حضور مخفيانه نظاميان غربی در مرز سوريه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 235
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۸, ۵:۰۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 977 بار
سپاس‌های دریافتی: 988 بار

حضور مخفيانه نظاميان غربی در مرز سوريه

پست توسط HS368 »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]خبری که به دستور CIA سانسور شد؛
يك پایگاه خبری عربي گزارشی درباره تحرکات نظامی آمریکا در مجاورت مرزهای سوریه و اردن منتشر کرد که باعث نگرانی آمریکا شده و سازمان های جاسوسی این کشور، رسانه اي شدن اين موضوع را ممنوع کرده اند.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]
  گزارش گروه بين الملل مشرق، پایگاه خبری الحقیقه گزارشی را درباره نیروهای نظامی یک کشور خارجی که به احتمال قوی آمریکایی هستند منتشر کرد كه این گزارش مقامات سازمان های جاسوسی نظامی آمریکا بویژه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( CIA) را به حدي نگران کرد كه آنها را وادار ساخت به رسانه های آمریکایی دستور دهند که از پرداختن به این گزارش بپرهیزند و آن را در سکوت و سانسور رسانه ای قرار دهند. 
این گزارش که با این اقدام تأیید ضمنی از سوی مقامات جاسوسی آمریکا را دریافت کرده است، نشان می دهد که نیروهای آمریکایی پس از خروج از پایگاه هوایی "عین الأسد" در استان "الانبار" عراق، از هفته گذشته در پایگاه هوایی "امیر حسن" در شمال اردن مستقر شده اند.
اين پايگاه خبري به نقل از یک منبع موثق اردنی نوشت که مجموعه های نظامی خارجی که تعداد نظامیان آن بالغ بر صدها نفر برآورد شده است، در روزهاي گذشته در نزدیکی روستاهای شهر "المفرق" که در مرزهای این کشور با سوریه قرار دارد، مستقر شده اند. منابع اين گزارش تصریح کردند که این افراد غیر عرب هستند و در روزهای گذشته در خودروهایی نظامی در حال تردد در پایگاه هوایی اردن واقع در 10 کیلومتری مرز سوریه و اطراف روستاهای هم مرز با سوریه دیده شده اند.
یک منبع دیگر به الحقیقة گفت که درباره زبانی که آنها با هم مکالمه می کنند، نظر قطعی ندارد اما احتمالاً آنها انگلیسی یا فرانسوی صحبت می کنند و چیزی که قطعي است این است که آنها اردنی یا عرب نیستند و بیشتر آنها سفیدپوست و برخی دیگر نیز سیاه پوست هستند.

این منبع تأکید کرد که این نیروها در هفته های اخیر در منطقه نبوده اند و سابقه نداشته که آنها در حوالی مرزهای سوریه مشاهده شوند.
این گزارش مي افزايد: اطلاعات دیگری نیز موارد مزبور را تأیید می کند از جمله اينکه برخی منابع عراقی و اردنی اعلام کردند که بعضی از نیروهای نظامی آمریکا که از عراق خارج شده اند در اردن استقرار يافته اند.

یک کارشناس عراقی مسائل رسانه که در دولت اول عراق پس از سقوط رژیم صدام به عنوان مشاور تبلیغاتی مشغول به کار بود نيز به الحقیقه گفت: من می توانم تأيید کنم که بخشی از نیروهای آمریکایی که از پایگاه "عین الاسد" عراق خارج شده اند، به اردن اعزام شده اند.

