مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط SADGYAN »

     
پايگاه تحقيقاتي فرانسوي: توان پاسخگويي ايران، نظاميان ارشد امريکايي را براي حمله به اين کشور مردد کرده استپایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات اطلاعات جاسوسی فرانسه در تحلیلی به قلم آلن رودیه نوشت: فرماندهان نظامی ارشد امریکا اذعان دارند که در صورت آغاز حمله به ایران، آسیب های قابل توجهی به ناوگان پنجم و بویژه ناوهای سنگین نیروی دریایی امریکا وارد خواهد شد.

این پایگاه اینترنتی نوشت: محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران روز بیست و هفتم دسامبر دو هزار و یازده تهدید کرد که کشورش در صورت تصویب تحریم های جدید بین المللی علیه صادرات نفت ایران تنگه هرمز را خواهد بست.

دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران نیز تاکید کرد که بستن تنگه هرمز از لحاظ فنی به سادگی امکان پذیر است.

در واقع، « در صورت عبور از خط قرمز»، پاسداران انقلاب ماموریت یافته اند که تنگه هرمز را ببندند.

به نظر می رسد این خط قرمز در سطح تحریم های بین المللی قرار دارد که ایران آنها را غیر قابل قبول تلقی می کند.

واقعیت این است که اقتصاد ایران که با بحران گسترده ای مواجه است، دیگر نمی تواند چنین تحریمی را که احتمال دارد باعث آشوب اجتماعی در این کشور شود تحمل کند؛ آشوب اجتماعی که این بار احتمال دارد به انقلابی داخلی و واقعا مخاطره آمیز برای نظام روحانیون ایران منتهی شود.

نیروی دریایی ایران در حال حاضر سه فروند زیردریایی هشتصد و هفتاد و هفت ئی کی ام کلاس کیلو (طارق نهصد و یک، نور نهصد و دو و یونس نهصد و سه)، یک فروند ناوشکن به نام جماران (که در واقع بر اساس معیارهای ناتو یک فروند ناوچه جنگی است) که قرار است سه فروند دیگر به آن اضافه شود، پنج ناوچه الوند اف هفتاد و یک، البرز اف هفتاد و دو، سبلان اف هفتاد و سه، موج سیصد و هفتاد و شش و موج سیصد و هفتاد و هفت، سه فروند رزمناو کوچک بایندور هشتاد و یک، نقدی هشتاد و دو و حمزه هشتاد و سه؛ یازده فروند قایق تندرو کلاس مبارز دو پی دویست و بیست و یک و دویست و سی و دو و ده فروند ناو موشک انداز کلاس تندر صفر بیست و یک پی سیصد و سیزده -یک و پی سیصد و سیزده-ده در اختیار دارد.

این کشتی ها که در سواحل جنوبی ایران مستقر شده اند امکان مداخله این کشور در دریای عمان را فراهم کرده اند.

موشک های زمین به هوای مدرن با برد دویست تا چهارصد کیلومتر از نوع رعد (اچ وای دو چینی)، اس اس ان بیست و دو سان برن و اس اس ان بیست و شش یاخونت نیز برای حمایت از عملیات نیروی دریایی و دفاع از تاسیسات بندری در برابر حملات احتمالی نیروهای دشمنان، احتمالا در سواحل جنوبی ایران مستقر شده اند.

این احتمال وجود دارد که بیشتر هواپیماهای اس یو بیست و چهار فنسر و اف چهار و ئی فانتوم که قادر به شلیک موشک های هوا به دریای سی هشتصد و یک کی، سی هشتصد و دو نور و کوثر دو هستند نیز برای حمایت از نیروی دریایی ایران در سواحل جنوبی این کشور مستقر شده باشند.

پاسداران که مسئولیت این منطقه را برعهده دارند به کشتی های کوچکتر از جمله ده قایق تندرو چاینا کت، چهل قایق تندرو ساخت داخل و کره شمالی مجهز به موشک های دریا به دریا یا اژدر و برخی تسلیحات سبک تر دیگر مجهز شده اند.

علاوه بر این، پاسداران هفده زیردریایی غدیر (از شماره نهصد و چهل و دو تا نهصد و پنجاه و هشت، سه زیردریایی آخر در نوامبر سال دو هزار و یازده تحویل داده شد) را مسلح کرده اند.

