بازوان قدرتمند ایران در نبردهای دریایی از ابتدا تا کنون

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۸۵, ۱۲:۵۱ ق.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

بازوان قدرتمند ایران در نبردهای دریایی از ابتدا تا کنون

پست توسط Mr.Amirhessam »

 تصویر 

به گزارش سرویس دفاع و امنیت صبح میهن،از سالهای بسیار دور تا به امروز انواع گوناگونی از سلاح ها بر روی کشتی ها نصب شده است. از سربازان کمانداری که سعی می کردند با پرتاب تیرهای آتشین کشتی طرف مقابل را هدف قرار دهند تا موشکهای کروز ضد کشتی که می توانند شناور دشمن را در فاصله چند صد کیلومتری هدف قرار دهند. به صورت سنتی توپها برای چند قرن به عنوان سلاح اصلی شناورهای نظامی مورد استفاده قرار می گرفت که از آن برای درگیری با کشتی های دشمن و بمباران اهداف ساحلی استفاده می شد. توپها امروزه نیز بر روی شناورهای نظامی حفظ شدند و به وظایفی مشابه می پردازند.
اما اختراع موشکهای کروز در طول جنگ دوم جهانی و سپس فعالیت روسها بر روی یک موشک ضد کشتی بود که برای همیشه چهره نبردهای دریایی را تغییر داد.
   
  به برسی تاریخچه این نوع از تسلیحات یعنی موشک های ضد کشتی می پردازیم،باز هم به نامی آشنا بر میخوریم،نیروی نظامی آلمان نازی،به جرات می توان گفت که تمامی پیشرفت های حاصل شده در زمینه های مختلف نظامی از جمله الکترونیک،جنگنده ها،تانک ها،کشتی ها و صنایع موشکی به واسطه تحقیقاتی که توسط دانشمندان ارتش هیتلر به کار گرفته شده بودند و برخی از آنها مانند فن براون بعد از جنگ به خدمت ارتش آمریکا در آمدند حاصل شده است. 
   
  وافه یا نیروی هوایی ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم اولین بکار گیرنده تسلیحات ضد کشتی تقریبا مدرن و متفاوت است،نیروی هوایی نازی ها با استفاده از موشک های فریتز ایکس و دیگر بمب ها،برای اولین باز توان و قدرت موشک های ضدکشتی را به رخ نیروهای قدرتمند متفقین کشیدند. فریتز ایکس را می توان اولین موشک ضد کشتی هدایت پذیر نامید. 
  وافه که با تسلیحات ضد کشتی خود مدت ها یکه تاز میدان بود و در همین مدت توانست تعداد بسیاری از کشتی های متحدین را غرق کرده و خسارات زیادی را به آنها وارد سازد. 
   
 تصویر 
 موشک فریتزایکس اولین موشک ضدکشتی جهان 
   
  از جنگ جهانی دوم و در دوران جنگ سرد جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی دریافت که نمی‌توانند در عرصه دریا حریف کشتی ها و ناوهای هواپیمابر طرف مقابل ناتو شوند.بدین ترتیب روس ها تمرکز خود را بر روی زیردریایی ها، مینها و موشکهای ضد کشتی قرار دادند. 
  از نتایج این تصمیم تولید موشکهای SS-N-۲ Styx بود؛ اتحاد جماهیر شوروی در ادامه نیز برخی موشکهای ضد کشتی برای پرتاب از روی هواگردها طراحی کرد که از جمله آنها می‌توان به KS-۱ Komet که توسط بمب افکن های Tu-۹۵ Bear و Tu-۲۲ Badger حمل می‌شوند. 
   
 تصویر 
 موشک ضدکشتی SS-N-۲ Styx 
   
  سال ۱۹۶۷ ناوشکن Eilat متعلق به نیروی دریایی اسرائیل، توسط موشک ضد کشتی Styx که از یک قایق مصری پرتاب شده بود، غرق شد. در سال ۱۹۷۳ جنگ لاتاکیا (جنگ بین اسرائیل و سوریه) اولین محلی است که در آن این موشکها بصورت رسمی بر روی قایقها و کشتی ها نصب می‌شدند؛ در این جنگ نیروی دریایی اسرائیل بسیاری از کشتی های سوریه را بدون تحمل کمترین خسارت نابود کرد. موشکهای ضد کشتی همچنین در جنگ فالکلندز (جنگ بین آرژانتین و بریتانیا در سال ۱۹۸۲) هم استفاده شدند.در این جنگ ناوشکن بریتانیایی نوع ۴۲، توسط موشک Exocet که از هواپیما پرتاب شده بود، خسارات فراوانی دید و کمی بعد غرق شد.همچنین کشتی Atlantic Conveyor توسط یک موشک Exocet غرق شده است؛ در این جنگ همچنین ناوشکن Glamorgan توسط موشک MM۳۸ که از روی یک یدک کش نیروی دریایی آرژانتین پرتاب شد، خسارات فراوانی دید. 
  می سال۱۹۸۷ ناو یواس‌اس استارک متعلق به نیروی دریایی آمریکا توسط ۲ عدد موشک اگزوست که از یک میراژ اف۱ عراقی پرتاب شده بود آسیب دید. این ناو آمریکایی آسیب دید ولی توانست خود را به بنادر بحرین برساند. 
   
