تسلیحات و جنگ سی وسه روزه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 111
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۰, ۴:۲۵ ب.ظ
محل اقامت: ایران-تبریز
سپاس‌های ارسالی: 147 بار
سپاس‌های دریافتی: 241 بار
تماس:

تسلیحات و جنگ سی وسه روزه

پست توسط 1391 »

سلام بر همه اعظای سنترال عزیز. تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
اول خودمو معرفی میکنم:پویا روانبخش هستم از تبریز.رشته ام تجربیه و میخوام برم داشنکده افسری.عشقم سید علی خامنه ای و دوست دار جنگ افزار هستم.اطلاعات کم وبیشی در مورد جنگ افزار دارم و سعی میکنم هرچه میدانم در اختیار شما قرار دهم و هرچه نمیدانم از شما متخصصان بیاموزم.من امروز در سنترال عزیز عضو شدم و میخواهم همراه شما سعی در پیشرفت سنترال کنم.
این مطلب رو در اولین روز ثبت نامم به شما هدیه میکنم و امیدوارم تکراری نبوده و مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

[External Link Removed for Guests]

برگرفته از کتاب «آنتونی کردزمن» در مورد جنگ سی و سه روزه

 درطی جنگ، حزب‌الله به نحو گسترده‌ای از تسلیحات ضدزره علیه اهداف زرهینیروهای دفاعی اسرائیل و نیروهای پیاده‌نظام اسرائیل استفاده کرد. تیمویژه ضدتانک حزب‌الله در طول جنگ ماه ژوئیه متشکل از دو فرد بسیار آموزشدیده در استفاده از سیستم‌های تسلیحاتی و دو تا سه فرد دیگری بود که ازتوانایی کمتری در استفاده از تسلیحات برخوردار بوده و نقش تامین‌کننده وحمل کننده را برای دیگران بازی می کردند. بیشتر رزمندگان متخصص ضدتانک درطول جنگ بی‌کار ماندند زیرا در امتداد رودخانه لیتانی موضع گرفته بودندچرا که حزب‌الله انتظار داشت که حمله نیروهای دفاعی اسرائیل با سرعت و عمقبیشتر از آنچه که در عمل انجام شد، پیشروی خواهد کرد. به هر حال، همانگونهکه "اندرو اگزوم " تشریح کرده تیم‌های عمل کننده ضدتانک موفقیت چشمگیریداشتند:
ستون زرهی اسرائیل در 10 اوت به سوی منطقه "وادی السلوکی "سرازیر شدند- دره‌ عمیق شمالی-جنوبی که جنوب لبنان را به دو بخش تقسیممی‌کند- این ستون زرهی با یک فاجعه مواجه شد. 48 ساعت پیش از آن، به واحدنیروهای دفاعی اسرائیل دستور داده شده بود که از وادی سلوکی گذشته و شهرک"قندوریه " را به تصرف درآورند. اما دلایل این امر نامعلوم بود،‌ زمانیدستور توقف پیشروی به این ستون‌ها داده شد که خودروهای پیش‌قراول آن به تهدره رسیده بودند. این واحد متعاقب این امر دور زد و به سمت موقعیتی در غرب"الطیب " حرکت کرده و در عین حال منتظر دستورات بعدی ماند. تاخیر در حرکتنیروهای دفاعی اسرائیل به دشمن زمان لازم را داد تا برای دفاع از درهآماده شوند. حزب‌الله تیم‌های ضدتانک خود را به دو طرف دره هدایت کرد ومنتظر اقدام مجدد نیروهای دفاعی اسرائیل ماند.
در نتیجه زمانی کهفرمانده هدایت کننده ستون زرهی در 12 اوت به پایین دره رسید، تانک ویبوسیله یک وسیله انفجاری سنگین تخریب شد. بقیه تیم وی نیز زیر آتش‌بازسنگین واحدهای ضدتانک حزب‌الله قرار گرفتند که در پشت دره پناه گرفتهبودند. 11 تانک نیروهای دفاعی اسرائیل هدف موشک‌های ضدتانک حزب‌الله قرارگرفت ضمن این که هشت خدمه و چهار سرباز دیگر کشته شدند. تلفات این جنگ یکدهم از کل تلفات نیروهای دفاعی اسرائیل در جنگ ماه ژوئیه بود.
یکی ازناظران بی‌طرف بدون این که از این امر خبر داشته باشد این ستون به مدت 48ساعت در آنجا نگهداشته شده بودند، اینگونه مطرح کرد که فرمانده این واحدباید یکی از آشپزهای نیروهای دفاعی اسرائیل باشد نه یک فرمانده تانک. امانسبت دادن فاجعه وادی السلوکی به بی‌کفایتی نیروهای اسرائیلی در اصلبی‌اعتنایی به موفقیت بزرگ تاکتیکی حزب‌الله در جنگ ژوئیه خواهد بود: یعنیاستفاده از سلاح‌های متعدد ضدتانک که بطور مداوم برای نیروهای دفاعیاسرائیل حاضر در منطقه مشکل آفرین بود. "
بنا بر گزارش‌های اولیه،حزب‌الله استفاده گسترده‌ای از راکت‌های ضدتانک صورت داد و بیش از یک هزارراکت به تانک‌های اسرائیلی و نیروهای پیاده‌نظام آن شلیک کرد. اسرائیلی‌هاهم با موشک‌های قدیمی هدایت شونده ضدتانک (ATGM) مواجه بودند مانند، [External Link Removed for Guests]،‌AT-4 Spigot (فاگوت) و AT-5 Spandrel (کونکورز) - هر کدام از آنها از نوعسیستم‌های هدایت سیمی بوده اما با افزایش شماره مدل‌ها پیشرفته‌تر وموثرتر و استفاده از آنها آسانتر شده است.
 
