روز شمار داستان ارز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

روز شمار داستان ارز

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

1ـ تا یک ماه پیش تمامی مسئولان دولت اعم از رئیس جمهور و وزیر اقتصاد و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی، با صراحت اعلام می کردند که هیچ مشکلی در تأمین ارز مورد نیاز واردات وجود ندارد و کلیه واردکنندگان می توانند به هر مقدار که ارز می خواهند از طریق سیستم بانکی تهیه نمایند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و ذخائر ارزی کشور بسیار بیش از مقدار مورد نیاز است و الی ...

2ـ در تاریخ 91/4/18، وزارت بازرگانی طی بخشنامه آنی، کلیه کالاها را به ده گروه تقسیم کرد و واردکنندگان را مکلف کرد ثبت سفارش واردات خود را تغییر دهند تا مشخص شود که کالای آن‌ها در کدام گروه از گروه های ده‌گانه قرار میگیرد. اما مجدداً اعلام نمودند که به تمامی گروه ها، ارز مرجع تعلق می گیرد و فقط این تقسیم بندی برای تعیین اولویت است که به کدام گروه کالائی زودتر ارز اختصاص یابد.

3ـ در تاریخ 91/4/25(یعنی یک هفته بعد)، مجدداً وزارت تجارت بخشنامه ای صادر کرد و اعلام نمود که فقط به گروه های یک تا پنج ارز مرجع تعلق می گیرد و گروه های شش تا ده باید از ارز آزاد استفاده نمایند. بدین ترتیب به فاصلۀ یک هفته، پنج گروه کالائی از دریافت ارز مرجع محروم شدند.

4ـ در تاریخ 91/5/5 (ده روز بعد)، معاون وزیر تجارت اعلام نمود که ارز مرجع فقط به گروه کالائی یک و دو تعلق می گیرد و گروه های سه تا پنج نیز نمی توانند از ارز مرجع استفاده کنند! بدین ترتیب به فاصلۀ ده روز، سه گروه کالائی دیگر نیز از دریافت ارز مرجع محروم شدند.

5ـ علیرغم اینکه همین چند روز پیش اعلام نمودند که ارز مرجع به گروه های یک و دو تعلق می گیرد، اما اکثر بانک‌های کشور از پرداخت ارز به گروه دو امتناع می کنند و اعلام می دارند که بانک مرکزی، ارزی به آن‌ها برای تخصیص به گروه کالائی دو نداده است. بدین ترتیب فقط گروه کالائی یک باقی مانده است!

تمامی این تحولات طی مدت کمتر از یک ماه اتفاق افتاد و عملاً ارز مرجع فقط به واردات کالاهای گروه یک (کالای اساسی) تعلق می گیرد. در این خصوص، دو نکته قابل تذکر و تأمل است: الف: آنچه در تحولات یک ماه گذشته ارزی کشور مشهود است، بهم ریختگی و روز مرگی شدید مسئولان مربوطه است بطوری که طی مدت بیست روز، چندین بار تصمیمات خود را تغییر داده اند و هر لحظه نیز واردکنندگان در انتظار تصمیمات آتی و جدید مسئولان هستند. بانک مرکزی و وزارت تجارت، قادر به پیش بینی یک هفته بعد نیستند چه رسد به یک ماه و یک سال. این ذهنیت بسیار آسیب رسان است و مردم را به این باور می رساند که دست اندر کاران، اسیر روز مرگی بوده و قادر به مدیریت وضعیت کنونی نیستند.

ب: صداقت با مردم، یکی از مهم‌ترین راهکارهای عبور از مشکلات کنونی است. همچنان که در دوران ده سالۀ جنگ تحمیلی تجربه کردیم. اینکه منابع ارزی کشور محدود است و فقط به چند قلم کالای اساسی تعلق می گیرد. اصلاً مهم نیست و بلکه ممدوح است. ولی اینکه ممدوح است. ولی اینکه مسئولان با صراحت و بکرات اعلام نمایند که هیچ مشکلی برای پرداخت ارز بانکی وجود ندارد ولی در عمل چنین نباشد، نوعی عدم صداقت را تداعی می کند که مناسب گذار از دوران کنونی نیست. باید صادقانه شرایط تحمیلی و ناجوانمردانه کنونی را به مردم توضیح داد و آن‌ها را برای شرایط خاص فعلی آماده نمود. نه اینکه با شعارهای بی محتوا (با توجیه دشمن شاد نشدن)، سطح توقعات را بالا برد ولی در عمل شاهد محدودیت و تورم باشیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8695 بار
سپاس‌های دریافتی: 13239 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط Java »

