ایران دلیل مشارکت قطر در سامانه دفاع موشکی آمریکا و اروپا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 228
تاریخ عضویت: جمعه ۳ آبان ۱۳۸۷, ۱۰:۱۹ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 230 بار
سپاس‌های دریافتی: 542 بار

ایران دلیل مشارکت قطر در سامانه دفاع موشکی آمریکا و اروپا

پست توسط reza_glb »

  [External Link Removed for Guests]   [BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]دلایل قطر برای این اقدام، نیازهای امنیتی از جمله پشتیبانی از آمریکا در رویارویی با ایران از یک سو و فراهم ساختن شرایط امنیتی میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال سال 2012 از سوی دیگر است.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] تصویرقطر در فرآیند ساخت و به روز سازی سامانه دفاع موشکی میان برد میادس (MEADS) مشارکت می کند.

به گزارش [External Link Removed for Guests] به نقل از سایت خبری دیفنس نیوز، هدف از این اقدام، مشارکت در ایجاد سپر دفاعی در منطقه خلیج فارس برای مقابله با ایران است.

براساس این گزارش، کشور قطر هم اکنون مذاکرات و رایزنی هایی را با آلمان و ایتالیا دو کشور حاضر در کنسرسیوم ساخت و به روز سازی این سامانه موشکی آغاز کرده است.

دلایل قطر برای این اقدام، نیازهای امنیتی از جمله پشتیبانی از آمریکا در رویارویی با ایران از یک سو و فراهم ساختن شرایط امنیتی میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال سال 2012 از سوی دیگر است.

58 درصد از هزینه طراحی و ساخت سپر موشکی از سوی آمریکا، 25 درصد از سوی آلمان و 17 درصد از سوی ایتالیا تامین می شود. آمریکا بارها اعلام کرده ممکن است از این شراکت، خارج شود.

آلمان اعلام کرد اگر امریکا از این طرح خارج شود به مشارکت خود در این برنامه پایان خواهد داد.
به احتمال بسیار قطر قصد دارد با حضور در این طرح و تحمل بخشی از هزینه های آن مانع از خروج آلمان و آمریکا از این شراکت شود.

آمریکا تاکنون یک و نیم میلیارد دلار در این برنامه با هزینه کل چهار میلیارد و 200 میلیون دلار، خرج کرده است.
مقامات مسئول در وزارت دفاع آمریکا نیز گفته اند که برای هزینه کردن 800 میلیون دلار دیگر برای تکمیل شدن مرحله طراحی و توسعه این سامانه موشکی تا سال 2014 برنامه ریزی می کنند.

شرکت اسلحه سازی "لوکهید مارتن" آمریکا که برای توسعه و پیشرفته سازی این سامانه دفاع موشکی فعالیت می کند اعلام کرد نخستین آزمایش این سامانه موشکی را در 17 نوامبر گذشته انجام داد.

این آزمایش ثابت کرد سامانه موشکی یاد شده می تواند حملات موشکی از پشت را نیز خنثی کند.

"دیوید برگانینی" رئیس برنامه سامانه موشکی میان برد (meads) گفت: آزمایش اولیه این سامانه موفقیت آمیز بود به صورتی که ما را به پیشرفته سازی این سامانه جلب کرد.
این سامانه موشکی برای کشف، تعقیب و مقابله با تهدیدات آینده و تهدیدات از دور، به روز می شود به صورتی که هیچ نقطه کوری از نگاه آن باقی نخواهد ماند.

این در حالی است که کنگره آمریکا با پرداخت پول برای به روز سازی این سامانه موشکی مخالف است. شماری از اعضای کنگره آمریکا می گویند وقتی ارتش این کشور نیازی به این سامانه موشکی ندارد به چه دلیل باید چنین مبلغ کلانی را برای آن هزینه کرد.

روزنامه واشنگتن پست پیش از این خبر داده بود که آمریکا برای استقرار سامانه های ضدموشکی در حداقل چهار کشور عربی جنوب خیلج فارس از جمله قطر، بحرین، امارات و کویت تلاش می کند.
وطـــن یعنــی اذان عشـــق گفتــن ***
وطــن یعنــی غبـار از عشـق رفتــن[COLOR=#000000] *** 
وطــن یعنــی[COLOR=#d8d8d8] هـدف یعنی شهامت *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طـــن یعنــی شرف یعنی شهـادت   *** 
و[COLOR=#d8d8d8]طــن یعنــی گذشتــه،حـال، فـردا   *** 
ت[COLOR=#d8d8d8]مـــــام سهـــم یـــک ملــت ز دنیــا  ***
وطــن یعنــی چـه آبـاد و چه ویـران ***
وطـــن یعنـی همین جا یعنی ایـران ***
***
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”