 تصویر 
 کلاس الوند 
   
  ما ایران چه در دوره شاهنشاهی و چه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی،با توجه به داشتن کیلومترها ساحل و مرز آبی مشترک همواره نیازمند نیروی دریایی قدرتمند بوده است. 
  این رو در دوره شاهنشاهی با خرید ناوشکن های کلاس الوند و موج به این نیاز پاسخ داده شد.در واقع با خرید این کلاس از ناوها،پای اولین موشک های ضد کشتی به ارتش ایران باز شد.موشک ضد کشتی Sea Killer ساخت ایتالیا به صورت استاندارد بر روی ناوشکن های کلاس الوند نصب می شد. 
  ضدکشتی دیگری که وارد نیروهای مسلح ایران گشت،موشک ضدکشتی هارپون ساخت آمریکا بود. 
  واقع موشک های هارپون و Sea Killer اولین موشک های ضدکشتی بخدمت گرفته شده در نیروی دریایی ایران بودند. 
  از انقلاب اسلامی و به طبع آن دفاع مقدس تغییراتی در نیروی دریایی حاصل شد،خرید موشک های ضد کشتی ساخت چین از جمله HQ-۲ نیز در بهبه جنگ تحمیلی کمک شایانی به افزایش توان نیروی دریایی ایران نمود. 
   
  از جنگ تحمیلی و بر اساس تجارب کسب شده نیاز به موشک های ضدکشتی بیشتر از قبل نیاز به این گونه از موشک ها در سازمان رزم ارتش ایران احساس میشد،از این رو در وهله اول ایران اقدام به خریداری موشک کروز C-۸۰۲ از چین نمود،این موشک با بردی بالغ بر ۱۲۰ کیلومتر توان بیشتری به نیروی دریایی ارتش و سپاه در کنترل خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز ارایه می نمود.پس از مدتی وزارت دفاع جمهوری اسلامی اقدام به تولید موشک نور بر اساس موشک C-۸۰۲ نمود،در واقع ساخت موشک نور پایه بسیاری از پیشرفت های نظامی نوین ایران بود. 
  توجه به تجربه تلخ نیروی دریایی در درگیری با نیروی دریایی آمریکا و ناکارامد بودن موشک های آمریکایی هارپون،ایران اقدام به جایگزنی آنها با موشک تازه تولید شده نور نمود،این جایگزینی توان درگیری ناوها و ناوشکن های نیروی دریایی را ۳۰ کیلومتر افزایش داد. 
  مسلح ایران در ادامه راه موفق به تولید موشک های دیگری نظیر نصر،کوثر،فجر دریا،ثاقب،قادر و... گشت،آخرین موشک ضد کشتی ساخت ایران،خلیج فارس است،موشکی بالستیک که دومین مورد در نوع خود در جهان می باشد.در ادامه نگاهی اجمالی بر توانایی های ضدکشتی ارتش و سپاه ایران می اندازیم : 
   
 تصویر 
   
 موشک ضدکشتی هارپون 
   
  "هارپون" به معنای نیزه مخصوص شکار نهنگ است و در دنیای تسلیحات به یک موشک ضد کشتی ساخت کمپانی بوئینگ آمریکا اطلاق می شود. این موشک ضد کشتی از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی تا به امروز به عنوان موشک ضد کشتی اصلی نیروی دریایی آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. هارپون دارای گونه های متفاوتی است و می توان آن را از شناورهای سطحی، زیردریایی، انواع هواپیماهای رزمی و گشت دریایی و همچنین پرتاب گرهای سلاحی پرتاب کرد.  
   
