برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 [External Link Removed for Guests] 
   انجمن های تخصصی
: در پی افزایش تنش ها بر سر موضوع تنگه هرمز و اهمیت عبور و مرور نفت از این منطقه استراتژیک, کشورهای اسرائیل و آمریکا اعلام نمودند هم زمان با برگزاری رزمایش عظیم سپاه پاسداران در این منطقه, توانایی های نظامی خود را در غالب آزمایش تسلیحات جدید و مخصوصا" در بعد دفاع موشکی بر علیه تهدیدات هوابرد طی هفته های آینده در این منطقه به نمایش میگذارند.   

این عملیات تحت عنوان "چالش وخیم 12" (Austere Challenge 12) نامگذاری گردیده است و هدف اصلی آن پیرامون موضوع بهبود سامانه های دفاع هوایی و انجام عملیات مشترک در میان اسرائیل و آمریکا نهفته است. بر اساس گفته های یک مقام اسرائیلی به خبرگزاری Associated Press, کشورهای اسرائیل و آمریکا در جریان این رزمایش بخشی از تسلیحات چند منظوره خود را بر علیه موشک های هوابرد و راکت ها آزمایش مینمایند. همچنین اسرائیل سامانه دفاع ضد بالستیک Arrow که بطور مشترک توسط این کشور و ایالات متحده در جهت مقابله با تهدیدات بالستیک ایران و انهدام آنها در لایه Stratosphere جو توسعه یافته است را مورد آزمایش قرار خواهد داد. این اطلاعیه به عنوان آخرین نشانه از تنش بسیار بالا در میان ایران, اسرائیل و آمریکا بر سر برنامه هسته ای تلقی میگردد.

 [External Link Removed for Guests] 
اتحادیه اروپا قصد دارد در تاریخ 30 January سال جاری (10 بهمن 1390) صادرات نفت ایران را مورد تحریم قرار بدهد و این در حالی است که ایالات متحده قصد دارد تحریمات بانکی جدید خود را پیرامون فروش نفت ایران از ماه June امسال اعمال نماید. بسیاری از کارشناسان نظامی معتقدند احتمال بستن تنگه هرمز به عنوان یک شاهراه ارتباط نفتی در دنیا و از جانب ایران در شرایط کنونی بسیار بعید به نظر میرسد. با اینحال بسباری دیگر نیز نگران بالا گرفتن تحرکات نظامی در این منطقه میباشند که میتواند منجر به بروز درگیری وسیع گردد.


منبع: [External Link Removed for Guests]

 =====================

پ.ن: هرگونه اظهار نظر شخصی و موارد بی محتوا و منحرف کننده تاپیک از مسیر خبری, بدون اعلام حذف میگردند.
 
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 585
تاریخ عضویت: شنبه ۹ مهر ۱۳۹۰, ۷:۴۸ ب.ظ
محل اقامت: iran
سپاس‌های ارسالی: 3296 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط Cloor Master »

سلام خسته نباشید دوتا سئوال داشتم ۱ منظور از تذکر ایران به ناو امریکا چه بود منظورشون این بود که بهت توصیه می کنیم بر نگردی یا مثلا اگر برگشتی می زنیمت یا دیگه بر نگرد برا همیشه و... ۲ ایران اسرائل را به رسمیت نمی شناسد ایا ممکن هست که ایران نگذارد که اسرایل وارد خلیج شود این در صورتیه که قرار همزمان با تحریم ایران سپاه رزمایش نشون بده ممکنه که درگیری پیش بیاد
و آنهایی که بر بلندای آسمان
پرواز تا بینهایت را
بر قلب آسمان
تا ابد در اوج گرفتن
بر بلندای آسمان نامت ایران
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 36
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۰, ۱:۴۹ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 25 بار
سپاس‌های دریافتی: 70 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط mahdionline71 »

یه سوال :آیا آمریکا و اسرائیل حق برگزاری رزمایش رو در آبهای خلیج فارس رو دارن؟
كسی كه سلاحهای خود را رها كرده و ناله كنان می گوید نمی توانم، از من ساخته نیست وبدشانسم، ترحم انگیزترین مخلوق دنیاست.((لاواتر))
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۷, ۳:۲۳ ب.ظ
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط CAPTAIN PILOT »

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

بررسی برخی نکات در خصوص قوانین حاکم بر منطقه استراتژیک تنگه هرمز, پاسخ بسیاری از سوالات کاربران گرامی را ارائه مینماید:
 
 ====================

[COLOR=#0070c0]موقعیت و قوانین حاکم
: 

