آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بالستیک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بالستیک

پست توسط CAPTAIN PILOT »

([COLOR=#c00000]قسمت اول)

  [External Link Removed for Guests]
 [COLOR=#000000]-
1 Airborne Laser Test  
  
در تاریخ 14 فوریه سال 2012 میلادی, هواپیمای YAL-1A به عنوان نمونه بستر جهت پروژه لیزر هوابرد نیروی هوایی ایالات متحده, آخرین پرواز خود را به سوی پایگاه هوایی Davis-Monthan واقع در ایالت آریزونا به انجام رساند و بدین ترتیب برنامه آزمایشات پروژه ALTB (مخفف Airborne Laser Test Bed و یا همان "بستر آزمایشی لیزر هوابرد") به پایان رسید. هواپیمای ALTB هم اکنون توسط گروه تعمیرات هوافضا و تغییر کاربری نیروی هوایی ایالات متحده در حال گذراندن مراحل لازم بر اساس دستورالعمل های وزارت دفاع این کشور میباشد تا جهت انجام سایر مراحل عملیاتی خود آماده گردد. هواپیمای ALTB به عنوان یک بسر آزمایشی و مقدماتی جهت تحقق اهداف تکنولوژی دفاع موشکی آمریکا شناخته میگردد.

 [External Link Removed for Guests] 
استفاده مستقیم از انرژی جهت دفاع در برابر موشک ها, ایده ای بسیار جذاب میباشد! از جمله شاخص ترین خصوصیات این مورد میتوان به مواردی همچون: انهدام چندین هدف بطور هم زمان با سرعت نور, برد بالغ بر صدها کیلومتر و همچنین هزینه بسیار پایین هر مورد رهگیری در مقایسه با تکنولوژی کنونی اشاره داشت. در تاریخ 11 فرویه سال 2010 میلادی, هواپیمای لیزر هوابرد ALTB با موفقیت یک فروند موشک بالستیک را در مرحله Boost (اولین مرحله پس از پرتاب) نابود نمود. در ساعت 8:44 دقیقه شب به وقت استاندارد اقیانوس آرام (PST و یا همان Pacific Standard Time به عنوان وقت محلی در منطقه آمریکا و کانادا محسوب میگردد) یک فروند موشک بالستیک کوتاهبرد به عنوان تهدید آزمایشی از سکوی پرتاب دریایی و متحرک, شلیک شد. تنها در عرض چند ثانیه, هواپیمای ALTB با استفاده از گیرنده های داخلی خود, خطر موشک بالستیک را تشخیص داد و با استفاده از "لیزر انرژی پایین", اقدام به رهگیری هدف نمود. سپس ALTB مجددا" برای اندازه گیری اختلالات جوی و محاسبه نیروی مورد نیاز جهت انهدام هدف, از "لیزر انرژی پایین" استفاده نمود. در نهایت با اتمام مراحل پیش اندازه گیری, ALTB با استفاده از چندین مگاوات انرژی در لیزر اصلی خود و تاباندن آن بسوی هدف, موفق به انهدام سریع آن گردید. در واقع گرمای حاصل از این تابش باعث از هم گسیختن ساختار تهدیدات موشکی میگردد. تصاویر نیز نتایج این آزمایش را نشان میدهند:

 [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] 
هواپیمای بستر تحقیقاتی و توسعه دهنده تکنولوژی لیزری ALTB موفق شد با استفاده از لیزر انرژی بالای خود (HEL و یا همان High Energy Laser) با یک فروند "موشک هدف با برد متناوب" (Missile Alternative Range Target Instrument و یا MARTI) درگیر شود. این درگیری آزمایشی برای نابودسازی مهلک موشک در همان ثانیه های نخست برنامه ریزی نگردیده بود. این درگیری تنها 2 دقیقه پس از پرتاب موشک آغاز گردید و این در حالی بود که موتور موشک همچنان مشغول تولید نیروی پیشرانش قرار داشت. این آزمایش با همکاری نیروی دریایی در نقطه ای به نام Mugu واقه در بخش مرکزی خلیج کالیفرنیا انجام گرفت و هدف اصلی آن نمایش و اثبات قدرت استفاده از تکنولوژی انرژی مستقیم در تقابل با تهدیدات مختلف بود. این آزمایش تصویر واضحی از قابلیت های سامانه ABTBL در رهگیری و درگیری با هدف در مرحله Boost را به نمایش گذاشت.

