آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط bamn »

با عرض سلام مجدد .

الان حدود یک ماه است که سایت " تحولات جهان اسلام " به عنوان موثق ترین منبع فارسی زبان ، نقشه جنگ اوکراین را به روز نکرده و اطلاعات بسیار کمی از این جنگ منتشر می نماید . در نتیجه مجبور شدم به منابع دیگری رجوع کنم و دریافت هایم از وضعیت فعلی و تحولات جدید جنگ در اوکراین به این شکل است :

*- تبادل موشک و پهباد و بمباران اهداف پشت جبهه از سوی دو طرف کماکان ادامه دارد . در جدیدترین مورد اوکراینی ها با پهباد انتحاری تاسیسات نفتی اطراف شهر اسمولنسک (نزدیک مرز بلاروس) را هدف قرار دارند . چند روز پیش هم روسها با یک موشک هدایت شونده برج اصلی رادیو-تلوزیون اوکراین در شهر خارکیف را منهدم کردند . زدن این برج شاید از نظر نظامی چندان مهم نباشد اما از نظر روانی پیامی آشکار برای اهالی خارکیف بود که آماده تخلیه شهرشان باشند!

*- اما در میدان نبرد ، پیشروی های محدود اما همزمان روسیه در چند جبهه ادامه دارد ؛

     - در غرب باخموت ، نبردها در مرکز روستای ایوانوویسک ادامه دارد و اوکراینی ها سرسختانه مقاومت می کنند . اما روسها با کشاندن نبرد به تپه های شمال غربی روستا (تپه های بین ایوانوویسک و چاسیویار) عملاً مدافعان را تهدید به محاصره کرده اند و سقوط این روستا و وارد شدن روسها به چاسیویار طی روزهای آینده تقریباً قطعی است .

     - در شمال آودیوکا و در امتداد خط آهن دونتسک به پوکروفسک ، روسها بطور همزمان وارد چهار روستای نووکالینوف ، کرامایک ، نووباخموتیوکا و اوچریتنی شده و در حال باز کردن یک شکاف عمیق در قلب جبهه اوکراینی ها در مرکز ابلاست دونتسک هستند هرچند هنوز موفق به تصرف کامل هیچکدام از این چهار روستا نشده اند .

     - چند کیلومتر پایین تر ، در غرب آودیوکا ، روسها در حال تثبیت موقعیت خود در دو روستای بردیچی و سمینیوکا هستند ، اما باز کمی پایین تر ، از روستای تونینکی گذشته و خودشان را به جنوب روستای اومانسکی رسانده اند .

     - کمی پایین تر ، در امتداد جاده E50 از دونتسک به پوکروفسک ، روستای پروومایسک بطور کامل بدست روسها افتاده و آنها در حال نزدیک شدن به روستای بعدی یعنی نتالووی هستند .

     - پایین تر ، در میان دشت های باز ، نبرد در روستای نوولسکی ادامه دارد و روستا چند بار بین دو طرف دست به دست شده .

     - در غرب مارینکا ، همین وضعیت در روستای هئوریوکا حاکم است . بین نوولسکی و هئوریوکا ، شهرک مهم کراسنوهورویکا (به عنوان نزدیک ترین جبهه ارتش اوکراین به مرکز شهر دونتسک بعد از سقوط آودیوکا) قرار دارد که روسها در حومه جنوبی و شرقی آن متوقف شده و منتظر تصرف نوولسکی و هئوریوکا هستند تا با جناح های مطمئن ، حمله به کراسنوهورویکا را آغاز کنند .

     - در جنوب مارینکا هم همین دیروز روسها اعلام کردند شهرک نوومیکایلوکا را تصرف کرده اند . هدف بعدی آنها شهرک کستیانتینووکا خواهد بود که در صورت تصرف آن ، شهرک مهم والدر در معرض سقوط قرار خواهد گرفت .

