هشدار مدودوف به آمريكايي ها درباره خروج از استارت 2

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 235
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۸, ۵:۰۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 977 بار
سپاس‌های دریافتی: 988 بار

هشدار مدودوف به آمريكايي ها درباره خروج از استارت 2

پست توسط HS368 »

هشدار مدودوف به آمريكايي ها درباره خروج از استارت 2

دمیتری مدودوف رئیس جمهور روسیه به آمریكا هشدار داد با توجه به وضعیت سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا، روسیه ممكن است از قرارداد استارت 2 با این كشور خارج شود.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران، مدودوف روز چهارشنبه در یك پیام ویژه تلویزیونی گفت: در صورت بروز وضعیت نامساعد در زمینه سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا، روسیه از اقدامات بعدی در زمینه خلع سلاح و كنترل تسلیحات خودداری می كند.

وی افزود: علاوه بر آن با توجه به وجود رابطه میان تسلیحات راهبردی تهاجمی و دفاعی، دلایلی برای خروج كامل از قرارداد استارت2 پیش می آید.

رییس جمهوری روسیه خاطرنشان كرد: مسكو حق خروج از این قرارداد را برای خود محفوظ می داند.

مدودوف به عنوان یكی از پاسخ های روسیه به استقرار سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا به تجهیز موشك های روسیه به سیستم های ویژه عبور از سامانه های پدافند موشكی اشاره كرد.

وی در این باره گفت: موشك های بالستیكی كه به نیروی موشك های راهبری روسیه و واحدهای نیروی دریایی كشور تحویل می شود، به سیستم های عبور از سامانه های پدافند موشكی و كلاهك های جنگی پیشرفته مجهز خواهد بود.

رییس جمهوری روسیه همچنین خاطرنشان كرد كه روسیه در صورت لزوم در غرب و جنوب كشور، سیستم های تسلیحاتی ضربتی پیشرفته مستقر خواهد كرد كه شرایط برای برتری نظامی بر سامانه پدافند موشكی اروپا را تامین می كند.

وی در باره پاسخ های روسیه به سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا اظهار داشت: یكی از پاسخ های روسیه استقرار موشك های اسكندر در استان كالینین گراد در غرب روسیه خواهد بود.

مساله سامانه موشكی آمریكا در قاره اروپا كه عمده ترین مساله مورد اختلاف مسكو و واشنگتن در حال حاضر می باشد، محور مذاكرات سران دو كشور در بیستمین نشست اعضای اتحادیه همكاری های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در هاوایی در هفته گذشته را تشكیل می داد.


آمريكا به بهانه هاي واهي و بي اساس تهديد موشكي برخي كشورها و در اصل در راستاي برنامه هاي توسعه طلبانه خود؛ تصميم به ايجاد سپر موشكي در قاره اروپا گرفته است.

اين كشور در راستاي اجراي طرح سپر موشكي خود در اروپا؛ با روماني ؛ موافقتنامه استقرار بخشي از سامانه دفاع موشكي ناتو را امضا كرده است كه به واشنگتن اجازه مي دهد تا سامانه رهگير اس ام -3 را در اين كشور مستقركند.

براساس اين توافق؛ يكي از اجزاي سپر دفاع موشكي آمريكا در پايگاه هوايي سابق داوسلو روماني به كار گرفته خواهد شد، پانزدهم ماه سپتامبر امسال نيز توافقنامه سال 2005 آمريكا و لهستان و پروتكل الحاقي سال 2010 ميلادي درباره پدافند موشكي اعتبار مجدد يافت كه بر اساس آن پايگاه موشك هاي رهگير آمريكايي (اس ام -3) در اين كشور اروپاي شرقي نيز مستقر مي شود.
اين در حالي است كه روسيه نيز از تصميم اين كشور براي ايجاد سيستم پدافند هوايي مشترك با قزاقستان خبر داد. روسيه اكنون داراي سامانه مشترك دفاع هوايي با كشورهاي بلاروس و ارمنستان است و اكنون قصد ايجاد سامانه مشابهي با قزاقستان دارد.

بديهي است اصرار آمريكا بر استقرار سامانه موشكي و راداري در اروپا نزديك مرزهاي روسيه و اقدامات متقابل مسكو براي جلوگيري از كاهش قدرت بازدارنگي خود ، مي تواند بهانه اي مناسب براي دوطرف با هدف نوسازي و يا گسترش تسليحات راهبردي باشد .

پيمان استارت، 2 سال گذسته در كنفرانس مونيخ ميان آمريكا و روسيه اجرايي شد .
بر اساس اين پيمان مقرر شده بود، سقف كلاهك‌هاي هسته‌اي كنوني ميان دو كشور در مدت 10 سال تا 30 درصد كاهش يابد و تعداد موشك هاي دور برد و بمب‌افكن‌هاي سنگين دو كشور از عدد 700 تجاوز نكند.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”