آمریکا حتی نتوانست اعتماد به نفس ایران را خدشه‌‌دار کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 266
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۸۷, ۱۲:۱۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 120 بار
سپاس‌های دریافتی: 580 بار

آمریکا حتی نتوانست اعتماد به نفس ایران را خدشه‌‌دار کند

پست توسط nima20 »

ندیشکده واشنگتن:
آمریکا حتی نتوانست اعتماد به نفس ایران را خدشه‌‌دار کند
خبرگزاری فارس: یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی با اشاره به دلایل وزیر دفاع آمریکا در رد اقدام نظامی علیه ایران نوشت که واشنگتن نتوانسته است به اعتماد‌ به نفس ایران خدشه‌ای وارد کند.

به گزارش فارس، اندیشکده «واشنگتن» در مقاله‌ای به قلم «مایکل سینک» به بررسی و تحلیل نظر وزیر «دفاع آمریکا» در رابطه با جنگ با ایران پرداخت که در ادامه می‌آید.

با توجه به هشدارهای متعدد ماه‌های اخیر درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران و همچنین خشم [آمریکا] در مورد نقشه قتل سفیر عربستان در «واشنگتن» و تسخیر سفارتخانه انگلیس در تهران، شاید این‌طور تصور شود که رهبران ایران نگران آینده حمله نظامی غرب به کشور خود هستند. به هر حال، اظهارات آن‌ها بیان‌گر چیز دیگری است. در روزهای اخیر، رهبر ایران با افتخار درباره خنثی کردن نقشه غرب سخن گفت. فرمانده نیروی بسیج این کشور هم اظهاراتی را ایراد کرد؛ وی همچنین پیش‌بینی کرد که آمریکا حتی برای پاسخ به حمله ایران به کشور خود نیز بسیار ضعیف خواهد بود.

* وزیر دفاع آمریکا، حمله نظامی به ایران به مصلحت آمریکا نیست

این شاید به نوعی اغراق‌آمیز به نظر رسد. به هر حال، مقامات کشور آمریکا نتوانستند به اعتماد به نفس کشور ایران خدشه‌ای وارد کنند و همچنین در تحریک این کشور به جنگ با شکست مواجه شدند. علی‌رغم این که مقامات دولت «اوباما» تاکید دارند که تصمیم‌گیری ارتش این کشور به تصمیمات ایران بستگی دارد، اما دولتمردان ایران تمایل دارند که این اظهارات را کوچک نشان دهند و در نتیجه تلاش‌های ما را برای جلوگیری از پیشرفت ایران و همچنین جلب حمایت‌ها برای تحریم‌های شدیدتر بر روی کشور خود را کم‌اهمیت جلوه دهند. وزیر دفاع آمریکا «لئون پانتا» آخرین تحقیقات و بررسی‌ها را درباره عدم مصلحت در اقدام نظامی آمریکا علیه ایران ارائه داد. وی پنج دلیل مبنی بر این که چرا آمریکا نباید به ایران حمله نظامی کند را بیان کرد. تمامی این دلایل جای بحث و بررسی دارند.

* حمله به ایران تنها می‌تواند فعالیت‌های ایران را یک یا دو سال به عقب بیندازد و با این کار نمی‌توان جلوی پیشرفت این کشور را گرفت

در ابتدا «پانتا» ادعا کرد که یک حمله نظامی شاید بتواند تنها فعالیت‌های ایران را یک یا دو سال به عقب بیندازد، زیرا دسترسی به برخی از پایگاه‌های هسته‌ای بسیار دشوار است. اگر از درستی آگاه کردن ایران و سایر کشورها از توانایی‌های نظامی خود صرف نظر کنیم، این مسئله هنوز هم جای تردید دارد. «پانتا» در جایگاهی است که از دشواری تخریب تاسیسات هسته‌ای ایران آگاهی دارد، اگرچه انفجارات نامشخص اخیر مانند انفجاری که یک موشک ایران را نابود کرد، بیانگر آسیب‌پذیری این کشور است. حتی پس از اعمال خسارات جزئی به ایران، بازسازی برای این کشور بسیار دشوار خواهد بود. برای مثال، تولید سانتریفیوژ به مولفه‌های تخصصی و دشواری بستگی دارد که با اعمال تحریم‌های شدید شکل‌گیری برنامه را دشوار می‌کند.

* حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران منجر به افزایش حمایت‌ها از ایران و منطقه خواهد شد

دوم، «پانتا» اظهارات داشت که حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران منجر به افزایش حمایت‌ها از ایران و منطقه خواهد شد. در هر حال، به احتمال زیاد، عرب‌های هم‌پیمان ما به ویژه کشورهای خلیج [فارس] که ایران را تهدید اصلی برای امنیت خود محسوب می‌کنند، حداقل به طور مخفیانه برای موفقیت در حمله نظامی از ما حمایت خواهند کرد. در اکثریت جمعیت مسلمانان، نظرسنجی موسسه «پیو» در اواسط سال 2010 نشان داد که غالب حمایت‌ها از برنامه هسته‌ای ایران در کشور پاکستان انجام می‌شود. حمله نظامی به ایران بجای افزایش حمایت‌ها، باعث کاهش آن در بین مردم از این کشور می‌شود. رهبر این کشور نیز اخیرا متوجه این موضوع شده‌اند و در مراسمی با نیروی دریایی کشور هشدار دادند که دو حکومت قبلی ایران –قاجار و پهلوی- در مواجهه با قدرت‌های خارجی از خود آسیب‌پذیری بروز دادند و در نتیجه آن سرنگون گردیدند.

