صفحه 1 از 1

درباره تلفن همراه

ارسال شده: جمعه ۲۶ آبان ۱۳۸۵, ۹:۲۶ ب.ظ
توسط Mr.Amirhessam
فناوري هاي جديد و دو دهه اخير تاثيرات بسياري بر زندگي ما داشته اند و تا حد زيادي سبک زندگي را تغيير داده اند،تلفن همراه فيزيکي از انواع پديده هايي است که زندگي جوامع بشري را تحت الشعاع قرارداده است.در همين راستا،نخستين مرحله از راه اندازي سيستم تلفن همراه در سال 73 با دايري 9200 شماره در شهر تهران آغاز به کار کرد.بنابراين با توجه به نياز و تقاضاي مردم به اين پديده فعاليت هايي متناسب با جهت گيري جهاني براي توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالي مجموعه مخابرات کشور قرارگرفت.در پايان سال 82، اين شبکه داراي 3 ميليون و 450 هزار مشترک بود که اين تعداد،با عملکردي معادل يک ميليون و 630 هزار شماره در سال 83 به 5 ميليون و 75 هزار شماره،در حال حاضر،رسيده است.اکنون شبکه تلفن همراه علاوه براين،افزايش بيش از 25هزار کيلومتر جاده و 851 شهر تحت پوشش اين سيستم را پيش رو داريد.

بر اين اساس در طول برنامه سوم 4 ميليون و 590 شماره تلفن همراه واگذار شد.که با 934.8 در صد رشد رو به رو بوده است و ضريب نفوذ تلفن همراه از 0.78 در ابتداي برنامه سوم به 7.50 در انتهاي برنامه افزايش پيدا کرد و سه استان اول از نظر ضريب نفوذ در پايان برنامه سوم تهران،اصفهان و يزد بودند و نيز از نظر عملکرد واگذاري تلفن همراه تهران،اصفهان و فارس اول بودند.

در راستاي توسعه تلفن همراه‌، وزارت ارتباطات و اطلاعات شركت مخابرات ايران قرارداد واگذاري 2ميليون شماره تلفن همراه اعتباري را نيز با بخش خصوصي امضا كرده که تاکنون بیش از 426 هزار شماره از حجم قرارداد واگذار شده و همچنین در نظر دارد، با اپراتور دوم وسوم نيز قرارداد توسعه شبكه تلفن همراه را منعقد كند. سرويس‌هاي ويژه تلفن همراه كه مشتركين از آنهابهره‌مند مي‌شوند، شامل انتقال و انتظار مكالمه‌، نمايشگر شماره‌، سرويس FDN، امكان دسترسيمحدود، اتصال به نمابر و ديتا، سرويس SMS و VMS (صندوق صوتي‌) و سرويس رومينگ بين‌المللمي‌باشد. رومينگ بين‌الملل اكنون با 78 كشور ارتباط برقرار مي‌كند و در آينده نيز رو به افزايش است

« تلفن همراه ماهواره‌اي »

شركت مخابرات ايران و شركت ارتباطات ماهواره‌اي بين‌المللي ثريا (امارات متحده عربي) براي عرضه‌ي خدمات تلفن همراه ماهواره‌اي در ايران ، قراردادي منعقد كردند و براي اجرايي شدن آن ، هماهنگي هاي لازم صورت گرفت.سيستم ارتباطات تلفن ماهواره‌اي همراه ، به كمك ماهواره ، ارتباط مي‌دهد و مكمل شبكه‌هاي تلفن همراه GSM است .

كاربرد تلفن همراه ماهواره‌اي ، عموماً براي نقاطي است كه اولاً امكان پوشش ارتباطي با تلفنهاي معمولي را ندارد و ثانياً كساني تمايل دارند از اين سيستم ارتباطي براي مراودات بين‌المللي استفاده كنند. تلفن همراه ماهواره‌اي (ثريا) در حال حاضر 99 كشور را پوشش مي‌دهد كه عمدتاً كشورهاي خاورميانه ، آسياي ميانه ، هند ، شمال آفريقا و برخي كشورهاي اروپايي است . ضمناً واگذاري تلفن همراه ماهواره‌اي (ثريا) در سطح كل كشور آغاز گرديده است.

سير و تحول تلفن همراه در جهان

امروز در جهان ارتباطات، تلفن به عنوان يك وسيله ي ارتباط شخصي بيشترين موارد استفاده را داراست.