 تصویر 
 [External Link Removed for Guests] 
 نیروهایدفاعی اسرائیل همچنین با یک نوع سلاح پیشرفته‌تر مانند موشک ضدتانکدوش‌پرتاب، نشانه‌گیری چشمی هدایت سیمی توفان (TOW)، موشک AT-13 Metis-M9M131 مواجه بودند که استفاده کننده از آنها تنها به این امر نیاز دارد کههدف را ردگیری کند و همچنین موشک نوع [External Link Removed for Guests]9P133 که نسل سوم سیستمی است که می‌تواند برای حمله به تانک‌های مجهز بهزره‌پوش‌های واکنشی در برابر مواد منفجره و همچنین حمله به ساختمان‌ها ونیروهای سنگر گرفته استفاده شود. بسیاری از این سیستم‌ها دارای شمارهسریال‌هایی بودند که نشان می‌داد مستقیم از سوریه آمده‌اند و برخی دیگرنیز ممکن است از سوی ایران ارایه شده باشد. 
 تصویر 
 تصویر 
 
سلاحAT-14 نمونه مناسب از این نوع سلاح‌های با فناوری بالا است که آمریکا ممکناست در آینده در جنگ‌های نامتقارن با آنها مواجه شود. این سلاح می تواندبر روی یک خودرو نصب شده و یا به عنوان یک سیستم قابل حمل توسط یک سربازمورد استفاده قرار گیرد. این سلاح برای نبردهای شبانه دارای دوربین گرماییو ردگیری علائم گرمایی است و موشک آن دارای هدایت زاویه دید راهبری نیمهخودکار (SACLOS) است که قابلیت هدایت با علائم لیزری را نیز دارا است. برداسمی این سلاح حداکثر 5 کیلومتر و کلاهک ضدتانک با قابلیت انفجار بالا(HEAT) برای در هم شکست تانک‌هایی به کار می‌رود که مجهز به زره واکنشیهستند و همچنین دارای کلاهک مواد منفجره و آتش‌زا برای استفاده علیهسنگرها، استحکامات هستند. گفته می‌شود حداکثر ضریب نفوذ آنها تا هزار و200 میلی‌متر است.
دیگر سیستم‌ها شامل نسخه پیشرفته از آرپی‌جی‌های105.2 میلی‌متری است که به آنها آرپی‌جی 29 یا ومپایر (به معنی خون‌آشام)نیز گفته می‌شود.این سیستم‌ها سنگین‌تر از مدل‌های قبلی بوده و دارایکلاهک دوپشته است. این سلاحی دو نفره است که بردی معادل 450 متر داشته ودارای نارنجک 5/4 کیلوگرمی است که می‌تواند برای حمله به زره‌پوش‌ها،سنگرهای زیرزمینی و ساختمان‌ها به کار رود. برخی از نسخه‌های آن به دوربیندید در شب نیز مجهز هستند.
 