 [External Link Removed for Guests] 
ایزار آلات دقیق نصب شده بر روی موشک MARTI اقدام به جمع آوری کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت ارزیابی سامانه لیزری نصب شده بر روی ALTB نمود. سکوی پرتاب موشک MARTI در جزیره San Nicolas واقع در منطقه مرکزی خلیج کالیفرنیا قرار داشت. این آزمایش بخشی از اطلاعات مورد نیاز جهت پشتیبانی از نخستین شلیک کاملا" مخرب ALTB با استفاده از انرژی مستقیم را بر اساس جدول زمانبندی در سال 2010 میلادی فراهم مینمود. این آزمایش به عنوان اولین رهگیری موشک های بالستیک سوخت مایع, با استفاده از پلت فرم هوابرد در طول کل تاریخ ثبت گردید. کمتر از یکسال بعد, دومین موشک بالستیک کوتاهبرد و سوخت جامد از جزیره San Nicolas کالیفرنیا پرتاب گردید. ALTB در این آزمایش نیز موفق شد هدف را در مرحله Boost با استفاده از لیزر انرژی بالای خود نابود نماید. بنابراین ALTB در تاریخ 3 فوریه 2010 توانست دومین هدف خود را به عنوان یک موشک سوخت جامد در حال پرواز نابود نماید.

 [External Link Removed for Guests] 
Robert Gates وزیر دفاع پیشین ایالات متحده در تاریخ 6 آپریل 2009 اعلام نمود: "ما برنامه تولید دومین فروند از هواپیماهای آزمایشی لیزر هوابرد را متوقف نموده ایم". همچنین او در اداممه افزود: "ما قصد داریم هواپیمای فعلی را نگهداری کنیم و مراحل تحقیق و توسعه (R&D) را بر روی آن بیش از پیش معطوف نمائیم. برنامه ABL دارای مشکلات خاص و برخی مسائل چالش برانگیز میباشد که بقای آن را با سوالات متعدد روبرو نموده است". در آن زمان برنامه ABL حدود 8 سال از زمانبندی عقب بود و بیش از 4 میلیون دلار هزینه اضافه برجای گذاشته بود. سرانجام در تاریخ 24 آپریل 2009, یک گروه صنعتی به همراه کمپانی Boeing و آژانس دفاع موشکی ایالات متحده, نخستین مراحل آزمایشات پروازی پروژه لیزر هوابرد (ABL) را با استفاده از تجهیزات و تسلیحات نصب شده بر روی هواپیمای منتخب آغاز نمودند.

 [External Link Removed for Guests] 
سامانه تسلیحاتی لیزر هوابرد ABL بگونه ای طراحی شده است تا توانایی تشخیص, رهگیری و انهدام کلیه موشک های بالستیک در حال پرواز و در مرحله Boost را داشته باشد. برای تحقق این منظور, یک عدد تابشگر لیرز شیمیایی اکسیژن ید و بسیار بزرگ با توانایی تولید انرژی در مقیاس مگاوات در بخش دماغه یک فروند هواپیمای باربری Boeing 747-400F نصب گردیده است. از سال 2007 کمپانی Boeing به عنوان پیمانکار اصلی پروژه و مسئول نظارت بر آزمایشات و یکپارچه سازی سیستم ها انتخاب گردید. 2 کمپانی Northrop Grumman و Lockheed Martin نیز به عنوان طراح و سازندگان لیزر انرژی بالا و تجهیزات کنترل و آتش آن انتخاب گردیدند.