تنگه هرمز به عنوان آبراه باریک و ورودی خلیج فارس شناخته میگردد. عرض این تنگه در باریکترین منطقه به حدود 54 کیلومتر و در عریض ترین نقطه به 180 کیلومتر میرسد و 2 کشور ایران و عمان به عنوان مرزداران شمالی و جنوبی این منطقه, مالکیت و نظارت کنونی بر روی آن را عهده دار میباشند. با اینحال مرز کنونی ایران دارای بیشترین عمق میباشد و کشتی های بزرگ نیازمند عبور از این منطقه هستند. بر اساس قوانین تعیین مرز دریایی و مصوب سازمان ملل متحد, مرز دریایی هر کشور معادل 12 مایل دریایی (حدود 22 کیلومتر) از خط ساحلی تعیین میگردد و لذا هم اکنون بخش اعظم تجاری تنگه هرمز در اختیار کشور عزیزمان قرار دارد. در حال حاضر 2 آبراه بین المللی با عرض کلی 10 کیلومتر در این منطقه وجود دارند و از این میزان 3 کیلومتر مربوط به مسیر ورودی, 3 کیلومتر مسیر خروجی و 3 کیلومتر فاصله میان 2 آبراه تعیین گردیده است.

   [External Link Removed for Guests] 
بر اساس قوانین دریانوردی بین المللی, کشتی های خارجی در شرایط عادی نیازی به کسب اجازه جهت عبور و مرور در این منطقه ندارند و این قانون اصطلاحا Innocent Passage و یا "عبور بی ضرر" نامیده میشود. با اینحال کلیه شناورها و زیر دریایی های حاضر در این مناطق, موظف به پیروی از دستورات واحد کنترل ترافیک کشور صاحب مرز میباشند و این مسئله را اصطلاحا" Traffic Separation Scheme و یا TSS مینامند. بر همین اساس کشور عزیزمان اجاره دارد طی زمان های مختلف اقدام به بازرسی و کنترل کشتی های عبوری اعم از تجاری و نظامی در این منطقه بنماید. در حال حاضر یک سایت راداری پیوسته تحت عنوان Link Quality Indicator و یا LQI جهت کنترل TSS توسط کشور عمان در جزیره "مسندم" ایجاد گردیده است.


 [COLOR=#0070c0]حضور نظامیان خارجی
:


کلیه کشورهای خارجی و دارای منافع در آبراه های بین المللی اجازه دارند جهت حفظ امنیت منافع خود, واحدهای نظامی را به این قبیل مناطق اعزام نمایند. اما این کشورها موظف هستند جهت کاهش تنش ها, حضور نظامی خود را در شرایط صلح به حداقل ممکن برسانند. با اینحال تمام کشورهای دنیا این قانون را امضا ننموده اند و ایالات متحده نیز یکی از آن قبیل کشورها میباشد و بر اساس این موضوع و همچنین طرح مسئله سیاسی و باطل مالکیت امارات بر جزایر سه گانه ایران که در صورت تائید سازمان ملل متحد, موجب کاهش خط مرزی ایران و تملک امارات متحده عربی بر تنگه هرمز میگردد, بخشی از ناوگان پنجم دریایی این کشور شامل یک ناوهواپیمابر و چندین ناوشکن و رزم ناو پشتیبانی حضور مستمر در این منطقه دارند. مطئنا" این میزان حضور نظامی خلاف قوانین بین المللی میباشد اما همانطور که پیشتر اشاره شد این کشور قوانین دریانوردی را بطور کامل قبول ندارد و همین مسئله در کنار ادعای باطل امارات, موجب حضور پررنگ نظامی ایالات متحده در زمان صلح گردیده است و سایر کشورها نیز نمیتوانند آنها را محکوم نمایند.

   [External Link Removed for Guests] 
بر اساس بند دیگری از قوانین حاکم بر تنگه هرمز, چنانچه منافع کشورهای ذینفع و فاقد خط مرزی به خطر بیافتد, آنها اجازه خواهند داشت با تمام قوای نظامی از حقوق تجاری و انسانی خود دفاع نمایند و این موضوع چالشی دیگر را بوجود می آورد. بر همین اساس ایالات متحده بارها اقدام به برگراری مانورهای نظامی در این منطقه استراتژیک نموده است و حتی در سال 2009 میلادی حضور زیردریایی های هسته ای کلاس Los Angeles و مجهز به تسلیحات اتمی موجب افزایش قدرت نمایی و تنش های نظامی در این منطقه گردید.

 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط victory67 »

90/10/19 - 11:09
شماره: 13901019000486

پایگاه مطالعاتی گلوبال ریسرچ گزارش داد
دست برتر ایران در تنگه هرمز/مرگ 20000 سرباز آمریکا در روز نخست جنگ