 [External Link Removed for Guests] 
 
نیروهایدفاعی اسرائیل اغلب شاهد بودند که این سلاح‌ها با مهارت تاکتیکی با میزاناشتباه فنی پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همان آسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند که نسل سوم AT-GMs استفاده می‌شوند. این سلاح‌هاخسارت جدی به ساختمان‌ها و زرهپوش‌ها وارد می‌کنند. حزب‌الله همچنین اثباتکرد می‌تواند از همان شیوه هجومی استفاده کند که معمولاً در کمین‌های صورتگرفته در عراق برای شلیک گلوله‌های متعدد به یک هدف در آن واحد استفادهمی‌شود. مبارزان حزب‌الله علاوه بر استفاده سلاح‌های ATGM خود علیه اهدافزرهی همچنین از آنها به صورت بسیار موثری علیه تجمع پیاده‌نظام وساختمان‌های محلی استفاده کردند.
مهمتر از همه این که حزب‌اللههمچنین مهارت قابل توجهی در استفاده از سلاح‌های نسل قدیم ضدتانک نشان داداگر چه این مهارت اغلب با آتش تهاجمی انواع مختلف تسلیحات به اهدافی همراهبودند که از یک نقطه معین عبور می‌کردند، بخصوص زمانی که این آتش‌بار دربردهای بلند صورت می‌گرفتند. نیروهای زرهی اسرائیل در مواجهه با این نوعشیوه‌ها، با مشکلات مواجه بودند. یکی از مشکلات مهم این بود که از تانک‌هاخواسته شده بود که در مناطق دشوار به خودی خود عمل کنند. تانک‌ها در اینمناطق زمانی موثرتر کار خواهند کرد اگر از سوی پیاده‌نظام، یگان مهندسی وتوپخانه حمایت شوند.
منابع نیروهای دفاعی اسرائیل در ابتدا تخمینزدند که دستکم 500 گلوله ATGM در طول درگیری شلیک شدند. آنها گزارش دادندکه در کل تعداد 60 خودرو از انواع مختلف زرهی تا 11 اوت 2006 هدف قرارگرفتند (گزارش‌ها درباره این که همه این زرهپوش‌ها، تانک بودند اشتباهاست). بیشتر این خودروهای زرهی به سرعت در میدان نبرد تعمیر شده و خدمتخود را از سرگرفتند. تنها 5 الی 6 نوع خودروی زرهی بطور دائمی از کارافتادند.
اگر چه برخی منابع به سادگی از نابودی 20 تانک سخن می‌گویند اما دیگر منابع جزئیات کار را به شرح زیر ارایه کردند:

**تانک‌های حاضر: 400
**تانک‌های هدف قرارگرفته: 48 (این برآورد بر اساس گزارش‌هایی است که کمتر از چند ده تانک هدف قرار گرفتند)
**تانک‌های آسیب دیده: 40
**تانک‌های منهدم شده: 20
**تانک‌های نابود شده: بیش از 5 (این برآورد بر اساس گزارش‌هایی است که کمتر از چند ده تانک هدف قرار گرفتند)
**شمار خدمه کشته شده: 30

