گرمای 56 درجه در کرمان/ درختان پرتقال و خرما سوختند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1863
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۸, ۳:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12391 بار
تماس:

گرمای 56 درجه در کرمان/ درختان پرتقال و خرما سوختند

پست توسط AGeNiS1 »

مهر: بخشدار شهداد با اشاره به ثبت گرمای 56 درجه سانتیگراد در شهداد و تلفات سنگین به دامها و کشاورزی این منطقه گفت: گرمای شدید زندگی مردم را دچار اختلال کرده و دمای هوا به مرحله بحرانی رسیده است.

محمد مومنی اظهار داشت: طی روزهای اخیر دمای هوا در بخش شهداد با 15 هزار نفر جمعیت در شهرستان کرمان به حدی افزایش یافته است که روال زندگی مردم مختل شده است و تلفات سنگینی به دامداری و کشاورزی منطقه وارد شده است.

وی افزود: دمای هوا در برخی ساعات در شهر شهداد به 52 درجه سانتیگراد و در منطقه گندم بریان به 56 درجه سانتیگراد نیز رسیده است و دستگاههای هواشناسی این دما را به صورت رسمی ثبت کرده اند.

مردم از خانه بیرون نمی آیند

مومنی با بحرانی خواندن وضعیت فعلی بخش شهداد در شهرستان کرمان افزود: تغییر ساعات کار ادارت در شهداد الزامی است زیرا به دلیل گرمای شدید هوا بیشتر مردم از ساعت 11 صبح به بعد از منازل خارج نمی شوند و ادارات عملا بدون ارباب رجوع شده اند به همین دلیل باید با مساعدت مسئولان ساعات کاری در این منطقه زودتر شروع شود و قبل از اوج گرمای هوا نیز تمام شود.

وی ادامه داد: دمای هوا به قدری افزایش یافته است که دو سوم خرمای "مضافتی" شهداد در آستانه برداشت روی درختان خرما خشکیده است و این مسئله در خصوص خرمای "شیرکی" هم صدق می کند و عملا دو سوم محصول خشک شده امسال، صرف خوراک دام خواهد شد.

برگهای درختان مرکبات و نخلهای شهداد سوخته اند

مومنی افزود: تمام درختان خرما و بخصوص مرکبات شهداد که از محصولات کشاورزی منحصر بفرد منطقه نیز بود، خسارت دیده اند بطوریکه برگهای کلیه درختانی که در معرض آفتاب می باشند صد درصد سوخته است و تنها در بخشهای پائینی درختان برگ سبز وجود دارد.

وی افزود: بسیاری از دامهای منطقه نیز در این دمای شدید تلف شده اند که میزان تلفات درحال بررسی است و بزودی اعلام می شود.

چهار روستا از سکنه خالی شده است

وی درخصوص آب شرب شهداد نیز گفت: به دلیل اینکه آب به وسیله کانال به شهداد منتقل می شود و تبخیر آب در مسیر انتقال، میزان آب شرب شهر شهداد به یک دهم گذشته رسیده است، اما در زمینه تامین آب شرب در شهداد هنوز به جیره بندی نرسیده ایم اما در برخی بخشها مانند "اندوه جرد" با مشکل جدی مواجه شده ایم ضمن اینکه چهار روستا نیز به دلیل قطع کامل جریان آب کشاورزی خالی از سکنه شده اند و مهاجرت از این روستاها در حال انجام است که به عنوان مثال می توان به روستای "اکبر آباد" که قبلا یکی از مناطق خوش آب و هوا و قطبهای کشاورزی منطقه بود اشاره کرد.

95 درصد مرکبات شهداد نابود شده است

وی افزود: اکثر قناتهای منطقه خشک شده اند و این مسئله موجب شده است حداقل 95 درصد مرکبات منطقه شهداد از بین برود و درحقیقت مرکبات شهداد که به دلیل طعم خاص مورد علاقه مصرف کنندگان بود، نابود شده است.

وی گفت: محصول یونجه که برای تامین خوراک دام استفاده می شد نیز از بین رفته است و دامهای منطقه در خطر قرار دارند.

آبی برای ذخیره سازی وجود ندارد

بخشدار شهداد در خصوص استحصال آبهای سطحی نیز گفت: چند سد خاکی در منطقه احداث شده است اما آبی نیست که پشت سدها جمع شود چون اصولا باران نباریده است که آبی جاری شود.

وی ادامه داد: از مسئولان می خواهیم با توجه به افزایش شدید دمای هوا طی روزهای اخیر تدابیر لازم را در جهت تغییر تعرفه آب و برق در نظر بگیرند.

وی گفت: مردم برای اینکه بخواهند فقط دست خودشان را بشویند باید حداقل بعد از باز کردن شیر آب 15 دقیقه صبر کنند تا دمای آب پائین بیاید و یا اینکه نصب یک کلر آبی به هیچ وجه نمی تواند دمای خانه را در حد معمول 35 درجه هم کاهش دهد و اجبارا باید از چندین سیستم سرمایشی استفاده کنند.

وی گفت: به دلیل متناسب نبودن تعرفه ها با شرایط آب و هوایی در آینده با مشکل قبض های سنگین نیز مواجه خواهیم شد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”