خبرگزاری فارس: پایگاه مطالعاتی گلوبال ریسرچ با اشاره به رویارویی احتمالی ایران و آمریکا در تنگه هرمز تصریح کرد ایران از دست برتر در این تنگه برخوردار است و ۲۰ هزار نظامی آمریکایی در روز نخست جنگ با ایران کشته می شوند.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس پایگاه مطالعاتی گلوبال ریسرچ طی گزارشی در خصوص رویارویی احتمالی ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس نوشت: ایران با توجه به قدرت نظامی و موقعیت جغرافیایی خود از دست بالاتر در تنگه هرمز برخوردار است.
این گزاش افزود: علیرغم حضور گسترده نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز، به دلیل نوع جغرافیای خلیج فارس و توانایی نیروهای دریایی ایران در تسلط بر این پهنه آبی، منافع آمریکا در این منطقه در معرض خطر قرار دارد.
گلوبال ریسرچ در ادامه نوشت: «برتری به معنای شکست ناپذیری نیست. نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز و خلیج فارس در هر حال آسیب پذیر است.»
گلوبال ریسرچ با ارائه توضیح در خصوص پهنای کم خلیج فارس و موشک های دقیق و اژدرهای جنگی پیشرفته ایران اظهار داشت، این شرایط دامنه عمل نیروی دریایی آمریکا را در این منطقه بسیار محدود می سازد.
این موسسه با اشاره به اینکه حتی قایق های تندروی نیروی دریایی ایران قادر به وارد آوردن ضربات مهلک بر ناوهای جنگی آمریکایی هستند، اظهار داشت: «این قایق ها قادر به پرتاب موشک هستند که می تواند به شکل موثر و قابل توجهی ناوهای آمریکایی را مورد حمله قرار داده و حتی غرق کنند. این قایق ها همچنین به سختی قابل ردیابی و هدف گیری هستند.»
بر اساس این گزارش، نیروی دریایی ایران همچنین اخیرا موشک دوربرد ساحل به دریای قادر و موشک سطح به سطح نور را در آخرین روز رزمایش دریایی ولایت 90 با موفقیت آزمایش کرده است.
موشک قادر با برد 200 کیلومتر و با قدرت تخریب بسیار بالا قادر است، اهدافی همچون قایق ها، ناوها، و اهداف دشمن در نزدیکی ساحل را مورد اصابت قرار دهد.
موشک ضد کشتی نور نیز با برد 120 کیلومتر، قادر به انهدام و غرق کردن اهداف 10 هزار تنی و بالاتر است.
این گزارش فزود حتی مدل های شبیه سازی شده صحنه نبرد توسط پنتاگون نیز نشان داده که جنگ در منطقه خلیج فارس با ایران، برای نیروی دریایی آمریکا فاجعه بار خواهد بود.
این گزارش با اشاره به رزمایش سال 2002 نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس که در فاصله 24 جولای تا 15 آگوست 2002 برگزار شده، تصریح کرد مراحل آماده سازی مقدمات اجرای این رزمایش حدود 2 سال به طول انجامید. «هرچند اعلام شده بود که رزمایش مذکور به منظور شبیه سازی جنگ احتمالی با عراق زمان صدام تدارک دیده شده است، اما هدف اصلی از برگزاری این رزمایش، تمرین رویارویی با ایران در خلیج فارس بوده است. در سناریوی رزمایش چالش هزاره 2002، ایران با شلیک تعداد قابل توجهی موشک به تهاجم نظامی آمریکا پاسخ می داد که باعث بر هم خوردن آرایش نظامی نیروهای آمریکایی و نابودی 16 ناو آمریکایی، شامل یک ناو هواپیمابر، ده رزمناو و 5 کشتی آمفی بی می شد. برآورد هایی که پس از این رزمایش به عمل آمد نشان داد که در صورت وقوع این سناریو به صورت واقعی، بیش از 20 هزار نظامی آمریکایی در روز اول جنگ با ایران کشته خواهند شد.»
گلوبال ریسرچ نوشت: قایق های تندروی ایرانی قابلیت برهم زدن آرایش نظامی نیروهای آمریکایی را دارند، به نحوی که عملیات گسترده این قایق ها می تواند منجر به صدمه دیدن و غرق شدن حجم گسترده ای از ناوگان پنجم دریایی آمریکا شود.
این گزارش در ادامه افزود: تمام جهان به اهمیت تنگه هرمز واقف است و واشینگتن و متحدانش به خوبی از توانایی های نظامی ایران برای بستن تنگه هرمز برای مدت زمان طولانی آگاهی دارند.»
هفته گذشته، ایران اقدام به برگزاری رزمایش ده روزه دریایی نمود که محدوده انجام این رزمایش از منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس تا خلیج عدن گسترده شده بود.
برخی از اهداف رزمایش ولایت 90، عبارت بود از: گسترش حضور نیروی دریایی ایران در آبهای بین المللی و مقابله با دزدی دریایی، تروریسم و اختلال در روند تجارت منطقه ای.
در جریان برگزاری این رزمایش، دریاسالار، حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران گفت، نیروهای دریایی ایران در صورت نیاز، قادر به بستن تنگه هرمز هستند. وی اضافه کرد: «بستن تنگه هرمز برای نیروی دریایی ایران بسیار آسان است. ایران تسلط کاملی بر آبراه استراتژیک هرمز دارد.»
اظهارات سیاری یک روز پس از آن بیان شد که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران هشدار داده بود که در صورت اعمال تحریم های بیشتر علیه صادرات نفت ایران، این کشور اجازه نخواهد داد حتی یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور کند.
گلوبال ریسرچ در پایان اینگونه نتیجه گیری کرد که :« رزمایش دریایی ولایت 90 را می توان پیام روشنی از جانب تهران ارزیابی کرد، مبنی بر اینکه این کشور حتی آمادگی انجام عملیات در خارج از خلیج فارس را دارد و می تواند خط لوله های نفتی ای را که قصد دور زدن تنگه هرمز دارند را نیز هدف قرار دهد.»
انتهای پیام/
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط victory67 »

الملل
مانور مشترك آمريكا و اسراييل لغو شد
منابع خبري اسراييلي از لغو مانور مشترك آمريكا و اسراييل خبر دادند.