 [External Link Removed for Guests] 
[COLOR=#000000]تابشگر لیزر ABL برای نخستین بار در سال 1977 و در آزمایشگاه Phillips واقع در پایگاه هوایی Kirtland ایالت New Mexico طراحی و ساخته شد. آزمایشگاه Phillips در سال 1997 به کنسرسیوم آزمایشگاه های تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا پیوست و از آن زمان با حفط مکان پیشین خود, مقر جدیدی در پایگاه هوایی Wright-Patterson ایالت Ohio تاسیس نمود. تابشگر مذکور با استفاده از اکسیژن مولکولی و واکنش پذیر دارای فرمول شیمیایی (O2(1D اقدام به تولید تشعشعات لیزر مینماید. این اکسیژن ویژه از طریق واکنش شیمیایی میان گاز کلر و مخلوط گازهای هیدروژن پراکسید و پتاسیم هیدرو پراکسید تولید میشود. تنها محصولات جانبی این واکنش عبارت هستند از: نمک و حرارت. همچنین بخار آب موجود در جریان گاز از آن جدا میشود زیرا باعث ایجاد تداخل در روند تولید گازهای لیزری میگردد. سپس مولکول های ید به داخل جریان گاز تزریق و مخلوط میشوند و بخشی از انرژی اکسیژن برای جدا نمودن آن مورد استفاده قرار میگیرد. انرژی Resonant موجود در اکسیژن واکنش پذیر بسرعت به اتم های ید منتقل میشود و این انتقال باعث افزایش سرعت مافوق صوت جریان گاز در داخل نازل و شتابگرهای مخصوص تولید لیزر میگردد. در پایان این فرآیند پیچیده, نور به انرژی لیزر تبدیل میگردد و گاز نهایی پس از پالایش و بازیافت کلر و ید باقی مانده در آن, بصورت کاملا" پاک از اگزوز دستگاه خارج میشود.

  [External Link Removed for Guests] 

ادامه دارد ...

===============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: [COLOR=#c00000]CAPTAIN PILOT


منابع: [External Link Removed for Guests] و نویسنده

   [HIGHLIGHT=#ffc000]  کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام   به عنوان منبع و نویسنده مجاز میباشد.      

===============================


 تصویر
شماره پانزدهم [COLOR=#000000]- ویژه نامه بهار 1392 (بر روی تصویر کلیک نمائید)   
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 14 بهمن 1386, 1:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط kingday »

یک سوال داشتم
مگه پرتوهای لیزر در مسافتهای زیاد دچار تفارق و استهلاک در مواجهه با مولکولهای هوا نمیشن؟ پس این لیزر چطور میتونه در مسافتهای چند صد کیلومتری اهداف رو با انرژی زیاد نابود کنه
با این حساب میشه با لیزرهای زمینی راحت هواپیماها رو هم نابود کرد اگه ایران روی این پروژه کار کنه دیگه به هیچ موشکی برای پدافند نیاز نخواهد داشت !
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070c0]kingday   تصویر
درود بر شما تصویر

مگه پرتوهای لیزر در مسافتهای زیاد دچار تفارق و استهلاک در مواجهه با مولکولهای هوا نمیشن؟

بله و همانطور که در متن نیز ذکر گردیده است, هواپیمای YAL-1 پس از هدفگیری اولیه و پیش از شلیک نهایی اقدام به بررسی وضعیت جو و تداخلات موجود در آن مینماید و سپس با توجه به نتایج به دست آمده, میزان قدرت خروجی لیزر انرژی بالا را در مقیاس مگاوات تعیین مینماید. البته توجه داشته باشید یکی از دلایل نصب این لیزر بر روی هواپیما, غلظت بسیار پایین لایه های جو در ارتفاعات بالا میباشد و اینگونه میزان مقاومت هوا در برابر پرتوهای لیزر به حداقل ممکن میرسد. این هواپیما در شرایط مختلف توانایی درگیری با اهداف بالستیک قاره پیما (ICBM) تا برد 600 کیلومتر را دارا میباشد. البته میزان مقاوت موشک در برابر تشعشعات گرمایی لیزر که بطور مستقیم با نوع سوخت آن از لحاظ مایع و یا جامد بودن در ارتباط میباشد نیز در رسیدن به این هدف بسیار موثر است. در قسمت های آینده مشخصات دقیق و نوع لیزر را بیشتر بررسی مینمائیم.