 تصویر 
 
موشک هارپون در مدلهای اولیه دارای بردی در حدود ۹۰ کیلومتر بود و در طول سالهای بعد برد آن در مدلهای گوماگون افزایش پیدا کرد. امروزه برد این موشک در حدود ۲۸۰ کیلومتر است. این موشک در مدلهای زمین و زیردریایی پرتاب از یک شتاب دهنده اولیه سوخت جامد استفاده می کند و در مرحله بعد از یک موتور توربوجت مدل "Teledyne " بهره می برد که سرعتی در حدود ۰.۹ ماخ را برای این موشک به ارمغان می آورد.
هارپون به طور معمول از یک سر جنگی نفوذ گر و شدیدالانفجار به وزن تقریبی ۲۲۰ کیلوگرم بهره می برد. در بحث هدایت موشک هارپون از یک رادار ارتفاع سنج و هیچنین سامانه هدف یابی فعال راداری بهره می برد. در مدلهای جدیدتر این موشک مثل گونه " بلوک ۲ " قابلیت حمله به اهداف زمینی با استفاده از سامانه مکان یاب جهانی " GPS " نیز به این موشک افزوده شده است. در این گونه کاربر می تواند بنا به انتخاب خود با اهداف دریایی و یا هدفهایی بر روی خشکی درگیر شود. از جمله کاربران این موشک می توان به : ژاپن، اسپانیا، شیلی، مصر، عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران، دانمارک، بلژیک، امارات متحده عربی، سنگاپور و پاکستان اشاره کرد. 
   
 تصویر 
   
  تعداد و آمادگی این نوع موشک در نیروی دریایی ایران اطلاعات زیادی در دسترس نیست،عده ای از تولید این موشک سخن می گویند و عده ای از جمع آوری کامل این موشک از نیروی دریایی ایران،موشک هارپون در مدلهای مختلفی تولید گشته است در زیر مشخصات فنی موشک هارپون در اختیار نیروی دریایی ایران را مشاهده می نمایید:
نوع: موشک ضد کشتی
طول: ۴ متر ۵۵ سانتیمتر
وزن: ۵/۶۶۱ کیلوگرم
برد: ۶۰ مایل
سرعت: ۸۵۵ کیلومتر بر  
   
 تصویرشلیک موشک نور در رزمایش ولایت ۸۹ 
   
 موشک کروز ضدکشتی نور / C-۸۰۲ 
   
  خانواده موشکی ضد کشتی سی- ۸ ( مشتمل بر C-۸۰۱ و C-۸۰۲ و C-۸۰۳ ) توسط آکادمی فناوری الکترومکانیک هایینگ چین به اوایل دهه ۷۰ میلادی بازمی گردد. بر خلاف موشک های ضدکشتی چینی قبلی همانند کرم ابریشم که برگرفته از موشک ضدکشتی SSN-۲ استایکس بود،طراحی خانواده موشکی C-۸ متاثر از طراحی موشک های غربی است. و شباهت ظاهری آنها با موشک آمریکایی هارپون و موشک فرانسوی اگزوست، موید این مطلب است. موشک ضدکشتی C-۸۰۲ که معروفترین عضو این خانواده است و با نام YJ-۸۲ نیز شناخته می شود، اولین بار در سال ۱۹۸۹ به نمایش گذاشته شد.
ویژگی های برجسته ای همچون داشتن رادار کوچکی بازتابی پرواز در ارتفاع ۵ تا ۷ متر بالای سطح دریا در نزدیکی هدف و نیز مجهز بودن به سامانه هدایت با توانایی ضد اغتشاش پذیری قوی، موجب شهرت کارایی این موشک شده است و در عمل نیز کشتی هدف، شانس بسیار کمی برای ردگیری، مقابله و انهدام آن دارد. 
  C-۸۰۲ توانایی پرتاب از هواپیما ، شناور سطحی، زیر دریایی و نیز خودروهای زمینی را دارد و جزو بهترین موشک های ضدکشتی جهان به حساب می آید و احتمال برخورد موشک به هدف ۹۸ درصد تخمین زده شده است. 
   
 تصویر 
   
  کروز ضدکشتی نور جزء اولین تولیدات ضدکشتی نیروهای مسلح کشورمان می باشد،این موشک با الگو برداری از موشک C-۸۰۲ و توسط متخصصان داخلی تولید شده است.موشک کروز نور اولین بار در سال ۱۳۸۰ به تولید انبوه رسید و در اختیار نیروهای دریایی سپاه و ارتش قرار گرفت.موشک نور در نیروهای مسلح کشورمان جایگزین موشک های ضدکشتی قدیمی تر از جمله هارپون و sea killer گشت و بر روی ناوشکن ها،ناوها و کشتی های موشک انداز سپاه و ارتش نصب گردید.در سال ۸۵ و طی رزمایش دریایی پیامبر اعظم ایران از گونه جدیدی از موشک نور که بدون نیاز به OTHT نیز به حداکثر برد خود می رسید رونمایی کرد. 
  همین رزمایش ایران توانست برای اولین باز موشک نور را بر روی بالگردهای موجود نصب نمایید،کاری که کشور سازنده موشک C-۸۰۲ هم موفق به انجام آن نشده بود. 
   