به گزارش مشرق به نقل از عصر ايران در حالي كه راديو اسراييل دليل لغو مانور " چالش وخيم 12 " بين آمريكا و اسراييل را مسايل مالي دانسته است اما راديو ارتش اسراييل دليل لغو اين مانور را فضاي تنش آلود در منطقه اعلام كرده است.

انتشار خبرلغو اين مانور همزمان با انتشار خبر سفر قریب‌الوقوع ژنرال مارتين دمپسي رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به اسرائیل، اتفاق افتاده است.

راديو دولتي اسراييل با اشاره به اينكه مشكلات مالي دليل لغو اين مانور بوده اعلام كرده است كه برگزاري اين مانور به اواخر سال 2012 موكول شده است . گفته مي شود اين مانور به منظور تمرين ميزان آمادگي آمريكا و اسراييل براي يك رويارويي احتمالي با ايران ترتيب داده شده است.

از نظر برخي تحليلگران آمريكايي برگزاري اين مانور در فضاني كنوني منطقه مي توانست سطح تنش با ايران را بالا ببرد ، اقدامي كه بنا به گزارش روزنامه وال استريت ژورنال آمريكا هم راستا با دغدغه هاي واشنگتن در جلوگيري از انجام يك اقدام احتمالي نظامي اسراييل عليه ايران نخواهد بود.

اخيرا گزارش هايي در برخي رسانه هاي آمريكايي درباره اختلافات موجود بين آمريكا و اسراييل در نحوه مواجهه با ايران منتشر شده است. بنا براين گزارش ها آمريكا نگران اقدامات احتمالي يكجانبه اسراييل عليه ايران است.

وال استريت ژورنال اخيرا در گزارشي نوشت با وجودي كه دولت آمريكا بارها به اسراييل درباره حمله احتمالي نظامي به ايران هشدار داده، اما مقامات اسراييل خود را براي انجام اقدام احتمالي نظامي عليه ايران آماده مي كنند.

سفر ژنرال مارتين دمپسي رييس ستاد مشترك ارتش آمريكا به اسراييل نخستين سفر اين ژنرال آمريكايي در مقام رييس ستاد ارتش آمريكا به اسراييل خواهد بود و ناظران احتمال مي دهند يكي از محورهاي اساسي گفتگوهاي دمپسي با مقام هاي اسراييل مساله ايران باشد.
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 82
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹, ۱۰:۱۹ ب.ظ
محل اقامت: ترکیه
سپاس‌های ارسالی: 104 بار
سپاس‌های دریافتی: 173 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط sylvester »

احتمالا یکی از موارد اون نامه اوباما به آیت الله خامنه ای اشاره به لغو همین مانور بوده و از ایران هم خواسته تا فیتیله را پایین بکشد.
خدا کنه آمدن ناوهای هواپیمابر آمریکایی هم منتفی بشه تا وضعیت کاملا عادی بشه.
جنگ با خودش مرگ میاره. امیدوارم هیج جنگی بین ما و امریکا ییها روی نده. :AA:
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1454
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸, ۱۱:۱۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8701 بار
سپاس‌های دریافتی: 13240 بار

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط Java »

آخرین وضعیت آرایش ناو گروه های آمریکا و انگلستان در منطقه (خبرگزاری رسمی ریانوستی) :


[External Link Removed for Guests]

ناو گروه 1 ارتش آمریکا متشکل از ناو هواپیمابر USS Carl vinson ، رزمناو موشکی USS Bunker hill ، ناوشکن موشک انداز USS hasley بهمراه 5 ناوشکن دیگر مستقر در دریای عمان

ناو گروه 9 ارتش آمریکا متشکل از ناو هواپیمابر USS Abraham Lincoln ، رزمناو موشکی USS Cape st.goerge بهمراه 7 ناوشکن دیگر

ناوگروه تهاجمی آبی خاکی ارتش آمریکا متشکل از ناو تهاجمی آبی خاکی USS makin island ، ناو حمل و نقل آبی خاکی USS New orleans و ناو لندینگ USS Pearl Harbor

ناوگروه 3 ارتش آمریکا متشکل از ناو هواپیمابر USS john Stennis ، رزمناو موشک انداز USS antietam و 5 ناوشکن دیگر

ناوگروه ارتش انگلستان متشکل از ناوچه محافظ HMS Somerset و 4 ناو مین روب و 1 ناو نقشه برداری هیدروگرافی

ناوگروه ارتش انگلستان متشکل از ناوشکن HMS Daring
--------------------------------------
با تشکر فراوان از جناب cheka
منبع:http://www.military.ir
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 111
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۰, ۴:۲۵ ب.ظ
محل اقامت: ایران-تبریز
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 241 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط 1391 »

ناوگروه شماره 3 میدونید در بندر کدام کشور استقرار کرده؟
فرمايشات رهبر معظم انقلاب بيانگر اين نكته است كه ما هيچ وقت و در هيچ شرايطي در مقابل تهديدات دشمن نه تنها كوتاه نخواهيم آمد و تسليم نخواهيم شد بلكه آن ها را با همان سازوكارهاي متناسب خودمان تهديد خواهيم كرد.