 [External Link Removed for Guests] 
با این حساب میشه با لیزرهای زمینی راحت هواپیماها رو هم نابود کرد

همزمان با آغاز مراحل تحقیقات بر روی ساخت لیزر انرژی بالا و به نتیجه رسیدن آنها در سال های 1996, چنین پروژه ای نیز با هدف پدافند زمین پایه منطقه ای بر علیه اهداف هوایی همچون موشک های کوتاهبرد بالستیک و راکت ها توسط کمپانی Northrup Grumman ایالات متحده (یکی از مشارکت کنندگان در پروژه YAL-1) و چند کمپانی از کشور اسرائیل آغاز و به نتیجه رسید. این پروژه تحت عنوان Skyguard Laser Defense System شناخته میگردد و در جریان آزمایشات سال 2006 میلادی, پس از انهدام راکت های کاتیوشا, گلوله های 105 میلیمتری و موشک های منطقه ای, حتی موفق به انهدام هم زمان 3 گلوله بسیار کوچک خمپاره نیز گردید! با اینحال این سامانه همچنان در مراحل تحقیق و توسعه قرار دارد و یکی از معضلات آن در برد بسیار پایین (به دلیل غلظت هوا) نهفته میباشد و از این رو صرفا" میتواند نقش پدافند منطقه ای را در بردهای محدود ایفا نماید. فیلم رهگیری های مختلف این سامانه در سایت [External Link Removed for Guests] موجود میباشد و انشاالله در آینده نزدیک چنانچه فرصتی باقی بود حتما" آن را نیز بررسی مینمائیم.

 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Furious Poster
Furious Poster
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 مهر 1388, 9:14 am
سپاس‌های ارسالی: 1067 بار
سپاس‌های دریافتی: 1211 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط saied tomcat »

در صورتی که روی هدف از مواد منعکس کننده نور استفاده شده باشه چی
>>ما در جنگ با آمریکا و تفاله های آمریکا هستیم <<


نیروی دریایی حافظ مرز آبی

ياد گرفتم که :
1. با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنياي احمقانه خويش خوشبخت زندگي کند.
2. با وقيح جدل نکنم چون چيزي براي از دست دادن ندارد و روحم را تباه مي کند
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب saied tomcat تصویر
درود بر شما تصویر

در صورتی که روی هدف از مواد منعکس کننده نور استفاده شده باشه چی

قطعا" در صورتیکه هدف دارای پوشش منعکس کننده نور باشد, میزان تاثیرپذیری و مقاومت آن در برابر پرتوهای مخرب لیزر نیز بیشتر خواهد بود. اما در خصوص این لیزر و مقاومت در برابر چندین مگاوات انرژی متساطع شده از آن, نیاز به نوعی پوشش بسیار مقاوم و دارای Reflex بالا میباشد که در زمان حاضر چنین ماده ای وجود ندارد و ساختارهای کنونی که متشکل از عناصر شیمیایی همچون: ایندیم, ژرمانیم, سیلیسیم و ... میباشند توانایی مقاومت در برابر این میزان گرما و حرارت را ندارند. البته باید توجه داشت یکی از ترفندهای محوری این سامانه, مشتعل نمودن سوخت موجود در موشک و سپس ایجاد انفجار درونی و انهدام کلی آن میباشد. با اینحال در برخی موارد فاقد سوخت همچون راکت ها, ایجاد انفجار در سرجنگی و کلاهک آنها باعث از هم گسیختن ساختار هدف میگردد.

[COLOR=#000000]مراحل مختلف نابودسازی اهداف پرنده چندگانه با استفاده از انرژی لیزر در پایگاه موشکی White Sands ایالات متحده:


 
 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
پست: 443
تاریخ عضویت: جمعه 1 بهمن 1389, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط anga2009 »

با سلام خدمت CAPTAIN PILOT
ایا راهی برای انحراف یا گریز از چنگ این نوع سامانه ها وجود دارد؟
و دوم:
من نقل قول می کنم(بنده کارشناس ارشد لیزرهای توان بالا هستم. سلاح لیزری در داخل جو بیشتر از 10 تا حداکثر 20 کیلومتر برد ندارد. در خارج جو امکان دارد اما پروژه آلفا که آمریکا قرار بود لیزر شیمیایی COIL یا DF را در خارج جو مستقر کند با مشکل بودجه مواجه شد و در سال 2002 اجرای آن لغو شد. لیزر روی بوئینگ هم در مرحله فاز نهایی میتواند در شرایط ایده آل موشکی را با لیزر سبز آرگون یا یاقوت نشانه روی کند و در لحظه مناسب با پالس قوی نابود کند. در صد خطای این روش بسیار پایین است وگرنه گوش همه رو از این توانمندی کر میکردند.)
نظر شما در مورد این نقل قول چی است.
آخرین ويرايش توسط 1 on anga2009, ويرايش شده در 0.
وب سایت روستای گندشمین
[External Link Removed for Guests]
خدایا من را ببخش...
Furious Poster
Furious Poster
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 مهر 1388, 9:14 am
سپاس‌های ارسالی: 1067 بار
سپاس‌های دریافتی: 1211 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط saied tomcat »