فكر متحرك يا سيار كردن تلفن و به كارگيري آن در مكان هاي مختلف به منظور بهره گيري بيشتر از اين وسيله، از دهه ي 1960 ميلادي در كشور هاي اسكانديناوي( سوئد، نروژ، دانمارك،فنلاند ) پا گرفت و در اواخر آن دهه، اولين تلفن نقطه به نقطه به كار گرفته شد كه نقطه ى عطفي در روند مخابراتي به شمار آمد و اين ايده ي انسان به تحقق پيوست.

اين فناوري در سال 1975 ميلادي از سوي كشور هاي اسكانديناوي با سيستم آنالوگ به بازار عرضه شد.

اولين شبكه ي تلفن متحرك NMT ( Nordic Mobile Telephone ) نيز از سوي همين كشورها راه اندازي گرديد. در اوايل سال 1980 ميلادي، استفاده از تلفن هاي ديجيتالي در اتومبيل مورد توجه قرار گرفت.

در سال 1977 ميلادي كانادا اولين شبكه ي اطلاعات عمومي را طراحي و راه اندازي كرد. شبكه هاي عمومي اطلاع رساني جهاني با استفاده از كامپيوتر، ماهواره و گيرنده ها و فرستنده هاي ميكروويو به وجود آمده است.

در سال 1983 ميلادي امريكا سيستم NMT ( Nordic Mobile Telephone ) را وارد بازار كرد.

ژاپن نيز سومين كشور در جهان بود كه سيستم سيار خود را با ويژگي هاي دو نوع اسكانديناوي و امريكايي به نام HCMS عرضه كرد و سپس سيستم NTT با قابليت اتصال به شبكه را ايجاد نمود. انگلستان در سال 1985 ميلادي با عرضه ي سيستم TACS بود، به گروه دارندگان تلفن سيار پيوست و سپس ايرلند نيز اين سيستم را پذيرفت. پس از اين تاريخ، سيستم NMT با فركانس 450 مگا هرتز در كشورهاي دانمارك، نروژ، سوئد و فنلاند مورد استفاده قرارگرفت. فادور نيز به شبكه ي استفاده كنندگان از اين سيستم پيوستند.

هلند، لوكزامبورگ و بلژيك با تغيير جزئي آن را پذيرفتند و در سال 1989 قبرس نيز به اين شبكه پيوست. در اين زمان بود كه كانادا سيستم AMPS آمريكا را پذيرفت.

در سال 1985 ميلادي انستيتو ETSI - EUROPEAN TELECOMMUNICATION STANDARD INSTITUTE متشكل از 17 كشور اروپايي درصدد طراحي و ابداع يك استاندارد مشترك براي تاسيس شبكه ي سلولي برآمد تا اين استاندارد به صورت هماهنگ، طرح تلفن سيار ديجيتال را اجرا كند، اين استاندارد GSM نام گرفت. در حال حاضر، استاندارد GSM شامل سه سيستم است كه عملكردهاي اساسي كاملاُ يكساني دارند ولي باند فركانس آنها متفاوت است.

در سال 1986 ميلادي شبكه ي جهاني اطلاع رساني اينترنت، فراگيرترين شبكه ي اطلاع رساني بين الملل، راه اندازي شد و در سال 1987 ميلادي طرح باند باريك انتخاب شد و در همان تاريخ 13 كشور اروپايي يادداشت تفاهمي تحت عنوان MOU ( MEMORANDUM OF UNDER STANIG ) امضا كردند، مبني بر اينكه هر عضو متعهد شد تمام مشخصات GMS را رعايت كند. همچنين با موافقت اين 13 كشورن بازار بزرگي نيز براي فعاليت هاي تجاري در اين زمينه باز شد. با گسترش شبكه هاي اطلاع رساني عمومي در كنار شبكه هاي تلفني، نياز به يكپارچه سازي آنها در دهه ي 1980 ميلادي احساس شد و منجر به ايجاد شبكه ي ISDN گرديد. شبكه ي ISDN در پي تحقيقات و تلاش هاي دانشمندان در زمينه ي فناوري دستگاه هاي رقمي ياد ديجيتال در دهه ي 1960 بوجود آمد. در سيستم ديجيتال، ارتباط قطعات ، دستگاه ها و تجهيزات، براساس ديجيت ( اعداد) است و كار مكانيكي در آن بسيار كم و فاقد صدا و حركت است.

شبكه ي ISDN ( شبكه ي رقمي خدمات مجتمع ) در اواسط اين دهه به منظور مطالعه به اتحاديه بين المللي ارتباطات دور ارائه شد.