احمد توکلی نماینده تهران در مجلس امروز در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با انتقاد از سیاست های دولت در ساماندهی بازار ارز به روند رو به رشد قیمت دلار در هفته های اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه بانک مرکزی دو هفته است از ارائه ارز به بازار خودداری می کند، تاکید کرد که با این روند 11 هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت به کیسه های خاصی ریخته شده است.

توکلی توضیح داد: در طول هفت الی هشت ماه اخیر وضعیت بازار ارز بسیار مخرب بوده است. از 30 آبان سال 90 تا 4 بهمن ماه سال 90 یعنی تقریبا 2 ماه 55 درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است. الان وقت گفتن آثار مخرب نیست و اینکه چرا آثار مثبتی که انتظار می رود حاصل نمی شود. متاسفانه این وضعیت در ماه اخیر شدت یافته است و در طول روز های اخیر قیمت ارز به شدت در حال بالا رفتن است.

وی گفت: متاسفانه به بانک مرکزی دستور داده شده است که ارز در بازار عرضه نکند و قریب 2 هفته است که ارز در بازار عرضه نمی شود .

نماینده تهران ادامه داد : من به شما عرض می کنم ، بنده دلایل مخالفت خود به عنوان نماینده شما در شورای پول و اعتبار را خدمتتان مکتوب نوشتم و به خاطر حفظ مصالح ملت و حفظ مسائل کشور از گفتن همه آنچه که در آنجا نوشتم معذورم.

وی گفت: توجه کنید روشی که دولت دارد کار را ممکن است از بحث خارج کند. در 6 روز گذشته 144 تومان بر قیمت هر دلار اضافه شده است و معنی اش این است که اگر ما در روغن نباتی وابستگی به خارج از کشور داریم و در علوفه و خوراک و دام و طیور به خارج متکی هستیم، متاسفانه این اجناس گران می شود و اگر این اجناس گران شود شیر و گوشت و مرغ گرانتر می شود.

رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس گفت: نااطمینانی که ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز است، بدتر از گران شدن قیمت ارز است. این نااطمینانی ریسک را بالا می برد و سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

خبرنگار مهر از میدان فردوسی، مرکز ارزفروشان تهران، گزارش داد: قیمت فروش هر دلار بر روی تابلوی صرافی ها 2430 تومان، قیمت خرید دلار 2350 تومان، نرخ فروش پوند 3750 تومان، قیمت خرید پوند 3650 تومان، قیمت فروش یورو 3150 تومان و قیمت خرید یورو 3050 تومان است.

همچنین صرافی های بازار ارز تهران قیمت فروش هر دلار کانادا را بر روی تابلوهای خود 2450 تومان و قیمت خرید آن را 2350 تومان و نرخ فروش هر درهم امارات را 670 تومان و خرید آن را 630 تومان اعلام کردند.

در عین حال قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید را 945 هزار تومان، خرید آن را 915 هزار تومان، نرخ فروش نیم سکه را 470 هزار تومان و خرید را 450 هزار تومان و نرخ فروش ربع بهار را 240 هزار تومان و خرید را 220 هزار تومان بر روی تابلوها اعلام کردند.

اما صرافی ها و سکه فروشان میدان فردوسی تهران نرخی برای سکه بهار آزادی طرح قدیم بر روی تابلوهای خود درج نکردند، همچنین قیمت هر گرم طلای زرد 18 عیار هم اکنون در بازار داخلی 94 هزار و 233 تومان است.