گزارش‌هایثانویه ارایه کننده آمار متفاوتی بود. برخی از برآوردها شمار موشک‌هایضدتانک ATGM و راکت‌های ضدتانک سنگین را بیش از هزار عنوان کرده‌اند. بنابر تحقیقی که از سوی "آلون بن دیوید " ارایه شده، نیروهای دفاعی اسرائیلبعد از آتش‌بس نتیجه گرفتند که حدود 45 درصد از تانک‌های اصلی رزمیاسرائیل که از سوی موشک‌های ATGM هدف قرار گرفته بودند به نوعی منهدمشدند. در کل 500 تانک مرکاوا به منطقه اعزام شدند که دقیقاً 5 عدد از آنهاتوسط مین‌هایی که در قسمت زیرین تانک منفجر شدند و با استفاده ازتاکتیک‌های آسیب‌شناسی تانک نابود شدند. حدود 50 مرکاوای نسل 2 و 3 و 4هدف قرار گرفتند که 21 عدد آنها منهدم شدند. 11 مورد از این انهدام‌هاکشته‌ای به همراه نداشت اما 10 مورد انهدام دیگر موجب تلفات 23 خدمه تانکشدند. موشک‌های ضدتانک ATGM همچنین تلفات سنگینی بر پیاده‌نظام وارد کردبخصوص وقتی که عده‌ای از نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل در داخل ساختمانیگرفتار آمدند و آن ساختمان هدف یک موشک ATGM قرار گرفت.
یکی از تحلیلگران برجسته دفاعی اسرائیل توضیحات زیر را درباره تاثیر ATGM ها و دیگر سلاح‌های ضدتانک حزب‌الله ارایه کرد.
"...ما می‌دانستیم که این سازمان دارای راکت‌های پیشرفته ضدتانک هستند واطلاعات نظامی نیروهای دفاعی اسرائیل حتی توانسته بود به یک نمونه از آنراکت‌ها دست یابد. ما همچنین فهمیده بودیم که حزب‌الله مشغول سنگربندیواحدهای ضدتانک است. به هر حال نتوانستیم اهمیت استقرار گسترده این نوعتسلیحات را درک کنیم.
نتیجه این شد که موشک‌های ضدتانک به عامل اصلیتلفات نیروهای دفاعی اسرائیل بدل گشتند و تقریباً‌ همه تلفاتی که یگانزرهی دادند و بسیاری از تلفات یگان پیاده‌نظام بخاطر این موشک‌ها کشتهشدند. بیشتر سربازان پیاده‌نظام به عوض آن که توسط درگیری رو در رو کشتهشوند بخاطر سلاح‌های ضدتانک کشته شدند. بسیاری از سربازان پیاده نظام کهزندگی خود را بخاطر سلاح‌های ضدتانک از دست دادند در ساختمان‌های روستاییوارد شده بودند و راکت‌ها با عبور از دیوار موجب مرگ آنها شد.
....حزب‌اللهدر این جنگ از هفت نوع راکت‌ استفاده کرد. 4 نمونه از آنها از نوعپیشرفته‌ترین راکت‌های موجود بودند و همگی توسط روسیه تولید و به سوریهفروخته شده بودند. پیشرفته‌ترین راکت می‌تواند زره فولادی به قطر 70سانتی‌متر تا 1 متر و 20 سانتی‌متر را سوراخ کند. بعد از این که زرهشکافته شد،‌ کلاهک دوم در داخل تانک منفجر می‌شود. اطلاعات نظامی ارتشاسرائیل یکی از این راکت‌ها را به دست آورد و متوجه شد که حزب‌الله مشغولسنگربندی واحدهای ضدتانک است. به هر حال نیروهای دفاعی اسرائیل به طورمناسبی برای این تحولات آماده نشده بودند.
4 تانک اسرائیلی نیز بهمین‌های بزرگ کارگذاشته شده در زمین برخورد کردند. سه تانک که از زرهزیرین برخوردار نبودند همه 12 سرنشین خود را از دست دادند. تانک چهارمدارای زره زیرین تانک بود که از 6 خدمه آن تنها یک نفر کشته شد.