اين شبكه كه تا كنون درچندين كشور راه اندازي شده است، نوعي شبكه ي كليد ي بسته اي است كه در آن، خدمات صدا و داده از طريق وسايل كليدرني(سوتيچينگ) ارائه مي شود. اين فناوري در تبادل اطلاعات با حجم بالا و كثرت تقاضا در مورد ارتباط تلفني، كامپيوترهاي مادر، پايانه هاي كامپيوتري و خدمات ديگري كه مستلزم سازگاري با شبكه هاي ديگر است، قابليت انعطاف و كارايي بيشتر و هزينه ي كمتري دارد.

از جمله ديگر فناوري هايي كه در دهه هاي اخير مورد استفاده قرار گرفته است، ويدئوكنفرانس و شبكه هاي چند منظوره ( مولتي مديا ) است كه در دهه ي 1970 توسط شركت ATST در نيويورك عرضه شد. در اين شبكه ها با بهره گيري از فناوري هاي سوئيچ TDM همگام با انتقال صورت برروي يك زوج سيم ، تصوير و داده نيز منتقل مي شود در امكان كنترل از راه دور فراهم مي گردد.

نسل اول تلفن هاي همراه در سال 1979 ميلادي براي استفاده ي تجاري در امريكا و ژاپن به كار گرفته شد.

اين تلفن ها كه از سيستم مخابرات سلولي استفاده مي كردند، بعد ها تكامل پيدا كردند كه اين تكامل منجر به پيدايش نسل دوم تلفن همراه و سيستم هاي ديجيتالي شد. تكامل اين سيستم نيز كه امكان شنود در آن كمتر بود و افزايش تعداد مشتركان را به همراه داشت، باعث پديد آمدن نسل سوم تلفن همراه شد، به طوريكه ْارتباطات سيار بين المللي 2000 ْ ديدگاه ITU در مورد ارتباطات سيار در قرن بيست و يكم است.

IMT-2000 يك ارتباط موبايل پيشرفته براي تهيه ي سرويس هاي مخابراتي در مقياس جهاني بدون در نظر گرفتن مكان شبكه و ترمينال استفاده شده است. با يكپارچگي سيستم هاي موبايل زميني و ماهواره اي، انواع مختلفي از دسترسي بي سيم به صورت جهاني، شامل سرويسهاي موجود در شبكه ي مخابراتي ثابت و سرويس هايي كه براي استفاده كنندگان موبايل تعيين گرديده است، عملي خواهد گرديد . IMT-2000 استفاده از انواع ترمينال هاي موبايل را كه با شبكه هاي زميني يا ماهواره اي در ارتباط مي باشند و همچنين ترمينال هايي را كه براي كاربري ثابت و يا سيار طراحي گرديده است، امكان پذير مي نمايد.

سير و تحول تلفن همراه در ايران و وضعيت موجود

بهره برداري از اولين فاز شبكه ي تلفن همراه كشور در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گيرنده در 24 ايستگاه راديويي و با ظرفيت 9200 شماره آغاز شد.

به دنبال استقبال غيرمنتظره مشتركين از اين پديده ، شركت مخابرات ايران در صدد گسترش پوشش آن از تهران به كل كشور بر آمد، به طوري كه در سال 1374 تعداد تلفن هاي دايري به 15907 شماره افزايش يافت و افزون بر تهران ، شهرهاي مشهد، اهواز، تبريز، اصفهان و شيراز نيز زير پوشش شبكه ي تلفن همراه قرار گرفت.

گسترش شبكه ي ارتباطات سيار در سالهاي بعد نيز ادامه يافت، به طوري كه در سال 1375 علاوه بر شهرهاي ياد شده 28 شهر ديگر به اين شبكه پيوست، ضمن آنكه تعداد تلفن هاي داير شده در اين سال به 59967 شماره بالغ گشت و در پايان سال 1382 به 3449878 شماره رسيد.

در همين خصوص و در راستاي سياست برخورداري كليه ي اقشار كشور، اعم از ساكنين شهرهاي كوچك و بزرگ از امكانات ارتباطي ، تعداد شهرهاي تحت پوشش تلفن همراه از 134 شهر در آغاز سال 76 به 667 شهر در پايان سال 82 رسيده است.

هم اکنون شبکه ارتباطات سیار کشور دارای هشت میلیون و 510 هزار مشترک، 999 شهر و 26 هزار کیلومتر جاده تحت پوشش، ضریب نفوذ معادل 12.43 درصد، ارتباط رومینگ بین الملل با 78 کشور جهان، بهره مندی 8.5 میلیون مشترک از سرویس SMS و 220 هزار مشترک از سرویس VMS می باشد.