گفتگوی جالب کریس رونالدو با World Soccer

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

گفتگوی جالب کریس رونالدو با World Soccer

پست توسط samanrossonero »

تصویر
فوتبال اروپا سال گذشته شاهد درخشش ستاره جواني بود که موفق شد خود را در قسمتي از تاريخچه غني محبوب ترين باشگاه فوتبال جهان جا دهد. شکي نيست که "کريستيانو رونالدو" فصل پيش رويايي ترين فصل خود در کنار شياطين سرخ را با قهرماني در ليگ برتر انگليس و ليگ قهرمانان اروپا تجربه کرد. فصل پيش، از حرف و حديث هاي فراوان گرفته تا نور ليزر آزار دهنده از سوي هواداران المپيک ليون هيچ يک نتوانستند مانع از درخشش بي چون و چراي کريستيانو رونالدو و به ثمر رساندن 42 گل از سوي اين بازيکن پرتغالي شوند.

ماهنامه WorldSoccer در شماره اخير خود براي ماه نوامبر گفت‌و‌گويي اختصاصي با رونالدو ترتيب داده است. در اين گفت‌و‌گو که دقايقي پيش از مراسم دريافت کفش طلاي رونالدو انجام گرفته است، کاپيتان جوان تيم ملي پرتغال و مهره کليدي سر الکس فرگوسن در منچستر يونايتد، حمايت خانواده اش را مهمترين عامل موفقيت در فوتبال حرفه اي خود عنوان مي کند. رونالدو در اين گفت‌و‌گو از افشاي راز ضربه هاي آزاد شگفت انگيز خود نيز امتناع ورزيد.

تو مي تواني نخستين بازيکني باشي که کفش طلا، توپ طلا و عنوان بهترين بازيکن سال جهان را هرسه يکجا بدست مي آورد. چه احساسي داري؟

بدست آوردن کفش طلا شگفت انگيز است و افتخار بزرگي براي من محسوب مي شود، به ويژه به خاطر اينکه پست من در زمين بازيکن کناري است. به طور معمول مهاجمان اين جايزه را از آن خود مي کنند بنابراين قرار گرفتن نام من در کنار بازيکنان بزرگ و داشتن سهمي در اين عنوان برايم شگفت انگيز است. در مورد تصميم فيفا مبني بر انتخاب بهترين بازيکن سال جهان هم چندان نگران نيستم. احساس بسيار خوبي از بابت بدست آوردن کفش طلا دارم و خيلي خوشحال هستم.

* اگر مجبور باشي يک نفر را به عنوان بهترين بازيکن حال حاضر جهان انتخاب کني، چه کسي گزينه تو خواهد بود؟

کريستيانو رونالدو‍! نه، در حقيقت نه! نمي دانم. فصل گذشته من يکي از باثبات ترين بازيکنان اروپا بودم، به همين خاطر است که احساس آرامش بسياري مي کنم. اکنون کفش طلا را از آن خود کرده ام و يوفا مرا به عنوان بهترين بازيکن فصل گذشته رقابت هاي ليگ قهرمانان اروپا برگزيده است. همه اينها خارق العاده بودند. بازيکنان بزرگ بسياري در جهان وجود دارند اما فصل گذشته من بيشترين ثبات را در ميان تمامي آنها داشتم.

* اهداف تو در آينده چيست؟

قصد دارم به يکي از بهترين بازيکنان تاريخ فوتبال جهان تبديل شوم. من تنها 23 سال سن دارم و سال هاي بسياري انتظار مرا مي کشند. مي خواهم به عنوان عضوي از جمع بزرگترين بازيکنان تاريخ که جوايز، جام ها و مدال هاي بسياري را از آن خود مي کنند شناخته شوم و روند دنباله داري در اين راستا داشته باشم. احساس آمادگي مي کنم و مي خواهم نه تنها در اين فصل بلکه در تمامي فصول موفق به کسب عناوين شوم.