تهران همچنین قرار است بزودی از مهمترین زیردریایی اش به نام فتح رونمایی کند.

بستن تنگه هرمز همچنین احتمال دارد به کمک کشتی ها و حتی کشتی های غیرنظامی که صدها مین را با خود زیر آب نگه می دارند صورت گیرد.

در واقع، ایران در حال حاضر احتمالا حدود پنج هزار مین دارد که بیشتر آنها ساخت کره شمالی است.

در این بین می توان از ئی ام یازده، ئی ام سی و یک و مین های وحشتناک ئی ام پنجاه و دو نام برد.

روس ها نیز هزار مین دریایی از جمله مین های ام دی ام شش را در اختیار ایرانی ها قرار داده اند.

احتمالا ایرانی ها به طور گسترده از موشک های زمین به دریایی کوثر، نور و رعد نیز استفاده خواهند کرد.

تجهیزات شلیک این موشک ها نیز در سواحل و در جزایر ابوموسی، تنب، سیری و قشم مستقر شده است.

اولین هدف این موشک ها نیز کشتی های بزرگ تجاری خواهد بود که از این منطقه عبور می کنند.

تاثیرات پرتاب این موشک ها نیز فاجعه بار خواهد بود و شرکت های دریانوردی بلافاصله عبور و مرور کشتی هایشان در این منطقه را متوقف خواهند کرد.

ناوگان پنجم امریکا تحت فرمان فرماندهی مرکزی نیروهای امریکا قرار دارد و ستاد ارتش در منامه بحرین است.

ماموریت اصلی این ناوگان تضمین آزادی رفت و آمد آزاد در تنگه هرمز است.

در زمان عادی، این ناوگان شامل یک فروند ناو هواپیمابر و یک فروند ناو بالگردبر و بیست فروند کشتی اسکورت و حمایتی است.

در طول جنگ عراق، توان این ناوگان به پنج فروند ناو هواپیمابر و شش فروند ناو بالگردبر افزایش یافت.

نیروهای مسلح ایران و پاسداران تهدیدی واقعی برای این ناوگان محسوب می شوند.

بلندپایه ترین مقامات نظامی نیروی دریایی ارتش امریکا به قدرت سیاسی این کشور هشدار داده اند که در صورت تقابل مستقیم با ایران، ناوگان پنجم امریکا احتمال دارد آسیب های فراوانی را متحمل شود.

علت این احتمال این است که سیستم های دفاعی کنونی این ناوگان قادر به مقابله با باران موشک های مختلفی که احتمال دارد ایرانی ها از آنها استفاده کنند نیست.

در واقع، این احتمال وجود دارد که حمله ایران به شیوه زیر انجام شود.

در گام اول، هواپیماهای اس یو بیست و چهار فنسر و اف چهار و با موشک های هوا به دریای سی هشتصد و دو نور (بیست و سه اس یو بیست و چهار و بیست و پنج اف چهار که عملیاتی هستند)، به ناوهای جنگی دشمن حمله خواهند کرد.

در این مرحله حداکثر چهل و هشت موشک شلیک خواهد شد.

با اینکه ناوگان امریکا در دویست و پنجاه کیلومتری سواحل ایران مستقر است، اما ساز و برگ موشکهای زمین به دریای ایران قادر است اولین گلوله باران خود را با هشت فروند موشک اس اس ان بیست و دو سان برن، تعداد نامعلومی از موشک های اس اس ان بیست و شش یاخونت (که ظاهرا تعداد آنها کمتر از ده فروند است) و ده فروند موشک رعد که خرج نظامی آن سیصد و پانزده کیلوگرم است انجام دهد.

اگر این ناوگان در فاصله ای نزدیکتر به سواحل ایران مستقر شود، یعنی در کمتر از صد و هشتاد کیلومتری، ایران خواهد توانست علاوه بر موشک های مذکور، چهل و پنج تا هفتاد و پنج فروند موشک نور (سی هشتصد و یک و هشتصد و دو) نیز به سمت امریکایی ها پرتاب کند.

در گام دوم، ایران با صدها قایق تندرو مسلح به موشک های ضد تانک، انواع پرتابگر های راکت و حتی اژدر و موشک های کوثر با بیست کشتی به ناوگان پنجم امریکا حمله خواهد کرد.

برخی از این قایق ها ها حاوی مواد انفجاری برای ماموریت های انتحاری خواهند بود.