 تصویر 
 موشک کروز نور نصب شده بر روی شناورهای تندر 
   
  جالب دیگری که در مورد موشک نور وجود دارد افزایش برد آن توسط ایران است، طی رزمایش پیامبر اعظم در سال ۸۵ ،سردارسرتیپ علی فدوی جانشین نیروی دریایی سپاه پاسداران(فرمانده فعلی این نیرو) ویژگی موشک های نور را افزایش دقت و برد آنها از ۱۲۰ کیلومتر به ۱۷۰ کیلومتر بیان کرد. 
  حقیقت موشک نور را می توان ستون فقرات نیروهای دریایی سپاه و ارتش قلمداد کرد. 
   
 تصویر 
   
 موشک کروز کوثر 
   
  رادارگریز ساحلی و دریایی کوثر دارای برد متوسط کوتاه و قابل استفاده علیه اهداف با ابعاد ۵ در ۲۵ یا آری تی اس ۵۰۰ متری است. این موشک داراى سیستم F.C.S (سیستم کنترل آتش) و فوق العاده پیشرفته بوده و قادر است با هر نوع اختلال الکترونیکى مقابله کند.
موشک کوثر داراى سیستم جستجوگر در کلاهک خود بوده و هیچ کدام از سیستم‌هاى پیشرفته منحرف کننده موجود در جهان قادر به انحراف آن نیست. اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهاى مسلح در مورد این موشک اعلام کرد : "کوثر که نوعی موشک کروز و سلاحی هوشمند است ، در سازمان صنایع هوافضا تولید شده است. این موشک می‌تواند در سه وضعیت ساحل به دریا، دریا به دریا و هوا به دریا اهداف خود را مورد اصابت قرار دهد و با اصابت آن به رزمناوهاى کوچک و متوسط، این شناورها غرق می‌شوند." این موشک فوق در دو نوع رادارى و تلویزیونی طراحی شده است که نوع تلویزیونی آن قابل ردیابی نیست . این موشک که منطبق با ویژگیهاى محیطی خلیج‌فارس و دریاى عمان طراحی شده ، از فناوریهاى روزآمد دفاعی برخوردار است . 
   
 تصویر 
   
 ‌نامه اویشن‌ویک‌ اند ‌اسپیس‌تکنالجی چاپ ایالات متحده هم در مقاله‌ای تحت عنوان "موشک سبک وزن ایرانی" نوشت ایران تولید یک موشک ضد کشتی هواپرتاب با نام کوثر را آغاز کرده است. این موشک به احتمال زیاد بر پایه یک برنامه چینی پایه‌ریزی شده است. تولید کوثر گام دیگری در جهت نیل ایران به دستیابی به توانایی ساخت جنگ افزارهای هدایت‌پذیر در داخل می‌باشد و بکارگیری این موشک دردسر جدید نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه خواهد بود. موشک کوثر بسیار شبیه موشک ضد کشتی چینی (اف-ال-۸)می‌باشدکه از سوی شرکت واردات وصادرات فناوری هوایی ملی چین برای صادرات عرضه شده است. موشک کوثر دارای چهار بال صلیبی شکل با چهار باله دم کوچکتر برای کنترل می‌باشد و هدایت آن از طریق الکترو‌اپتیکی به صورت تلویزیونی یا فرو سرخ انجام می‌شود.اطلاعاتی که سازمان هواوفضای ایران در مورد ابعاد و کارایی کوثر ارائه کرده است از این قرار است: 
 : 
 : موشک ضد کشتی
برد بیشینه:۱۵ تا ۱۹ کیلومتر
طول:۲.۶ متر
وزن سرجنگی: ۲۹ کیلوگرم با توانایی ضد زره برای ورود به قسمت های داخلی تر(تاخیر در انفجار)
وزن کلی: ۱۰۰ کیلوگرم
موتور: یک بوستر سوخت جامد با سوخت ذخیره
سرعت: ۰.۸ ماخ
نوع کنترل گر: کنترل گر تصویری یا رادار موج میلیمتری به همراه رادار خانگی Sea skimmer
نیروی دریایی ایران همچنین هلیکوپترهای AB۲۰۴ را در اختیار دارد که احتمال به کارگیری کوثر بر روی آنها بسیار زیاد است. 
   