*- اما آن سوی دنیا ، مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طرح بسته کمک های تسلیحانی 93 میلیارد دلاری به اوکراین ، اسرائیل و تایوان را تصویب کردند که حدود 2/3 این مبلغ به اوکراین اختصاص خواهد یافت . با اینکه زلینسکی از این اقدام استقبال کرده ، برخی مقامات واقع بین تر اوکراین که کمتر به فکر دوشیدن غربی ها و پرکردن جیب خود هستند ، به این نتیجه رسیده اند که شکست اوکراین در جنگ قطعی است چون هرچقدر هم سیل کمک های مالی و تسلیحاتی به اوکراین سرازیر شود ، دیگر سربازی نمانده که آنها را به کار گیرد و اوکراینی ها در حال جارو کردن ته نیروهای ذخیره شان هستند!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1747
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3425 بار
سپاس‌های دریافتی: 5853 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط shafagh »

فرمایش شما صحیح است که گروه زلنسکی حتی با کمک های تریلیونی امریکایی ها هم واقعا نمی تواند به بقای اش ادامه دهد. البته فکر کنم این بوق و کرنای کاخ سفید در چنین کمک هنگفت مالی به اوکراین بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا واقعیت چون بنظر من بایدن و اعضای سنا باید احمق باشند که بخواهند چنین بودجه ای را دور بریزند و یا مثلا اگر بدست زلنسک برسد، در اینده روسیه به ان دست یابد.
اروپایی ها تکاپوی و تمایل  کمتری نسبت به زیر بغل گرفتن زلنسکی را دارند اگرچه در بعد تبلیغات فعال هستند و رفت و امدهایی هم دارند اما در واقع امیدی به موفقیت وی ندارند چون کاملا از اوضاع نابسامان جبهه زلنسکی و سیاست پیشروی تدریجی روسیه خبر دارند. از طرف دیگر اروپایی ها که که ثروت های هنگفت امریکایی را ندارند و فکر اعتراضات  مردمی در کشورهایشان بنا بر مشکلات اقتصادی اینده هستند (همین الان هم سر و صداهایی هست) یک ریال دو ریالی فکر می کنند و اساسا از همان قدیم هم مقتصد بودن رکن اساسی سیاست های کلی اشان بوده است کاملا مواظب اقتصادشان هستند و با مواردی مثل کمک به زلنسکی پول خود را هدر نمی دهند.
البته اگر امیدی به پیروزی وی داشتند و پیش بینی می کردند که بعد از ان پیروزی انها هم در اکراین به نان ونوایی می رسند و بودجه کمکی چند برابر جبران می شود و همچنین هرکدام در زیر سایه ناتو یک پایگاه کوچلو موچولو یک جایی در اکراین برپا می کردند قضیه فرق داشت اما امروز با اشراف اطلاعاتی که از وضعیت وخیم جبهه زلنسکی دارند فقط به همان نمایش های سیاسی و تبلیغاتی در حمایت از وی بسنده می کنند و گاهی هم برای خالی نبودن عریضه ممکن است کمک هایی نه چندان هم در بعد تبلیغاتی داشته باشند.
اما این پهباد پرانی های گاه بگاه جبهه زلنسکی به یکی دو تاسیسات پرت در روسیه هم نماینگر توانایی و هماورد بودن انها با روسیه نیست بلکه دو سیاست را دنبال میکند. یکی انکه در عرصه مدیاها اظهار وجود کند و مثلا وانمود کند که نیروهایش توانا هستند و ضعف های خود را بپوشاند و دیگر انکه روسیه را تحریک به حمله گسترده کند تا بطور اتفاقی مردم غیرنظامی اکراین صدماتی ببینند و انوقت جنگ تبلیغاتی علیه روسیه بعنوان عملیات های ضد بشری براه بیقتند. البته این ها هم همه نقشه غربی هاست و زلنسکی عامل اجراست.
و عرائض اخر اینکه پول به چه درد زلنسکی می خورد در انحال که بر عکس روسیه ارتش زلنسکی و ستاد فرماندهی و دوایر تابع ان از اساس از هم گسیخته و متشطط است و سربازان زلنسکی روحیه و توان فیزیکی خود را در طی این مدت از دست داده اند؟

حالا فرض میکنیم بجای دلار، امریکا هوا پیمای اف 35 یا جنگ افزار های نظیر ان را به زلنسکی بدهد. اولا کو میدان و نیرویی که این هواپیما ها یا ان جنگ افزارها بتوانند کاری کنند و دوما فردا روسیه تمام ان هواپیماها و تانک های پانزر یا لئوپارد المانی را به غنیمت می گیرد و بعد از چند ماه هواپیماهای اف 35 یا پانرزهای روسی با همان ابزار و امکانات ساخته شده و تمامی اسرار تکنولویکی نظامی امریکا و یا مثلا المان لو خواهد رفت و بدست روسیه خواهد افتاد.

