نانوسکوپ ایرانی و حیرت دانشمندان قطر ؛

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 686
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۸۹, ۷:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 822 بار
سپاس‌های دریافتی: 1585 بار

نانوسکوپ ایرانی و حیرت دانشمندان قطر ؛

پست توسط saeedjiji »

 هديه اي كه قطري ها را لرزاند تهران - 'نانوسكوپ ايراني كه از سوي دكتر احمدي نژاد در دوحه به امير قطر اهدا شد،مسوولان،دانشمندان و نخبگان علمي اين كشور را به شدت لرزاند و به خود آورد.'


 تصویر
 
 
 
  هاي مختلف همكاري هاي دو كشور به معاون اول رييس جمهوري در جمع نخبگان ايراني مقيم قطر بود.

* سفر به قطر
به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، محمد رضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري اسلامي ايران به دعوت شيخ تميم بن حمد آل ثاني وليعهد قطر يكشنبه و دوشنبه (16 و17 آبان ماه) دريك سفر دوروزه به دوحه سفر كرد و در مدت حدود 30 ساعت حضور در اين كشور با امير، وليعهد و نخست وزير قطر ديدار و درخصوص مسائل مهم دوجانبه و منطقه اي گفت و گو كرد
رحيمي همچنين با حضور درمحل نمايندگي جمهوري اسلامي ايران دردوحه ساعتي را با جمعي از ايرانيان مقيم قطر سپري كرد.

هواپيماي حامل معاون اول رييس جمهوري و هيات همراه ساعت 30/10 دقيقه روز يكشنبه روي باند فرودگاه دوحه بر زمين نشست. بعد از انجام مراسم استقبال از سوي يكي از مقامات قطري براي حركت به سمت 'ديوان اميري' به طرف خودروهاي آخرين سيستم مشكي رنگ كه پشت سر هم صف كشيده بودند رفتيم،در افكار خود براي انتخاب يكي از ماشين ها و اينكه 'بنز' را سوار شوم يا 'بي ام و' غرق بودم كه صداي مسئول گروه خبري نهاد رياست جمهوري مرا به خود آورد،'ميني بوس خبرنگاران پشت محوطه منتظره، زود سوار شين تا جا نمونين'.
به ديوان اميري رسيديم،نزديكي در ورودي كاخ،يك دستگاه آستون مارتين قرمز رنگ اسپورت كه به گفته يكي از فعالان بازار خودرو از گران ترين ماشين هاي جهان است، نظر همه را به خود جلب كرد،مترجم گروه متوجه سوالي كه ذهن همه ما را به خود مشغول كرده بود شده و بلافاصله گفت 'ماشين اميره'؛
 
 
 
 تصویر 
 
 
  اميري و گروه سرود درحال آماده شدن براي برگزاري مراسم استقبال رسمي بود و ما منتظر ورود مقامات، معماري زيباي كاخ و استفاده هنرمندانه از سنگ هاي نفيس و گرانقيمت در تزئين اين امارت باشكوه و اعتقاد به اين جمله كه 'هنر نزد ايرانيان است و بس' اين باور را در من تقويت كرد كه شايد خالق اين همه زيبايي هنرمندانه، ايراني ها باشند.
يكي از اعضاي تيم خبري كه كارشناسانه گوشه فرش بزرگ و ظريف سالن هزار متري ديدارهاي دسته جمعي كاخ را به كنار زده بود،با اطمينان گفت؛'شرط مي بندم اين فرشها ايراني است،يا تبريزه يا كاشان '.
استقبال رسمي با نواخته شدن سرود افتخار آميز جمهوري اسلامي و سرود ملي قطر انجام شد و به دنبال آن ملاقات خصوصي و مذاكرات جمعي. در گوشه اي از سالن منتظر پايان مذاكرات دو هيات بودم كه جنب و جوش محافظان و نيروهاي امنيتي امير قطر توجهم را به خود جلب كرد.
از ما مي خواستند كه هرچه سريعتر سالن را ترك كنيم . احساس كردم كه شخصيتي در حال عبور است، بله ديپلماسي قطري در طرف ديگر كاخ فعال بود و چند دقيقه بعد محمود عباس، رييس تشكيلات خودگردان فلسطين به سرعت از مقابل ما رد شد. خبرنگار الجزيره قطر با سماجت يك مصاحبه كوتاه گرفت،آنطور كه فهميدم، مذاكرات سازش محور اصلي ديدار عباس با شيخ حمد بود.
شيخ حمد امير قطر كه به تازگي از سفر لبنان، مسكو و بريتانيا بازگشته بعد از ديدار با محمود عباس مي رفت تا خود را براي ملاقات با عمر البشير رييس جمهور سودان كه در دوحه بود و رايزني با او و ميانجي گري براي حل مشكل دارفور آماده كند. اينطور كه گفتند رييس جمهور يك كشور آفريقايي نيز آن روز در قطر به سر مي برده است.
بي دليل نبود كه خبرنگار قطري به ما مي گفت بخش زيادي از اخبار ما به استقبال و بدرقه مقامات كشور و يا ميهمانان خارجي امير و وليعهد اختصاص دارد. شيخ تميم نيز بعد از بدرقه معاون اول ريس جمهوري ايران عازم سنگاپور شد.
ضيافت ناهار وليعهد قطر به افتخار آقاي رحيمي و غذاهاي چيده شده روي ميز كه مي توانست 500 نفر را سير كند(هيات ايراني كمتر از 50 نفر بود)،ناخودآگاه مرا به ياد يكي از سفرهاي استاني رييس جمهوري انداخت.
در دور اول سفر استاني دولت به استان گلستان بعد از ديدار و سخنراني رييس جمهوري با مردم سه شهر اين استان، براي ناهار در يك سالن ورزشي شهر گنبد دور سفره نشستيم. دكتر احمدي نژاد هم بود، يكي از نمايندگان استان از وي پرسيد چرا از ماهي هايي كه انصافا درشت و مرغوب هم بود،نمي خورد؟ پاسخ رييس دولت كه با نان و ماست و كمي برنج خود را سرگرم كرده بود هنوز در گوشم زنگ مي زند،'شايد همه مردم نتوانند از اين ماهيها بخورند'.