با تمام این اوصاف اگر میتونستن کاری کنن هیچ وقت مقامات آمریکایی و اسرائیلی این همه از موشک های ایران نمی ترسیدند
نمونه اش همین اظهارات رئیس سابق موساد
نه گنبد آهنین آونها کاری از پیش میبره نه این تکنولوژی های بلند پروازانه
دوست عزیزمون هم درست میفرمایند هیچ گاه نمیشه تا اون حد لیزر رو متمرکز نگه داشت بلا خره شعاعش پخش میشه در ضمن شرایط حوی گرد و غبار هم روش تاثیر داره
در صورتی که همه این موارد هم دیده نشه اگه موشک مورد نظر دارای چندین سر جنگی باشه چی
البته باید به آمریکایی ها بگیم ببخشید که تکنولوژیتون رو به چالش کشونیدما
>>ما در جنگ با آمریکا و تفاله های آمریکا هستیم <<


نیروی دریایی حافظ مرز آبی

ياد گرفتم که :
1. با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنياي احمقانه خويش خوشبخت زندگي کند.
2. با وقيح جدل نکنم چون چيزي براي از دست دادن ندارد و روحم را تباه مي کند
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14910 بار
سپاس‌های دریافتی: 14993 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط oweiys »

سلام

بنده چندتا نكته به ذهنم خطور كرد:

ليزر در واقع همون تجمع نورهاي موازي است و برخلاف تصوري كه ماداريم بعد از برخورد با جسم منفجر نمي شود(فاقد قابليت انفجار است)

اما ليزر پر انرژي قابليت برش كاري فلزات رو داراست ، براي مثال از ليزر در و برشكاري و جوشكاري در صنعت متالورژي استفاده مي كنيم.

برابر چندین مگاوات انرژی متساطع شده

براي بنده جاي سوال هستش كه چرا منابع خارجي از واحد مگاوات براي بيان انرژي ليزر استفاده كردند ، دوستان پايه فيزيكي توضيح بدن

وات مگر واحد مقاومت الكتريكي نيست؟

بنده دماي ايجاديي كه ليزر در لحظه برخورد با جسم ايجاد مي كند رو ملاك قرار مي دهم تا از كاهش انرژي ناشي از فاصله هم چشم

پوشي كنيم ، براي مثال : تنگستن تا بيش از 3/000 سانتيگراد هم ذوب نمي شود اما بسيار سنگين است و يا مواد نانو كامپوزيتي كه از

حوصله بحث خارج است. CAPTAIN PILOT جان سايت ائرو استراليا در اين جا ف_ * ل*_ ت ر هستش درست متوجه نشدم كه قدرت حرارتي اين

ليزر رو چقدر نوشته بود 1900 يا 1700 درجه كلوين!؟

وگرنه گوش همه رو از این توانمندی کر میکردن

براي بنده هم جاي سوال بود كه چرا از فناوري ليزر زودتر و وسيع تر استفاده نشده كه استدلال بالا به نظرم منطقي مياد و ليزر براي

سال هاي بعد هستش ، گو اين كه فنآوري ليزر و فناوري هاي ديگه روزي جايگزين ميشوند.

دوستان نگران نباشيد ،‌ شايد روي شهاب 3 سراميك هاي شيشه نصب بشه كه تا 300 درجه سانتيگراد هم پشتيباني ميكنه و

پرتوهاي ليزري بعد از برخورد پراكنده كرده و شايد به خود سامانه ليزري بازتاب بشه!
آخرین ويرايش توسط 1 on oweiys, ويرايش شده در 0.
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)
Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 14 بهمن 1386, 1:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط kingday »

تا اونجایی که من اطلاع دارم پرتوهای لیزر مربوط به موارد نظامی و مشابه از طول موجهای بلند و در رنج نورهای غیر مرئی و مادون قرمز هستند.