 تصویرموشک کروز قادر در رزمایش ولایت ۹۰ 
   
 موشک کروز قادر 
   
  کروز قادر را به جرات می توان توانمند ترین موشک کروز ضدکشتی ایران نامید. 
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۰ موشک قادر در مراسمی توسط رئیس جمهور و وزیر دفاع در دانشگاه صنعتی مالک اشتر رونمایی شد،کمی پس از معرفی این موشک و اعلام برخی مشخصات آن از جمله برد ۲۰۰ کیلومتری آن، دشمن که از اهمیت موشک کروزی با این ابعاد و در عین حال برد زیاد اطلاع داشت از طریق بازوهای رسانه ای خود جنگ روانی جدیدی را در این زمینه آغاز کرد که یکی از اهداف آن زیر سؤال بردن موجودیت پروژه ساخت موشک قادر بود. آنها اعلام کردند که ایران این موشک را نساخته و تنها یک فروند آن را از خارج خریداری کرده است.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]از اینرو چند روز قبل در مراسمی با حضور فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه تعداد حداقل ۲۰ فروند از موشک های تولید شده قادر به این نیروها تحویل داده شد.[/JUSTIFY ALIGN]
  کروز قادر حدود ۷۰ سانت از لحاظ طول و از لحاظ وزن حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلو سنگین تر از برادر کوچک تر خود موشک نور است.این اختلاف قادر را به برد ۲۰۰ کیلومتری می رساند در حالیکه نور برادر کوچکتر آن دارای بردی ۱۷۰ کیلومتر در آخرین نمونه خود می باشد. 
  از موتور توربوجت بهره می برد که بر اساس برخی داده ها می تواند به سرعتی بالغ بر دو ماخ دست پیدا کند،قادر در اولین تست عمومی خود که در رزمایش دریایی ولایت ۹۰ صورت پذیرفت دقتی فوق العاده از خود به نمایش گذارد. 
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]موشک کروز ضدکشتی قادر با برد حدود ۲۰۰ کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می‌تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه‌ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم کند.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
 تصویر 
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]موشک قادر با پرواز در ارتفاء ۵ تا ۵۰ متری توانایی فوق العاده ای در پنهان نگه داشتن خود از کمند سیستم های ضد موشک نوین نظیر فالانکس را داراست.از پیشرقت های این نمونه از موشک های کروز کشور می توان به سامانه خلبان خودکار دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه ریزی موشک قبل از شلیک، امکان هدفگیری اهداف با سطح مقطع راداری پایین، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، آماده سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به هدف و توانایی ضربه زدن به اهداف ساحلی علاوه بر هدفهای شناور اشاره نمود.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]موشک کروز قادر نیز مانند نور قابلیت پرتاب از پرتابگر های دریایی ، زمینی ثابت و متحرک و پرتاب بصورت هوایی را داراست،در گونه هوایی برد این موشک تا ۲۵۰ کیلومتر افزایش پیدا می نماید.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
[CENTER ALIGN=JUSTIFY]تصویر[/CENTER ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]یکی از نکات بسیار جالب درباره موشک قادر این است که در یکی از آزمایش های این موشک با سرجنگی که تنها یک ششم سرجنگی واقعی بود قادر موفق به هدف قرار دادن یک هدف واقعی با طول ۶۳ متر شد که در اثر اصابت این موشک کشتی مذکور غرق شد. بنابراین پیداست با سرجنگی با قدرت ۶ برابر قادر قادر به غرق کردن کشتی های بسیار بزرگتر دشمن است.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]موشک قادر با توجه به برد زیاد خود هم امکان شلیک از عمق خاک خودی را به پرتابگرهای زمینی داده و هم شناورهای بکارگیرنده خود را در محدوده ای امن از ناوهای دشمن نگه می دارد و در سوی مقابل محدوده امن برای حرکت ناوهای دشمن کمتر از قبل شده و با این برد دورایستایی آسیب پذیری آنها بیشتر از قبل می شود.[/JUSTIFY ALIGN][JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]استفاده از رادار پیشرفته در قادر باعث افزایش احتمال اصابت به هدف و کاهش نیاز آن به سامانه های دریایی و هوایی برای هدفگیری می نماید. این قابلیت در کنار استفاده از پرتابگرهای خوداتکا که به یکدیگر شبکه نیز می شوند باعث افزایش توان ضربه زدن به دشمن به طور مؤثر می گردد.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
[CENTER ALIGN=JUSTIFY]تصویر[/CENTER ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY] [/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]طبق اعلام فرمانده نیروی دریایی سپاه این موشک بر روی بالگردهای این نیرو که از نوع میل-۱۷/۱۷۱ هستند نصب می شود و به این ترتیب می توان ضمن افزایش سرعت واکنش این سامانه را به کار گرفت بدین ترتیب که موشک را با سرعتی بیشتر از ناوچه ها، ده ها کیلومتر در دریا جلو برده و سپس به سمت دشمن شلیک کرد.[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]مشخصات :[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]طول: ۶ - ۷ متر[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]وزن: ۸۵۰ - ۱۲۰۰ کیلوگرم[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]قطر: ۰.۳۶ متر[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]محدوده: ۱۲۰ - ۲۵۵ کیلومتر (یا بیشتر، بسته به نوع سکوی پرتاب)[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]ارتقاء کروز: ۱۰ - ۵۰ متر در فاز اولیه پرواز ، ۵ متر برای فاز نهایی تا زمان شیرجه (تا ۲۰ کیلومتری از هدف)[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]سرعت: مافوق صوت در فاز اولیه[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]۱.۳ ماخ تا ۳۰ کیلومتری هدف[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]۱.۷ ماخ تا ۲۰ کیلومتری هدف[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]۲ ماخ در ۸ کیلومتری هدف[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]پیشرانه: بوستر سوخت جامد موشک و موتور[/JUSTIFY ALIGN]
[JUSTIFY ALIGN=JUSTIFY]کلاهک: ۱۶۵ کیلوگرم نیمه ضد زره[/JUSTIFY ALIGN]
   