بنظر میرسد کاخ سفید و کشورهای اروپایی هم از این بعد از قضیه اطلاع داشته باشند و بهمین دلیل است که تا بحال جز بعض سلاح های سبک و پیش پا افتاده را به اوکراین تحویل نداده اند.

بهرحال نکته مجموع انکه تا روسیه اوکراین را در مقابل ناتو امن نکند و حکومت زلنسکی را بعنوان عامل غرب و ناتو ساقط نکند بنظر نمی رسد پایان دیگری وجود داشته باشد و گمان نمی رود  تحقق این قضیه هم زیاد بطول بینجامد.
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط bamn »

دوباره سلام .

F35 کجا بود دوست عزیز ، با کلی منت دارند F16 به اوکراین می فروشند!

سایت " تحولات جهان اسلام " کماکان اخبار جنگ اوکراین را پوشش نمی دهد و نقشه اش را بروز نمی کند و فقط متمرکز شده روی " تحولات جهان اسلام " ! نه که بد باشد . الان اولویت بین المللی همه ما باید اخبار جنگ غزه باشد . اما خب ، بنده دوست ندارم از جایی عقب باشم و اطلاعات به روز نداشته باشم .

به هر حال ، و بر اساس منابع دیگر ، آخرین تحولات میدانی جنگ در اوکراین از این قرار است :

*- در شرق ابلاست خارکیف ، روستاهای دوقلوی کیسلوکا و کوتلیارویکا ، در شرق کوبیانسک به تصرف روسها درآمد . روسها از چند هفته قبل این دو روستای مجاور هم را از سه طرف محاصره کرده بودند . پیشروی های روسیه در شرق رودخانه اسکیل بسیار کند و قدم به قدم است . کل این منطقه را با یک پخ اوکراینی ها یک شبه تخلیه کردند و حالا یک سال است نتوانسته اند یک بیستم آن را هم پس بگیرند!

*- در غرب باخموت نبردها در روستای ایوانویسک کماکان ادامه دارد . روسها بیشتر روستا را تصرف کرده اند و مدافعان فقط در امتداد خیابان زاریچنی (که آخرین حد شمال غربی روستا محسوب می شود) مقاومت می کنند .

*- در شمال غربی آودیوکا ، هر چهار روستای ووکالینوف ، کرامایک ، نووباخموتیوکا و اوچریتنی به تصرف روسها در آمده و بعد از آنها هم روستاهای سولوویو و آرخانسلک تصرف شده اند . چند روزی است روسها در حومه روستای نوولیکساندریوکا متوقف شده اند (یعنی حدود 12 کیلومتر پیشروی نسبت به آخرین بروزرسانی نقشه تحولات جهان اسلام) ، آیا منتظر تثبیت مواضع و تقویت نیرو هستند؟ آیا نسبت به جناح های بازشان اطمینان خاطر ندارند؟ یا هنوز برای نحوه و جهت ادامه پیشروی تصمیم نگرفته اند؟ در اینجا روسها دو راه در پیش دارند ؛ پیشروی به سمت غرب و نزدیک شدن به شهر پکروفسک ، یا پیشروی به سمت شمال و دور زدن جبهه اوکراین در اطراف شهر تورتسک ، که تنها جبهه دست نخورده اوکراینی ها از سال 2022 است .

*- پایین تر ، روسها از روستاهای بردیچی و سمینیوکا گذشته و در حال نزدیک شدن به روستای اومانسکی هستند . دفعه قبل گفتم که روسها به جنوب روستای اومانسکی رسیده اند ، اما از این محور نتوانستند وارد روستا شوند و حالا محور دیگری را می آزمایند . پایین تر از اومانسکی هم درگیری ها در روستای نتالیوو ادامه دارد و نیمی از روستا به اشغال روسها در آمده .

*- مقاومت اوکراینی ها در نولیسکی ادامه دارد به همین دلیل روسها در اینجا هم محور جدیدی از سمت پروومسکی باز کرده و از سمت شمال در حال پیشروی هستند .

*- نبردها به داخل شهرک کراسنوهورویکا کشیده شده و بیشتر محلات جنوبی شهرک به تصرف روسها در آمده است . البته روسها در تصرف هئوریوکا هم مثل نولیسکی ناموفق بوده اند ، اما در نهایت تصمیم گرفته اند دیگر منتظر تثبیت جناح ها نمانند و قبل از اینکه اوکراینی ها بتوانند کراسنوهورویکا را تبدیل به یک دژ نظامی کنند ، تهاجم به داخل شهر را آغاز نمایند .

