مشروح سخنان سيدحسن نصرالله:

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

مشروح سخنان سيدحسن نصرالله:

پست توسط Sami 1993 »

مشروح/ سيدحسن نصرالله:
مذاكرات سازش "مرده " به دنيا آمد؛ مقاومت بيش از هر زماني به قدس نزديك‌تر است
خبرگزاري فارس: دبيركل حزب الله لبنان با اشاره به مذاكرات مستقيم سازش بين تشكيلات خودگردان فلسطين و رژيم صهيونيستي در واشنگتن آن را شكست خورده دانست و گفت: در جايگاه درستي در محور پيروز قرار داريم و بيش از هر زمان ديگري به قدس نزديك‌تر شديم.

تصویر
به گزارش فارس، "سيد حسن نصرالله " عصر روز جمعه در مراسم روز جهاني قدس كه به ابتكار حزب‌الله لبنان در مجمع سيدالشهداء در منطقه "الرويس " در حومه جنوبي بيروت برگزار شد، در ابتداي سخنان خود به تمام كساني كه در اين مراسم به مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس، شركت كرده‌ بودند خير مقدم گفت.
وي در سخنان خود به تحولات فلسطين از جمله مذاكرات سازش، خروج نيروهاي آمريكايي از عراق، قضيه امام موسي صدر، دادگاه ترور رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان ، تجهيز ارتش لبنان به سلاح و نيز حادثه برج ابي حيدر اشاره كرد.

*** هيچ‌كس حق چشم‌پوشي ذره‌اي از خاك فلسطين را ندارد

دبيركل حزب الله لبنان با انتقاد شديد به مذاكرات مستقيم سازش بين تشكيلات خودگردان فلسطين و رژيم صهيونيستي كه دور اول آن ديروز پنجشنبه در واشنگتن برگزار شد، اظهار داشت: امروز ما به جهان مي‌گوييم كه چالش‌هاي موجود حتي يك حرف را در معيارها و ثوابت ما تغيير نخواهد داد. وي افزود: معيارهايي كه بر اساس آن فلسطين از كران تا كران حق ملت فلسطين و امت عربي و اسلامي است و هيچ‌كس حق ندارد از يك ذره از اين خاك مقدس صرف‌نظر كند و حتي حق ندارد يك حرف از اسم آن يا قطره‌اي از آب آن را بر سر امتيازدهي ناديده بگيرد.


*** امام خامنه‌اي همان راه امام(ره) را بعد از رحلت ايشان ادامه دادند


دبيركل حزب الله لبنان با اشاره به نامگذاري آخرين جمعه ماه مبارك رمضان توسط حضرت امام (ره) گفت: امام خامنه‌اي بعد از رحلت ايشان بر ادامه همان شيوه و مسير امام خميني (ره) و التزام به قدس، مسئله فلسطين و مقابله با طرح هاي آمريكايي و صهيونيستي تاكيد كرده است.
سيدحسن نصرالله اظهار داشت: آخرين جمعه ماه مبارك رمضان كه 30 سال پيش از سوي امام خميني (ره) بعنوان روزجهاني قدس انتخاب شد داراي مفاهيمي آسماني و اعتقادي است و بي‌ترديد بهترين روز در بهترين ماه است.
وي افزود كه بارها درباره اهميت اين روز بزرگ سخن گفته است اما با گذشت سالها و تداوم توطئه‌ها و تهديدهاي فراروي قدس و فلسطين بر اهميت اين روز بزرگ افزوده شده است و حتي پس از رحلت امام خميني(ره) اين روز همچنان زنده نگه داشته شد و امام خامنه‌اي نيز بعد از رحلت ايشان بر ادامه همان شيوه و مسير امام خميني (ره) و التزام به قدس و مسئله فلسطين و مقابله با طرح هاي آمريكايي و صهيونيستي تاكيد كردند.
دبيركل حزب‌الله لبنان افزود كه برخي قضايا به مرور زمان فراموش و از بين مي‌روند اما قضيه‌اي با عظمت قدس بايد بگوييم كه هيچ‌گاه امت ما اين قضيه را فراموش نمي‌كند زيرا آن بخشي از تعهد ديني ما، فرهنگما، تمدن ما، گذشته، حال و آينده ما است. لذا بايد همواره مورد يادآوري قرار گيرد و در ضمير و وجدان امت ما زنده بماند.
نصرالله افزود كه روز قدس روز تاكيد بر معيارها است نه اعلام آن. زيرا اين معيارها پيش از اين اعلام و تبيين شده‌اند و براي آن فداكاريها و ايثارگري‌هاي زيادي شده كه اسرا و شهدا از جمله آنهاست. امروز روز تكرار حق است. امروز ما به جهان مي‌گوييم كه چالش‌هاي موجود حتي يك حرف را در معيارها و ثوابت ما تغيير نخواهد داد. معيارهايي كه بر اساس آن فلسطين از كران تا كران حق ملت فلسطين و امت عربي و اسلامي است و هيچ‌كس حق ندارد از يك ذره از اين خاك مقدس صرف‌نظر كند و حتي حق ندارد يك حرف از اسم آن يا قطره‌اي از آب آن را بر سر امتيازدهي ناديده بگيرد.***رژيم جعلي اسرائيل را هرگز به رسميت نمي‌شناسيم