منبع:www.mehrnews.com
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1212
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 2 اسفند 1388, 10:53 am
سپاس‌های ارسالی: 2116 بار
سپاس‌های دریافتی: 5462 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط anybody »

به نظر میاد این کارای بانک مرکزی برای جمع کردن پول مردم و دادن دلار دست دلال و صراف حالا حالا ها ادامه داره.
ملت که قربونشون برم اینجوری میگن پول ندارن نون بخرن اما تا میبینن یه چیز داره میره بالا میلیونها تومن دارن برن صف بکشن برای خریدش تا بلکه یه سود کلون بی زحمت ببرن..

جالبه که از بقال تا ماشین ساز همه هم دلال رو بهونه میکنن و میکشن رو قیمت...
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط mj_piremard »

با سلام
مقصر اصلی دولت هست.
اقتصاد رانتی که میگن همینه حالا این همه پول به جیب چه کسایی واریز میشه خدا می دونه.
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط FREE MAN »

از ماست که بر ماست ...
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4350
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6692 بار
سپاس‌های دریافتی: 12082 بار
تماس:

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط Mohammad 1985 »

امروز که به صورت ثانیه ایی دلار میرفت بالا !!! آخرین قیمت هم تا زمانی که ما اونجا بودیم 2470 رسید ! البته تا حدی خود دولت هم در گران کردن دلار دست داره !!! کسری بودجشون و پول یارانه ها رو دارن با این روش جبران میکنن !!!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Major II
Major II
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 دی 1390, 2:41 am
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط edibk »

anybody نوشته شده:به نظر میاد این کارای بانک مرکزی برای جمع کردن پول مردم و دادن دلار دست دلال و صراف حالا حالا ها ادامه داره.
ملت که قربونشون برم اینجوری میگن پول ندارن نون بخرن اما تا میبینن یه چیز داره میره بالا میلیونها تومن دارن برن صف بکشن برای خریدش تا بلکه یه سود کلون بی زحمت ببرن..

جالبه که از بقال تا ماشین ساز همه هم دلال رو بهونه میکنن و میکشن رو قیمت...

دوست عزیز فکر میکنی مردم چرا میرن ارز میخرن ؟
وقتی میبینیم روز به روز ارزش ریال نسبت به تمام ارزهای خارجی با سرعتی عجیب داره سقوط میکنه مردم به این فکر میافتن که پولی رو که توی بانک یا هر جای دیگه دارن رو به ارز تبدیل کنن تا کمتر ضرر کنن شما بیا یه حساب سر انگشتی کن یه نفر کارمند دو سال پیش بعد از کلی زحمت به فرض دو میلیون تومن رو پس انداز کرده اون موقع دو سال پیش قیمت دلار چند بود؟ میگیم 1000 تومن حالا چی بعد از دو سال ارزش پولش نصف کمتر هم شده
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط Sami 1993 »

سرمایه گذاری در بازار ارز و طلا به امید سود بیشتر ، بشدت ریسک پذیر است و علاوه بر ضرری که می تواند به شخص بزند ( که افراد را تا مرز سکته پیش می برد ) ، موجب افزایش التهاب بازار ارز و سکه می شود ( که بر دیگر قسمت های اقتصادی بشدت تاثیر گذار هستند )
در عوض سرمایه گذاری در طرح های توسعه از طریق اوراق مشارکت خوب ، بصرفه و البته ریسک بسیار کمی دارد .
در 5 سال اخیر پدر بنده ( به عنوان یک بانکی که خود به خود فکر اقتصادی دارد ) هر پولی که بدست آورد رفت و اوراق مشارکت خریداری کرد و به جرات می توانم بگویم در 2 سال اخیر چرخ زندگی خانواده ما با سود دریافتی از این اوراق ها چرخیده است .
Major II
Major II
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 دی 1390, 2:41 am
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط edibk »

Sami 1993 نوشته شده:سرمایه گذاری در بازار ارز و طلا به امید سود بیشتر ، بشدت ریسک پذیر است و علاوه بر ضرری که می تواند به شخص بزند ( که افراد را تا مرز سکته پیش می برد ) ، موجب افزایش التهاب بازار ارز و سکه می شود ( که بر دیگر قسمت های اقتصادی بشدت تاثیر گذار هستند )
در عوض سرمایه گذاری در طرح های توسعه از طریق اوراق مشارکت خوب ، بصرفه و البته ریسک بسیار کمی دارد .
در 5 سال اخیر پدر بنده ( به عنوان یک بانکی که خود به خود فکر اقتصادی دارد ) هر پولی که بدست آورد رفت و اوراق مشارکت خریداری کرد و به جرات می توانم بگویم در 2 سال اخیر چرخ زندگی خانواده ما با سود دریافتی از این اوراق ها چرخیده است .