مثل برشکاری لیزر که با توان 4 کیلووات میتونه با تمرکز در قطر یک دهم میلیمتر فولاد استیل با ضخامت 12 میلیمتر رو سوراخ کرده و برش بده
البته نکته جالب براقیت سطح استیل هست که مثل اینه براقه اما لیزر میتونه اونرو ببره
و یا ورقه های پلکسی گلاس کاملا شفاف و مانند شیشه که تا ضخامت بیست میلیمتر با یک لیزر co2 با توان 80 وات بریده میشه

به نظر میاد که پرتوهای لیزر جهت برشکاری نیاز به سطوح انعکاسی کاملا خاصی دارن که در داخل خود تیوب لیزر هم از این اینه های مخصوص استفاده میشه

ولی یک نکته ای برای تقابل با این پروژه لیزر که وابسته به هواپیمای بوینگ 747 هست اینه که میشه با استفاده از یک اینه کاملا مناسب با درصد انعکاس بسیار زیاد و با سطح صاف و بدون انحنا بر روی یک هواپیما که برای رهگیری اعزام شده با هدفگیری پرتو به سمت خود هواپیمای شلیک کننده ی لیزر اونرو نابود کرد
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوستان عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#0070c0]anga2009  و saied     تصویر
درود بر شما تصویر

با سپاس از نقل قول فوق

ایا راهی برای انحراف یا گریز از چنگ این نوع سامانه ها وجود دارد

تنها راه جلوگیری از تابش تشعشعات لیزری در ادوات زمینی استفاده از دود و ایجاد گرد و خاک مصنوعی پیرامون هدف میباشد تا امواج هدفیاب تسلیحات لیزری و غلاف های هدفگیری نصب شده بر روی جنگنده و بمب افکن ها دچار اختلال گردند. با اینحال ایجاد این حجم گرد خاک در ارتفاعات بالا و آنهم جهت گمراه نمودن این لیزر بسیار قدرتمند, کمی ساده لوحانه به نظر میرسد! نکته حائز اهمیت در خصوص پدافندهای لیزری, میزان موفقیت بسیار بالای این قبیل تسلیحات در تقابل با اهداف آزمایشی میباشند. بطوریکه در هیچیک از مراحل آزمایشی, اثری از ناکارآمدی سامانه وجود ندارد و اهداف در همه موارد منهدم گردیده اند. در حالیکه سامانه های مشابه همچون THAAD و Aegis نیز در موارد اولیه دارای خطا و عدم توانایی رهگیری کامل بودند که بعدها با تغییرات اعمال شده رفع گردیدند.

 [External Link Removed for Guests] 
سلاح لیزری در داخل جو بیشتر از 10 تا حداکثر 20 کیلومتر برد ندارد.

تنها برد سامانه Skyguard Laser Defense System THEL معادل 10 کیلومتر در ارتفاعات پایین لایه تروپوسفر میباشد. در خصوص حداکثر برد سامانه YAL-1 در ارتفاعات بالای 10.000 متر نیز در پاسخ های پیشین به آن اشاره شد و بد نیست بدانیم در آزمایشات بررسی کارایی سامانه در سال 2009 میلادی, نتایجی بالغ بر 100 کیلومتر بدست آمد!

با لیزر سبز آرگون یا یاقوت نشانه روی کند

پروژه ABL و هواپیمای YAL-1 از لیرز شیمیایی اکسیژن ید استفاده مینمایند و رنگ بازتاب آن نیز با چشم مسلح, مایل به قرمز میباشد. گمان میکنم دوست کارشناس لیزرها باید مطالعه بیشتری بر روی پروژه های فوق داشته باشند ....

 [External Link Removed for Guests] 
اگه موشک مورد نظر دارای چندین سر جنگی باشه چی

بهتر است متن و عملکرد موشک های بالستیک را مجددا" مطالعه نمائید. این سامانه اهداف بالستیک را در مرحله Boosting و نخست مورد هدف قرار میدهد و در این مرحله نوع سرجنگی مورد استفاده در موشک هیچ اهمیتی ندارد.

