هر 12 دقیقه یک نفر در کشور به آلزایمر مبتلا می‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1863
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۸, ۳:۴۲ ب.ظ
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10774 بار
سپاس‌های دریافتی: 12391 بار
تماس:

هر 12 دقیقه یک نفر در کشور به آلزایمر مبتلا می‌شود

پست توسط AGeNiS1 »

فارس : عضو هیئت مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: بر اساس آمار جهانی هر هفت ثانیه یک نفر در سطح جهان و هر 12 دقیقه یک نفر در ایران به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود.

مینا جهانگیری، در کارگاه «آشنایی، پیشگیری و روش‌های مراقبت از بیماران آلزایمر» درباره بیماری آلزایمر گفت: آلزایمر نوعی بیماری است که در سن بالا اتفاق می‌افتد و این در زمانی است که بیمار ممکن است دچار بیماری‌های دیگری از جمله دیابت، فشارخون، چربی خون و... نیز باشد بنابراین با از دست دادن فعالیت شناختی خود در بیماری آلزایمر، ‌از مرحله استقلال به وابستگی کامل به مراقبان و خانواده‌ می‌رسد و 24 ساعته باید از آنها مراقبت کرد.

این کارشناس پرستاری این بیماری را نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا رو به رشد عنوان کرد وگفت: بیماری آلزایمر در 100 سال آینده یکی از بزرگترین مشکلات بشریت خواهد بود چرا که ‌جهان به سمت خاکستری شدن و پیر شدن پیش می‌رود،‌ سن زندگی انسانها بالا رفته است و با افزایش امید به زندگی و کنترل زاد و ولد با افزایش پدیده سالمندی روبه رو شده‌ایم که بیماری آلزایمر هم یکی از بیماری‌های دوران سالمندی است.

وی افزود:‌ بیماری آلزایمر در کشورهای در حال رشد آمار بالاتری را به خود اختصاص داده است و این درحالی است که در این کشورها کمترین اطلاعات نسبت به این بیماری نیز وجود دارد.

جهانگیری با اشاره به طرح ده شصت و شش گفت: طرح مزبور یعنی 66 کشور در حال توسعه جهان که بالاترین آمار بیماران آلزایمر را دارند،‌کمتر از 10 درصد اطلاعات درباره این بیماری دارند که این طرح در کشور ما هم انجام شده است و آماری ابتدایی در این زمینه گردآوری شده است.

وی درباره آمار مبتلایان به این بیماری در ایران گفت: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما بر اساس طرح ده شصت وشش بیش از 220 هزار بیمار آلزایمری بر اساس این طرح در ایران وجود دارد که البته این آمار ناقص است و پیش بینی می‌کنیم بین 450 تا 500 هزار نفر مبتلا به آلزایمر در ایران داشته باشیم.

جهانگیری تأکید کرد: این طرح باید به شکل پایلوت در سراسر ایران انجام شود اما اجرای این طرح بودجه بسیاری را می‌طلبد که در حد توان انجمن آلزایمر ایران نیست.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”