دوست عزیز با نظر شما کاملا موافقم ولی یه مشکلی هست همین پدر شما که میگید به فرض اگه همون دو میلیون رو سرمایه گذاری کرده باشن والان شده باشه 4 میلیون با سودی که بهش تعلق گرفته باز هم درجا زده چون ارزش پولمون روز به روز داره سقوط میکنه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط Sami 1993 »

سرمایه گذاری در بازار پر ریسک سکه و ارز و دوری از سرمایه گذاری در قسمت هایی که سود آنها تضمین شده است حتی با این توجیه که ارزش پول ملی در حال کاهش است باز غیر قابل پذیرش است .

الان دلار حدود 2400 تومان و سکه 900 خورده ای است ، خوب اگر فردا اتفاقی بیوفتد و یا دولت معجزه کند و یک طرح ارایه بدهد که باعث کاهش قیمت دلار و سکه و در نتیجه افزایش ارزش پولی بشود ، تمام کسانی که به امید سود بیشتر دلار و سکه خریده اند ضرر کرده و حتی برخی سکته می کنند .
این بازارپر از ریسک است و سود آن تضمین شده نیست در حالی که خرید اوراق مشارکت و یا سهام ریسک کمی دارند و سود آنها تضمین شده و مداوم است .
تازه بخش اعظم التهاب بازار سکه و ارز و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی ،مربوط به ورود گسترده نقدینگی دست مردم به آن است .
اگر این نقدینگی به جای بازار سکه و ارز به بخش هایی به منابع مالی احتیاج دارند ( و برای تامین آن اقدام به عرصه اوراق مشارکت کرده و یا طرحهای دیگری برای جذب سرمایه گذاری اجرا می کنند) و در صورت تامین منابع حتی در زمان کمی به سود دهی می رسند ، خود به خود التهاب بازار سکه و ارز کاهش می دهد و بخش قابل توجهی از ارزش پول ملی که در این چند ماه از دست رفته جبران شده و ریال تقویت می شود ؛ تازه رونق بخشهایی که نقدینگی را دریافت کرده اند نیز باعث افزایش ارزش پول ملی می شود .

الان بخش هایی نظیر نفت ، گاز ، پتروشیمی ، سد سازی و آب رسانی ، فولاد ، سیمان ، برق و راهسازی برای توسعه نیاز گسترده ای به منابع مالی دارند و برای تامین آن اوراق مشارکت منتشر می کنند، این بخشها هر کدام در رونق اقتصاد دخیل هستند به ویزه صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی که همگی ما از کم کیف ارتباط آن با اقتصاد ایران اگاه هستیم .
الان در این بخش طرح های مختلفی در دست اجرا است که نیاز گسترده ای به منابع مالی دارند که از بزرگترین آنها طرح پارس جنوبی است که چند وقت پیش اوراق مشارکت برایش منتشر شد و در آینده نیز منتشر می شود .
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 82
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 24 شهریور 1390, 7:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 598 بار
سپاس‌های دریافتی: 472 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط Night_Raven »

دلار در بازار امروز 2600 تومان در حال خریدوفروش است :-O :-O
تصویر تصویر تصویر
New Member
پست: 3
تاریخ عضویت: جمعه 15 اردیبهشت 1391, 4:27 pm
سپاس‌های ارسالی: 66 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط mi'ad »

حالا میفهمم احمدی نژاد چرا تو مصاحبه با تلویزیون گفت دلار 3000 تومنی جنگ روانی!!!
تصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”