افشاگری قابل تامل رییس بانک مرکزی در روز اخر دولت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 114
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۱, ۴:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: مشهد کنار فرودگاه
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 158 بار

افشاگری قابل تامل رییس بانک مرکزی در روز اخر دولت

پست توسط coops »

تصویر
در حالی که پیش از این، همه محمود بهمنی و بانک مرکزی را مقصر می‌دانستند و همه انگشت اتهامات‌ به سمت بانک مرکزی معطوف بوده است، محمود بهمنی، رئیس کل این بانک، در آخرین روز کاری دولت دهم، از پشت‌پرده‌هایی افشاگری کرده ‌که جای بسی تأمل است...!
به گزارش «تابناک»، گویا هم‌اکنون ماجرای ترخیص کالاهای اساسی و دارو ـ‌ که در یک ماه گذشته، همواره‌ معضل جدی مطرح در سطح رسانه‌ها بود و حتی بسیاری با اشاره به موضوع عدم ترخیص این کالا‌ها در‌باره پیامدهای آن هشدار داده بودند ـ ‌وارد فاز جدید شده ‌و افشاگری‌های امروز محمود بهمنی، جنبه‌های بیشتری از این امر را نمایان کرده است.
بنا بر این گزارش، در حالی که پیش از این گفته می‌شد ارزی ‌از سوی بانک مرکزی ‌در اختیار واردات قرار نمی‌گیرد تا وارد‌کنندگان اقدام به ترخیص کالاهای اساسی و دارو از گمرکات و بنادر کشور کنند، امروز محمود بهمین می‌‌گوید: بانک مرکزی به این دلیل جلوی ترخیص این کالا‌ها را گرفته که نه کالای اساسی و دارو که خودرو و کالای لوکس بوده‌اند!

وی امروز در مصاحبه‌ای و خطاب به افرادی که گویا بیشتر منظور از آن‌ها مقامات گمرک کشور و وزارت صنعت است، گفته: می‌خواهند کالاهای غیراساسی را هم لابلای دارو و کالای اساسی با نرخ ۱۲۲۶ تومان ترخیص کنند و بعد در بازار آزاد با نرخ ۳۰۰۰ تا ۳۱۷۰ تومان بفروشند.

بهمنی همچنین تأکید کرده است: پشت پرده اعتراضات به ‌ترخیص نشدن دارو و کالای اساسی، نقشه‌ای برای ورود کالاهای لوکس با ارز ۱۲۲۶ تومان و فروش با ارز ۳۰۰۰ تومان است. برخی شانتاژ می‌کنند و بر این باورند که می‌توانند با شلوغ‌کاری ‌از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. این درست نیست که ما بیت‌المال را ــ دقیقاً تأکید می‌کنم بیت‌المال را ــ مفت و مجانی با ارز ۱۲۲۶ تومان در اختیار این افراد گذاریم که آن‌ها در بیرون با نرخ ۳۱۰۰ تومان بفروشند.

وی با صراحت گفت: یک عده به‌ دنبال استفاده از رانت و این گونه فرصت‌ها‌ هستند، ولی من‌ در این باره گفتم، بسیار خوب؛ آن کالاهایی که جزو کالاهای اساسی به شمار می‌آیند، حتی اگر پول ندارند، بیایند تعهد بدهند که پس از ترخیص کالا و فروش در بازار، مابه‌التفاوت را پرداخت می‌کنند، ولی مگر می‌شود خزانه را همین ‌طور داد تا عده‌ای بردارند و بروند؟ این پول مملکت است، پول مردم است، اجازه نمی‌دهم با این پول هر کاری خواستند انجام دهند.

بهمنی با تهدید افرادی که به ‌با‌نک مرکزی اتهام زده‌اند گفت: با افرادی که این کار را انجام داده‌اند، برخورد قضایی و قانونی می‌شود.

وی همچنین درباره ۸۳ کشتی که در بنادر منتظر ترخیص شدن هستند گفته: اصلاً این کشتی‌ها شامل دارو و کالاهای اساسی نبودند، بلکه مجموع کشتی‌های حامل دارو و کالاهای اساسی هفت تا هشت کشتی بود‌ که تازه رسیده بودند و ما به ‌محض رسیدن آن‌ها گفتیم، سریع‌ این کشتی‌ها را ترخیص ‌کنید و حتی اگر پول نداشتند، با تعهد کالا‌هایشان ترخیص شود! بانک مرکزی باید پول این کالا‌ها را بگیرد و به خزانه واریز کند. این پول بیت المال است، ولی آقایان می‌گویند بگذارید ما بدون پرداخت پول این کالا‌ها را با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد کنیم؛ متأسفانه ما نمی‌توانیم هر چیزی را بگوییم و به همین دلیل آقایان در این مدت هر چه دلشان خواسته، گفته‌اند.


اقای بهمنی یک سوال: شما چند سال رییس بانک مرکزی بودید چرا الان دارید افشاگری میکنید؟؟ نکنه دارید برای صندلی ریاست دوباره نقشه می کشید یا از ترس برکناری در اخرین روز دولت مسیله رو رو کردید
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”