*سردار احمد وحیدی*

[HIGHLIGHT=#00b050] [HIGHLIGHT=#00b050] *  و  [HIGHLIGHT=#ff0000]  *    
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط victory67 »

کریستین ساینس مانیتور:
ایرانیان با حملات برق آسای پارتیزانی راه بستن تنگه هرمز را خوب بلدند

خبرگزاری فارس: یک روزنامه معتبر آمریکایی اذعان کرد که ایرانیان با سابقه تاریخی خود در دریانوردی شیوه‌های حمله برق‌آسای پارتیزانی را به خوبی بلد بوده و می‌توانند با این استراتژی عبور نفت از تنگه هرمز را دچار مشکل کنند.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در این گزارش تصریح کرد: هرچند در عمل آمریکا ممکن است 90 برابر ایران خرج مصارف نظامی کند اما ایران وارث سرزمین باستانی "پارس" است که دارای ابداعات دریانوردی بود و صاحب نوعی استراتژی جنگ‌های نامتقارن است که می‌تواند این کشور را به هدف برساند.

بنابراین گزارش، مانور نیروی دریایی آمریکا در سال 2002 نشان داد که ناوگان نیروی دریایی این کشور در برابر چنین حملاتی آسیب‌پذیر است.

کریستین ساینس مانیتور می‌افزاید: در واقع ایران می‌تواند خساراتی جدی ایجاد کند بدون اینکه با قدرت عرفی آمریکا در منطقه مواجهه مستقیم پیدا کند. مواجهه قایق‌های تندروی ایرانی با نفت‌کش‌های آمریکایی می‌تواند حسی غیرقابل قبول از ناامنی ایجاد کند. این امر حتی می‌تواند مشکلات جدی اقتصادی ایجاد کند چرا که تقریبا یک‌سوم ترانزیت دریایی نفت از تنگه هرمز می‌گذرد.

یک دیپلمات اروپایی که به تازگی دوره ۶ ساله خدمت خود در ایران را به پایان برده است، می‌گوید: هدف نهایی ایران بستن کامل تنگه هرمز نیست بلکه هزینه‌های دریانوردی در تنگه هرمز را به شدت افزایش خواهد داد. این اقدام از نظر اقتصادی به اندازه بستن فیزیکی تنگه هرمز هزینه‌بر خواهد بود. یک یا دو مین دریایی یا چند قایق تندرو نوعی از ناامنی را ایجاد می‌کنند که جنگ تمام‌عیار در تنگه هرمز هم ایجاد نخواهد کرد.

در این مقاله بیش از هر چیز بر توان نامتقارن ایران تاکید شده است. شیوه‌ای که از نظر کریستین ساینس مانیتور توسط ایران در نبرد برای بستن تنگه هرمز به کار می‌رود، شیوه پارتیزانی است که اصالتا یک روش ایرانی است. این ایرانیان بودند که در دوران خشایارشا، برای اولین بار پیاده‌نظام دریایی را ایجاد کردند.

بنابر گزارش فوق، جغرافیای خلیج فارس تغییری نکرده و ایران در آن صاحب 10 بندر بزرگ، 60 بندر کوچک و تعداد زیادی روستای ماهیگیری است. این مواضع فرصتی بسیار عالی را برای حملات بزن دررو ایجاد می‌کند. با گذر کردن روزانه سه هزار قایق و کشتی از تنگه هرمز، بعید به نظر می‌رسد که نیروهای آمریکایی بتوانند دوست را از دشمن در این تنگه تشخیص دهند.

بر اساس این گزارش، ایرانیان در این نبرد یک مزیت دیگر دارند و آن قدرت معنوی است که در عملیات نامتقارن خود به کار می‌بندند. اهمیت فاکتور معنوی از هیچ یک از فاکتورهای دیگر کمتر نیست.

