تقابل مجلس با وزارت صنعت در واردات میوه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

تقابل مجلس با وزارت صنعت در واردات میوه

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

فارس گزارش می‌دهد
[External Link Removed for Guests]
در حالی که وزارت صنعت به دنبال لغو ممنوعیت واردات میوه است، مجلس طرحی را در تقابل با آن برای ممنوعیت واردات میوه بررسی می‌کند. در سال‌های گذشته واردات میوه نه تنها قیمت‌ را کاهش نداد بلکه سود کلانی را از جیب مردم به عده‌ای سودجو داد.


تصویر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال لغو ممنوعیت واردات میوه است که طی سالهای گذشته کشاورزان تجربه بسیار تلخی از واردات میوه به ویژه در فصل برداشت داشتند.

با واردات میوه در فصل برداشت تولید آنها به قیمت اندک به فروش می‌رفت و سود اصلی را دلالان با انبار و عرضه در زمان مناسب به جیب می‌زدند.

دو سالی است که تولید کنندگان میوه نفس راحتی می‌کشند و واردات میوه ممنوع شده است، تولید برای آنها به صرفه شده و اگر سودی هم هست به جیب تولید کننده می‌رود نه دلال، اما ظاهرا این خوش با تصمیم وزارت صنعت دوامی نخواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاونان تجاری خود دستور لغو ممنوعیت واردات اولویت دهم کالاها را صادر کرده و از آنان خواسته است با ابزار تعرفه، نسبت به کنترل واردات اقدام کنند، در این گروه کالایی همه گونه محصولی از ماکیان و غاز و الاغ گرفته تا انواع میوه انگور، سیب، گلابی، به، گیلاس، زردآلو، آلبالو، دارچین، قهوه و فلفل را شامل می‌شود.

تصویر

*مجلس با واردات در فصل برداشت مخالف است

در دیگر سو مجلس با طرح واردات محصولات کشاورزی در فصل برداشت مخالف است.

کمیسیون کشاورزی مجلس طرح ممنوعیت واردات را در فصل برداشت بررسی می‌کند، در صورت تصویب این طرح واردات محصولات کشاورزی در زمان برداشت ممنوع می‌شود و در خارج از این فصل و در زمان نیاز با تعرفه‌ای که به نفع تولید باشد، انجام خواهد شد.

*تقابل تصمیم وزارت صنعت با طرح مجلس

یونس اسدی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به خبرنگار فارس، گفت: این طرح در تقابل با برنامه‌ای است که وزارت صنعت، معدن و تجارت این روزها برای واردات برخی میوه‌ها انجام داده است.

نمایندگان مجلس همچنین به وزیر صنعت هشدار داده‌اند که از واردات کالاهای لوکس و غیرضروری خودداری شود.

*چرا وزارت صنعت به دنبال واردات است؟

این وزارتخانه متولی تنظیم بازار و قیمت است و اینکه سعی کند به هر نحوی قیمت را برای مصرف کننده مناسب کند، امری بدیهی است.

اما کارشناسان معتقدند همواره نسبتی بین قیمت و میزان تولید وجود دارد، قیمت پایین تولید کشاورزان را کاهش می‌دهد، سود آنها را کمتر می‌کند که البته این موضوعات هم ربطی به وزارت صنعت ندارد، چون مسئول تولید نیست.

در دیگر سو وزارت جهاد کشاورزی هم به عنوان متولی تولید به دنبال افزایش تولید برای تامین امنیت غذایی کشور است که تصمیم‌های جزیره‌ای بر عملکرد این وزارتخانه تاثیر می‌گذارد.

بنابراین تمام وظایف زنجیره تولید در یک وزارتخانه‌ نیست و بخشی از وظایف در وزارتخانه‌های دیگر مدیریت می‌شود و عملکرد آنها هم بر تولید تاثیر می‌گذارد که طی سالهای گذشته تنها تاثیر منفی داشته است.

اخیرا مجلس برای جلوگیری از این تناقض‌ تصمیم‌گیری بین وزارتخانه‌ها قانون انتزاع را به تصویب رساند، این قانون تاکید دارد که وظایف کشاورزی پراکنده در سایر دستگاه‌ها باید در وزارت جهاد کشاورزی تمرکز یابد.

این قانون در اسفند 77 توسط شورای نگهبان ابلاغ شد، اما با گذشت بیش از 8 ماه اجرا نشده است. بر اساس این قانون تمام سیاست‌های واردات و صادرات، توزیع و بازار محصولات کشاورزی باید توسط وزارت جهاد انجام شود.

یونس اسدی به خبرنگار فارس گفته است، وزیر صنعت نمی‌خواهد این قانون را تا آخر سال اجرا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: استیضاح وزیر صنعت به دلیل عدم اجرای قانون انتزاع کلید خورده است، نمایندگان امضا جمع کرده‌اند و در صورتی که این قانون انجام نشود، وزیر صنعت استیضاح می‌شود.

آنچه مسلم است، امنیت غذایی کشور که بر تمام مناسبت‌های سیاسی و بین‌الملل نیز تاثیر گذار است، نباید فدای بی‌توجهی‌ها‌ به ‌قانون شود و وزارتخانه‌ها نباید جزیره‌ای تصمیم‌ بگیرند.