* با اين اوصاف، آيا اولويت نخست تو تيم باشگاهي ات است يا تيم ملي؟

هردوي آنها مورد علاقه من هستند. دوست دارم با منچستر يونايتد بازهم به قهرماني در ليگ برتر و ليگ قهرمانان اروپا دست پيدا کنم، البته به همراه تيم ملي پرتغال نيز علاقمند به موفقيت در رقابت هاي بزرگي همچون جام ملت هاي اروپا هستم. اين تنها روياي من نيست بلکه روياي مردم کشور پرتغال نيز است. ما از روحيه خوب و بازيکنان توانمندي برخوردار هستيم اما شما براي موفقيت در رقابت هاي بزرگ بايد از فرصت ها استفاده کنيد. انجام چنين کاري دشوار اما ممکن است.

* تو اصرار داشتي که کفش طلاي فوتبال اروپا را اينجا در "مديرا" دريافت کني. چه چيزي مديرا را براي تو منحصر به فرد مي سازد؟

من در اينجا متولد شده ام و تمام اعضاي خانواده ام اهل اينجا هستند، بنابراين حضور در مديرا و ديدار با خانواده،‌ دوستان و همه نزديکانم حس خاصي به همراه دارد و همواره گفته ام که اگر فرصتي داشته باشم به مديرا مي آيم چرا که اينجا محل تولد و رشد من است. ESM (مجله هاي ورزشي اروپا) به من اين اجازه را داد تا محل دريافت کفش طلاي خود را انتخاب کنم و بدون شک مديرا انتخاب من بود. مديرا محل زيبايي است، مردم آن خوش برخورد هستند و من به اين شهر افتخار مي کنم.

* فکر مي کني پس از بازنشستگي به مديرا بازخواهي گشت؟

بدون شک بله. تمامي خانواده من ساکن اينجا هستند. مادرم و خواهرانم اينجا زندگي مي کنند. مديرا مکان فوق العاده اي است و از حضور در آن خوشحال مي شوم. فرصت هاي بسياري براي آمدن به اينجا نصيب من نمي شود اما زماني که فرصتي بدست مي آورم نهايت استفاده را از آن مي برم. شرايط جوي، مردم، آب آشاميدني و همه چيز در مديرا خارق العاده است. من روز گذشته از منچستر به اينجا آمدم و هوا در انگليس بسيار بد بود. زماني که وارد مديرا مي شويد تفاوت را احساس مي کنيد. مديرا يک مکان دوست داشتني است و تولد من در اينجا تنها دليل اين گفته ام نيست.

* فوتبال پرتغال پس از "اوزبيو" بازيکنان بزرگي همچون "فرناندو گومز" و "لوئيس فيگو" را به خود ديده است، اما هيچکدام به پاي "اوزبيو" نرسيدند. آيا تو براي روزي که ممکن است به عنوان بهترين بازيکن تاريخ پرتغال شناخته شوي آماده هستي؟

بي ترديد نمايش وجهه خوبي از کشورم اهميت بسيار زيادي دارد، اما من نيازي به مقايسه شدن با هيچ بازيکن ديگري ندارم. قياس با بازيکناني که شما نام برديد مايه شگفتي است اما من مي خواهم نه تنها عضوي از فوتبال پرتغال بلکه عضوي از فوتبال جهان باشم چرا که همواره به عضوي از فوتبال پرتغال تبديل شده ام. اهداف من بيش از اينها است. هدف من کسب عناوين بيشتر و بقا در تاريخ پس از بازنشستگي است. اگر بتوانم روند فعلي را پيش بگيرم افتخارات به صورت متداوم و خود به خود از راه مي رسند.

* تو در سن بسيار پاييني مديرا را ترک کردي. آيا دوري از خانه در چنين دوره اي دشوار بود؟

من در سن 11 يا 12 سالگي از خانواده ام جدا شدم و زمان بسيار دشواري را پشت سر گذاشتم. اکنون ديگر مشکلي ندارم. زماني که در سن 18 سالگي به منچستر رفتم توانايي صحبت به زبان انگليسي را نداشتم اما مشکلي در ميان نبود چرا که در ليسبون تجربه اندوزي کرده بودم، در نتيجه زماني که به منچستر رفتم مشکل چنداني نداشتم. مطابقت يافتن برايم آسان نبود اما اين تطبيق پذيري تجربه خوبي بود. سنين بسيار پايين همواره مشکل هايي به همراه دارند و در اين سنين چيزهاي بسياري براي آموختن وجود دارند. من هم همواره در تلاش براي يادگيري هستم. همه چيز را در مورد فوتبال و يا طرز تفکر خود نمي دانم. مي خواهم همواره بياموزم. فصل گذشته براي من فوق العاده بود و اين فصل تلاش مي کنم تا حد ممکن بهتر از فصل قبل عمل کنم.

