حماسه امام قلی خان سردار فاتح خلیج فارس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

حماسه امام قلی خان سردار فاتح خلیج فارس

پست توسط Mr.Amirhessam »

'امام قلی خان'، سردار فاتح عصر صفوی همراه لشگریان خود در حماسه ای تاریخی به سلطه 118ساله پرتغالی ها بر جزایر ایرانی قشم، هرمز و لارك در خلیج نیلگون فارس پایان داد.
به گزارش میلیتاری پارسی، تاریخ حضور پرتغالی ها در خلیج فارس، مملو از رفتار و عملیات تجاوزكارانه به سرزمین، حقوق شهروندان، سكنه، منابع جزایر و بنادر ایرانی در این منطقه است.
در قرن پانزدهم میلادی، دریاسالار پرتغالی 'آلفونس آلبوكرك' در تداوم گسترش اهداف استعماری دولت وقت متبوعش با ورود به دریای عمان و خلیج فارس و حمله به جزایر و بنادر ایرانی و تسلط بر آنها، سیطره امپراتوری وقت پرتغال را بر این منطقه اعمال كرد.
حضور نیروهای پرتغالی در جزایر ایرانی قشم، هرمز و لارك تا عصر صفوی و ربع اول قرن هفدهم میلادی به درازا كشید و در 118 سال استیلای بیگانگان بر آبراه استراتژیك خلیج فارس، ثروتهای مردم منطقه توسط اشغالگران به غارت رفت.
امام ‌قلی‌خان حاكم ایالت فارس فرزند دلاور الله‌وردی ‌خان كه پس از مرگ پدرش به فرمان شاه ‌عباس صفوی به امیرالامرایی فارس(شامل چند استان فعلی جنوب كشور)منصوب شده بود، در روز 25صفر سال1031 هجری قمری برابر با نهم ژانویه 1622 میلادی و 16دی ماه سال 1000هجری شمسی، برای بیرون راندن پرتغالی‌ها از سواحل و جزایر ایران، فعالیت‌ خود را آغاز كرد.
وی به بندر گامبرون(بندر عباس) حمله برد و آنجا را تصرف كرد، سپس با پیاده كردن نیرو در سواحل جزیره‌ قشم، برای نبردی تمام ‌عیار با پرتغالی‌ها آماده شد تا اینكه با قدرت فرماندهی، ابتكارات نظامی و سرعت عملی قابل تحسین، توانست پرتغالی‌های اشغالگر را با همه سلاح و تجهیزات نظامی شان، به زانو درآورد و همچون اجداد دلاورش، فرماندهی نظامی قلعه را اسیر كند.
به این ترتیب در دهم جمادی‌الاخر سال 1031 هجری قمری برابر با 29اوت سال 1622 میلادی و دوم اردیبهشت ماه 1001 هجری شمسی،پرچم كشور استعمارگر، پس از 118سال تسلط نظامی بر منطقه‌ای سوق‌الجیشی از خطه دلیرپرور ایران، توسط دلاور دیگری از این دیار فرود آورده و بجای آن، بار دیگر پرچم پرافتخار ایران در خلیج فارس برافراشته شد.
بر اساس اسناد و گزارش های موجود، در جنگ میان سپاه امام‌قلی‌خان و ارتش پرتغالی‌ها، چندین هزار نفر از فرزندان ایران شركت داشتند كه هزاران نفر از آنان در راه بازپس‌گیری جزایر قشم، هرمز و لارك شهید شدند.
این شهیدان گمنام در راه وطن برای حفظ مرزهای پرماجرای جنوبی در دریای پارسی شهید شدند.
ایران امروز به داشتن چنین فرزندانی كه در طول تاریخ همواره بی شمار بوده و بویژه در دهه های اخیر نمونه های آنها را جهانیان نیز مشاهده كرده است، به خود می بالد و افتخار می كند.
هم اینك آثاری از ردپای تجاوزكارانه اشغالگران پرتغالی در عهد صفوی در جزایر قشم و هرمز بر جای مانده كه از آن جمله' قلعه پرتغالی ها' در این جزایر است.
امروزه به یاد مجاهدت غرورآفرین اما م‌قلی گرجی این سپهسالار ایرانی و فاتح خلیج فارس، تندیسی از وی در میدان اصلی جزیره قشم نصب شده است.
امام قلی خان این سردار همیشه سرافراز ایرانی، امروزه در دلهای هر ایرانی آزاده ای زنده و جاوید است.
دهم اردیبهشت ماه در تقویت ملی ایران 'روز ملی خلیج فارس' نامگذاری شده است.

[External Link Removed for Guests]حماسه-امام-قلی-خان-سردار-فاتح-خلیج-فارس.html
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 935
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۸۶, ۲:۰۱ ق.ظ
محل اقامت: I.R.Iran
سپاس‌های ارسالی: 4472 بار
سپاس‌های دریافتی: 2734 بار
تماس:

Re: حماسه امام قلی خان سردار فاتح خلیج فارس

پست توسط CentralWeb »

ممنون امیرحسام جان

واقعا مطلب مفیدی بود
حداقل برای من که بارها و بارها به جزیره زیبای قشم سفر کردم و مجسمه ی و خیابان امام قلی خان رو دیدم ولی با اینکه بارها از خودم پرسیده بودم امام قلی خان کیست ولی بدلیل مشغله ی شدید کاری و فراموشی پس از ان نتونستم درباره ی این قهرمان بزرگ مطالعه داشته باشم ،حداقل اینجا مختصر مطلبی از کارهای ایشون رو خوندم...

دلم نیومد فقط با زدن کلید تشکر از شما سپاسگذاری کنم...

ببخشید که پست اسپم زدم

باتشکر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”