معاون اول رييس جمهوري هم كه مي شد نارضايتي را از چهره اش خواند با ظرافتي خاص و ديپلماتيك و با چاشني لبخند اعتراض خود را به اسراف در ضيافت ناهار وليعهد قطر نشان داد،'چطوري همه اين غذاها را بخوريم؟'
بعد از ظهر يكشنبه به سرعت خود را به خانه اميد ايرانيان خارج از كشور رسانديم، سفير به سختي در تكاپو بود و تلاش مي كرد تا ديدار نخبگان ايراني مقيم قطر با معاون اول رييس جمهوري به خوبي برگزار شود. مجري برنامه با اين جمله كه حضور آقاي سهرابي سونامي در ديپلماسي تهران - دوحه بود سفير را براي عرض خير مقدم و ارائه گزارش دعوت كرد.
آقاي سفير نيز ضمن ارائه گزارش از وضعيت ايرانيان مقيم قطر و بيان اقداماتش براي گسترش روابط دو كشور، گفت: روابط تهران - دوحه در زمينه سياسي عالي و در زمينه اقتصادي در مرحله جهش و نيازمند تلاش بيشتر است اما نكته جالب اينجاست كه نانوسكوپ ايراني كه رييس جمهور محترم به امير قطر هديه كرد، همچون زلزله نخبگان اين كشور را به شدت تكان داده و به فكر فرو برده است تا جايي كه با اشتياق وصف ناشدني بدنبال افزايش همكاري هاي علمي و دانشگاهي با ايران هستند و ما بايد از اين ظرفيت ايجاد شده به خوبي و بهترين نحو استفاده كنيم.
نماينده جمهوري اسلامي ايران در قطر همچنين خواستار تلاش معاون اول رييس جمهوري براي اجراي سريعتر قول هاي رييس جمهور در سفر به قطر شد و گفت كه ايرانيان قطر منتظر هستند.
نماينده معلمان ايراني در قطر نفر دوم بود كه دعوت شد اما افسوس كه به تنها نكته اي كه اشاره كرد درخواست اجازه به همكارانش براي ترخيص يك دستگاه خودور خارجي به داخل كشور در پايان ماموريت آنها بود.
خلبان جليلي به عنوان نماينده كادر پرواز ايراني در قطر كه تعدادشان كم هم نيست، با تشريح توانمندي هاي تيزپروازان ايراني بر استفاده بيشتر از اين ظرفيت تاكيد كرد و تقويت بخش آموزش عالي ايران در قطر را مطالبه نمود. سخنان جليلي يك شنونده ويژه داشت، كاپيتان 'رضا نخجواني' معاون وزير راه و ترابري و رييس جوان سازمان هواپيمايي كشوري.
علي نژاد،نماينده پزشكان و پيراپزشكان ايراني مقيم قطر نيز به عنوان نفر چهارم در سخناني گفت كه مسئوليت هاي حساس در بيمارستانهاي قطر در دست پزشكان و پيراپزشكان ايراني است و در اين كشور زمينه براي جذب نيروهاي متخصص در زمينه پزشكي فراهم است.
معاون اول رييس جمهوري پس از شنيدن سخنان اين چهار نفر با بيان اينكه هدف اصلي از برگزاري اين نشست اين بود كه هم ما هموطنان دور از خانه را زيارت كنيم و هم ايرانيان در غربت بوي وطن را از هيات ايراني استشمام كنند،به سفير اطمينان داد كه قول رييس جمهور قول است و هرچه ايشان تصميم گرفته عملي خواهد شد.
رحيمي درحالي كه عازم ديدار با نخست وزير قطر بود و عجله داشت،با سخنان گلايه آميز فردي از ميان جمع كه خود را كارگري در قطر معرفي كرد متوقف شد.
اين ايراني خود را نماينده 8 هزار كارگر ايراني در قطر معرفي كرد و از اينكه به او فرصت صحبت و بيان مشكلاتش داده نشده، گلايه داشت. معاون اول رييس جمهوري دوباره به پشت تريبون بازگشت و گفت: 'از سفير مي خواهم در اولين فرصت جلسه ويژه اي با حضور نمايندگان كارگران ايراني در قطر برگزار كند و ضمن حل مشكلات آنها نتيجه را به من گزارش نمايد'. اين سخنان با تشويق حاضران مواجه شد.
 