* سکني در منچستر چقدر براي تو زمان برد؟ آيا اکنون به نقطه آرامش در اين شهر دست يافته اي؟

من در منچستر احساس خوشحالي مي کنم. چالش من همواره عملکرد بهتر نسبت به فصل گذشته ام است. در منچستر کاملاً خوشحال هستم، به ليگ انگليس و باشگاهم علاقه دارم اما گاهي مواقع شما مي خواهيد چيزهاي متفاوتي را در زندگي تجربه کنيد. مي خواهيد چالش و رقابت جديدي را تجربه کنيد. من نمي گويم که اين فصل به دنبال چالش جديدي هستم اما وجود اهداف و فعاليت هاي جديد همواره براي ذهن و حرفه شما مفيد است. تمام تلاش من هم همين است. اگر درمنچستر باشم سعي مي کنم به جام هاي بيشتري دست پيدا کنم.

روياي تو در دوران کودکي چه بود؟

ماموريت من در مديرا از همان ابتدا اين بود که يک فوتباليست حرفه اي شوم اما هرگز خوابش را هم نمي ديدم که در سن 18 سالگي در منچستر يونايتد خواهم بود. اين مساله براي من شگفت انگيز بود، اما هدف من همواره خوب بازي کردن است. به خاطر دارم که در دوران جواني هميشه از فرصت ها استفاده مي کردم. پس از رفتن به ناسيونال و دو سال حضور در اين تيم به اسپورتينگ رفتم. در آن هنگام بخت با من يار بود و زماني که به منچستر رفتم ديگر همه چيز خيلي زود رخ داده بود.

* زندگي تو طي 10 سال گذشته به شکل ناباورانه اي تغيير کرده است. چگونه با اين موضوع کنار مي آيي؟

اين تغييرها مثبت بوده اند. وقتي شما تغيير بدي مي کنيد وضعيت به مراتب دشوارتر مي شود. منزل من اکنون بهتر از 10 سال گذشته است اما اين مساله باعث تغيير در شخصيت، ذهنيت و هدفمندي من نمي شود. چه ميليون ها پول در حساب بانکي خود داشته باشم و چه حساب بانکي ام خالي باشد من همان انسان سابق هستم. شخصيت من همواره به دنبال فوتبال بازي کردن و لذت بردن از زندگي است. همواره سعي مي کنم از زندگي لذت ببرم و دليل اين مساله دارايي هاي بيشترم نسبت به 10 سال پيش نيست.

* فکر مي کني اگر فوتباليست نمي شدي چه مي کردي؟ آيا در دوران کودکي برنامه دومي هم براي خودت داشتي؟

سوال آساني نيست. تلاش و تمرکز من همواره به فوتبال معطوف شده است. زماني که پنج، شش يا هفت ساله بودم همواره از مادرم مي خواستم که لوازم مربوط به فوتبال را به من هديه دهد. هرگز به دنبال دوچرخه، رايانه و بازي هاي ويديويي نبودم. چيزهايي که مي خواستم همواره تنها به فوتبال مربوط مي شدند، در نتيجه تمام هدف من هميشه اين بود که به يک بازيکن حرفه اي مبدل شوم. به همين دليل است که فکر مي کنم مانند يک حرفه اي هستم. نمي دانم در آينده چه خواهم کرد. تمرکز من همواره بر روي فوتبال بوده است.

* آيا هنوز هم توپ فوتبال را يک اسباب بازي به حساب مي آوري؟ يا اينکه براي تو يک ابزار کاري محسوب مي شود؟

نه، توپ فوتبال هنوز هم براي من يک اسباب بازي است!