*

در خارج از میدان جنگ شاخ و شانه کشیدن شرق و غرب افزایش یافته است . مقامات غربی می گویند روسها در اوکراین متوقف نخواهند شد و روسها هم می گویند اگر غربی ها به مداخله در جنگ اوکراین ادامه دهند و مستقیماً ورود کنند ، آنوقت آنها هم در اوکراین متوقف نخواهند شد!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

منابع غیر رسمی از آغاز حمله بزرگ در خارکیف خبر می دهند . منابع رسمی روسی هنوز چیزی اعلام نکرده اند . باید یکی-دو روز صبر کرد تا مشخص شود حملات رخ داده توسط ارتش روسیه به مواضع اوکراین در شمال شهر خارکیف ، همان حمله بزرگ است یا نه؟!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط bamn »

دوباره سلام .

این بار برایتان از روی نقشه توضیح می دهم ، چه نقشه ایی! باقوا! کار خودم ، 7 ساله از اصفهان!!!

*

در مورد حمله آغاز شده در خارکیف ، هنوز مقامات روسی اظهار نظر رسمی نداشته اند ، شاید برنامه اصلی چیز دیگری است و در آخرین لحظه همه را غافلگیر خواهند کرد؟!

به هر حال ، آنچه به صورت غیر رسمی اما از سوی منابع متعدد منتشر شده و قابل تایید اینکه ، روسها دست کم در دو محور از مرز بین استان بلگورود و ابلاست خارکیف عبور کرده و دست به پیشروی زده اند . نکته جالب اینکه رسانه های نزدیک به اوکراین از ماهها پیش ادعا می کردند این مرز تا عمق چند کیلومتری خاک روسیه ، تحت کنترل لژیون بین المللی روسهای مخالف حکومت پوتین است و ارتش روسیه نمی تواند در این منطقه دست به عملیات بزرگی بزند!
 
:
تصویر
.
اما در مورد میزان پیشروی صورت گرفته ، اطلاعات ضد و نقیض است . برخی منابع نزدیک به روسیه ادعا می کنند شهرک مهم ووچانسک هم به تصرف روسها در آمده ، اما فعلاً چیزی که قابل تایید است در تصویر زیر با خطوط قرمز مشخص گردیده .
:
تصویر
.

در پاسخ به این حمله ، شب گذشته ارتش اوکراین مناطق مسکونی در استان بلگرود روسیه و همچنین منطقه دونتسک را با موشک و پهباد هدف حمله قرار داد که دهها کشته و مجروح برجا گذاشته است .


*

اما نبردها در غرب باخموت ادامه دارد و چیزی به اعلام پاکسازی کامل روستای ایوانویسک توسط روسها نمانده . همچنین آنها در حال گسترش خود در شرق شهرک چاسیویار هستند تا به محض یکسره شدن کار ایوانویسک ، حمله به این شهرک را آغاز نمایند . خطوط قرمز رنگ در تصویر زیر حدود تقریبی آخرین حد پیشروی فعلی نیروهای روسی می باشد .
:
تصویر
.

*

در شمال آودیوکا ، فعلاً پیشروی روسها متوقف شده ، اما با توجه به شکاف ایجاد شده در خطوط دفاعی اوکراین ، این توقف خیلی طولانی نخواهد بود . در تصویر زیر حدود تقریبی خط جبهه بین دو شهر هورلیوکا و تورتسک را مشاهده می کنید که آخرین قطعه بازمانده از جنگ سال 2014 است و از زمان آغاز جنگ جدید از سال 2022 هم تغییر چندانی نداشته . روسها در صورت بهره برداری به موقع از شکاف ایجاد شده در شمال آودیوکا ، می توانند این جبهه را تحت فشار قرار داده و آن را در هم بشکنند . البته پیشروی مستقیم به سمت غرب و شهر پکروفسک هم دور از ذهن نیست .
:
تصویر
.

