نوند ( x12 ) - محصول جدید ایرانخودرو

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 423
تاریخ عضویت: شنبه 9 دی 1385, 8:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 264 بار

نوند ( x12 ) - محصول جدید ایرانخودرو

پست توسط M.Schumacher »

به نقل از خبر گزاری ایسنا :

همه چيز درباره "ايكس12" از زبان قائم مقام ايران‌خودرو :
ردپاي پورشه در اين پروژه


چند سالي است كه خودروسازان داخلي دريافته‌اند كه بايد براي تنوع در محصولات خود به صورت جدي‌تر وارد عمل شوند. تلاش‌هاي زيادي نيز در اين‌باره انجام شده، ولي در عمل محصولات داخلي و مشتريان از اين تنوع محروم بوده‌اند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هر چند شركت بزرگي مثل ايران خودرو هزينه‌هاي هنگفتي براي خروج پيكان از خط توليد و جايگزيني ديرهنگام سمند با توجه به گران‌تر شدن اين محصول جايگزين، پرداخت كرد، ولي اين خودرو نيز حتي با وجود اين‌كه مدل‌هاي جديدي از آن عرضه شد، به دليل اين‌كه مدل‌هاي جديد به تيراژ توليد كافي نرسيدند، نتواست پاسخ مناسبي به سليقه تنوع‌طلب مشتريان داخلي دهد.
شايد به همين دليل باشد وقتي بحث از خودروهاي ملي به ميان مي‌آيد و قراراست محصول جديدي به بازار عرضه شود، با توجه به تقاضاي موجود در بازار اين مساله مورد توجه قرار مي‌گيرد و در اين ميان مينياتور سايپا و X12 ايران خودرو كه قرار است از سال آينده توليد انبوه شوند، اين قدر مورد توجه قرار مي‌گيرند.
اما رقابت اين محصولات و اظهارنظرهاي خودروسازان در قبال محصولات يكديگر نيز شنيدني است. مينياتور با تمام حواشي خود رونمايي شد و در حال حاضر نيز كمتر به آن پرداخته مي‌شود. در حال حاضر بيشتر توجه‌ها به محصول جديد ايران خودرو است؛ محصولي كه كمتر كسي اطلاعي از شكل ظاهري آن دارد و مسوولان اين شركت نيز اعلام مي‌كنند كه اين خودرو به هيچ يك از محصولات موجود در خط توليد ايران خودرو شبيه نيست.
مجيد شيخاني ـ قائم مقام مديرعامل در محصول و كيفيت ايران خودرو ـ در حاشيه نمايشگاه دستاوردها و فناوري‌هاي صنعت و معدن به سوالات خبرنگاران ايسنا و دنياي اقتصاد درباره محصول X12 ايران خودرو پاسخ مي‌دهد.
وي مدت زمان آغاز فعاليت‌هاي اجرايي براي اين پروژه را يك سال اعلام كرده و بر خلاف نظر مختاري - عضو هيات مديره اين شركت - كه قبلا گفته بود پلت‌فرم اين خودرو نزديك به پژو 206 است، چنين چيزي را به اين صراحت رد كرد.
او همچنين درباره قيمت اين خودرو و آيا اين كه رسيدن به 10 ميليون تومان امكان پذير است؟ گفت كه اين امر براي ايران خودرو يك چالش بزرگ است!
اما وي در عين حال در اظهار نظري جالب عنوان كرد كه شكل ظاهري اين خودرو شبيه خودروهاي چيني نيست، ولي چيني‌ها براي آن مي‌ميرند!
آقاي شيخاني دوست داريم درباره X12 بيشتر بدانيم؟
X12 محصول جديد ايران خودرو است كه در كلاس B/C پس از پشت سر گذاشتن فعاليت‌هاي مهندسي و طراحي رونمايي خواهد شد كه نمونه‌هاي اوليه ظرف دو يا سه ماه آينده آماده مي‌شود، ولي دركل در اين زمينه عجله‌اي نداريم. البته به دليل اين كه همزمان فعاليت صنعتي‌سازي آن در حال انجام است و نمي‌توانيم مشتريان را معطل كنيم، بايد بين اين دو هماهنگي وجود داشته باشد. تا زماني‌كه مسائل كيفي، فني و صنعتي سازي مسير خود را طي نكرده و به انتها نرسد، رونمايي انجام نخواهد شد.