* واضح است که تو رابطه بسيار نزديکي با خانواده ات داري. چقدر از موفقيت خود را مديون حمايت آنها مي داني؟

من توسط تمام اعضاي خانواده ام حمايت شده ام. اگر زماني که در سن 11 سالگي به ليسبون رفتم خانواده ام از من حمايت نکرده بودند اکنون "کريستيانو رونالدو"، بازيکن حرفه اي فوتبال نبودم. مادرم به من اين فرصت را داد. پدرم و خواهرانم به من گفتند اگر مي خواهي از اين فرصت براي ارتقاي زندگي خود استفاده کني، آن را امتحان کن. شايد اگر خانواده ديگري بود مخالفت کرده و مي گفت تو بايد اينجا پيش برادران خود و درکنار ما بماني، تو خيلي جوان هستي. چنين موقعيتي کاملاً دشوار است. بايد بگويم که خانواده ام حمايت کاملي از من داشتند و در غم ها و شادي ها مرا تنها نگذاشتند. به خاطر اين حمايت ها من در جايگاه کنوني قرار دارم.

* بازي در باشگاهي همچون منچستر يونايتد زندگي را براي تو آسان تر يا دشوارتر مي سازد؟

بازي کردن در کنار بازيکنان بزرگ همواره خوشايند است. منچستر بازيکنان بزرگ بسياري دارد. صادقانه بگويم، من فکر مي کنم شما براي کمک به چنين تيمي همه تلاش خود را مي کنيد. هر فصل براي من يک رقابت جديد به همراه دارد. من پنج سال پيش به منچستر آمدم و بازي هاي خوبي از خود ارائه کردم. سپس فصل بعد از آن بهتر ظاهر شدم،‌ فصل سوم بازهم بهتر از پيش بودم. من همواره سعي در پيشرفت داشته ام و اين فصل هم همين تلاش را مي کنم. فصل دشواري پيش رو دارم چرا که فصل گذشته گل هاي فراواني به ثمر رساندم و چند عنوان بدست آوردم. اگر بازيکنان خوبي در کنار خود داشته باشيد اين مساله به شما کمک مي کند. من در کنار بازيکنان درستي بازي مي کنم. بديهي است که مي خواهم بازهم به مقام دست پيدا کنم.

* آيا فصل گذشته مراقب رده بندي کفش طلا بودي؟

در آغاز فصل درباره اين موضوع فکر نمي کردم. تنها تمرکز من به گل زدن محدود نمي شد. پيش از هرچيز به فکر کمک به تيم و کسب مقام هاي تيمي بودم. اگر درکنار اين مساله، گل هم به ثمر مي رساندم اوضاع فوق العاده مي شد. زماني که شروع به گلزني کردم اين روند ادامه داشت بنابراين درميانه فصل فکر کردم فرصت بزرگي براي بدست آوردن کفش طلا نصيب من شده است. گلزني ها و پيروزي ها ادامه داشتند. هم تيمي هاي من کمک بسياري کردند چرا که بدون آنها گلزني ممکن نبود.

* آيا در پايان فصل مراقب تعداد گل هاي ساير گلزنان برتر ليگ هاي اروپايي بودي؟

بله، البته. من زمان زيادي را صرف تماشاي بازي هاي ديگر کردم اما نسبت به ساير گلزنان برتري داشتم بنابراين در طول چند بازي آخر فصل کاملاً راحت بودم.

* تو اين روزها همانند يک ستاره درخشان هستي، آيا شهرت باعث آزار تو مي شود؟

من هرگز به اين موضوع فکر نمي کنم. زندگي من طي سه سال گذشته تغيير بسياري کرده است. مردم سراسر دنيا مرا مي شناسند و تصديق مي کنند. يک جنبه اين موضوع خوب و خوشايند است اما ساير جنبه ها خيلي خوب نيستند. مردم هر حرکت از سوي شما را زير ذره بين قرار مي دهند. شما بايد همواره مراقب خودتان باشيد و همين مساله کار را کاملاً دشوار مي سازد اما من بايد به مسير خودم فکر کنم. اهميتي نمي دهم که مردم چه حرف هايي خارج از موضوع فوتبال مي زنند. اين حرف ها ارزشي ندارند. من به فوتبال اهميت مي دهم چرا که به آن عشق مي ورزم. فوتبال حرفه من است و وقتي مردم به تعريف از شما مي پردازند همواره خوشحال کننده است اما صادقانه بگويم شهرت سختي به همراه ندارد.

* آيا هرگز خود را در قالب يك بازيگر مي بيني؟

بله، شايد در آينده! (با خنده) من استعدادهايي به جز فوتبال هم دارم! مردم از اين استعدادها باخبر نيستند اما خودم از وجود آنها مطلع هستم!