در این تصویر شکاف ایجاد شده توسط روسها در شمال آودیوکا مشخص تر است . خط سبز در تصاویر ، حدود تقریبی آخرین خط پیشروی روسها در نقشه سایت " تحولات جهان اسلام " است و فلش های نارنجی رنگ حدود تقریبی محل استقرار فعلی نیروهای روسی و جهت حملاتشان را نشان می دهد .
:
تصویر
.

*

در تصویر زیر ، محورهای درگیری در غرب فرودگاه دونتسک مشخص است که روسها به آرامی و با احتیاط در حال پیشروی هستند .
:
تصویر
.

*

و تصویر آخر هم مربوط به محورهای درگیری در جنوب غربی شهر دونتسک تا غرب شهرک مارینکا است . همانطور که مشاهده می کنید تقریباً نیمی از شهرک کراسنوهورویکا ظرف چند روز گذشته به تصرف روسها درآمده و به نظر می رسد برخلاف دفعات قبلی ، این بار روسها با یک جنگ شهری فرسایشی و طولانی مواجه نیستند .
:
تصویر

.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3574
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4760 بار
سپاس‌های دریافتی: 7053 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط bamn »

با سلام مجدد و عرض تسلیت شهادت رئیس جمهور آیت الله رئیسی و همراهان گرانقدرشان بخصوص وزیر امور خارجه بی نظیری که فقدانشان برای جبهه مقاومت انشالله جبران ناپذیر نباشد .

سایت تحولات جهان اسلام بالاخره نقشه جنگ اوکراین را بروزرسانی کرد اما از آنجا که مطلبی درباره آن در سایت نگذاشته تا همراهش عکس نقشه باشد ، و بنده هم نمی توانم از نقشه آنلاین آنها عکس تهیه کنم ، باز مجبورم از تصاویر من درآوردی خودم استفاده نمایم!
:
تصویر
.
جنگ در اوکراین کماکان با شدت ادامه دارد و روسها همچنان راهبرد موفق حملات کوچک همزمان در جبهه های مختلف را پیاده می کنند ، هرچند با رسیدن کمک های جدید از غرب ، مقاومت اوکراینی ها افزایش یافته و کار برای روسها نسبت به هفته های قبل سخت تر شده . پوتین هم این وسط وزیر دفاع چندین ساله اش را عوض کرد و یک شخصیت غیر نظامی را به عنوان وزیر دفاع جدید معرفی نمود . معروف است روزی یکی از ژنرال های ارتش فرانسه بعد از پایان جنگ جهانی اول به ژرژ کلمانسو سیاستمدار معروف این کشور گفت : " جنگ مهمتر از آن است که بدست سیاستمداران سپرده شود " ، کلمانسو هم در جواب گفت : " صلح هم مهمتر از آن است که بدست نظامیان سپرده شود " . حالا اینکه چه ربطی داشت؟ را خودم هم نفمیدم!!!
پوتین در جریان سفری که چند روز قبل به چین داشت در جواب سئوال خبرنگاران گفت " در حال حاضر روسیه برنامه ایی برای اشغال شهر خارکیف ندارد " . این یعنی اینکه حمله روسها به شمال ابلاست خارکیف فعلاً یک عملیات محدود است که احتمالاً با دو هدف انجام شده : اولاً انحراف نیروهای اوکراینی از سایر جبهه ها ، و دوماً ایجاد یک منطقه حائل و دور کردن آتش سلاح های میانبرد اوکراین از مناطق مسکونی استان بلگورود .

(در کلیه تصاویر زیر ، فلش های نارنجی رنگ حدود تقریبی خط مقدم روسها ، و فلش های آبی رنگ حدود تقریبی خط مقدم اوکراینی ها را نشان می دهند)
*
تصویر

:
به هر حال نبردهای شدیدی در این جبهه در جریان است و بخصوص شهرک ووچانسک به میدان نبردی تمام عیار تبدیل شده . بیشتر بخش های شمالی شهرک به تصرف روسها درآمده ، اما اوکراینی ها با مقاومت سرسختانه در مرکز شهر ، هنوز به آنها اجازه عبور از رودخانه کوچک ووتسچا و ورود به بخش جنوبی شهرک را نداده اند . در غرب این منطقه اما روسها هنوز برای ورود به شهرک لپیتسی دست به حرکت جدی نزده و فعلاً در حومه های شمال و شمال شرقی آن متوقف مانده اند .
*
تصویر