سرانجام، سه زیر دریایی هشتصد و هفتاد و هفت ئی کی ام کلاس کیلو احتمال دارد وارد عمل شوند.

به طور خلاصه، ناوگان دریایی امریکا در فاصله کمتر از صد و هشتاد کیلومتری سواحل ایران، باید با پرتاب همزمان هشتاد تا صد و ده موشک و در فاصله بین صد و هشتاد تا دویست و پنجاه کیلومتری با پرتاب همزمان سی و سه موشک مقابله کند.

همه اینها غیر از حملات قایق های تندرو و سه فروند زیردریایی خواهد بود.

توان دفاعی امریکا در برابر موشک های اس اس ان بیست و دو و اس اس ان بیست و شش معلوم نیست و این تسلیحات در گذشته هرگز مورد استفاده قرار نگرفته است اما استراتژیست های امریکایی احتمال می دهند که بخش قابل توجهی از این موشک ها از دفاع فعال و غیر فعال ناوگان پنجم عبور خواهند کرد.

مشکل واقعی احتمالا از این نشأت می گیرد که استفاده همزمان از شمار زیادی از تسلیحات (از سوی ایران)، سیستم های دفاعی را ناتوان از پاسخگویی خواهد کرد.

پس از این حملات، عناصر ناوگان پنجم امریکا احتمالا برای اجرای مانور گریز که مجبور به در پیش گرفتن آن خواهد شد متفرق و پراکنده خواهند شد.

این امر نیز توانایی پاسخگویی این ناوگان را کاهش خواهد داد.

حتی اگر در بهترین حالت، نیروی هوایی و دریایی ایران در ساعات اولیه این جنگ دریایی خنثی شوند، این امر درباره همه ساز و برگ زمینی که در مکان های امن و تونل های به شدت مقاوم مستقر شده اند مصداق نخواهد داشت و ایرانی ها خواهند توانست برای تدارک دور دوم حملات به این مکان های امن و تونل های مقاوم عقب نشینی کنند.

علاوه بر این، ایرانی شمار تاسیسات کاذب یا خالی خود را که برای فریب کاری از آنها استفاده می کنند و با حمله به آنها شمار زیادی از مهمات دشمن به هدر خواهد رفت به شدت افزایش داده است.

علاوه بر این، ایرانی ها تنگه هرمز را به میدان مین تبدیل خواهند کرد.

عملیات پاکسازی این میدان مین نیز به شدت حساس خواهد بود زیرا همچون میادین مین روی زمین، تخریب چی ها (خنثی کنندگان مین) مورد حمله آتش توپخانه ساحلی ایران قرار خواهند گرفت.

زمانی که در سال هزار و نهصد و نود و سه پاکسازی بنادر عراق از مین ضروری تشخیص داده شد، این عملیات پاکسازی، با اینکه هیچ تهدیدی از سوی عراق متوجه تخریب چی ها نبود، سه هفته طول کشید.

با این توصیف معلوم می شود که چرا فرماندهان نیروی دریایی ارتش امریکا همواره مخالف آغاز حملات پیشگیرانه علیه ایران هستند.

در واقع، این فرماندهان اذعان دارند که در صورت آغاز این حملات، آسیب های قابل توجهی متوجه ناوگان پنجم و بویژه ناوهای سنگین همچون ناوهای هواپیمابر و بالگردبر که اهداف ممتازی برای موشک های ایران هستند خواهد شد.

پیامدهای روانی از دست رفتن یک یا چندین فرود ناو نظامی سنگین (هر چند آنها فقط آسیب ببینند) نیز برای افکار عمومی جهان به طور عام و برای افکار عمومی امریکایی ها به طور خاص بسیار فاجعه بار خواهد بود.

همه می دانند که رهبران ایران آنچه را که انجام می دهند می گویند و آنچه را که می گویند انجام می دهند.

تهران وعده داده است که در صورت تجاوز خارجی (و تحریم صادرات نفت ایران که یکی از مصداق های آن محسوب می شود) تنگه هرمز را خواهد بست و بارانی از آتش را بر سر تاسیسات امریکایی، اسرائیل و کشورهای حامی آنها خواهد ریخت.

به این ترتیب، راهبرد نیروی دریایی ایران این گونه القا می کند که این کشور با ممانعت از مین روبی و حمله به ناوگان نظامی دشمنان در خلیج عمان، هیچ مشکلی در بستن تنگه هرمز نخواهد داشت.