*تو به تازگي نخستين آسيب ديدگي جدي خود را تجربه كردي. سال گذشته "استين استينن" دروازه بان بلژيكي گفت كه تلاش خواهد كرد پاهاي تو را بشكند.

بله، او سعي كرد مرا بترساند. اما هيچ مشكلي نبود چرا كه من دو گل به ثمر رساندم!

* آيا هرگز توسط بازيكنان حريف دچار رعب و وحشت شده اي؟

راستش را بگويم من هرگز از رخدادهاي مربوط به فوتبال نمي ترسم. بدون شك چيزهاي ديگري هستند كه باعث ترس من مي شوند اما در فوتبال از هيچ چيز واهمه ندارم.

* اما اين اتفاق زياد رخ مي دهد، اينطور نيست؟

طبيعي است. جرايد سعي مي كنند به اين موضوع شاخ و برگ بدهند اما اين مسائل تاثيري روي من نمي گذارد. من همواره به فكر ارائه بازي خوب هستم. زماني كه وارد زمين مي شوم ذهن خودم را آماده مي كنم و پيرامون حرف هايي كه مردم راجع به من مي گويند فكر نمي كنم. اگر آنها بگويند "كريستيانو رونالدو" از خودش دفاع نمي كند بازهم به آنها فكر نمي كنم. سعي مي كنم روي كار خودم تمركز كنم.

* تو از خانواده ات صحبت كردي، اما چه كس ديگري نقش مهمي در حرفه اي شدن تو ايفا كرد؟

همه. هر مربي اي در نوع خود به من كمك كرد. بازيكنان، مديران و دوستانم، همه آنها به من كمك كردند و باعث شدند كه امروز من به اينجا برسم.

* آيا وجود افراد پرتغالي همچون "كارلوس كرش" در منچستر براي تو مهم بود؟

زماني كه به منچستر رفتم هيچكس در آنجا به زبان پرتغالي صحبت نمي كرد. اكنون 9 يا 10 بازيكن هستند كه توانايي صحبت کردن به زبان پرتغالي را دارند. برخي از آنها برزيلي هستند و برخي آنگولايي. شنيدن زبان پرتغالي در زمين و يا در سالن ورزش همواره مايه خوشحالي است.

* آيا زبان هاي گوناگون بسياري در رختكن منچستر يونايتد به گوش مي خورند؟

اكثر بازيكنان به زبان انگليسي صحبت مي كنند. تنها من، "ناني" و "اندرسون" هستيم كه مرتب پرتغالي صحبت مي كنيم. ما مي توانيم زبان انگليسي را به طنز بگيريم چرا كه آنها نمي توانند پرتغالي صحبت كنند.

* برخي مدافعان زماني كه آنها را در زمين به تمسخر مي گيري آزرده خاطر مي شوند. آيا اينكه مي خواهي نشان بدهي يك بازيكن بزرگ هستي بخشي از شخصيت تو است؟

من همواره اينگونه بازي مي كردم. شما فرصت اينكه مرا در سن 6، 7 يا 8 سالگي ببينيد بدست نياورديد. برخي مردم كه در آن زمان مرا مي شناختند مي گويند كه اين همان كريستيانو است. من به دريبل زدن و پا به توپ شدن علاقه دارم. شايد برخي مردم فكر كنند كه اين كار را براي شيرين كاري انجام مي دهم اما اين سبك من است. اين كاري است كه سعي مي كنم انجام بدهم و به آن علاقه دارم. من به دريبل زدن علاقه زيادي دارم و اين نوع فوتبالي است كه بازي مي كنم. ساير بازيكنان داراي سبك هاي متفاوتي هستند اما سبك من همواره همين بوده است. برخي مدافعان را مي شناسم كه از دست من عصباني مي شوند و سعي در كشتن من در زمين دارند. چنين مساله اي در فوتبال طبيعي است.