کارشناسان می‌گویند در سالهای گذشته تولید، فدای بی‌ثباتی‌ قیمت بازار، سیاست‌ها نادرست واردات و صادرات و عدم اجرای قانون شده است.
Major II
Major II
پست: 135
تاریخ عضویت: جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲, ۱۲:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 232 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

Re: تقابل مجلس با وزارت صنعت در واردات میوه

پست توسط netwet »

مگه واردات میوه و ... کمر تولید کننده داخلی رو نشکسته بود حالا چی شده که اجرای سیاست های قبلی به نفع مردم جلوه داده میشه! کشاورزا و باغبانان جزئی از این مردم نیستند؟!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1746
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3425 بار
سپاس‌های دریافتی: 5852 بار

Re: تقابل مجلس با وزارت صنعت در واردات میوه

پست توسط shafagh »

البته بنظر من وارد نشدن میوه هم مشکل دیگری دارد و انهم گران فروختن میوه است. نمی دانم این گرانی از همان باغات و مزارع شروع می شود و یا وقتی عاملان عمده میوه را از باغدار و کشاورز می خرند یا فروشندگان جزء میوه و یا در مجموع همه. طالبی را در ابتدا که نوبر شده بود میوه فروش میفروخت کیلویی 2000 تومان!! پارسال بهار قیمت گیلاس و زرد الو هم غوغا میکرد. نارنگی پاکستانی هم که نارنگی بزرگ و شیرینی است و پوست ان به اسانی ور می اید چند سالی است در بازار مشاهده نمی شود. سیب زرد یا به عبارتی سیب لبنانی و سیب سرخ تولید داخلی هم زیاد گران بود و فقط انواع زیر درختی اش که کرم زده بود و یا سیب های مانده گرانی که فروش نرفته و لک زده یا کمی له شده بود کمی ارزان بود. موز هم باید بمقدار کافی از کشورهایی نظیر سومالی خریداری شود تا ارزان تر بشود. وقتی واردات میوه نباشد و کمبود میوه باشد عاملین میوه ان را بهر قیمتی که دلشان بخواهد می فروشند. نمایندگان محترم مجلس باید به اقشار کم در امد و یا حتی بی در امد هم فکر کنند. این اقشار که حقوق چند میلیونی ندارند که در کمبود بازار میوه بروند میوه را بهر قیمتی بخرند، میلیاردرها هم که میوه خیرات نمی کنند حتی اگر شب جمعه باشد و خیرات بر امواتشان ثواب داشته باشد. انها فقط فکر خرید لامبورگینی ، فراری و بوگاتی هستند. باید در بازار تعادل معقول وجود داشته باشد. نه باغدار و کشاورز منصف کشور متضرر شوند و نه عامه مردم از خرید میوه عاجز باشند. دولت محترم بایست با سیاست های متین نبض بازار میوه را در دست داشته باشد. اگر کمبود است قبل از بروز ان با میوه های وارداتی ان را جبران کند و اگر واردات مازاد است و کشاورزی و باغداری کشور صدمه می بینند با ایجاد محدویتی مدبرانه ان را متعادل کند. افراط و تفریط در این باره خوب نبست. باز کردن بی در و دروازه گمرکات برای ورود بی رویه میوه می تواند بخش کشاورزی کشور را مختل کند و سختگیری زیاد در قطع واردات میوه اقشار کم در امد جامعه را بستوه می اورد.
Major II
Major II
پست: 135
تاریخ عضویت: جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲, ۱۲:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 232 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

Re: تقابل مجلس با وزارت صنعت در واردات میوه

پست توسط netwet »

اولآ که در مثل جای مناقشه نیست.

ثانیآ میوه وارد می کنند تا محتکرین گرامی از فرصت سوء استفاده نکنند و میوه هاشون رو به چندین برابر قیمت بفروشند. واقعآ دستشون درد نکنه راه درست هم همینه چون برخورد قهرآمیز نه تنها قیمت هارو متعادل نمی کنه بلکه باعث متشنج شدن بازار و اعتصاب تولیدکنندگان و دلالان گرامی میشه. فقط سوالم اینجاست که در گذشته هم افرادی بودند که در شرایط مشابه منافع اکثریت رو در الویت قرار می دادند و با واردات قیمت هارو متعادل می کردند تا به مردم فشار اقتصادی وارد نشه ولی متاسفانه اقداماتشون با سیاه نمایی عده ای همراه می شد اما دست تقدیر جای این دو گروه رو با هم عوض کرد و امروز سیاست های مشابه ای رو می بینیم! اگه این سیاست در گذشته به گفته خود آقایون مضر و زیان آور بوده پس چرا امروز خودشون دارند این کار رو انجام می دند؟ اگر هم خوب بوده پس صداقت گفتارشون زیر سوال میره و اعتبارشون رو از دست میدن چه بسا حرف هایی که امروز می زنند درست مثل گذشته بعدها عکسش رو عمل کنند!

داستانی هست که میگه:

فردی عالم و مستجب الدعوه صاحب دو دختر بوده که یکی رو به کشاورز و دیگری رو به سفالگری شوهر داده بود. یه روزی هر دو دختر که فشار زندگی بهشون سخت گذرونده بوده به نزد پدر میان و طلب دعا و حاجت از طرف پدر می کنند تا بلکه وضع زندگیشون بهتر بشه. دختر مرد کشاور میگه که از خدا بخواه امسال سال پربارانی باشه تا ما محصول بیشتری برداشت کنیم و دختر مرد سفالگر از پدر میخواد که دعا کنه امسال سال کم بارانی باشه تا شوهرش فرصت بیشتری برای ساختن سفال داشته باشه. حالا حکایت مردم و تولید کنندگان هم مثل خواسته های همین دو دختره و دولتی که باید انتخاب کنه!
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”