تلاش هند براي خروج از ائتلاف ضدايراني آمريكا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

تلاش هند براي خروج از ائتلاف ضدايراني آمريكا

پست توسط Sami 1993 »

تلاش هند براي خروج از ائتلاف ضدايراني آمريكا
خبرگزاري فارس: يك مجله آمريكايي در گزارشي كه با موضوع بررسي سياست هسته‌اي هند به‏ويژه در قبال ايران تأكيد كرد كه دهلي نو نيز همان راه آنكارا و برازيليا را در برابر غرب در پيش گرفته كه به‏عقيده كارشناسان به‏منزله خروج از ائتلاف ضدايراني آمريكاست.

تصویر
به گزارش فارس، تصويب دور چهارم قطعنامه تحريم‌ها عليه ايران كه بدون اجماع در شوراي امنيت سازمان ملل يعني با مخالفت برزيل و تركيه صورت گرفت پيامي روشن مبني بر از بين رفتن اتفاق نظر كشورهاي عضو شوراي امنيت در خصوص برنامه هسته‌اي ايران و علاوه بر آن از بين رفتن هژموني آمريكا و هم‌پيمانانش خبر داد.
به نظر مي‌رسد هند نيز كه يكي از مصرف كنندگان انرژي ايران و طرف‌هاي معامله‌هاي كلان اقتصادي است منافع خود را بر قدرت‌طلبي قدرت‌هاي غربي ترجيح داده و جا پاي تركيه و برزيل گذاشته است.

بر همين اساس مجله آمريكايي "نيوزويك " در گزارشي تحت عنوان "چرا دهلي‌نو سعي در جلب حمايت تهران دارد " تأكيد كرد كه هند نيز راه تركيه و برزيل را در قبال ايران در پيش گرفته است و سعي دارد در برابر غرب بايستد.

* هند + تركيه و برزيل
اين نشريه آمريكايي در ادامه به بررسي دلايل اين موضوع پرداخت و گزارش خود را اين‎گونه آغاز كرد: درسال جاري ميلادي هنگامي كه برزيل و تركيه درست پيش از رأي‌گيري سازمان ملل متحد در خصوص تحريم‌هاي ايران اعلام كردند كه قراردادي را براي فرآوري مجدد اورانيوم با درصد غناي پائين ايران به امضا رساندند، خشم دولت "باراك اوباما " رئيس جمهوري آمريكا را برانگيختند. اين مسئله براي واشنگتن همچون بازگشت به روزهاي بد جنبش عدم تعهد در گذشته بود: دو كشور بزرگ درحال توسعه در تلاش براي جلوه بخشيدن به تلاش‌هاي ضدغربي خود به قيمت عدم اشاعه هسته‌اي بودند. آنها حتي از طريق رأي منفي به تحريم‌هاي جديد به غرب كج‌دهني كردند.
اين مجله نوشت: هم اكنون بسياري اين سؤال را مطرح مي‌كنند كه آيا هند نيز كشور بعدي خواهد بود كه سعي دارد به حاميان ايران بپيوندد؟

* شكايت هند از تحريم‌هاي ايران
بر اساس اين گزارش، ماه گذشته ميلادي پس از اينكه اوباما قانون تحريم‌هاي جديد و شديد يكجانبه عليه ايران را به امضا در‌آورد، «نيروپاما رائو» ديپلمات ارشد هند گلايه كرد كه اين نوع ابتكار عمل‌ها مي‌تواند تاثير نامطلوب و مستقيمي بر شركت‌هاي هندي و مهمتر از آن بر امنيت انرژي اين كشور و تلاش‌هاي دولت هند براي تحقق نيازهاي توسعه‌‌اي مردم اين كشور داشته باشد. دهلي‌نو همچنان به اعلام حمايت خود از حق ايران براي برخورداري از انرژي هسته‌اي غيرنظامي ادامه مي‌دهد و مقامات اين كشور صراحتا اعلام مي‌كنند كه تصور نمي‌كنند تحريم‌ها بهترين راه براي متقاعد كردن ايران به كنار گذاشتن برنامه تسليحات هسته‌اي اين كشور باشد.
نيوزويك ادامه داد: هند از زمان‌هاي دور هنگامي كه ايران، سرزمين پارس و پادشاهي ايران بود و هند نيز تحت حاكميت خاندان مغول بود، از روابط نزديكي با ايران بهره‌مند بوده است.

* وابستگي اقتصادي هند به ايران
اما در سال‌هاي اخير هند به دنبال تقويت روابط خود با تهران برآمده است، آن هم فقط به دو دليل. نخست اينكه، شكوفايي اقتصادي هند - رشد اقتصادي كه اين كشور براي بالا كشيدن صدها ميليون نفر از مردمش از ورطه فقر روي آن حساب مي‌كند - نيازمند انرژي است و ايران در حال حاضر حدود 15 درصد از واردات نفت هند را تامين مي‌كند؛ رقمي كه طي 5 سال آينده در حالي كه هند به طرح‌هاي افزايش قابل توجه ظرفيت پالايشي خود براي نفت خام خاورميانه ادامه مي‌دهد، قرار است به طرز چشمگيري افزايش يابد. شركت نفت "هندوستان پتروليوم " كه شركت نفت دولتي هند است ميزان واردات نفت از ايران را سه برابر كرده است. هند همچنين قصد دارد گاز طبيعي ايران را نيز خريداري كند و به شدت نيز سرمايه‌‌گذاري كرده است تا به ايران كمك كند كه ميدان‌هاي گازي خود را توسعه بخشيده و در كنار آن نيز تأسيسات بندرگاهي چابهار واقع در درياي عمان را كه نزديك‌ترين محل براي ارسال نفت و گاز با كشتي به هند است، ارتقاء ح بخشد.