* برخي مردم گفته اند كه فوتبال ايتاليا اكنون به مرکزي براي بازيكنان مسن تر همچون شوچنكو و رونالدينيو تبديل شده است، در حالي كه انگليس براي بازيكنان جوان تر مناسب است. دراين باره چه نظري داري؟

ميلان به همراه همين بازيكنان مسن به قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا دست يافته است. شرايط سني مهمترين مساله نيست. مردم ايتاليا طرز فكر متفاوتي دارند. اگر شما در زمين خوب كار كنيد مردم به سن شما اهميت نمي دهند. اگر استعداد داشته باشيد بايد از شما استفاده شود. در ايتاليا اگر بازيكن 35 ساله باشيد و بهتر از يك بازيكن 20 يا 21 ساله كار كنيد، از شما استفاده مي كنند. سن اهميتي ندارد.

* پس از جام جهاني 2006، شايعه هايي مبني بر اينكه هواداران منچستر يونايتد از تو استقبال نخواهند كرد به گوش مي رسيد اما اين مساله رخ نداد. پس از شايعه هاي تابستان امسال مبني بر احتمال پيوستن تو به رئال مادريد، آيا نگران واكنش بد هواداران نسبت به خودت بودي؟

فكر مي كنم بازيكنان بزرگ همواره دستخوش شايعه هاي بسياري مي شوند. اگر خوب بازي كنيد و اگر يكي از بهترين بازيكنان جهان باشيد همه باشگاه ها خواستار جذب شما مي شوند. اين مساله طبيعي است و تنها شامل من نمي شود. اين موضوع شامل بازيكناني همچون "كاكا"، "مسي" و يا "لمپارد" نيز مي شود. خبرسازي ها همواره وجود دارند. وقتي يك فصل خوب بازي مي كنيد باشگاه هاي ديگر در مورد شما صحبت مي كنند. اين باعث خوشحالي است. باشگاه هاي ديگر شما را مورد تحسين قرار مي دهند و فكر مي كنم اين باعث پيشرفت شما مي شود. من در طول تابستان يك مصاحبه انجام دادم و آنچه فكر مي كردم را در اين مصاحبه بر زبان آوردم. من فرد صادقي هستم، همواره با افراد درستي در باشگاه مشورت مي كنم و احساس خوشحالي زيادي در منچستر يونايتد مي كنم. من آنچه را فكر مي كنم به زبان مي آورم. هيچ ترسي ندارم. هوادران مي دانند هربار كه پيراهن منچستر يونايتد را به تن مي كنم همواره تمام تلاش خود را مي كنم. سعي مي كنم گل به ثمر برسانم، پاس گل بدهم و تيم را به پيروزي برسانم. پنج سال است كه در منچستر هستم و فكر مي كنم هواداران مرا دوست دارند چرا كه خوب بازي مي كنم.

تو پنج سال است كه در منچستر يونايتد توپ مي زني، اما بازيكناني همچون "رايان گيگز" و "جورج بست" به دليل اينکه تمام دوران فوتبال خود را در اولدترافورد سپري كرده اند به بازيكنان افسانه اي تبديل شده اند. آيا تو هم به دنبال اين هدف هستي؟ يا همواره خود را يك بازيكن افسانه اي قلمداد مي كني؟

من احساس خوبي از بابت حضور در باشگاه فعلي ام دارم اما هزاران بار گفته ام كه هيچكس از آينده خبر ندارد. فكر مي كنم پس از آنچه فصل گذشته از خود نشان دادم اكنون به قسمتي از تاريخچه منچستر يونايتد مبدل شده ام اما من به دنبال موفقيت هاي بيشتر هستم و مهم نيست در كدام باشگاه توپ مي زنم، چه ناسيونال باشد، چه اسپورتينگ ليسبون و چه منچستر يونايتد. من همواره صادق هستم و حرفه اي عمل مي كنم. همواره سعي كردم حرفه اي باشم و در هر باشگاهي كه باشم اين موضوع تغيير نمي كند اما در حال حاضر احساس فوق العاده اي از بابت حضور در منچستر دارم.

* پيش تر گفتي كه از چالش هاي جديد استقبال مي كني. آيا مي تواني با باقي ماندن در يك باشگاه و بازي در يك ليگ اين كار را انجام دهي؟

چرا كه نه؟ من بلندهمت هستم. اگر در منچستر بمانم به همين روند ادامه مي دهم و مراقب بهتر شدنم هستم.

