آمريکا امکانات رادار «قبله» را بررسی می‌کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 447
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵, ۸:۱۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2025 بار
سپاس‌های دریافتی: 1292 بار

آمريکا امکانات رادار «قبله» را بررسی می‌کند

پست توسط ramin11 »

مقام‌های آمريکايی روز سه شنبه ۲۷ شهریور، به ايستگاه رادار ضد موشکی «قبله» در جمهوری آذربايجان می روند تا امکانات آن را بررسی کنند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، اين اقدام همزمان با تلاش های روسيه برای تشويق واشنگتن به ايجاد يک برنامه مشترک امنيتی انجام می گيرد.

روسيه پيشنهاد کرده است که آمريکا به جای برنامه سپر دفاع موشکی در شرق اروپا، به طور مشترک با روسیه، از ايستگاه رادار ضد موشکی قبله استفاده کند.

يک مقام بلند پايه ارتش روسيه روز شنبه، ۱۵ سپتامبر، گفت که ايستگاه قبله، قادر به حفاظت بيشتری از اروپا در قبال تهديدهای بالقوه از جانب خاورميانه است.

آمريکا گفته است که هدف از برنامه سپر دفاع موشکی، مقابله با تهديدهای موشکی کشورهايی مانند ايران است.

ژنرال الکساندر ياکوشين، معاون اول فرمانده نيروهای فضايی روسيه، در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «هدف اصلی ما، جلوگيری از استقرار منطقه دفاع ضد موشکی در شرق اروپا، در لهستان و جمهوری چک، است.»

او افزود: «هدف اصلی ما از پيشنهاد استفاده از قبله، واکنش مناسب به تهديدهايی است که از جهت جنوبی واقعا وجود دارند، نه برخی تهديدهای خيالی در سال ۲۰۲۵ ميلادی.»

ايستگاه رادار قبله در جمهوری آذربايجان که در سال ۱۹۸۵ ميلادی و در زمان اتحاد شوروی سابق ايجاد شده بود، از جمله ايستگاه های بزرگ رادار درجهان به شمار می رود.

اين ايستگاه، شش هزار کيلومتر برد دارد و اقيانوس هند، خاورميانه و اکثر مناطق واقع در شمال آفريقا را تحت پوشش خود دارد.

ايستگاه قبله در جريان جنگ هشت ساله عراق و ايران، پرتاب ۱۵۰ فروند موشک اسکاد و در ژانويه سال ۲۰۰۷ ميلادی، پرتاب موشک شهاب ۳ ايران را کشف و رديابی کرد.

روسيه سالانه هفت ميليون دلار برای استفاده از اين ايستگاه که در ۲۳۰ کيلومتری شمال باکو واقع شده است، به عنوان اجاره بها به جمهوری آذزبایجان می پردازد.

ژنرال ياکوشين گفت: «ده متخصص آمريکايی از وزارت خانه های دفاع و امور خارجه و سفارت آن کشور در جمهوری آذربايجان به مقام های روسی و آذربايجانی می پيوندند تا امکانات ايستگاه رادار قبله را بررسی کنند.»

واشنگتن هنوز پاسخ نهايی خود را به پيشنهاد مسکو نداده است و به مذاکرات خود با لهستان و جمهوری چک برای استقرار تجهيزات موشکی و راداری ادامه می دهد.

وی افزود: «ما تلاش می کنيم که شرکای آمريکايی خود را متقاعد کنيم که پيشنهاد ما جدی است و اين ايستگاه قادر به انجام مامويت های محوله، مانند گذشته، است.»

واشینگتن هنوز پاسخ نهايی خود را به پيشنهاد مسکو که در جريان آخرين اجلاس سران کشورهای گروه هشت در آلمان از سوی ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، اعلام شد، نداده است.

درهمين ارتباط، آمريکا همچنان به مذاکرات خود با لهستان و جمهوری چک برای استقرار تجهيزات موشکی و راداری ادامه می دهد.

ژنرال ياکوشين که رياست هيات روسی درايستگاه قبله را بر عهده دارد، گفت که اين ايستگاه بخشی از برنامه سپر دفاع موشکی آمريکا نخواهد بود و از برنامه آمریکا برای احداث موشک های بازدارنده در لهستان و ايستگاه رادار در جمهوری چک انتقاد کرد.

اين مقام بلندپايه ارتش روسيه گفت: «ادعاهای طرف آمريکايی مبنی بر اينکه ايجاد منطقه سوم دفاع موشکی درشرق اروپا متوجه روسيه نيست، متقاعد کننده نيستند.»
تصویر
محل رادار قبله در جمهوری آذربایجان_به رنگ قرمز نمایش داده شده است.

