زيپ لباس شما از کجا آمده است؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1863
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۸, ۳:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12391 بار
تماس:

زيپ لباس شما از کجا آمده است؟

پست توسط AGeNiS1 »

در سال 1911 «تادائو يوشيدا» در دهکده‌اي در ژاپن متولد شد. در جواني او در يک کارخانه توليد زيپ شروع به کار کرد و زماني که تحت تاثير اين محصول قرار گرفت، کارخانه ورشکست شد. در سال 1934 او شرکتي در نيهونباشي توکيو تاسيس کرد تا به توليد زيپ ادامه دهد.

اين شرکت بعدا YKK يا «يوشيدا کوگيو کابوشيکي» نام گرفت و در فوريه 1942 شروع به فروش سهام کرد. در ماه مه ‌1945 وقتي يکي از کارخانه‌هاي شرکت در کوماتسوگاوا دچار آتش سوزي شديدي شد، يوشيدا ضرر زيادي را متحمل شد، ولي يوشيدا مجددا کارخانه را شکوفا کرد و چند ماه بعد يک شرکت ديگر به نام «يوزو تکوشو» را خريداري و به YKK اضافه کرد.

شرکت در ژانويه 1946 نام تجاري خود را ثبت کرد و در سال‌هاي بعد با خريد يک دستگاه آمريکايي براي اتوماسيون فرآيند توليد زيپ، شروع به ايجاد تحولات تکنولوژيکي در توليد کرد. تا قبل از آن زيپ‌هاي YKK به صورت دستي ساخته مي‌شدند؛ بنابراين کيفيت پايين‌تري نسبت به حالت اتوماتيک جديد داشتند. در مارس 1951 دفتر مرکزي شرکت به چوئو، توکيو منتقل شد و چهار سال بعد آنها يک کارخانه جديد در کوروبه توياما افتتاح کردند.

در سال 1958 آنها ضمن تغيير مجدد دفتر شرکت به تايتو توکيو، محصول جديدي معرفي کردند که در آن دندانه‌هاي زيپ نمايان نبود. اولين کارخانه خارجي YKK نيز يک سال بعد در نيوزيلند تاسيس شد و شرکت با شروع تجارت خارجي، در سال 1960 اولين شعبه آمريکايي خود را در نيويورک تاسيس کرد و هنوز هم بزرگ‌ترين عرضه‌کننده انواع زيپ و وسايل ديگر از قبيل قفل و بند و دکمه در آمريكا است.

در نوامبر 1961 محصولات آلومينيومي به خط توليد کارخانه اضافه شد و دو سال بعد دفتر مرکزي به محل کنوني آن يعني چيوداي توکيو منتقل گرديد. پنج سال بعد محصول جديد آنها با نام YZip معرفي شد که بسيار سخت و بادوام بود و براي شلوارهاي جين استفاده مي‌شد. اتوماسيون روند توليد و دوخت YZip به شلوارهاي جين فروش شرکت را تا حد زيادي بالا برد و شعبه جديدي در مونترال کانادا تاسيس شد.

در دهه 70 شرکت شروع به گسترش در ژاپن کرد و چندين کارخانه در شهرهاي مختلف تاسيس نمود. بحران نفتي سال 1973 که باعث کمبود مواد اوليه شده بود، نيز مانع از گسترش اين شرکت نشد.

YKK همچنين يک کارخانه در سوازيلند (که بين آفريقاي جنوبي و موزامبيک قرار گرفته) بنا کرد و با رشد آن کارخانه محصولات خود را به تمامي مناطق جنوبي آفريقا از جمله ماداگاسکار و موريس عرضه کرد.

در دسامبر 1981 با معرفي Quicklon خطوط توليد بيشتري به کارخانه افزوده شد و شرکت با تاسيس يک دفتر مشاوره املاک در سنگاپور، شروع کسب و کار کشاورزي در برزيل و ساخت يک کارخانه ساخت زيپ و محصولات آلومينيومي در اندونزي، گسترش بيشتري يافت.

YKK در ژوئيه سال 2000 يک زيرمجموعه با نام نيومکس براي توليد انحصاري قفل و دکمه ايجاد کرد و دو سال بعد يک کارخانه توليد ماشين‌آلات در سوژو، چين تاسيس شد. يک زيرمجموعه فروش و بازاريابي هم در سال 2003 به شرکت افزوده شد و قسمت ديگري نيز در حوزه محصولات معماري متمرکز شد.

در سپتامبر 2007، شرکت از سوي اتحاديه اروپا به دليل ايجاد کارتل‌هاي تثبيت قيمت جهاني و تباني براي تقسيم بازار با دو شرکت «کوت» انگلستان و «پريم» آلمان، مبلغ 150 ميليون يورو جريمه شد. محصولات چفت و بست YKK اولين و کماکان مهم‌ترين محصولات اين شرکت هستند و در اکثر کشورهاي دنيا جزو پرفروش‌ترين مدل‌‌ها به حساب مي‌آيند. البته خود اين محصولات به دسته‌هاي مختلف زيپ‌هاي کشويي، قسمت محصولات پارچه‌اي و پلاستيکي، بخش قفل و قسمت دکمه تقسيم‌بندي مي‌شوند.

محصولات آلومينيوم معماري اين شرکت نيز شامل سيستم‌هاي مشبک براي قسمت‌هاي بيروني شيشه‌اي، ورودي ساختمان‌هاي تجاري و سازمان‌ها، سايبان‌هاي آلومينيومي و در و پنجره‌هاي مسکوني مي‌باشد. گروه ماشين‌آلات و مهندسي YKK با تمرکز بر توسعه و توليد ماشين‌آلات، تجهيزات و رنگ‌ها، در بخش‌هاي ماشين‌آلات خاص، ماشين‌آلات صنعتي و بخش رنگ شرکت فعاليت مي‌کند. اکنون YKK بزرگ‌ترين سازنده زيپ در دنيا محسوب مي‌شود و معروفيت آن بيشتر به همين دليل مي‌باشد.

اين شرکت ادعا مي‌کند که اولين کارخانه سازنده زيپ ترويج‌دهنده اقدامات حفاظت از محيط زيست است. YKK در راستاي فلسفه شرکتش که «چرخه نيکي» (The Cycle of Goodness) نام دارد و با شعار «انسان زماني رستگار مي‌شود که سودي به ديگران برساند»، خط توليد زيپ‌هاي سازگار با محيط زيست را گسترش داده است.

اکنون YKK در مجموع 123 شرکت وابسته را در بيش از 70 کشور جهان اداره کرده و حدود 270 کارخانه با 37 هزار کارمند در اختيار دارد. اين شرکت در سال گذشته ميلادي درآمدي بالغ بر 6 ميليارد دلار را کسب کرده که نسبت به سال قبل از آن حدود 9 درصد كاهش را نشان مي‌دهد.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”