JASSM-XR موشک کروز جدید ایالات متحده با بردی بیش از 1.600 کیلومتر و قدرت نفوذ در سطوح سخت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 40
تاریخ عضویت: شنبه 18 خرداد 1392, 7:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 54 بار
تماس:

JASSM-XR موشک کروز جدید ایالات متحده با بردی بیش از 1.600 کیلومتر و قدرت نفوذ در سطوح سخت

پست توسط arteash » چهار شنبه 24 اردیبهشت 1399, 8:29 am

  تصویر تصویر  پنتاگون خبر داده که جدیدترین موشک کروز هوا به زمین ایالات متحده بردی بسیار بیشتر از نسخه های دیگر خواهد داشت که به آن اجازه می دهد اهداف خود را از فاصله هایی بسیار دورتر از گذشته نابود سازد. موشک کروز JASSM-XR به جنگنده های تاکتیکی ایالات متحده این توانایی را خواهد داد که اهداف مورد نظرشان در فاصله های دورتر از ۱٫۰۰۰ مایل (۱٫۶۰۰ کیلومتر) مورد هدف خود قرار دهند. برای این که این مسافت طولانی را درک کنید باید بگوییم که قدرت این موشک مانند این است که بمب افکنی در آسمان شهر منهتن بتواند موشک های خود را به اهدافی در مینیاپولیس در مینه سوتا یا جکسون وایل در فلوریدا با دقت بسیار بالا شلیک کند.
 تصویر
 این موشک کروز که با عنوان موشک Joint Air-to-Surface Standoff Missile شناخته می شود یک موشک کروز ساب سونیک (سرعت کمتر از سرعت صوت) است. این موشک که برای دور ماندن از دید رادارهای دشمن در ارتفاعی بسیار پایین حرکت می کند از سیستم های پیشرفته جی پی اس مقاوم در برابر پارازیت و سیستم هدایت و مسیریابی داخلی برای حرکت در مسیری از پیش تعیین شده به سمت هدفش استفاده می کند. لحظاتی پیش از برخورد، این موشک کروز به حالت جستجوی تصویری مادون قرمز از طریق سیستمی که در نوک آن تعبیه شده در آمده تا هدف را شناسایی کند و سپس خود را به هدف می کوبد.
 تصویر
 موشک کروز JASSM حدود ۱٫۰۰۰ پوند (۴۵۳٫۵ کیلوگرم) وزن دارد و کلاهک آن دارای یک فیوز هوشمند اصابت به اهداف سخت است که به آن اجازه می دهد در زمین، صخره و بتون نفوذ می کند. این موشک اولین بار در آوریل ۲۰۱۸ برای حمله به مواضعی در سوریه به کار گرفته شد. این موشک ها از بمب افکن های B-1B Lancer شلیک شدند اما بمب افکن ها و جنگنده های دیگر نیروی هوایی ایالات متحده مانند B-2، B-52H، F-15E و F-16 نیز می توانند این موشک را حمل و شلیک نمایند. موشک های اصلی JASSM به یک موتور توربوجت Teledyne CAE J402-CA-100 مجهز هستند که بردی نزدیک به ۲۳۰ مایل (۳۷۰) کیلومتر داشت.
 تصویر
 نسخه JASSM-ER این برد را با استفده از موتور توربوفن بهینه سوز Williams International F107-WR-105 و باک های سوخت بزرگ تر به ۵۰۰ مایل (۸۰۵ کیلومتر) افزایش داد. دوشنبه گذشته بود که پنتاگون قراردادی به ارزش ۵۱ میلیون دلار با کمپانی لاکهید مارتین بست تا نسخه جدیدی از این موشک کروز را با نام Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extreme Range (JASSM-XR توسعه دهد. این موشک کروز جدید بیش از ۱٫۰۰۰ مایل برد خواهد داشت و به احتمال فراوان از یک باک بسیار بزرگ تر و بهینه سازی هایی در سیستم مسیریابی درونی برای نگه داشتن موشک در مسیر تعیین شده و درست بهره خواهد برد. داشتن برد بیشتر باعث انعطاف پذیری بیشتر در عملیات ها و افزایش یافتن توان بقای هواپیما خواهد شد.
 تصویر
 موشک کروز JASSM-XR اکنون می تواند اهدافی را در عمق خاک دشمن هدف قرار دهد یا مسافتی طولانی تر را برای دور زدن سیستم دفاع موشکی دشمن بپیماید تا از مسیری غیرقابل انتظار به هدف برخورد نماید. همچنین ساخت این موشک کروز بسیار قدرتمند و پیشرفته بدین معنی خواهد بود که بمب افکن ها و جنگنده های بدون قدرت پنهانکاری مانند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ می توانند محموله خود را بسیار دورتر از منطقه تحت نفوذ سیستم های دفاع موشکی دشمن رها سازند. بر اساس این قرارداد، موشک کروز JASSM-XR در آگوست سال ۲۰۲۳ آماده تحویل به نیروی هوایی ایالات متحده خواهد بود.
منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1638
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3356 بار
سپاس‌های دریافتی: 5747 بار

Re: JASSM-XR موشک کروز جدید ایالات متحده با بردی بیش از 1.600 کیلومتر و قدرت نفوذ در سطوح سخت

پست توسط shafagh » پنج شنبه 25 اردیبهشت 1399, 2:31 pm

کمی تعجب اور است چرا که موشک های کروز بدلیل نوع پرواز مستقیم و دارا بودن قابلیت ورود از منافذ سنگرها و تاسیسات نیازی به چنین نوع کاربردی ندارند و در اینجا از انها حالت شیرجه ای که خاص موشک های بالستیکی است استفاده شده است؟ موشک کروز بدلیل سرعت کم معمولا در زمان نزدیک شدن به هدف در ارتفاع بسیار پایین و مستقیم حرکت می کند لذا چنین نوع استفاده ای از ان در حالت شیرجه می تواند ان را در مقابل عملیات پدافندی و موشک های سریع ضد موشک اسیب پذیر کند. حتی بحرانی ترین زمان اسیب پذیری موشک های بالستیک که با سرعت چندین ماخ حرکت می کنند همان لحظات شیرجه روی هدف است که سرعت افقی اشان تقلیل می یابد و فاصله زمانی رسیدن انها از اوج به هدف حدودا 150 ثانیه طول می کشد که فرصت خوبی برای موشک های تند رو و چابک ضد موشک است. 

حال استفاده شیرجه ای از کروز با سرعتی کمتر از ماخ، حدودا 900 الی 1000 کیلومتر در ساعت جای سوال دارد که در مقابل پدافندهای سریع و پیشرفته چطور می تواند ایمن به هدف برسد و همچنین چون قابلیت نفوذ از منافذ هدف بطور مستقیم را دارد چرا از ان بعنوان یک موشک رسوخی در سطوح سخت استفاده شده است که البته بایست نا ایمن بودن ان در ارتفاع بالا در حیطه های پدافندی و در صد خطای اصابت به هدف را هم با توجه به مسافت 1600 کیلومتری اضافه کرد.

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به زمين”