موشک‌هایضدتانک به 46 تانک و 14 خودروی زرهی دیگر اصابت کردند. در همه این حملات،تنها 15 تانک سوراخ شده و 5 خودروی زرهی دیگر آسیب دیدند و 20 سرباز جانخود را از دست دادند که 15 نفر از آنها از خدمه تانک بودند. دو سرباز دیگرعضو یگان زرهی که بدن آنها در تیررس قرار گرفت، کشته شدند. در دیگر نقطهیعنی "وادی السلوکی " حزب‌الله عملیات کمین موفقیت‌آمیزی ترتیب داد و 11تانک را هدف قرار داد. موشک‌ها زره سه تانک را شکافتند که در دو تانک هفتسرباز یگان زرهی کشته شدند. دو تانک دیگر نیز از حرکت باز ایستادند. "
ابهاماتمهمی در این آمار و ارقام و نتیجه‌ای که باید از آنها گرفت، وجود دارند.دیگر مشکل در ارزیابی تاثیرات چنین تسلیحاتی این است که نیروهای دفاعیاسرائیل در امتداد خطوط پیشروی که حزب‌الله عملاً‌هفته‌ه وقت آماده‌سازیبرای کمین داشت، حرکت کند و نامنظمی داشتند. هیچ آمار و اطلاعاتی در اینباره در دست نیست که چه تعداد موشک و از چه نوع ناتوان ماندند و چقدردرگیری در مناطق شهری و یا نقاط مهم اتفاق افتاد. هر سیستم زرهپوشیآسیب‌پذیر است و بیشتر به کیفیت مانور و حمایت بستگی دارد. گذشته از اینمسایلی در این باره مطرح می‌شود که چه تعداد از تلفات نیروهای دفاعیاسرائیل بخاطر نبود حمایت‌های زرهی بوجود آمد. در شرایط حاضر، درس عبرتگرفتن آسان‌تر از حمایت از این آمار با واقعیت‌ها است.
در یک اتفاقیکه برای سلاح‌های ضدتانک اسرائیل پیش آمد، نگرانی عمده‌ای برای جنگ‌ آتیبوجود آورده است. در طول جنگ لبنان، نیروهای حزب‌الله یک موشک ضدتانک سالماز نوع "رافائل اسپایک " MR ATGM از اسرائیل به غنیمت گرفتند. این موشکاسپایک MR در نوک خود وسیله‌ای دارند که به آنها قابلیت آتش‌افکنی و سوراخکنندگی می‌دهد. نیروهای دفاعی اسرائیل متعاقب این امر ابراز نگرانی کردندکه این سلاح به ایران منتقل شود و در آنجا برای بهینه‌سازی موشک‌هایضدتانک ATGM ایران و بهینه سازی تدابیر مقابله‌ای علیه سلاح‌های ضدتانک ازخانواده اسپایک شود.
یکی از واکنش‌هایی که خدمه زرهی برای تاکتیک‌هایضدتانک حزب‌الله به کار بستند استفاده از گلوله‌هایی بودند که توسط صنایعنظامی اسرائیل توسعه یافته‌اند. گلوله‌های ضدنفر و ضداجسام 105 میلی‌متریبرای تانک‌های اصلی رزمی مرکاوا است که شاهد نخستین کاربرد گسترده خود درمیدان‌های نبرد دربرابر اقدامات ضدتانک حزب‌الله بودند.
در واکنش بهموفقیت‌های حزب‌الله در طول جنگ، نیروهای دفاعی اسرائیل بعد از جنگ اعلامکردند که مرکاوای 5 به سیستم زره فعال "تراپی " مجهز می‌شوند. این سیستمزمانی که بطور کامل عملیاتی شوند می‌توانند تهدیدی که به سمت تانک در حرکتاست را شناسایی کرده و پیش از اثر، آن تهدید را نابود کند.
 
 خسته نباشد. تصویر 
 : 
 ://gun_2010.mihanblog. 
فرمايشات رهبر معظم انقلاب بيانگر اين نكته است كه ما هيچ وقت و در هيچ شرايطي در مقابل تهديدات دشمن نه تنها كوتاه نخواهيم آمد و تسليم نخواهيم شد بلكه آن ها را با همان سازوكارهاي متناسب خودمان تهديد خواهيم كرد.

*سردار احمد وحیدی*

[HIGHLIGHT=#00b050] [HIGHLIGHT=#00b050] *  و  [HIGHLIGHT=#ff0000]  *    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”