تصویر


منبع : خبرگزاری بازتاب
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: آمريکا امکانات رادار «قبله» را بررسی می‌کند

پست توسط RAHVAR »

 پست قبلی برا چند سال پیش هستش اینم ادامشه......
 

 روسیه «رادار قبله» را به‌روز می‌کند 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور یک طرح پیشنهادی را تهیه کرده است که نحوه عملکرد آتی پایگاه راداری "قبله" را مشخص می‌کند.

آناتولی سردیوکف، وزیر دفاع روسیه بعد از دیدار با همتای آذربایجانی خود، گفت: ما یک طرح پیشنهادی در ارتباط با پایگاه رادار قبله تهیه کرده‌ایم. علاوه بر این ما پیشنهاد می‌کنیم‌ که این رادار به‌روز شود.
سردیوکف افزود: روسیه چند برنامه برای مدرن‌سازی رادار قبله مشخص کرده است.
وی افزود: در همین مورد یک گروه کاری مشخص شده است که طی روزهای آتی عازم باکو می‌شود و طی دو هفته با یک گروه کاری از آذربایجان در‌خصوص مسائل تکنیکی و نحوه ادامه کار این رادار مذاکره خواهد کرد.
وزیر دفاع روسیه در ادامه افزود که وی بعد از 15 اوت با همتای آذربایجانی خود توافقنامه‌ای را در خصوص جزئیات رادار قبله به امضا خواهد رساند.
وی گفت که در دیدار با همتای آذربایجانی خود در خصوص یک توافقنامه جدید با مقامات این کشور بحث و تبادل‌نظر کرده است.
سردیوکف افزود که روسیه علاوه بر این پیشنهاد افزایش آموزش فردی نیروهای ارتش آذربایجان را توسط روسیه مطرح کرده است.
وزیر دفاع روسیه امروز با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.
   تصویر     
  
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: آمريکا امکانات رادار «قبله» را بررسی می‌کند

پست توسط cheka »

معرفی رادار Qabala

تاسیسات Daryal شماره ی 754 موسوم به رادار qabala یک رادار اخطار زود هنگام بیستاتیک فاز آرایه از نوع Daryal است (در غرب با نام Pechora شناخته میشود) که در سال 1984 تحت پروژه ی دفاع موشکی شوروی موسوم به A-135 و به منظور کشف حمله ی موشکی از خاورمیانه به سمت شوروی در آذربایجان تاسیس شد . همانطور که گفته شد رادار از نوع Bistatic بوده یعنی رادار فرستنده و گیرنده از هم جدا هستند . در این سیستم از دو رادار فاز آرایه ی بزرگ که در فاصله ی 500 متری از یک دیگر قرار دارند استفاده شده است . ابعاد صفحه ی رادار فرستنده 30x40 متر و ابعاد صفحه ی رادار گیرنده 80x80 متر است .

تصویر

عکس از تاسیسات راداری Qabala در آذربایجان

رادار qabala در باند VHF و روی امواج با طول موج 1.5 تا 2 متر (فرکانس 150 تا 200 مگاهرتز) فعالیت میکند ، قدرت امواج فرستاده شده توسط رادار 50 مگاوات است . این رادار قدرتمند با برد 6000 کیلومتر نه تنها قادر است شلیک موشکهای بالستیک و کروز را از اقیانوس هند کشف کند ، بلکه میتواند مسیر حرکت آنرا نیز ردیابی کند که این یعنی قابلیت عملی رهگیری موشکهای بالستیک . رادار Qabala قسمت عمده ی خاورمیانه از جمله ایران ، ترکیه ، عراق و هند را تحت پوشش راداری خود دارد .


تصویر

توسعه ی رادارهای نوع Daryal از 1970 توسط انستیتو رادیو تکنیکال Mints آغاز شد ، از خصوصیات متمایز کننده ی این رادار میتوان به توان خروجی امواج بسیار بالا ، استفاده از تکنولوژی فاز آرایه هم در فرستنده و هم در گیرنده ی رادار و پردازش دیجیتالی اطلاعات اشاره کرد . البته لازم به ذکر است که رادار Qabala بطور مستقل نمیتواند اطلاعات دریافت شده را پردازش کند و اطلاعات دریافتی برای پردازش به تاسیسات Kvadrat و Shvertbot در حومه ی مسکو فرستاده میشوند .

تصویر

منابع :

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

مترجم : Cheka
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: آمريکا امکانات رادار «قبله» را بررسی می‌کند

پست توسط RAHVAR »

 تصویر

تصویر

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
 
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”