* همكاري ايران و هند در افغانستان
هفته‌نامه آمريكايي فوق در ادامه نوشت: دوم اينكه، هند به تهران به عنوان يك شريك بالقوه در افغانستان مي‌نگرد. و با اين احتمال رو به افزايش كه سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) احتمالا بدون شكست قاطعانه طالبان از افغانستان عقب‌نشيني خواهد كرد، دهلي‌نو قصد دارد از اينكه افغانستان به كشور نيابتي پاكستان تبديل شود، جلوگيري به عمل آورد. تهران مي‌تواند در اين زمينه به دهلي نو كمك كند. در طول جنگ داخلي افغانستان، تهران از اقوام هزاره افغانستان كه مسلمانان شيعه بودند، در مقابل طالبان پشتون كه تحت حمايت پاكستان بودند، حمايت كرد. در اين ميان، هند نيز از سركرده‌هاي قومي و اقليت ازبك و تاجيك حمايت مالي كرد. دهلي‌نو ممكن است به دنبال ايجاد اتحاد ميان اين گروه‌هاي غير پشتون در افغانستان باشد تا طرح‌هاي اسلام‌آباد براي كابل را خنثي كند.
بر اساس اين گزارش، علاوه بر اين، هند به حفظ روابط خوب با تهران نيازمند است تا بتواند تجهيزات و امكانات مورد نياز براي نيروهاي كمكي خود در افغانستان را از طريق ايران ارسال كند، چرا كه پاكستان اجازه نمي‌دهد كمك‌هاي هند از طريق اين كشور عبور داده شود.


* نتيجه‌گيري نيوزويك
پيگيري استراتژيك روابط نزديك‌تر با ايران توسط هند با مانعي اساسي در قالب برنامه هسته‌اي ايران مواجه شده است. هند تاكنون براي حفظ روابط حياتي خود با غرب، دو مرتبه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي عليه ايران رأي داده است. "نيروپاما رائو " وزير امور خارجه هند متعهد شده است كه هند به تمامي تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران پايبند خواهد بود، حتي اگر اين سري تحريم‌ها به طور خاص سرمايه‌گذاري مشترك 35 ساله هند و ايران در بخش كشتيراني را هدف قرار داده باشد؛ سرمايه‌گذاري كه به واسطه آن 8 نفت‌كش، نفت خام ايران را به هند مي‌برند. شركت "ايرانو هند " كه محصول اين سرمايه‌گذاري مشترك است تعطيل خواهد شد و چندين شركت ديگر نيز چنانچه به تجارت با ايران ادامه دهند، ارتباط آنها با بازارهاي بين‌المللي قطع خواهد شد.


راهكار نيوزويك براي مقابله با پيوستن هند به جمع مخالفان آمريكا

نيوزويك نوشت: براي حل اين مسئله، هند ممكن است سعي در وقت‌كشي داشته باشد. اين كشور مي‌تواند چالش‌هاي قانوني براي تحريم‌هاي يكجانبه و جديد غرب را افزايش دهد.
اين مجله در ادامه نتيجه‌اي را كه قابل جمع با موارد ذكر شده فوق نيست ارائه مي‌‌كند و در آن تلاش مي‌كند مسير هند را متفاوت از مسير برزيل و تركيه جلوه دهد. نيوزويك مي‌نويسد: اما چنانچه دهلي‌نو توسط واشنگتن و بروكسل تحت فشار قرار گيرد، احتمالا تسليم خواهد شد. بعيد است كه هند نيز همان راه برزيل و تركيه را در پيش گيرد و با تلاش‌هاي غيرنظامي [شوراي امنيت] براي وادار كردن ايران به پايبندي به پيمان منع گسترش تسليحات هسته‌اي (ان‌پي‌تي) مخالفت كند. با وجود همه اينها، هند آرزوي كسب نفوذ، قدرت و شناخت بين‌المللي به عنوان يك قدرت جهاني را در سر مي‌پروراند. هند با امضاي توافقنامه هسته‌اي غير نظامي هند و آمريكا در سال 2005 گامي مهم در رسيدن به اين هدف برداشت؛ توافقنامه‌اي كه ضرورتاً هند را به عنوان يك كشور تسليحات هسته‌اي قانوني به رسميت شناخت. هند قصد ندارد اين مسير را از طريق اتحاد با يك كشور منزوي هسته‌اي نظير ايران خراب كند.
اين گزارش در ادامه با قلمي كه نشان از خشم از ناكارآمدي تحريم‌ها دارد، به ارائه توصيه‌هايي به دهلي‌نو مبني بر عدم همكاري با تهران مي‌پردازد و مي‌افزايد: هند همچنين به دنبال يك نشان افتخار ديگر نيز هست: كسب كرسي دائم شوراي امنيت سازمان ملل. بعيد است در صورت تخريب سياست‌هاي اتحاديه اروپا و آمريكا در قبال ايران، به اين هدف دست يابد. هند مي‌تواند سوخت فسيلي را از طريق بسياري كشورهاي ديگر نيز به‎دست آورد. اما تنها يك جا است كه كرسي‌هاي دائم شوراي امنيت را توزيع مي‌كند و آنجا قطعا تهران نيست.
انتهاي پيام/+
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”