از سوی دیگر، صدها موشک زمین به زمین شهاب یک و دو و سه که ایران امروزه در اختیار دارد در صورت اوج گیری درگیری ها باعث ایجاد جو وحشت در کل منطقه خلیج فارس و حتی فراتر از آن شود.

اطلاعات تایید نشده نیز حاکی از این است که پاسداران اقدام به استقرار مخفیانه موشک های زمین به دریا در اطراف بندر اساب اریتره در نزدیکی تنگه باب المندب کرده است.

این واقعیت نیز وجود دارد که تهران همچنین می تواند رفت و آمد دریایی در دریای سرخ را نیز مختل کند.

این احتمال وجود دارد که واشنگتن با بسنده کردن به بلوکه کردن تعاملات مالی با بانک مرکزی ایران، از این تدابیر زوری (نظامی) چشم پوشی کند اما تاثیرات ویرانگر بلوکه کردن تعاملات مالی با بانک مرکزی ایران برای اقتصاد این کشور احتمالا کم خواهد بود زیرا مسکو و پکن تحت تاثیر این تدابیر (امریکایی) قرار نخواهند گرفت.

گزینه ای ویژه اما پرخطر نیز احتمالا در دست بررسی است.

این گزینه همان تصرف ناگهانی جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک که امارات ادعای مالکیت بر آنها را دارد.

هدف از این اقدام امریکا ، احتمالا اثبات شکست ناپذیر نبودن ارتش کشورشان و کاهش اعتماد به نفس رهبران تهران خواهد بود.

این اقدام زوری که بر روی کاغذ شدنی است، به طرز انکار ناپذیری از سوی ایران به عنوان اقدام جنگی تلقی خواهد شد و تهران نیز با قدرت به آن پاسخ خواهد داد.

علاوه بر این، این اقدام، برخلاف انتظارات، احتمال دارد مردم ایران را پشت رهبرانشان به صف کند زیرا مردم این کشور احساس خواهند کرد که این تجاوز نوعی اهانت به آنهاست.

به این ترتیب تصرف این جزایر سه گانه از سوی امریکا تقریبا غیر واقع گرایانه است.
  
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۶ فروردین ۱۳۸۷, ۱۲:۱۰ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط FREE MAN »

بابا کشتیمون با این عدد نوشتنت .نمی شد به جای اینکه با حروف بنویسی با رقم می نوشتی . :-x :?
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Furious Poster
Furious Poster
پست: 310
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ آبان ۱۳۸۶, ۷:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 304 بار
سپاس‌های دریافتی: 504 بار

Re: مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط armanmodern »

آمار نقل شده در مورد توان نیروی دریایی به شدت مضحک و اشتباهه... 5 فروند ناوچه کلاس الوند!!! هر بچه ای با کمی جستجو و دقت میتونه متوجه ضعف مفرط این آمار بشه.
Fast Poster
Fast Poster
پست: 212
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۶ آذر ۱۳۹۰, ۳:۳۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 257 بار
سپاس‌های دریافتی: 442 بار

Re: مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط indistinct »

واقعا این اعداد دیگه خسته مون کردن.همچین دقیق میگن که انگار فرمانده کل هستن.مثلا میگن 137 تا.آخه عزیز من مگه همشونو ار نیزدیک دیدی؟. :lol:
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

Re: مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط SADGYAN »

برای خود من اذعان منابع جاسوسی غربی به وجود موشکهای پرقدرت اس اس ان بیست و دو سان برن و اس اس ان بیست و شش یاخونت در اختیار ایران قابل توجه بود
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 166
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰, ۳:۰۹ ب.ظ
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 735 بار

Re: مقاله خواندنی در مورد درگیری احتمالی ایران وامریکا

پست توسط samen70 »

وقتی مرکز تحقیقات اطلاعات جاسوسی یک کشور که ادعا میکنه ابر قدرت است و هر از گاهی مقامات آن کشور رفتاری توام با قلدوری و گردن کشی اعمال میکنند اینجوری در پایگاه رسمی خودشان مقاله تحلیلی درج میکند که ضعف اطلاعات شدیدا در آن نمایان است چه میتوان گفت؟؟؟؟آن هم مرکز تحقیقات اطلاعات فرانسه که انگار تنها چیزی که ندارند اطلاعات است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”