ايده X12 از چه زماني در ايران خودرو مطرح شد؟
هم اكنون در حال تست خودرو هستيم. از زماني كه كار اجرايي پروژه آغاز شده 12 ماه مي‌گذرد، ولي تعريف و مطالعات اوليه پروژه مربوط به سال 1385 است.
براي اين خودرو از چه پلت‌فرمي استفاده كرديد؟
ما از دانش فني پروژه‌ها و ذخاير فني خود استفاده كرديم. پلت‌فرم يك شبه طراحي نمي‌شود. از دو سال پيش كارهاي طراحي و مهندسي آغاز و تست خودرو در اسپانيا انجام شد. البته اكسل اول براي سمند بود كه مدل‌ جديدش را براي X12 در نظر و براي طراحي آن مشاوره فني گرفتيم. البته ما پلت‌فرم كلاس D كه مربوط به سمند است را در داخل داشتيم، ولي سايز كوچكتر يعني كلاس C را نداشتيم كه بتوانيم در استفاده از آن آزادي عمل داشته باشيم.
X12 براي چه سطحي از بازار طراحي شده است؟
هدف توسعه X12 توليد خودرو ارزان براي خانواده بود. ما از طرح‌ها و پروژه‌هايي استفاده كرديم كه پيش از اين در ايران خودرو آغاز شده، ولي متوقف مانده بود.
يعني اين پروژه ادامه همان نيوپيكان متوقف شده، است؟
البته X12 هيچ ربطي به نيوپيكان ندارد و اكسل آن در ايران خودرو طراحي شده است. موتور آن نيز EF7 ( موتور ملي بنزيني و گازسوز) با دو حجم 1700 و 1600 سي سي است كه البته موتورهاي مختلفي از جمله ديزلي نيز براي آن تعريف شده است. گيربكس آن در شركت نيرو محركه توسعه يافته است كه مشاوران آلماني در طراحي آن به ايران خودرو مشاوره داده‌اند. البته پورشه هم براي سازگار كردن اكسل جديد اين خودرو و تيونينگ آن به ما كمك كرده‌ و سيستم تعليق هم كه در ايران خودرو به طراحي رسيده است.
با اين تفاسير يعني پلت‌فرم آن مربوط به پژو206 نيست؟
ما از هر آن چه كه توانستيم بهره‌برداري كرديم تا همه پروژه اقتصادي شود و زمان اجرا را كوتاه كنيم.
شنيده شده كه بدنه خودرو طراحي يك شركت ايتاليايي است. آيا اين امر صحت دارد؟
اتاق X12 وتزئينات داخلي آن توسط مركز تحقيقات ايران خودرو طراحي شده است و در اين زمينه اشكالي ندارد كه از كمك خارجي‌ها استفاده كنيم. X12 در تست تصادف و كسب استانداردهاي "پدسترين" بهتر از پژو206 است. از لحاظ سايز نيز به 206 سدان نزديك است. البته در ايران استاندارد يورو 4 را پاس مي‌كند، ولي قابليت پاس كردن آلايندگي يورو 5 را هم خواهد داشت.
X12 در چند مدل توليد خواهد شد؟
ما X12 را در دو مدل توليد خواهيم كرد. قيمت يك مدل آن 10 ميليون تومان به پايين است كه البته رسيدن به اين هدف براي سازندگان و طراحان ما يك چالش است. معمولا آنچه باعث افزايش قيمت مي‌شود، آپشن و كيفيت آن است. مدل اتوماتيك معمولا بين 1.5 تا 2.5 ميليون تومان از نوع معمولي گران‌تر است. ترمز ABC نيز جزو تعاريف X12 است، ولي اين‌كه در نوع معمولي مورد استفاده قرار گيرد، هنوز مشخص نشده است. با اين حال هدف گذاري كلي ما عرضه X12 معمولي با قيمت 10 ميليون تومان و X12 اتوماتيك با هدف قيمتي 11.5 ميليون تومان است.
X12 براي سرنشينان جلو داراي ايربگ (كيسه ايمني هوا) است. اين خودرو در دو نوع دستي و اتوماتيك توليد مي‌شود و ترمز ABS هم در آن تعريف شده است.
اين خودرو چه زماني عرضه خواهد شد؟