تصویر

 موشک کروز ظفر 
   
  ظفر یک موشک ضدکشتی، کوتاه‌برد و راداری است که قادر است اهداف کوچک و متوسط را با دقت بسیار بالا هدف قرار داده و منهدم کند. قابلیت نصب بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو، وزن کم با قابلیت ضد جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب فوق‌العاده از ویژگی سامانه موشک کروز ظفر است. موشک ظفر پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز رسیده تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف در ارتفاع پایین هدف را منهدم می‌کند. موشک ظفر قادر است هر ۳ ثانیه به صورت تکی و چندتایی اهداف را مورد اصابت قرار دهد. 
   
 تصویر 
   
  کروز ظفر با برد حدود ۳۵ کیلومتری و کلاهکی به وزن ۱۳۰ کیلوگرم توانایی در گیری با ناوهایی با تناژ ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تن را داراست.موتور راکتی ظفر توانایی رسیدن به سرعتی بالای مافوق صوت را میدهد،ظفر پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز رسیده(ارتفا حدود ۱۵ تا ۲۰ متری از سطح دریا) تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف در ارتفاع پایین هدف را منهدم می نماید. 
   
 تصویر 
   
  در حقیقت مولتی پلتفرم بوده و قابلیت نصب بر روی انواع مختلفی از تجهیزات نظامی را داراست، سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در دی ماه سال ۱۳۹۰ طی مراسمی با بیان اینکه موشک دریایی "ظفر"، نوعی کروز بسیار تاکتیکی است، از بکارگیری این موشک جدید برروی شناورها، بالگردها و همچنین خودروهای کوچک در سپاه پاسداران خبر داد. 
  احتمالی موشک ظفر : 
 : ۱۳۰  
 : مافوق  
 : ۳۵  
  کروز: ۱۵-۲۰  
   
 تصویر 
   
 موشک کروز نصر 
   
  یک موشک کروز بسیار دقیق و رادار گریز ساخت داخل ایران است، که قابلیت از بین بردن هدف‌های ۳۰۰۰ تنی مانند کشتی‌های جنگی را دارد. موشک نصر-۱ می‌تواند از پایگاه‌های ساحلی و هم از شناورهای جنگی پرتاب گردد، و مدلی از آن در حال اصلاح و تغییر است تا قابلیت شلیک از هلیکوپترها و زیردریایی‌ها را داشته باشد. در دسامبر ۲۰۰۸، نیروی دریایی ایران با موفقیت موشک سطح به سطح نصر-۱ را در طی رزمایش "وحدت ۸۷" در آبهای خلیج فارسآزمایش کرد. در پی آزمایش موفقیت آمیز، در تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۰، وزیر دفاع ایران بهره‌برداری از خط تولید انبوه موشک نصر-۱ را اعلام کرد. 
   
 تصویر 
   
  نصر-۱ دارای برد متوسط کوتاه است،این موشک داراى سیستم F.C.S (سیستم کنترل آتش) و فوق العاده پیشرفته بوده و قادر است با هر نوع اختلال الکترونیکى مقابله کند.این موشک فوق در دو نوع رادارى و تلویزیونی طراحی شده است که نوع تلویزیونی آن قابل ردیابی نیست.شناورهای ذولفقار مجهز به موشک نصر-۱ هستند. 
  : 
  ۳۵۰  
  ۳.۵  
  ۰.۲۸  
  ۱۵۰  
  راکت سوخت  
  ۰.۹ متر (باز شدن) 
  عملیاتی ۳۵  
  ماخ ۰.۸-۰. 
   