======================

دوست عزیزم, جناب
oweiys گرامی تصویر
درود بر شما
تصویر

برخلاف تصوري كه ماداريم بعد از برخورد با جسم منفجر نمي شود

کاملا" صحیح است. همانطور که متن نیز ذکر گردیده است این لیزر صرفا" با ایجاد حرارت نقطه ای و مشتعل نمودن تجهیزات و سوخت درونی موشک, موجبات انفجار و اندام آن را فراهم می آورد.


چرا منابع خارجي از واحد مگاوات براي بيان انرژي ليزر استفاده كردند

منابع خارجی از عبارت Megawatt Class استفاده نمودند که در اینجا به اختصار "مگاوات" ترجمه شده است و دلیل استفاده از آن نیز بحث قدرت تولیدی شتابگرهای مورد استفاده در سامانه میباشد که در مبنای واحد قدرت, در رده مگاوات قرار میگیرند. البته لیزرها به تنهایی دارای یک واحد اندازه گیری مشخص نمیباشد و از جهات مختلف میتوان آنها را بررسی نمود و شاخص ترین واحد اندازه گیری آنها بر مبنای قدرت خروجی است که همانا بر اساس (وات) میباشد.

البته این لیزر و نمونه های مشابه از خاصیت انتقال گرمای فلزات و روش القایی نیز بهره میبرند که در آنها لزوما" نیازی به ذوب کامل فلز جهت انهدام هدف نمیباشد و کافیست گرمای مورد نظر به نقاط حساس منتقل شود تا باعث بروز انفجار و یا اخلال در کار موشک یا راکت نماید. در برخی تصاویر موجود نیز عملا" شاهد انجام این سناریو میباشیم و دلیل عمده تفاوت میان نوع سوخت موشک تا حد زیادی با تکنولوژی و نقطه ذوب آنها مرتبط میباشد. با اینحال بنده نیز معتقدم این سامانه به عنوان نسل های آینده و تکمیل کننده سپر موشکی ایالات متحده در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در حال حاضر برنامه ای جهت خدمت وسیع آن وجود ندارد. هرچند کلیه آزمایشات آن در کمتر از 28 روز گذشته به پایان رسیده اند و هم اکنون پروژه وارد مرحله جدی تر گشته است ....

 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 240
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 دی 1390, 5:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 164 بار
سپاس‌های دریافتی: 885 بار

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط leylas »

احتمالا بشه با ایجاد نوعی هاله ی غلیظ از هرچیزی که باشه کمر لیزر رو شکوند(و این کار اصلا نشدنی و ساده لوحانه نیست)یعنی این لایه شاید (احتمال قوی)نتونه کامل جلوی لیزر رو بگیره منتها استهلاک وحشتناکی ایجاد میکنه
و فکر کنم بشه با ترکیب این هاله با سطح براق با مواد با نقطه ی ذوب بالا تا حدودی جلوی این بدافند ایستاد‍‍‍‍‍
از طرفی شاید بشه با استفاده از موادی مثل سولفات سدیم یه کارایی کرد .نمیدونم :-x
یه چیز دیگه هم تو ذهنم هست بعدا میگم
ولی بالخره دست رو دست زیاده یه کاریش میکنیم
 ای دشمن حق ما دلیر و حق پرستیم برگرد تا سربند  یا زهرا  نبستیم 
   
 آماده ی نبرد [HIGHLIGHT=#00b050]  [HIGHLIGHT=#00b050]و  [HIGHLIGHT=#f2f2f2]پ     
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6689 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: آشنایی با لیزر هوابرد YAL-1 و پروژه ABL, پدافند مهلک بال

پست توسط Mohammad 1985 »

البته رامین در اون سرعت و ارتفاع حتی ایجاد سوراخی کوچک در بدنه موشک می تونه باعث نابودی اون بشه !
یکی از راههای عبور از این سیستم حجم بسیار بالای شلیک هست که زیاد نمیشه ادامش داد !
در صورت موفقیت نهایی این سیستم کار موشکهای بالستیک تا حد زیادی تمومه !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
قفل شده

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”