتر براي كاربري، داراي قابليت اطمينان بسيار بالاتر(با توجه به احتمال كم خرابي سامانه هاي ديجيتال در قياس با آنالوگ) و عمر خدمتي بيشتر، زمان آماده بكار و روشن بودن بيشتري نيز دارند. همچنين وضعيت كاركردي تمام اجزاي سامانه به صورت لحظه اي توسط كاربران قابل مشاهده است.
  در مرصاد با نگاهي نوآورانه و ساختارشكن، فرآيند كاري سامانه و همچنين اجزاي مرتبط با انسان در آن به نحوي طراحي شده تا كار با آن ساده تر از سامانه هاوك باشد. همچنين استفاده از سامانه هاي Auto Levelling به جاي سامانه هاي دستي به منظور متعادل نمودن تريلرهاي سامانه هاي راداري از بهسازي هاي مكانيكي مرصاد نسبت به نسل قبلي است.
سامانه مرصاد را بايستي برخوردار از دو بازو دانست كه يكي سامانه هاي كشف و رديابي هدف و بازوي ديگر موشكهاي آن براي انهدام هدف است. در بخش راداري علاوه بر مطالب بالا بايد اضافه كنيم كه مرصاد با توجه به بهره گيري از سامانه راداري كارآمد، پردازگرش هاي سريع و الگوريتم هاي بومي در ردگيري اهداف توانايي مقابله با موشك هاي بالستيك را نيز دارد. هر چند كارشناسان بيان مي كنند فقط برخي از موشك هاي بالستيك تاكتيكي احتمالاً توسط مرصاد قابل تهديد است اما اصل وجود اين قابليت مهم در اين سامانه نشان از پيشرفت چشمگير متخصصان دفاعي كشور دارد كه به معني ارتقاء مستمر در آينده و در نتيجه بهبود همين توانمندي ذكر شده است.
     تصویر  شليك موشك از سامانه مرصاد     بازوي دوم سامانه كه موشكهاي معرفي شده براي آن است شاهين و شلمچه نام دارند كه تفاوت هاي اندكي در مشخصات عملياتي اعلام شده آنها ديده مي شود. اين موشك ها بر روي پرتابگر(لانچر) سه فروندي قرار دارند كه اين بخش نيز مانند خود موشك از طراحي جديدي برخوردار است. اين سامانه به صورت استاندارد و در كمينه تعداد پرتابگرها از دو پرتابگر استفاده مي كند. زيرسامانه هاي مختلف اين پرتابگر مورد بازبيني و ارتقاء قرار گرفته و با قابليت اطمينان بالاتر مورد استفاده قرار مي گيرد.
با توجه به اينكه در سلسله گزارش هاي مشرق از توان پدافند هوايي ايران موشك هاي شاهين و شلمچه معرفي شده اند در اينجا از پرداختن به آنها صرف نظر كرده و لينك گزارش مربوطه را در انتهاي اين مطلب ارائه مي دهيم.
در مجموع با توجه به جزئيات اعلام شده از اين سامانه مي توان به اين نتيجه رسيد كه نسل هاي بعدي مرصاد نيز در راه هستند تا لايه هاي دفاعي آسمان كشور مستحكم تر شده و ضمن رساندن بازدارندگي به بيشترين حد ممكن، در روز واقعه نيز خوش بدرخشند.
 
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

Re: تاپیک جامع رزمایش مهم پدافند هوایی(ابان ماه)

پست توسط SADGYAN »

این مطلب کی منتشر شده ؟میشه لینکش را بذارید چون توی مشرق پیداش نکردم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”