 تصویر 
 موشک بالستیک خلیج فارس در اولین تست 
   
 موشک بالستیک ضدکشتی خلیج فارس 
   
  هوشمند و بالستیک "خلیج فارس " یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند اما "خلیج فارس " با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد. [JUSTIFY DIR=RTL]خلیج فارس یک موشک بالستیک ضد کشتی، سوخت جامد تک مرحله‌ای، مافوق صوت با برد ۳۰۰ کیلومتر است که بر اساس موشک زمین به زمین فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده است. این موشک با یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده که از ترکیبی از سیستم‌های هدایت بهره می‌برد که از رهگیری آن جلوگیری می‌کند.[/JUSTIFY DIR]
[JUSTIFY DIR=RTL] [/JUSTIFY DIR]
[CENTER DIR=RTL]تصویر[/CENTER DIR]
[JUSTIFY DIR=RTL] [/JUSTIFY DIR]
[JUSTIFY DIR=RTL]این موشک در فوریه ۲۰۱۱ رونمایی شد،خبرگزای فارس صحنه‌هایی از هدف قرار دادن موفقیت آمیز کشتی (هدف) توسط موشک فوق را منتشر کرد.[/JUSTIFY DIR]
 
به گفته فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، این موشک در مرحله نهایی خود بر روی هدف قفل می کند. این جمله گویای این است که اولاً این موشک از سامانه شناسایی و تشخیص هدف برخوردار است که می تواند از هریک از انواع اپتیکی، فروسرخ، راداری یا لیزری باشد که عدم اعلام این نوع هدایت، برای ناشناخته ماندن ماهیت عملکرد سامانه و سخت تر شدن مقابله با آن لازم به نظر می رسد. دوماً سامانه ای که قابلیت عمل قفل داشته و به پردازشگر هوشمند (دارای هوش مصنوعی) مجهز باشد قطعاً و یقیناً توان تعقیب اهداف متحرک را دارا است.
ضمناً این نکته را نیز در نظر داریم که بنا به اعلام فرماندهان نظامی، هم اکنون تمام سطح و زیرسطح خلیج فارس و دریای عمان توسط سامانه های مختلف به صورت ۲۴ساعته و بلادرنگ مورد پایش قرار دارد و از بابت هدفیابی اولیه مشکلی وجود ندارد.
  تصویر 
 
این موشک با سرعت بالای خود که حدود ۳ برابر سرعت صوت اعلام شده (تقریباً ۱۰۲۰ متر بر ثانیه) دارای انرژی جنبشی بالایی است که با وجود حرکت شیرجه ای بر روی هدف در مرحله نهایی پرواز، که به این انرژی می افزاید، اثر تخریبی بسیار بالایی دارد و امکان واکنش را نیز از هدف خود سلب می کنند.
مجهز بودن "خلیج فارس" به یک کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی که تنها ۶۵ کیلوگرم کمتر از کل جرم یک موشک کروز ضدکشتی نور است، قدرت تخریبی باورنکردنی برای این سلاح ضد کشتی ایجاد می کند و شاید تنها اصابت یک فروند از این موشک برای آسیب رسانی بسیار جدی به یک ناوشکن و یا خارج کردن یک ناوهواپیمابر از رده عملیاتی کافی باشد.مدتی پس از رونمایی از خلیج فارس،نمونه جدیدی از سامانه پرتاب این موشک مجهز به سه موشک خلیج فارس رونمایی شد،این نوع لانچر توانایی درگیری هر حامل موشک را با ۳ هدف در زمانی معین را ایجاد می نماید.
این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولیدشده است.    
 تصویر 
   
 موشک ضدکشتی تندر 
   
  تندر که کارشناسان برد آن را بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلومتر تخمین زده‌اند به عنوان یک موشک کوتاه‌برد (در کلاس بالستیک) در کنار موشک خلیج فارس و به صورت ترکیبی با آن عمل کرده و با توجه به تصاویر، سامانه‌ی هدف‌گیری و هدایت آن باید یکی از انوع راداری باشد. عملکرد ترکیبی این دو موشک می‌تواند احتمال اصابت به هدف را بسیار بالا ببرد. از نظر تأثیرات سامانه‌ی جنگ الکترونیکی، باید ذکر کرد تاکنون موشک‌هایی در دنیا ساخته شده‌اند که در صورت اقدام به جنگ الکترونیک از سوی هدف، با آشیانه‌یابی منبع اختلال به سمت آن رفته، در نتیجه احتمال اصابت به هدف افزایش می‌یابد. 
   
