مردم نگران نباشند، آمادگی داریم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1930
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7632 بار
تماس:

مردم نگران نباشند، آمادگی داریم

پست توسط HORLIKAN »

سردار وحیدی ۵۲ ساله که در سال گذشته جانشین مصطفی محمدنجار شد، این روزها اهتمام زیادی برای آماده‌سازی پروژه‌های وزارت دفاع دارد که به گفته خودش تعداد آنها ۱۲۶ مورد است.

زمانی که از نگرانی بخشی از جامعه در مورد پیامدهای جنگ احتمالی ایران با دشمنان می‌شنود، لبخند کمرنگی می‌زند و این نگرانی‌ها را با نگرانی‌های جنگ تحمیلی مقایسه می‌کند، پس می‌گوید: این مردم که در آن سال‌ها به خوبی از کشور دفاع کردند، اکنون هم هیچ نگرانی‌ای ندارند.

البته او تاکید دارد کوچک‌ترین حمله به ایران برابر با تهاجم سنگین ایران خواهد بود پس بهتر است که دشمنان فکر تجاوز و حمله به ایران را از ذهن خود دور کنند. از سوی دیگر در حالی که تصور می‌شود تجهیزات پیشرفته تنها راه مقابله با تهاجمات احتمالی دشمن است اما سردار وحیدی، این موضوع را نمی‌پذیرد و تاکید می‌کند که تنها وسیله مقابله ایران با تهاجمات دشمن، تجهیزات دفاعی پیشرفته نیست اما سردار از ذکر جزئیات موارد دیگر امتناع می‌کند.

« اس- ۳۰۰» ایرانی موضوع دیگری بود که سردار وحیدی در این گفت‌وگو درباره آن توضیح داد. او بارها نارضایتی خود را از بدقولی طرف روسی اعلام کرده بود چرا که طرف روسی قبل از صدور قطعنامه جدید علیه ایران اعلام می‌کرد برای تحویل این سامانه فعلا مشکلی ندارد ولی پس از صدور قطعنامه برخی از طرف روسیه حرف‌هایی زدند در حالی که خود روسیه هنوز موضع رسمی اعلام نکرده و اکنون سردار وحیدی ساخت این سامانه‌ را مهم ترین الویت وزارت دفاع نمی‌‌نامد چرا که ساخت موشک‌های دور برد در پدافند هوایی در دستور کار وزارت دفاع است.

آقای وزیر، چه بخواهید و چه نخواهید در این روزها بخشی از مردم ما که تجربه هشت سال جنگ تحمیلی را دارند، نگران وقوع جنگ مجدد هستند. تبلیغات رسانه‌های بیگانه هم به این نگرانی‌ها دامن می‌زند. شما چه صحبتی با این بخش از مردم نگران دارید؟

هیچ دلیلی برای نگرانی نیست. مردم کشور ما آنقدر محکم، استوار و با روحیه بالا هستند که فکر نمی‌کنم دغدغه‌ای داشته باشند.

از منظر دفاعی چه پاسخ و توضیحی دارید؟

آمادگی دفاعی ایران بسیار بالاست و نیروهای مسلح ما آمادگی کامل را دارند اما مهم تر از همه مردم ما هستند که هیچ نگرانی‌ای ندارند چون آنها اهل مقاومت هستند. روحیه ملت ایران به شکلی است که در هر حالی دارای صبر و استقامت هستند و نگرانی به خود راه نمی‌دهند.

اخیرا چندین پروژه از سوی وزارت دفاع افتتاح شده است. در کل چند پروژه افتتاح شده یا در دست افتتاح دارید؟

منظورتان هفته صنایع دفاعیه است که ما طی آن ۱۲۶ پروژه نو و محصولات جدید در وزارت دفاع داشتیم. از این تعداد ۴۰ پروژه در هفته صنایع افتتاح شد. البته این ۴۰ پروژه هر کدام در دل خود دارای پروژ‌ه‌های دیگر هم بود. به عنوان مثال، ما شناور را افتتاح کردیم اما همین شناور از بخش‌های مختلفی تشکیل شده بود که هر‌کدام دارای کارهای زیادی بود و یک پروژه تلقی می‌شد.

ساخت این شناور یک پروژه عظیم بود. ما پیشرفت‌های موشکی، هوا و فضا و… زیادی داشتیم که قابل توجه است. در زمینه نظامی هم سعی ما بر این بود تا زمینه‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌های خالی را به کار گیریم که در این راستا کارهای خوبی انجام شده است و امیدواریم سایر تلاش‌ها هم به‌ثمر برسد. این پیشرفت‌ها نشان‌دهنده آن است که تحریم‌ها بر اراده یک ملت زنده و پویا هیچ تاثیری نمی‌گذارد.

با توجه به تهدیداتی که این روزها از جانب رسانه‌های بیگانه مطرح می‌شود، وزارت دفاع چه پروژ‌ه‌های تهاجمی را در دستور کار خود دارد؟

ما برنامه تهاجمی علیه هیچ فرد یا کشوری نداریم بنابراین پروژه‌ای که به معنا و قصد امور تهاجمی افتتاح کرده باشیم را نداریم.

و اگر به صورت جدی بخواهند ما را تهدید کنند؟

اما اگر مورد حمله و تجاوز قرار بگیریم، با تمام محصولاتی که در این مدت تولید کرده‌ایم به مراکز نظامی دشمنی که به ما تجاوز و حمله کرده است، پاسخ محکمی خواهیم داد و تهاجم سنگینی عیله آنها خواهیم داشت.

یعنی به‌واسطه محصولات جدید و پیشرفته که از آنان یاد کردید، قدرت حمله و تهاجم گسترده را خواهیم یافت؟

ما برای پاسخ به تجاوزات یا حملات احتمالی دشمن از تجهیزات پیشرفته هم استفاده خواهیم کرد اما تنها وسیله ما، این تجهیزات پیشرفته نیست.

یعنی چه؟ یعنی دفاعی غیر از تجهیزات پیشرفته داریم؟

توانایی‌هایی داریم که اعلام آنها در این مقطع لازم نیست.

با توجه به اینکه در هفته دولت قرار داریم، چه مواردی را از نقاط موثر و مثبت وزارت دفاع می‌دانید؟

فارغ از دستاوردهای نظامی، قوت وزارت دفاع به نیروهای خوب، قوی و توانمند آن است که دارای باور و ایمان، دلسوزی و تلاش زیادی هستند. ما مهم‌ترین نقاط قوت وزارت دفاع را این موارد می‌دانیم.

و نقاط ضعف…؟

به‌هر حال باید پذیرفت که هر سیستمی دارای نقاط ضعف در کنار نقاط قوت خود است. وزارت دفاع هم از این قاعده مستثنا نیست و نمی‌خواهم منکر آن شوم اما نمی‌خواهم به این موارد اشاره کنم.

سرنوشت اس- ۳۰۰ ایرانی چه شد؟ آیا اقدام به ساخت شده است؟

من قبلا هم توضیح داده‌‌ام که ساخت موشک‌های دوربرد در پدافند هوایی جزو کارهای ما و روی میز کار قرار دارد که ان‌شاء الله متخصصان داخلی به زودی آنها را تولید می‌کنند. در طول مسیر ساخت این طرح، اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.

تحویل اس- ۳۰۰ از طرف روس‌ها به ایران چه شد؟

روس‌ها در قبال ارائه اس- ۳۰۰ به ایران تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند. ما در کنار اس- ۳۰۰ روسی، برنامه‌های خودمان را هم به پیش می‌بریم و برنامه خاص خودمان را داریم.

منبع خبر:فرارو
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”