یک منبع اردنی نیز که در خطوط هوایی این کشور کار می کند، گفت که دست کم، یک هواپیمای آمریکایی شب جمعه هفته گذشته، نظامیان این کشور را در پایگاه هوایی امیر حسن در اردن را که در فاصله 100 کیلومتری از شهر "المفرق" قرار دارد، تخلیه کرده است.
پایگاه هوایی "المفرق" که اکنون به اردوگاه نظامیان آمریکایی در اردن تبدیل شده، پیشتر یکی از کانون های مشترک اردن، انگلیس، و اسرائیل برای توطئه چینی علیه سوریه بوده است، شاید مهم ترین موارد توطئه های این پایگاه علیه سوریه موضوع تاسیس نیروهای ویژه به ریاست سلیم حاطوم بود که بعد از تلاش برای کودتا در سوریه در سال 1966 به اردن فرار کرد و در این پایگاه مستقر شد.
در دهه هشتاد نیز این پایگاه به حیات خلوت نیروهای سلفی و اخوان المسلمین سوریه تبدیل شد و آنها آموزش های نظامی خود را در این پایگاه انجام می دادند، خودروهای بمب گذاری شده نیز قبل از ارسال برای سوریه و استفاده برای کشتار مردم بی گناه این کشور در این پایگاه تجهیز و آماده میشد.
الحقیقه پیشتر نیز فاش کرده بود که برخی از مخالفان سوری که بویژه بعد از سال 2006 از این کشور فراری شده اند، به اردوگاه غرب در شهر السلط در اردن ملحق می شوند، آنها در این اردوگاه زیر نظر افسران حرفه ای از سازمان جاسوسی نظامی اسرائیلی (امان) قرار می گیرند تا اطلاعات مفیدی که درباره ارتش سوریه و آموزش ها و مانورهای آن دارند، تخلیه شود، اینکار با نظارت افسران اطلاعاتی اردن انجام می شود.
از سوی دیگر مدتی پیش فاش شد که تعدادی از مخالفان خارج نشین عضو شورای موسوم به ملی سوریه تعدادی از ساختمان ها را در منطقه خلده شهر عَمان از طریق نیروهای امنیتی و اطلاعات اردن و دیگر کشورها به اجاره گرفته اند. از سوی دیگر دکتر عزام التمیمی مدیر شبکه الحوار از لندن فاش کرد که با همکاری سازمان جاسوسی اردن و یاسر ابوهلاله مدیر دفتر الجزیره در عمان که خود نیز از اعضای سلفی است، ایستگاه تلویزیونی سوریا الشعب فعال شده است که سازمان های سلفی سوریه بر آن نظارت دارند و از همان طبقه ای برنامه های خود را پخش می کند که دفتر الجزیره در اردن قرار دارد.
این گزارش الحقیقه البته نگرانی مقامات جاسوسی آمریکا را باعث شد، این نگرانی هنگامی اوج گرفت که "سیبل ادموندز" یکی از کارمندان سابق دفتر تحقیقات فدرال آمریکا اقدام به ترجمه این گزارش و انتشار آن در وبلاگ خبری خود کرد؛ وی همچنین مصاحبه ای در این مورد با "نزار نیوف" روزنامه نگار سوری انجام داد که وي نيز به نوبه خود، اين اطلاعات را به الحقیقه منتقل کرد.
ادموندز به الحقیقه گفت که در این مورد از منابع آگاه رسانه های آمریکایی و سازمان جاسوسی نظامی ارتش آمریکا سؤالاتی مطرح کرده است، اما آنها از پاسخ طفره رفته و گفته اند که هر صحبتی در این مورد از سوی مقامات اطلاعات آمریکا برای آنها ممنوع اعلام شده است، آنها هیچ توضیح اضافی در این زمینه ارائه نکردند.
ادموندز در این زمینه به الحقیقة گفت که ممنوعیت صحبت در این مورد مربوط به این می شود که احتمالاً تحولات امنیتی یا عملیات نظامی در این منطقه در حال شکل گیری است و آمریکا قبل از کامل شدن این عملیات نمی خواهد در مورد آن سخن بگوید.
ادموندز همان فردی بود که هفته پیش خبری در مورد آموزش معارضان سوری در داخل پایگاه آمریکایی اینجرلیک و سایر مناطق مرزی در ترکیه را فاش کرد. او گفت که این آموزش ها از ماه می گذشته به مخالفان سوری ارائه می شود. او در این زمینه به اطلاعاتی ازمنابع جاسوسی آمریکایی و ترک استناد کرد.
الحقیقة در ادامه این گزارش این پرسش را مطرح کرده که آیا تحول مهم و خطرناکی در حال وقوع است؟ از سویی فرانسه دیروز سوریه را به دست داشتن در انفجار اخير در شهر صور لبنان متهم کرد و در عین حال گفت که هیچ دلیلی در این زمینه در اختیار ندارد اما از سوی دیگر از ساعات اولیه دیروز درگیری هایی میان ارتش سوریه و نیروهای مسلحی که احتمال می رود از اردن وارد این کشور شده اند، آغاز شده است. این درگیری ها در منطقه ای انجام می شود که چسبیده به مرزهای دو طرف است.

تحول بعدی در این رابطه تشکیل اردوگاه آوارگان سوری در شمال اردن است که مساحتی بالغ بر 10 هزار متر مربع را شامل می شود. این در حالی است که چنین اقدامی در شرایط کنونی هیچ توجیهی ندارد. موضوع نگران کننده بعدی اظهارات "ایهود باراک" وزیر جنگ اسرائیل است که البته کمتر پیش می آید وی صادقانه حرف بزند اما در وین مدعی شد که رژیم اسد در چند هفته آینده ساقط خواهد شد. اگر به این نکته توجه کنیم که عرصه داخلی سوریه، شاخص های چنین تحولی را نشان نمی دهد، باید به عامل خارجی این سقوط فکر کنیم.

موضوع لغو نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب که قرار بود مسأله سوریه را بررسی کند، نیز می توان یکی از این عوامل مهم دانست، این در حالی است که هیچ توضیحی در مورد دلایل لغو این نشست ارائه نشد.

اکنون با توجه به پذيرش طرح اتحاديه عرب از سوريه، ممکن است تحولات و تحرکات نظامي در اطراف سوريه کاهش يابد اما تلاش غرب براي ناامن سازي عرصه داخلي سوريه و گرم نگه داشتن آتش آماده باش نظامي در کشورهاي همسايه آن، همچنان مورد انتظار است.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”