 تصویر 
   
  موشک با توجه به برد مناسب خود برای پوشش دادن تنگه‌ی هرمز از عمق خاک ایران توانمند است. موشک خلیج فارس با توجه به برد مناسب خود، می‌تواند از نواحی غربی استان سیستان و بلوچستان، مرکز استان کرمان و نواحی شرقی و جنوبی استان فارس تمام تنگه‌ی هرمز را زیر پوشش خود داشته باشد. 
   
   
 تصویر 
   
 موشک ضدکشتی رعد 
   
  ها بر اساس موشک " SS-N-۲ " سامانه ضد کشتی "کرم ابریشم" را معرفی کردند. این موشک که با کد "HY-۲" شناخته می شود در سالهای اوج جنگ نفت کش ها توسط ایران و عراق در تعداد بسیار بالا مورد استفاده قرار گرفت. موشکهای سری کرم ابریشم در مدلهای زیادی در کشور چین تولید شده است. مدل اولیه این موشک با کنترل راداری تولید شده است و در مدلهای دیگر با سیستم های جستجوگر غیر فعال راداری، جستجوی فروسرخ و یا موتوری های جت مسلح شده است. 
  دفاعی جمهوری اسلامی ایران نیز در سالهای پس از جنگ به تولید نمونه مهندسی معکوس شده این موشک روی آورده است و با نصب موتور جت بومی(احتمالا طلوع-۴ ) بر روی آن ، موشک “رعد” را با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر و سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرمی به نیروهای مسلح کشور تحویل داده است. 
   

تصویر
   
  موشک با هدایت راداری و با توجه به برد مناسب آن می تواند بخش های زیادی از خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند را پوشش دهد.تولید موشک ضدکشتی رعد تا سال ۲۰۰۴ میلادی بطول انجامید و ایران برای اولین بار موشک رعد را در رزمایش دریایی ضربت ذوالفقار تست نمود. 
  : 
 : بین۰.۸ تا ۱ ماخ
طول:۷.۸ متر
وزن: ۲۹۹۸ کیلوگرم
برد: ۱۳۵ تا ۳۰۰ کیلومتر
ارتفاع پرواز:۳۰ تا ۵۰ متر
نوع سیستم راداری: رادار مونو پالس (فعال)
وزن سر جنگی: ۵۱۲ کیلوگرم
موتور: یک موتور سوخت مایع بهمراه یک بوستر سوخت  
   
 موشک ضد کشتی فجر دریا 
 
این موشک نیز یکی از موشک هاییست که اطلاعات کمی در مورد آن انتشار یافته این موشک یک موشک ضد کشتی هوا پرتاب است و تاکنون شلیک آن از هلیکوپتر های سی کینگ نیروی دریایی آزمایش گردیده است.برخی منابع غربی این موشک را نمونه مهندسی معکوس شده Sea Killer ایتالیایی که پیشتر در نیروی دریایی ایران فعال بوده است می دانند. 
   
 موشک ضدکشتی ثاقب 
   
  ثاقب را می توان گمنام ترین موشک ضدکشتی ایران نامید،طبق اطلاعات منتشر شده، ثاقب نمونه ای از موشک کروز نور است که قابلیت شلیک از زیردریایی را داراست.با این تفاسیر موشک ثاقب را باید اولین موشک پرتاب شونده از زیردریایی ساخت ایران نامید،این موشک برای اولین بار در رزمایش دریایی ایران در سال ۲۰۰۶ تست شده است،فرمانده وقت نیروی دریایی ایران دریادار سجاد کوچکی در زمان رزمایش اعلام کرد که موشک ضدکشتی ثاقب علاوه بر زیردریایی توانایی شلیک شدن از کشتی های جنگی را داراست.طبق گفته های دریادار کوچکی این موشک برد بلند و در برابر سیستم های راداری پنهانکار است. 
   
  های معرفی شده تنها نمونه هایی هستند که به صورت علنی و طی رزمایش ها و مراسم مختلف توسط نیروهای مسلح ایران رونمایی شده اند،در مورد توانایی های موشکی ایران حدس و گمان های فراوانی زده می شود؛برای مثال می توان به شایعه خرید تعدادی موشک یاخونت و موسکیت و اژدر اشکوال در زمان دریابان شمخانی و همچنین شایعه سفارش ۵۰۰ فروند موشک اگزوسه در سال ۲۰۰۳ میلادی از فرانسه اشاره کرد. 
   
 [External Link Removed for Guests] 
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”