* اما چه كاري مي تواني بيشتر از فصل پيش انجام دهي؟

اين بستگي به هدف شما دارد. اگر به دنبال گل هاي بيشتر باشيد، كار آساني نخواهد بود. شايد بتوانم برابر تمامي تيم ها در انگليس موفق به گلزني شوم! انجام اين كار دشوار است اما گاهي گلزني مهمترين مساله نيست. برخي بازيكنان زماني توسط سايرين مورد تحسين قرار مي گيرند كه در خدمت تيم باشند. به ثمر رساندن گل مهم است اما اگر شما به تيم كمك كنيد همه از اين بابت خوشحال مي شوند. اين همان كاري است كه من سعي در انجام آن دارم.

* مي خواهي بگويي هدف تو اين است كه بيشتر يك بازيكن در خدمت تيم باشي؟

دقيقاً. زماني كه شما بيشتر در خدمت تيم باشيد بازيكنان بيشتر به شما احترام مي گذارند.

* آيا اينكه يك مهاجم نتوانسته كفش طلا را از آن خود كند، باعث حيرت تو مي شود؟

من از فرصت هايم استفاده كردم. زماني كه شما به عنوان بازيكن كناري انجام وظيفه مي كنيد كار آساني پيش رو نداريد و اين پست همانند پست يك مهاجم نيست. يك مهاجم فرصت هاي بيشتري براي گلزني بدست مي آورد. اين جايزه فرصت خوبي براي نشان دادن تحول صورت گرفته در فوتبال به علاقمندان آن است. من تحول كوچكي در مورد كفش طلا به وجود آوردم چرا كه پست اصلي من بازيكن كناري است. يك تغيير و تحول صورت گرفته و من خوشحالم كه اين تغيير و تحول از سوي من صورت گرفته است.

* فكر مي كني بازي در پست غير مهاجم حتي باعث اين شد كه فصل گذشته گل هاي بسياري به ثمر برساني؟

بستگي دارد. فصل گذشته من فرصت اين را بدست آوردم كه بيشتر به عنوان بازيكن آزاد بازي كنم و چند گل به وسيله ضربه هاي آزاد و پنالتي به ثمر برسانم. در نتيجه اين مساله تا حدودي به من كمك كرد.

* حالا كه منچستر يونايتد برباتف را به خدمت گرفته است؛ فكر مي كني بيشتر به عنوان بازيكن كناري انجام وظيفه خواهي كرد؟

اميدوارم اينگونه نباشد. راستش را بخواهيد فكر نمي كنم اين كار را انجام بدهم.

* بنابراين ترجيح مي دهي كه بيشتر به عنوان بازيكن آزاد بازي كني؟

فصل گذشته من در كنار "روني" و "توس" بازي كردم و ما سه نفر گاهي جاي خود را در زمين عوض مي كرديم. فكر مي كنم اين فصل هم همينطور خواهد بود چرا كه همه ما بازي خواهيم كرد.

* اما "برباتف" بازيکن نوک خط حمله خواهد بود، بي ترديد تفاوت در همين است، اينطور نيست؟

نه، شما مي توانيد تنها براي 5 دقيقه تغيير حاصل كنيد (مي خندد). مشكلي نيست. اميدوارم بتوانيم كمي شرايط را تغيير دهيم تا من فرصت بازي در خط حمله را بيشتر بدست بياورم. به هرحال، همه اينها اهميتي ندارد. اگر شما برنده باشيد مهمترين مساله همين است.

* در مورد مالكيت جديد باشگاه منچستر سيتي چه فكري مي كني؟

ديوانه كننده است!

* منچستر يونايتد اكنون پس از منچستر سيتي ثروتمندترين باشگاه است.

باوركردني نيست. اين افراد پول زيادي در اختيار دارند اما گاهي پول نمي تواند بازيكنان مناسبي را براي شما به خدمت بگيرد. شما هرگز نمي توانيد آينده را پيش بيني كنيد اما اين نظر من است.

* آيا با هم تيمي هاي خود در اين باره صحبت كرده اي؟

البته، همه در اين باره صحبت مي كنند چرا كه پاي پول زيادي در ميان است. اما اين موضوع براي همه حيرت انگيز است. فکر مي کنم از راه رسيدن چنين افرادي مطلوب است، درست همانند "آبراموويچ" که شرايط در چلسي را تغيير داد. 50 سال بود که چلسي به مقامي دست نيافته بود و پس از روي کار آمدن "آبراموويچ" آنها دو سال پياپي با "مورينيو" به مقام دست پيدا کردند. چرا منچسترسيتي نتواند؟ اين مساله به نفع فوتبال است.