* ایران در پی حمله آمریکا به کشتی‌های نفت‌کش این کشور حمله خواهد کرد

ادعاهای سوم و چهارم و پنجم وزیر دفاع آمریکا در رابطه با رفتارهای متقابل ایران پس از جنگ با این کشور بود. این ادعاها در این باره بود که در نتیجه حمله به ایران، این کشور کشتی‌ها و پایگاه‌های آمریکا را مورد هدف قرار خواهد داد و این حمله پیامدهای اقتصادی را [برای آمریکا] در پی خواهد داشت، احتمالا به این دلیل که ایران کشتی‌های نفت‌کش را مورد حمله قرار می‌دهد و یا در صدد بستن تنگه هرمز خواهد بود. حمله به ایران همچنین منجر به تحریک این کشور به جنگ و نزاعی خواهد شد که خاورمیانه به آتش کشیده شود.

* ایران به حمله آمریکا چگونه پاسخ خواهد داد

این برای یک اقدام نظامی ریسک است که دشمن دست به انتقام بزند یا نه. اما سؤال اینجاست که دشمن چقدر قادر به انجام این کار است. زمانی که ایران تهدیدی را اعمال می‌کند و عدم اطمینان در آن به شدت وجود دارد، هیچ نوع برخوردی را نباید دست کم گرفت و البته نباید در برابر آن اغراق کرد. چه بسا تحلیل‌ها و برنامه‌ریزی‌های عاقلانه و جدی آمریکا و هم‌پیمانانش منجر به شروع جنگ با ایران شود و تصور این مسئله سخت است که نتیجه این بررسی‌ها این خواهد بود که ما قادر به مواجهه با پاسخ ایران نخواهیم بود. غالب ارزیابی‌های با منابع عمومی از تهدید ایران به کشتی‌های خلیج فارس، برای مثال، این‌طور نتیجه‌گیری می‌کنند که ایران در مواجهه با مقاومت آمریکا نمی‌تواند مدت زمان زیادی تنگه هرمز را ببندد.

* آمریکا باید این‌طور نشان دهد که ما در برابر هر نوع حمله ایران آمادگی داریم

تحریک ایران به جنگ از پیش نیز صورت گرفته است. این تحریک در توطئه تروریستی و تسخیر سفارت‌خانه انگلیس مشاهده شده است و این ادعا که ما در برابر پاسخ ایران نسبت به حمله نظامی خود محفوظ هستیم، موجب تحریک بیشتر ایران می‌شود. در عوض، اگر ما خواستار جلوگیری از تحریک بیش‌تر ایران هستیم، یا پس از حمله به این کشور، می‌خواهیم که رهبران ایران را درباره نوع پاسخ به حمله ما دچار تامل و تجدیدنظر کنیم، باید این موضوع را روشن کنیم که ما مایل و قادر هستیم با هر نوع حمله یا پاسخ جنگی ایران مواجه شویم.

* آمریکا تصمیم دارد وانمود کند که تمایلی به جنگ ندارد، ولی خود را برای جنگ آماده کند

مقامات آمریکا مسئول هستند و باید نگرانی‌های مطرح شده از جانب وزیر دفاع این کشور را مورد بررسی قرار دهند. تامل درباره این اظهارات به طور عمومی یک اشتباه راهبردی محسوب می‌شود. کاستن اعتبار تهدید نظامی خود نه‌تنها تهران را مطمئن می‌سازد، بلکه این کار وسوسه هم‌پیمانان ما را در منطقه افزایش می‌دهد تا احتمال خطر کردن را کاهش دهند. این کار همچنین فشار را از روی روسیه و چین که از تحریم‌ها بر روی بانک مرکزی و فروش نفت ایران حمایت می‌کنند، بر می‌دارد. «پانتا» خوشبختانه منکر اعمال زور در برابر ایران نشد، وی معتقد است که این کار باید آخرین راه چاره برای ما باشد. افراد کمی در این رابطه مخالفت خواهند کرد، اما زمان‌بندی آن در دست ما نیست. بعید به نظر می‌رسد که دولت ایران مدت زمان طولانی برای ما احترام قائل شود و صبر کند که ما تمامی تحریم‌ها و سیاست‌ها را اعمال کنیم. مطمئن‌ترین راه برای به تعویق انداختن این تاریخ و یافتن فرصت برای یک راهبرد دیپلماتیک قانع نمودن رهبران ایران است به این موضوع که ما تمایلی به جنگ نداریم، ولی در صورت لزوم خود را برای جنگ و پیروزی آماده کنیم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”