نیروی دریایی ارتش به مناطق فراتر از دریای مدیترانه می‌رود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 228
تاریخ عضویت: جمعه ۳ آبان ۱۳۸۷, ۱۰:۱۹ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 230 بار
سپاس‌های دریافتی: 542 بار

نیروی دریایی ارتش به مناطق فراتر از دریای مدیترانه می‌رود

پست توسط reza_glb »

مشروح / امیر سیاری در نشست خبری:
نیروی دریایی ارتش به مناطق فراتر از دریای مدیترانه می‌رود
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی دریای ارتش از حضور یگان‌های دریایی به مناطق فراتر از دریای مدیترانه در سال جاری خبر داد.
تصویر


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز شنبه در نشست خبری که در آستانه 7 آذر روز نیروی دریایی ارتش برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج، به بزرگترین عملیات دریایی ایران در ایام دفاع مقدس به نام مروارید اشاره کرد و گفت: دریادلان ما در این عملیات مهم توانستند نیروی دریایی رژیم بعث را نابود کرده و دستاوردهای مهم نظامی سیاسی و اقتصادی برای کشور ما رقم بزنند.

سیاری خاطرنشان کرد: پس از اینکه در این عملیات نیروی دریایی ارتش عراق نابود شد کشورهای استعماری تصمیم گرفتند تا جدید‌ترین تجهیزات را برای احیای نیروی دریایی عراق ارسال کنند که نیروهای ما در شرق تنگ هرمز جلوی آنها را گرفتند.

وی در ادامه به تدبیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر راهبردی خواندن نیروی دریایی ارتش گفت: این امر وظیفه ما را سنگین کرد و در طی آن بود که نیروی دریایی تا اقیانوس هند و خلیج عدن و در مقاطعی نیز تا دریای سرخ و مدیترانه پیش رفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از اعزام 16 ناو گروه طی یکی دو سال اخیر به آب‌های بین المللی خبر داد و گفت: در طول این مدت حتی یک روز نبود که ما در این مناطق حضور نداشته باشیم و امروز نیز ناو گروه شانزدهم که برای اولین بار ناوشکن بومی جماران را به همراه خود دارد در این منطقه حاضر است.

سیاری کنترل خطوط مواصلاتی و امنیت کشتی‌های تجاری و نفت‌کش کشورمان را از مهمترین مسئولیت‌های نیروی دریایی ارتش عنوان کرد و افزود: امروز دزدی دریایی نه تنها فقط در سومالی بلکه تا سواحل هندوستان گسترش پیدا کرده و دزدان دریایی نیز به تجهیزات بیشتری دست پیدا کردند اما ما توانستیم با اسکورت 1300 فروند کشتی امنیت را برای شناورهای تجاری و نفت کش خودمان و در بعضی مقاطع برای دیگر کشورها نیز فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه ما مستمرا در آب‌های آزاد حضور خواهیم داشت، گفت: این حضور بنا بر قوانین بین المللی است و اگر کسی بخواهد ما را تهدید کند قطعا جواب آنها را خواهیم داد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص توان این نیرو برای انجام عملیات‌های طولانی مدت در آب‌های آزاد بین المللی، اظهار داشت: تا دو سه سال اخیر ما فقط به ماموریت‌های 10 یا 15 روزه در خلیج فارس می‌پرداختیم اما امروز ناوگان ما بالغ بر 10 روز بنا بر نیاز در آب‌های آزاد حضور دارد.

سیاری در خصوص توان جمهوری اسلامی ایران برای ساخت ناو هواپیمابر نیز تاکید کرد: هر چند ما قاطعانه اعلام می‌کنیم که توان ساخت ناو هواپیمابر را در داخل کشورمان داریم اما نیازی به این موضوع تا به حال احساس نشده است.

انقلاب‌های منطقه و تاثیر آن بر قدرت دریایی آمریکا به خصوص در بحرین سؤالی بود که خبرنگار فارس از فرمانده نیروی دریایی ارتش پرسید و او نیز در جواب گفت: حضور ناوگان پنجم آمریکا در بحرین از اول نیز از نظر ما غیر موجه بود چرا که ما معتقدیم کشورهای منطقه خودشان می‌توانند امنیت منطقه را برقرار کنند و این حضور دیگران است که موجب ناامنی شده است.

سیاری همچنین در خصوص اعزام ناوگروه ارتش امریکا به نزدیکی سوریه نیز اظهار داشت: ما در جریان هستیم که ناو هواپیمابر آمریکا از جنوب شرق پاکستان حرکت کرد و پس از عبور از کانال سوئز به مدیترانه رفته است اما این مسیر همیشگی آنها است و ما این اقدامات را بیشتر در راستای جنگ روانی و تبلیغاتی می‌دانیم.

وی در ادامه این نشست به رزمایش برخی کشورهای منطقه با آمریکا در آبهای بین المللی اشاره کرد و گفت: این رزمایش‌ها هیچ کمکی به ارتقای توان کشورهای منطقه نمی‌کند و آنها باید دنبال این باشند که روی پای خود بایستند چرا که این رزمایش‌ها در برقراری امنیت منطقه نیز تاثیری نخواهد داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین در خصوص درخواست آمریکایی‌ها مبنی بر ایجاد خط مستقیم ارتباطی با نیروی دریایی ایران تصریح کرد: مسئولان کشور این موضوع را پاسخ گفتند و ما نیازی به این خط ارتباطی نداریم چرا که اصولا با حضور آنها در منطقه مشکل داریم و معتقدیم آنها باید هر چه زودتر منطقه را ترک کنند.

سیاری همچنین از برگزاری رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش با نام "ولایت 90" در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این رزمایش هم از لحاظ وسعت و هم تجهیزات در سطح بالاتری نسبت به رزمایش‌های گذشته برگزار می‌شود، منطقه برگزاری رزمایش 90، دریای عمان و شمال اقیانوس هند خواهد بود.

وی همچنین از الحاق 3 فروند زیر دریایی جدید کلاس غدیر به نیروی دریایی ارتش خبر داد و خاطرنشان کرد: این زیردریایی‌ها که با کمک صنایع دفاع ساخته شده به مناسبت 7 آذر تحویل نیروی دریایی شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین به ساخت مهمترین شبه ساز زیردریایی کلاس غدیر با همکاری صنایع دفاع اشاره کرد و گفت: این امر اتفاق مهمی بود که متخصصان داخلی کشورمان توانستند به آن دست پیدا کنند.

وی در پایان از توان نیروی دریایی ارتش برای حضور در آب‌های دور دست و بین المللی خبر داد و گفت: سفر به آب‌های آزاد که سال گذشته تا دریای مدیترانه را در برگرفت در دستور کار ما بود و در سال جاری بنا داریم تا یگان‌های دریایی را به مناطقی فراتر از دریای مدیترانه اعزام کنیم
وطـــن یعنــی اذان عشـــق گفتــن ***
وطــن یعنــی غبـار از عشـق رفتــن[COLOR=#000000] *** 
وطــن یعنــی[COLOR=#d8d8d8] هـدف یعنی شهامت *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طـــن یعنــی شرف یعنی شهـادت   *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طــن یعنــی گذشتــه،حـال، فـردا   *** 
ت[COLOR=#d8d8d8]مـــــام سهـــم یـــک ملــت ز دنیــا  ***
وطــن یعنــی چـه آبـاد و چه ویـران ***
وطـــن یعنـی همین جا یعنی ایـران ***
***
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”