:
در شرق ابلاست خارکیف ، و اطراف شهرک مهم کوبیانسک ، هم حملات ارتش روسیه افزایش یافته . بخصوص درگیری های شدیدی در روستای بریستوف در جریان است و روسها سعی دارند با تصرف این روستا خودشان را در جنوب کوبیانسک هم به رودخانه اسکیل برسانند .
*

تصویر
:
در جبهه های اطراف شهرک سورسک هم نبردهای شدیدی در جریان است . البته این منطقه را اوکراینی ها فعال کرده اند! آنها با انجام حملات همزمان در جبهه های مختلف از فدوریوکا تا اسپیرنه و در شمال تا بیلوگوریوکا ، سعی دارند از تمرکز روسها در جبهه های دیگر کم کنند . روسها حدود دو سال قبل ، بعد از تصرف لیسیچانسک و پالایشگاه بزرگ آن ، در این جبهه متوقف شده و نتوانستند بیشتر از این به شهرک مهم سورسک نزدیک شوند و حملات متعدد آنها برای تصرف دو روستای اسپیرنه و بیلوگوریوکا همواره با شکست مواجه شده است . اگر روسها موفق به درهم شکستن این مقاومت و تصرف سورسک شوند با شهرهای مهم لیمان ، اسلاویانسک و کراماتورسک سینه به سینه خواهند شد . البته روسها قبلاً لیمان را گرفته بودند اما در جریان عقب نشینی بزرگ از شرق خارکیف و با توجه به مقاومت اوکراینی ها در سورسک ، برای جلوگیری از محاصره شدن ، مجبور شدند لیمان را هم تخلیه کنند .
*
تصویر

:
در جبهه باخموت ، بالاخره روستای ایوانویسک بطور کامل به تصرف روسها در آمد و حالا آنها در حال نبرد برای تصرف روستای کیچشوکا هستند . در زمان نبرد بزرگ باخموت ، روسها با تصرف کیچشوکا از جنوب غرب وارد باخموت شده و فشار را بر مدافعان افزایش دادند تا مجبور به عقب نشینی شوند اما چند ماه بعد در جریان حملات تابستانی نیروهای اوکراینی روستای کیچشوکا از دست آنها آزاد شد . روسها هنوز حمله به چاسیویار را آغاز نکرده اند اما شهر به شدت در حال بمباران شدن است .
*
تصویر

:
در جبهه های مرکز ابلاست دونتسک خطوط درگیری خیلی تغییری نکرده و روسها بیشتر در حال تثبیت و گسترش مواضع هستند تا در آینده نزدیک بتوانند پیشروی به سمت پکروفسک را از سر بگیرند . نبردها در شهرک کراسنوگوریوکا هم ادامه دارد و عدم تصرف نوولسکی و گیورگیوکا در شمال و جنوب ، حالا دارد تاثیر منفی اش را روی پیشروی روسها در داخل شهر می گذارد .
*
تصویر

:
در جنوب این منطقه اوضاع کمی مبهم است! برخی منابع می گویند روسها به شهرک کوستیانتینیوکا و جاده آن به سمت والدر رسیده اند ، اما منابع دیگر می گویند روسها همچنان 2-3 کیلومتر تا این اهداف فاصله دارند . اگر روسها خودشان را به جاده رسانده باشند یا در روزهای آینده برسانند ، مدافعان شهرک والدر چاره ایی جز عقب نشینی نخواهند داشت .
*
تصویر

:
و در نهایت ، در جبهه زاپروژیا ، شهرک روبیتنی بعد از چند هفته نبرد سنگین دوباره به تصرف روسها درآمد . روبیتنی مهمترین دستاورد نبرد بزرگ تابستانی اوکراینی ها در سال گذشته بود که برای رسیدن به آن از حومه اوریخیف ، و تصرفش ، تلفات سنگینی دادند و بعد از آن عملاً دیگر توانی برای ادامه پیشروی نداشتند!

شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات


Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4545
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4704 بار
سپاس‌های دریافتی: 8735 بار

Re: آیا روسیه بازنده بحران اوکراین است؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام

در اَمثال و حِکَمِ عربی یک حکمتی هست که میگه:

مصائبُ قَومٌ عِندَ قَومٍ فَوائِد

مصیبت‌های گروهی از مردم ، برای گروهی دیگر سود و منفعت هست .


روسیه و اوکراین و چند کشور دیگه خیلی متضرر شدند از جنگ اوکراین.