ایرانیان در گذشته مبدع روش‌های خاص نظامی بوده‌اند. در دوره پارت‌ها، روشی بنیاد نهاده شد که اکنون به روش پارتیزانی معروف است. در این روش به دشمن فرصت داده می‌شود که پیش بیاید و ناگهان با رخنه در صفوف دشمن و زدن ضربات برق‌آسا، دشمن به عقب رانده شده و خسارات سنگینی بر جای می‌گذارد. بار اصلی حملات پارتیزانی در دوران پارت‌ها، بر دوش کمان‌داران بود. کلمه انگلیسی کماندو از همین کلمه کمان‌دار اخذ گردیده است.
انتهای پیام/ک.ص
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 111
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۰, ۴:۲۵ ب.ظ
محل اقامت: ایران-تبریز
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 241 بار
تماس:

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط 1391 »

سلام.یه سوال برام پیش اومد. :-x
پس ایران نمیخواد به صورت حمله های بزرگ و جنگ تنگه هرمز رو ببنده؟
کاش اینطوری باشه و با نیروی اقتصاد این کار رو انجام بدن و از جنگ پرهیز کنن.
فرمايشات رهبر معظم انقلاب بيانگر اين نكته است كه ما هيچ وقت و در هيچ شرايطي در مقابل تهديدات دشمن نه تنها كوتاه نخواهيم آمد و تسليم نخواهيم شد بلكه آن ها را با همان سازوكارهاي متناسب خودمان تهديد خواهيم كرد.

*سردار احمد وحیدی*

[HIGHLIGHT=#00b050] [HIGHLIGHT=#00b050] *  و  [HIGHLIGHT=#ff0000]  *    
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: برگزاری رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس

پست توسط victory67 »

منافع اسرائیل از لغو رزمایش مشترک
شکی نیست که لغو رزمایش چالش وخیم ۱۲ و نامه نگاری اوباما در راستای کاهش منازعه بین ایران و آمریکا صورت گرفته است که این کاهش منازعه در راستای ممانعت از استفاده جمهوری اسلامی ایران از فرصت تهدید و قدرت یابی و کاهش آسیب پذیریها و تهدیدات آمریکا ارزیابی می گردد. تشدید منازعه بین ایران و آمریکا باعث افزایش قیمت نفت و زیان مالی آمریکا، آن هم در شرایط بحران اقتصادی و همچنین در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آن کشور میگردد. برگزاری رزمایش ده روزه ولایت و افزایش قیمت نفت در هر بشکه موید این نکته است...
به گزارش مشرق به نقل از برهان، همزمان با برگزاری رزمایش مقتدرانه ولایت، مقامات پنتاگون از اعزام دو ناو جنگی به خلیج فارس و قریب الوقوع بودن رزمایش مشترک بین آمریکا و رژیم صهیونیستی موسوم به اوستر چالینگ ۱۲ (چالش وخیم ۱۲)، خبر دادند. اما به یک باره رزمایش مذکور لغو گردید و نامه‏ای از سوی اوباما برای مقامات عالی رتبه کشورمان ارسال گردید. در تحلیل چرایی این موضوع با «رضا سراج»، کارشناس مسایل استراتژبک به گفت ‏وگو نشستیم که مشروح آن را در ذیل می‏خوانید.

به نظر شما چرا رزمایش مشترک آمریکا و اسراییل ناگهان لغو شده و اوباما نامه‌ای را خطاب به مسوولین عالی‌رتبه ایران ارسال کرد؟

شکی نیست که نامه نگاری اوباما در راستای کاهش منازعه بین ایران و آمریکا صورت گرفته است که این کاهش منازعه در راستای ممانعت از استفاده جمهوری اسلامی ایران از فرصت تهدید و قدرت یابی و کاهش آسیب پذیریها و تهدیدات آمریکا ارزیابی میگردد. تشدید منازعه بین ایران و آمریکا باعث افزایش قیمت نفت و زیان مالی آمریکا، آن هم در شرایط بحران اقتصادی و همچنین در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آن کشور میگردد. برگزاری رزمایش ده روزه ولایت و افزایش قیمت نفت در هر بشکه موید این نکته است.

بنابر این در بیان اولین دلیل باید گفت که تلاش جهت کاهش سطح منازعه جلوگیری از فرصت افزایش قیمت نفت برای ایران و تهدیدات ناشی از افزایش آن برای امریکا میباشد. چرا که هر دلار افزایش در قیمت نفت بیش از چهار میلیارد دلار ضرر برای کشوری که ۱۴ میلیون بشکه واردات نفت دارد را در پی خواهد داشت. چالش و منازعه بین ایران وامریکا و همچنین افزایش قیمت نفت باعث سقوط ارزش سهام امریکا و تسری بحران به بانکهای این کشور میشود. بدیهی است که این مهم باعث تشدید مشکلات اقتصادی ایالات متحده میگردد و از یک سو آسیب پذیریهای این کشور باعث تضعیف و تخریب ابهت جهانی آن میشود.

در بیان چرایی ارسال نامه اخیر اوباما و لغو رزمـایش مشترک موسوم به چالش وخیم ۱۲ میتوان به کنترل جنبشهای وال استریت و ضد جنگ در امریکا اشاره داشت. بالا رفتن سطح منازعه بین ایران و امریکا تاثیری مستیقم بر روی فضای سیاسی - اجتماعی و وخامت اقتصادی این کشور خواهد داشت. از این سو مقامات کاخ سفید با این دو اقدام سعی کردند با کاهش سطح منازعه به نوعی دو جنبش مذکور را کنترل نمایند یا به نوعی بهانه به دست آنان ندهند.