* باشگاه منچستر يونايتد به تو اجازه نمي دهد به رئال مادريد بروي اما اگر آنها تنها به خاطر پولي که منچسترسيتي رقيب همشهري حاضر است بپردازد به تو اجازه پيوستن به اين تيم را بدهند، چه احساسي خواهي داشت؟

مساله پول درميان نيست. پول مهمترين چيز نيست. پول اکنون براي منچسترسيتي که به دنبال تغيير همه شرايط و خريد بازيکنان بزرگ است به کار مي آيد اما براي اين کارها شما به زمان نياز داريد، اما به هرحال مساله کنوني به نفع فوتبال است و تنها منچستر يونايتد، آرسنال، ليورپول و چلسي قادر به خريد بازيکنان برتر نيستند. شايد منچسترسيتي بتواند در ليگ هم رقابت کند که اين مساله نيز براي فوتبال خوب است.

* تو مي گويي که پول همه چيز نيست. آيا به همين دليل به رئال مادريد نرفتي؟

سوال هاي بسياري درمورد مادريد مي پرسيد! خوب، مي توانم بگويم که 100 درصد پول تنها دليل نبود.

* جدايي "کارلوس کرش" تا چه حد به باشگاه لطمه زد؟ و پيوستن او به تيم ملي پرتغال تا چه حد به سود اين تيم بود؟

من بخت اين را داشتم که چهار سال با "کرش" کار کنم و او از نظر من شگفت انگيز است. او يک مربي فوق العاده است و کار در کنار او باعث خوشحالي من است. او روش هاي خوبي براي تمرين دارد و بسيار حرفه اي است. به نظرم ما در منچستر دلتنگ "کارلوس" مي شويم اما از طرفي حضور او در تيم ملي پرتغال باعث پيروزي ما مي شود. فکر مي کنم گاهي يک مربي براي نشان دادن توانايي هاي خود به زمان نياز دارد. او مربي بسيار بزرگي است. اگر شما فرصت امضاي قرارداد با کارلوس را به مدت 5 سال بدست آوريد ع:ایسنابايد به خاطر خارق العاده بودنش با او قرارداد به امضا برسانيد. من بخت کار کردن با او را براي چند سال داشتم و او از نگاه من شگفت انگيز بود.

* فکر مي کني "ژوزه مورينيو" در ايتاليا موفق خواهد شد؟

چرا که نه؟ اگر شما خوب باشيد همه جا خوب هستيد نه فقط در انگليس و پرتغال. گاهي براي موفقيت به زمان نياز داريد چرا که به يک ليگ و فوتبال متفاوت قدم مي گذاريد اما او کار بزرگي صورت خواهد داد چرا که مربي بزرگي است و بازيکنان بزرگي در اختيار دارد.

* در مورد "ريکاردو کوارشما" که در اينتر به "مورينيو" پيوسته است چه نظري داري؟

نظرم در مورد او همانند نظرم پيرامون "مورينيو" است. "ريکاردو" سال ها در پرتغال بازي کرده است و اکنون در يک ليگ متفاوت با طرز فکر متفاوت بازي مي کند. براي او درآينده آرزوي بهترين ها را دارم.

* "دني" بازيکن ملي پوش پرتغالي هم در مديرا پرورش يافت. آيا او را مي شناسي؟

من سال ها است که او را مي شناسم. او يک جوان ممتاز و يک بازيکن بزرگ است. او به تازگي به "زنيت" پيوسته و به تيم ملي پرتغال نيز دعوت شده است. فرصت خوبي نصيب "دني" شده و او شايسته اين فرصت است چرا که يک جوان خوش آتيه است.

* و در پايان، کريستيانو آيا راز خاصي در مورد تکنيک ضربه هاي آزاد تو وجود دارد؟ چگونه به توپ چرخش مي دهي؟

به وسيله ناخن هايم (مي خندد). نمي دانم، تنها کاري که مي کنم تمرين روزمره است. چگونه و چطور آن را نمي توانم به شما بگويم، اين يک راز است!منبع:ایسنا
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”