ولی بعضی از کشورهای آفریقایی کلی سود و منفعت عایدشون شد .

این جنگ باعث شد که قانونِ توافقیِ استعمار و اِستضعاف که استعمارگران شرقی و غربی از صدها سال پیش با هماهنگیِ با همدیگه در آفریقا اجراش می‌کردند ، به هم ریخت .

یعنی توافق کرده بودند که با ضعیف نگه داشتنِ ملتهای آفریقایی ، ثروت‌ها و درآمدهاشون و نیروهای انسانیشون رو به یغما ببرند طبقِ قانونِ شما سی خودتون ، ما هم سی خودمون . هر دوتامون هم هر چی زدیم و بردیم و خوردیم ، نوش جونمون .

◼️ حالا از حدود ۹ ماه پیش پوتین هی میاد میگه :

دیگه به آفریقا توجه ویژه خواهیم داشت .
غذای مجانی
علم و دانش و تکنولوژی و فناوری
ماشین آلات
حمایت نظامی
حمایت سیاسی
و غیره و غیره

◼️ البته این کارها نه برای اینه که بیدار شده‌اند و توبه کرده‌اند از جهانخواری و استعمارگر و اِستضعاف و برای رضای خدا می‌خوان انجام بدند .
بلکه فقط برای انتقام از غرب به خاطر راه انداختن جنگ اوکراین و صدمه‌های شدیدی که وارد کردند به موجودیت و اقتصاد و امنیت و آرامش روسیه .

◼️ انتقام از صهیونیست‌ها هم که جای خود داشته تا حالا که طراحانِ اصلیِ جنگ اوکراین بودند.

◼️ ◼️ دست آوردهای نظامی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعیِ جنگِ غزه خیلی زیاد بوده برای روسیه و دشمنان صهیونیست‌ها و خسارت‌های بسیار سنگینی داشته برای صهیونیست‌ها .

شروع اعترافِ کشورها به موجودیتِ فلسطین و به رسمیت شناختنش

افزایش بسیار زیادِ نفرت از صهیونیست‌ها

خسارت‌های بسیار سنگین اقتصادی برای صهیونیست‌ها و حامیانشون

هزینه‌های بسیار سنگین نظامی

از دست دادن تعداد زیادی نیروی جوان

مجروحانِ بسیار زیاد

اسارتِ عده ی زیاد

کوچِ اجباریِ دهها هزار صهیونیست‌ از مناطق جنگی و پر خطر

سلبِ آسایش و آرامش از همه‌ی صهیونیست‌ها

خسته شدنِ خیلی از رژیم‌های جهان از حمایت از صهیونیست‌ها که کلی هزینه و دردسر داشته براشون.

و غیره و غیره

◼️ اینها همون چیزهایی هست که نظامیان براش برنامه ریزی می‌کنند هنگامِ طراحیِ یک جنگ .
سایر اتفاقات براشون چندان مهم نیست مثل :
کشته شدن و مجروح و معلول و یتیم شدن و آواره شدنِ صدها هزار فلسطینی .

ویران شدن هزاران خانه و ساختمان

گرسنگی و رنج و درد فلسطینیان

چون میگن اینها یا جبران میشه یا تاثیر چندانی نداره و بالاخره تمام میشه .

◼️ اونها فقط به دست آوردهایی فکر می‌کنند و توجه دارند که پایدار و ماندنی هست .
صرفه‌جویی دهها میلیونیِ هزینه‌های خودرو
صرفه‌جویی دهها میلیونیِ هزینه‌های زندگی
برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهمِ تنظیمات اندروید
جسارتاً آموزشتوبه به زبان ساده
توصیه‌های بسیار مهم امنیتی
توصیه‌های بسیار مهم سلامتی
سرویس و تعمیر آبگرمکن و پکیج
سیستم آبرسانی ساختمان (پمپ،مخزن،روشهای‌نصب،عیب‌یابی،تعمیر،هشدارها،توصیه‌ها)

دوستِ عزیز،چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد
همه ما آسمونی هستیم و شمارش معکوس برای بازگشتمون از همون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده
و حسابرسیِ بسیار دقیقی هم در انتظارمون هست. 
یه آسمونیِ فعال باش که امتحانِ دنیا تکرار شدنی نیست که نیست

اگه باور نمی‌کنی، برو همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
باز هم قبول نداری ؟!
این شما و این هم دنیا

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”