 تصویر 
 
 
  و هيات همراه عازم ديدار با نخست وزير قطر و ضيافت شام وي شدند،براي بازگشت به محل اقامت سوار ميني بوس شده بودم كه ديدم يك ميهمان ويژه داريم، رييس سازمان هواپيمايي بخاطر طولاني شدن صحبت هاي خصوصي اش با خلبان ايراني مقيم قطر، از هيات جامانده بود.
خلبان نخجواني از تجربه حضور در ميني بوس خبرنگاران ابراز رضايت كرد و گفت كه قسمت اين بوده كه با گروه خبري همراه شود، هرچند كه فردا صبح كه دوباره او را ديدم با خنده گفت؛ ديشب آمدند و دوباره مرا بردند.
ديدار معاون اول رييس جمهوري با امير قطر نيز در دومين روز سفر برگزار شد. در راه فرودگاه براي بازگشت به تهران بوديم ، مرتب زنگ مي زدند كه عجله كنيد از پرواز جا نمانيد. چون ماشين ما خارج از اسكورت بود در بين ماشين ها به سختي حركت مي كرديم، هرچقدر تلاش كردم به راننده سوماليايي ماشين بقبولانم كه با سرعت بيشتري حركت كند زير بار نرفت،دليلش مرا يك لحظه روي صندلي ميخكوب كرد،'رانندگي در شهر با سرعت بيشتر از 80 كيلومتر ممنوع است.'
در بلوار ورودي فرودگاه دوحه نماد بزرگي با طراحي زيبا توجهم را به خود جلب كرد، مشعل نماديني بود كه به مناسبت برگزاري پانزدهمين دوره بزرگترين رويداد ورزشي قاره كهن (بازيهاي آسيايي 2006) در دوحه، نصب شده بود. دوباره به فكر فرو رفتم؛ كشوري با نزديك به يك ميليون نفر جمعيت كه تنها يك سوم آن بومي هستند و مساحتي حدود 12 هزار كيلومتر مربع، در پايان سال ميلادي جاري با توليد 77 ميليون تن گاز به نخستين كشور توليد كننده گاز جهان تبديل مي شود. در رويدادهاي بين المللي و منطقه اي اعم از سياسي، اقتصادي و اجتماعي در نقاط مختلف جهان از آفريقا گرفته تا آمريكا و آسيا و خاورميانه حضور جدي دارد، ميانجيگري مي كند و طرح ارائه مي دهد، نشست بين المللي اينترپل را برگزار مي كند، سه برابر ايران از ذخاير گازي پارس جنوبي برداشت مي كند و در تدارك برگزاري نشست سران كشورهاي توليد كننده گاز جهان است،حدود يك ماه ديگر مرحله نهايي مسابقات فوتبال جام ملتهاي آسيا را ميزباني مي كند و انديشه برگزاري جام جهاني فوتبال را در سر مي پروراند و براي آن رايزني مي كند. عجيب نيست؟
كار ارسال فيلم،عكس و خبر مصاحبه و ديدار معاون اول رييس جمهوري با امير قطربا كندي پيش رفته بود و رحيمي و هيات همراه حدود 45دقيقه در هواپيما منتظر گروه خبري جامانده از اسكورت، منتظر ماندند. وقتي در فرودگاه مهرآباد از معاون اول رييس جمهوري به خاطر معطل شدن هيات، عذرخواهي كرديم پاسخش خستگي سفر را از تنمان بيرون كرد.' براي بهتر انجام شدن كار خبرنگاران، هرچقدر معطل شويم مهم نيست'.
 
تصویر

نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

چشای خیلیا از عشق تر شد , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 656
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۸۹, ۱:۱۱ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3413 بار

Re: نانوسکوپ ایرانی و حیرت دانشمندان قطر ؛

پست توسط dolphine »

قطر یا هر کشور عربیه حاشیه خلیج فارس دیگه ای که از ابتکارات ایرانیان حیرت کنه نباید برامون خوشحال کننده باشه .
وقتی باید کیف کنیم که دنیای غرب به جوانان ما حیرت کنه تصویر -- چون اونا دستی به سر وگوش علم کشیدن و حیرتشون میارزه تصویر ..نه برای شکم چرانهای مصرف کننده حاشیه خلیج فارس تصویر.
ایکاش دنیای غرب مغرور--- معلومات ایرانیان رو ارج بیشتری بزاره تصویر
==========================================
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”