از منظر دموکراتها تشدید منازعه بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده دامی است که جمهوری خواهان و برخی از مقامات رژیم صهیونیستی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در حال طراحی آن میباشند تا بدین ترتیب مانع از استمرار دولت اوباما شوند. در این راستا کافی است به بیانیه یکی از نامزدهای جمهوری خواه امریکا اشاره داشته باشیم. «ریک سنتروم» در دهم دی ماه طی بیانهای اذعان داشت: متاسفانه برخوردهای ضعیف دولت اوباما در قبـال ایران، خلا قدرتی را در اختیار رژیمهای چپ گرای امریکای لاتین و حکومتهایی چون ایران قرار داده تا جای آمریکا را پر کنند.

یعنی تشدید منازعه بین ایران و آمریکا، تاثیری مستقیم بر اقتصاد جهانی و وخامت اقتصادی متحدان آمریکایی خواهد داشت؟

بله، در شرایط بحران اقتصادی غرب، تشدید منازعه بین ایران و امریکا، شکاف بین امریکا و متحدان اروپایی و آسیایی آن را عمیقتر میسازد، به ویژه آنکه بحران و تصاعد آن در منطقه خلیج فارس تاثیری مستقیم بر اقتصاد جهانی و وخامت اقتصادی متحدان امریکایی خواهد داشت. چنین شرایطی متحدان کاخ سفید را از سیاست های این کشور دورتر میسازد و انزوای جهانی امریکا در قبال ایران را رقم میزند و این مهم واقعیتی است که مقامات کاخ سفید را بسیار هراسان ساخته و آنان را وادار نموده با دستپاچگی هرچه تماتر رزمایش مشترک را لغو نموده و با لحنی مودبانه و ملتمسانه نامهای را به مقامات عالی رتبه کشورمان ارسال نماید.

تصاعد منازعه فی ما بین ایران و امریکا باعث تشدید منازعه بین کاخ سفید و کرملین میگردد. در این راستا «دیمیتری راگوزین»، معاون نخست وزیر روسیه، نیز گفته است که ایران همسایه نزدیک ماست و درست در جنوب قفقاز قرار دارد، اگر اتفاقی برای ایران بیفتد تهدیدی برای امنیت ملی ما خواهد شد. رفتار شناسی مقامات کاخ سفید موید این است که سردمداران ایالات متحده به شدت از منازعه در چند جبهه واهمه دارند. شاهد مثال این موضوع رفتار امریکا در قبال اقدام نظامی ناتو در مقابل لیبی است.

از نظر مقامات امریکایی، در شرایط کنونی افزایش سطح منازعه امریکا نه تنها با ایران بلکه با هیچ کشوری فرصت ساز نیست و برعکس عامل تشدید داخلی و خارجی این کشور خواهد بود. در توضیح این مسأله باید گفت که مقامات کاخ سفید به خوبی درک کردهاند که امکان توازن بخشی میان قدرت و منابع در اختیار با چالشهای داخلی و بین المللی را ندارند.

افزایش منازعه بین امریکا و دیگر کشورها به ویژه ایران، باعث کاهش قدرت نرم ایالات متحده و به هم خوردن توازن میان قدرت و منابع در اختیار با چالشها و بحرانها میگردد که در این صورت ضعفهای امریکا به عنوان یک قدرت جهانی را بیش از پیش نمایان میسازد. تسریع وتقویت روند ضد
آمریکایی در منطقه به ویژه پس از وقوع بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه اسلامی، یکی دیگر از محورهای مهم و نگرانی عمیق مقامات واشنگتن از تشدید منازعه با جمهوری اسلامی ایران میباشد.

تسریع وتقویت روند ضد آمریکایی در منطقه به ویژه پس از وقوع بیداری اسلامی در منطقه‏ی خاورمیانه اسلامی، از محورهای مهم و نگرانی عمیق مقامات واشنگتن از تشدید منازعه با جمهوری اسلامی ایران میباشد.


این مهم توازن استراتژیک فی ما بین دو محور امریکا ایران را به نفع محور ایران تغییر میدهد و سردمداران کاخ سفید به خوبی از این موضوع آگاه و نگران میباشند، لذا چارهای جز کاهش سطح منازعه در برابر خود ندیدند و با سراسیمهگی و از روی استیصال رزمایش مشترک را لغو نمودند. به بیان دیگر واشنگتن با تشدید منازعه در منطقه با یک پارادوکس و تضاد مواجه میشوند که نتیجه آن تقویت بیداری اسلامی و شکست تلاشهای امریکا برای مدیریت بر تحولات منطقه میباشد.

منافع اسراییل در لغو این رزمایش چه بوده است؟

به چند دلیل هم در ارتباط با رژیم صهیونیستی میتوان اشاره داشت، از جمله:

جلوگیر ی از مهاجرت معکوس در سرزمینهای اشغالی، در این خصوص، خوب است که بدانیم چندی پیش و در پی بالا گرفتن رجز خوانی نیتانیاهو در قبال ایران و سوریه، ۲۰۰ هزار صهیونیست، سرزمینهای اشغالی را ترک کردند. بنابر این تصاعد بحران در منطقه علی رغم اعلام مواضع تهدید آمیز علیه ایران، برای این رژیم جعلی نیز به خودی خود تهدید محسوب میشود.