تلاش مي‌كنيم نمونه‌هاي اوليه آن امسال به توليد رسيده و اواخر سال آينده صنعتي‌سازي آن را انجام دهيم. هم‌اكنون خطوط طراحي بدنه آن در دست اجراست و وارد مرحله ساخت شده و تلاش اين است اواخر سال بعد اين خودرو به مردم عرضه شود.
آيا برنامه توليدي نيز براي آن در نظر گرفته‌ايد؟
پس از آغاز صنعتي سازي آن، براي سال اول 20 هزار دستگاه، سال دوم 70 هزار و تيراژ كلي نيز 150 هزار دستگاه در نظر گرفته شده است. البته ممكن است سه ماهه سوم سال 1388 صنعتي‌سازي آن آغاز شود.
آيا قرار است كه اين خودرو جايگزين محصول خاصي مثل پژو206 شود؟
اين خودرو جايگزين محصول خاصي نمي‌شود، زيرا ما پژو206 معمولي و 206 صندوق‌دار را در محدوده 13 ميليون تومان به بالا داريم، ولي با X12 مي‌توانيم محدوده قيمتي 10 تا 13 ميليون تومان را در كلاس C پوشش ‌دهيم. لزوما قرار نيست كه اين خودرو با پژو206 رقابت كند. توليد پژو206 قطعا ادامه خواهد داشت و X12 هم با توجه به اين كه ظرفيت خط آن ايجاد شده، جداگانه‌ توليد مي‌شود. بايد بدانيم عرضه X12 حتي در محدوده قيمت 10 ميليون تومان يك چالش بسيار بزرگ براي ماست.
چقدر از قطعات X12 داخلي است و آيا براي آن قطعه‌اي وارد خواهيد كرد؟
ما براي X12 قطعه وارد مي‌كنيم و در اين زمينه با سازندگان داخلي مذاكره مي‌كنيم و به دليل اين كه مي‌خواهيم به اهداف قيمت خود برسيم، مي‌خواهيم بيشتر با سازندگان داخلي كار كنيم. قطعات قواي محركه خودرو كه 60 درصد كل قيمت آن را تشكيل مي‌دهد، از داخل تامين خواهيم كرد و سيستم تعليق، موتور و اكسل نيز در داخل تامين مي‌شود و روي آنها تمركز كرده‌ايم، ولي گيربكس اتوماتيك، ترمز ABS و ايربگ قطعا از خارج تامين مي‌شود.
شكل ظاهري X12 شبيه چه خودرويي است؟
از لحاظ ابعادي شبيه پژو 206 سدان است، ولي كمي بزرگتر است.
شكل ظاهري آن شبيه محصولات پژو است يا چيني؟
شكل ظاهري آن ايران خودرويي است! چيني نيست، ولي چيني‌ها براي آن مي‌ميرند.
گفتيد كه براي موتور آن از موتور ملي استفاده مي‌كنيد، ولي اين موتور هنوز به تيراژ توليد انبوه نرسيده است. اگر توليد انبوه موتور ملي براي سال آينده ميسر نشود، از چه موتوري استفاده خواهيد كرد؟
برنامه داريم كه50 هزار موتور ملي پايه گازسوز و بنزيني توليد كنيم، ولي اگر اين موتور در موعد مقرر آماده نشد، از آپشن‌هاي ديگر و موتورهاي شركت‌هاي ديگر استفاده مي‌كنيم.
يعني مي‌خواهيد به عنوان مثال از موتور پژو پارس در آن استفاده كنيد؟
البته از موتور پژو پارس در آن استفاده نخواهيم كرد، زيرا قديمي بوده و استاندارد يورو 4 و 5 را پاس نمي‌كند.

1387/10/30
ایسنا <!-- / message --><!-- sig -->
[HIGHLIGHT=#f2f2f2][FONT=System]It's nice to be important,But it's important to be nice  
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 221
تاریخ عضویت: چهارشنبه 28 آذر 1386, 10:30 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 297 بار

Re: نوند ( x12 ) - محصول جدید ایرانخودرو

پست توسط don_Hirbod »

با سلام
اين نمونه اوليه كه بسي به 206 اس دي مانستي مخصوصا از كنار :-(
اميدوارم اصلش بهتر باشه :?
چو ايران نباشد تن من مباد
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”