آسیب‌پذیری آمریکادر مقابل‌حملات نامتقارن‌ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 166
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰, ۳:۰۹ ب.ظ
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 735 بار

آسیب‌پذیری آمریکادر مقابل‌حملات نامتقارن‌ایران

پست توسط samen70 »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]پایگاه تحلیلی "تودیز دیفنس" آمریکا، در مطلبی به پیش بینی نوع درگیری میان ایران و آمریکا در صورت شروع هر نوع منازعه میان این دو کشور در خلیج فارس پرداخت.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] به گزارش [External Link Removed for Guests] به نقل از فارس، "تودیز دیفنس" در گزارش خود نوشت: جنگ لفظی میان ایران و آمریکا کماکان این هفته رو به افزایش است، اما چه رخ می‌دهد اگر ایران واقعا تنگه هرمز در نزدیکی خلیج فارس را مسدود کند و آمریکا نیز به راستی بکوشد تا این محاصره را بشکند؟ قطعا این تسلیحات و تاکتیک‌ها هستند که نقش ایفا خواهند کرد.

در این گزارش آمده: به دنبال رزمایش 10 روزه اخیر در ایران و تهدید به بستن تنگه هرمز که مهمترین راه دریایی برای حمل و نقل نفت به شمار می رود، ایران یک بار دیگر سهم خود را در بن بست با آمریکا بالا برد. تهران همچنین هشدار داد اگر آمریکا ناو جنگی USS جان سی استنیز را بار دیگر به خیلج فارس باز گرداند، ایران مقابله به مثل خواهد کرد. هر چند آمریکا درخواست ایران در این زمینه را رد کرده است، با این حال دولت آمریکا اعلام کرد که خواستار درگیری نظامی با ایران در منطقه نیست. جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون سه شنبه در این باره گفت: هیچ کس در دولت آمریکا به دنبال رویارویی بر سر تنگه هرمز نیست و بسیار حائز اهمیت است که فضا را آرام کنیم.

در این گزارش با طرح این سوال که اگر ارتش آمریکا در تنگه هرمز با ایران درگیر شود، این منازعه چگونه خواهد بود؟ آمده: طبق گفته تحلیلگران نظامی یک چیز قطعی است و آن اینکه این درگیری بسیار متفاوت از زمانی خواهد بود که ایران و آمریکا در اواخر دهه 80 با یکدیگر درگیر شدند و آن زمانی بود که آمریکا در تلافی آسیبی که مین ایران به یک ناو محافظ آمریکایی وارد کرد، طی عملیات "پریینگ مانتیس"، به اهداف ایران در خلیج فارس حمله نظامی کرد.

در این مطلب آمده: این درگیری دریایی، کشتی‌ها و جنگنده‌های ایران را در گود مبارزه علیه نیروهای نظامی آمریکا قرار داد. مایکل روبین، کارشناس موسسه آمریکن انترپرایز در واشنگتن بر این باور است این جنگ که در 20 سال پیش رخ داد، از همان زمان استراتژی ایران را تغییر داد. وی افزود: "بعد از آن ایران تصمیم گرفت دیگر به طور مستقیم با آمریکا درگیر نشود. در واقع آنها قصد دارند که به طور نامتقارن با ما برخورد کنند".

در ادامه این مطلب تاکید شده: در واقع هدف از حملات نامتقارن شکست دادن آمریکای مجهز به فناوری برتر نیست، بلکه تحمیل صدمات کافی به این کشور است تا خطرات حضور آمریکا در منطقه را افزایش دهد. از این رو به گفته میشل کونل، مدیر برنامه مطالعات ایران در مرکز تحلیل‌های دریایی، این به معنای به کارگیری تسلیحات و تاکتیک‌هایی است که به دنبال افزایش صدمه به نیروهای آمریکایی آنهم با هزینه کم برای ایران است. وی افزود: "تهدید مین چیزی است که همه درباره آن متعجب شدند اما ایرانی ها دارای موشک های کروز ضدناو، قایق های کوچک، و زیردریایی نیز هستند".

این گزارش افزود: در گزارش سال 2008 که از سوی "موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک" منتشر شد، فریبرز حق شناس، یک کارشناس نظامی ایران، فناوری های متنوع و گوناگونی را توصیف کرد که ایران می تواند در درگیری با نیروهای آمریکایی از آنها استفاده کند. به گفته او، ایران می تواند حملات هماهنگی را آغاز کند که شامل به کارگیری قایق های کنترل از راه دوری است که مملو از مواد منفجره هستند، همین طور گروه های قایق های تندرو، قایق‌های نیمه زیردریایی، ناوهای حمله سریع، زیردریایی، موشک‌های ضد ناو و آتش توپخانه که همگی بر روی کشتی‌های محافظ آمریکایی متمرکز می شوند که قصد عبور از تنگه هرمز را دارند.

بر اساس این گزارش، این تهدید با توجه به اینکه ایران دارای دو نیروی دریایی است، افزایش یافته. طبق ادعای کونل، "ناوگان ایران تهدید چندانی برای کشتی های جنگی آمریکا به شمار نمی رود و به احتمال زیاد در روزهای نخست درگیری تخریب خواهند شد. به علاوه ظرفیت های آنها چندان پیچیده نیست". اما ایران دارای نیروی دریایی دیگری تحت نظارت سپاه پاسداران است که در سال های اخیر نقش خود را افزایش داده و در فناوری هایی نظیر قایق های سریع که می‌توانند برای حملات انتحاری به کار روند، سرمایه‌گذاری کرده است.

در ادامه این مطلب آمده: به علاوه ایران موشک‌های ضدناو خود را ارتقا داده است. طبق گزارش "مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک" ، سپاه پاسداران ایران قایق‌های گشت زنی را به موشک های ضد ناو C-802 مجهز کرده است. این نهاد همچنین دارای موشک های ضدناو H-2 Seersucker می باشد. شاید این موشک ها بهتر از موشک‌های آمریکا نباشند اما مهم نیست چرا که موقعیت جغرافیایی به نفع ایران است. تنگه هرمز کم عمق و باریک است.

طبق این گزارش، همین موضوع درگیری در تنگه هرمز را نگران کننده می‌سازد. توانایی ارتش آمریکا برای تضعیف کردن اقدام ایران در بستن تنگه هرمز به توانایی این کشور در اعزام گسترده نیرو بستگی دارد اما همین نیروها در مقابل حملات نامتقارن ایران آسیب پذیر خواهند بود. میشل ایسنستادت، عضو ارشد "موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک" در این باره گفت: سناریو هراس انگیز سناریویی است که خشم ایرانی ها خارج از کنترل شده و به درگیری گسترده در خلیج فارس منجر شود. اگر چنین شود ایران می تواند نیروی دریایی آمریکا را از برخی مسیرهای هوایی و دریایی مورد هدف قرار دهد و برخی حملات می تواند به خوبی به قدرت دفاعی آمریکا آسیب برساند. وی در ادامه مدعی شد: در پایان ما پیروز خواهیم بود و نیروی دریایی ایران در ته خلیج فارس خواهد بود با این حال ما صدمات غیرقابل پیش بینی خواهیم دید.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”