افزایش چالش و منازعه بین ایران و امریکا، روند موج ضد صهیونیستی در منطقه را تشدید و تسریع مینماید و با تاثیر مستقیم بر تحولات کشورهای منطقه به ویژه سوریه، مصر و لبنان، بحرانهای امنیتی چند گانهای را برای رژیم صهیونیستی رقم میزند. افزایش این چالشها از منظر واشنگتن، برای تهران وضعیتهایی را در پی خواهد داشت که از جمله آنها میتوان به موارد ذیل اشاره نمود.

مقامات امریکایی به خوبی دریافته اند که تهدیدات نظامی علیه ایران نه تنها این کشور را تضعیف و وادار به تغییر رفتار نمی نماید، بلکه بر عکس به عنوان فرصت عاملی خواهد بود برای قدرت یابی بیشتر ایران، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به تهدیدات امریکا، نمایش اقتدار نظامی و بهرهگیری از قدرت ژئوپلتیکی خواهد بود، که نتیجه آن نمایش قدرت ایران به غرب و عدم پاسخ مناسب از سوی امریکا را در پی خواهد داشت.

در این رابطه میتوان به مطالب منتشر شده از سوی پایگاه تحلیلی «تودیز دیفنس» آمریکا اشاره داشت. این پایگاه تحلیلی پس از رزمایش ولایت نوشت: به دنبال رزمایش ده روزه اخیر در ایران و تهدید به بستن تنگه هرمز که مهمترین راه دریایی برای حمل و نقل نفت به شمار میرود، ایران یک بار دیگر سهم خود را در بن بست با امریکا بالا برد.

در یک جمع‌بندی بفرمایید مهم‌ترین آثار و پیامدهای تشدید تهدید ایران از سوی آمریکا، چه می‌تواند باشد؟ به‌ویژه تاثیر این مسأله را در مورد آرایش نظامی و محور مقاومت در منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

بالا گرفتن موج تهدید از سوی آمریکا علیه ایران، باعث افزایش قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران و برجسته سازی نقش آن در منطقه را خواهد شد و این موضوع در شرایط فعلی با در نظر گرفتن تحولات منطقهای در واقع به معنای واگذاری زمین و روند بازی از سوی امریکا به ایران خواهد بود. لذا بدیهی است که کاخ سفید، حاضر به پذیرش چنین تبعاتی نخواهد بود. همچنین تشدید منازعه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا تاثیرات مهمی بر روی معادلات و فضای داخلی ایران به ویژه در آستانه انتخابات بر جای میگذارد که بدیهیترین تاثیر ایجاد حس همگرایی در بین ایرانیان و انسجام و وحدت ملی خواهد بود که این موضوع با سیاستهای امریکا در قبال مسائل داخلی ایران از جمله تحریم انتخابات، ایجاد بحران مشارکت و مقبولیت و بی ثبات سازی حاکمیت و جامعه ایران (امنیتی کردن فضای انتخابات) در تضاد قرار میگیرد.

از همه مهم‏تر تشدید منازعه علیه ایران، منجر به تضعیف بازیگران مورد نظر آمریکا در داخل کشور (جریان فتنه و جریان انحراف) می­گردد. بالا رفتن موج تهدید و منازعه از یک سو منجر به محاق رفتن دو جریان مذکور در میان امواج انسجام داخلی میگردد و از سوی دیگر با افزایش مشارکت در انتخابات جریانهای منحرف و نفوذی در آفساید سیاسی قرار میگیرند و زمینه اخراج سیاسی آنها فراهم می­گردد. در کنار مواردی که ذکر شد تشدید بحران علیه ایران، منجر به تقویت و تحکیم محور مقاومت (سوریه، لبنان و فلسطین) در مناسبات منطقهای میگردد.

در این راستا آمریکایی‌ها با توجه به تجارب قبلی (جنگ عراق، ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و....) بعید است آزموده را مجددا به آزمون بگذارند. بنابر این در جمع بندی از موارد ذکر شده میتوان ارزیابی مناسبی از وضعیت فعلی میان ایران، محور ایران، آمریکا و محور آمریکا بدست آورد و به وضوح برتری و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را در چرایی لغو رزمایش مشترک آمریکا – اسراییل موسوم به چالش وخیم ۱۲ و ارسال نامه به مقامات عالی رتبه کشورمان مشاهده کرد. به عبارت دیگر شرایط آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران به گونهای است که حتی افزایش منازعه با ایران را عامل تشدید بحران و منافع خود میداند که در این صورت میتـوان دریافت که مقامات کاخ سفید در مخیــله خود، فکـر اقدام نظامی علیه ایران را نیز نمیتوانند تصور کنند.
برچسب ها: مانور ، ایران ، آمریکا
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”