وي تصريح كرد: اسرائيل يك دولت غيرقانوني و غيرانساني است كه بر پايه تجاوز و جنايت استوار شده است لذا هيچ‌گاه نمي‌تواند به مشروعيت يا به رسميت شناخته شود حال هر طرفي هم كه بخواهد آن را به رسميت بشناسد و يا تلاش كند به آن مشروعيت ببخشد، موفق نخواهد بود. اين، منطق روز قدس و منطق قول حق به دور از هرگونه تعارف، ملاحظه يا تاثير گرفتن از شرايط منطقه‌اي است.
نصرالله افزود: روز قدس يك مناسبت جهاني براي تمركز بر روي آنچه كه قدس، فلسطين، ملت آن و مسجدالاقصي در حال تجربه آن است و نيز تهديدها و خطراتي كه قدس بعنوان يك مكان براي مقدسات اسلامي با آن مواجه است، مي‌باشد. خطراتي از قبيل يهودي‌سازي،‌ آوارگي ساكنان آن و شهرك‌سازي در كرانه باختري كه مذاكرات سطحي سازشي كه از ديروز آغاز شده نخواهد توانست آن را متوقف كند.***مذاكرات سازش "مرده " متولد شده است

دبيركل حزب الله لبنان با اشاره به مذاكرات سازش بين تشكيلات خودگردان فلسطين و رژيم صهيونيستي در واشنگتن كه با نظارت آمريكا انجام مي‌شود، آن را شكست خورده دانست و گفت: مذاكرات سازش مرده متولد شد.

سيد حسن نصرالله در ادامه سخنراني خود به مناسبت روز جهاني قدس با اشاره به همزمان شدن دو رويداد آغاز مذاكرات سازش و خروج نيروهاي رزمي آمريكا از عراق ، اظهار داشت: برخي معتقدند كه اشغالگري آمريكا در عراق به پايان رسيده است، اما اين سخن درست نيست، برخي نيز آن را خروج جزئي و برخي نشانه بي اهميت جلوه دادن نقش مقاومت مي دانند.
وي افزود: مذاكرات سازش مرده متولد شد؛ هدف از اين مذاكرات و وظيفه و نياز سياسي آمريكا و رژيم صهيونيستي مشخص بوده و با كمال تاسف برخي نيازهاي عربي رسمي نيز روشن است، اما آخرين چيزي كه اين مذاكرات به آن مي‌پردارد، فلسطين است.
سيدحسن نصرالله با اشاره به مخالفت گروههاي فلسطيني با مذاكرات سازش تصريح كرد، حتي گروه‌هايي كه از اساس مشكلي با مذاكره نداشتند، اين مذاكرات را نپذيرفته‌اند؛ نظرسنجي‌ها نيز نشان داده است كه مردم هم با اين مذاكرات سازش مخالفند، بنابراين چنين مذاكره‌اي بي ارزش است.
دبيركل حزب‌الله گفت: مذاكره با دشمن ستمگر و مستبد صهيونيست كه تا اين حد از تاييد كشورهاي غربي برخوردار است نتيجه‌اي جز اين ندارد كه به اين رژيم مشروعيت داده شود، در حاليكه هيچ مشروعيتي ندارد.*** آمريكا توان به راه انداختن جنگ جديدي را ندارد

دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به بحران اقتصادي آمريكا و شكست طرح‌هاي اين كشور در منطقه گفت:آمريكا نمي‌تواند جنگ‌هاي جديدي را به راه بياندازد.

به گزارش فارس، سيدحسن نصرالله در ادامه سخنان خود كه به مناسبت روز جهاني قدس ايراد مي‌كرد، اظهار داشت: در فلسطين، لبنان و عراق مشكلاتي وجود دارد و اگر بخواهيم كلي‌تر نگاه كنيم، در منطقه مشكلاتي وجود دارد. من مي‌خواهم بگويم كه محور مقاومت و بازدارنده كه در مقابل محور غربي - اسرائيلي پايداري مي‌كند در سال‌هاي گذشته توانسته است دستاورد و پيروزي تاريخي بزرگي را در سطح منطقه به ثمر بنشاند و اين امر بازتاب زيادي در سطح جهان داشته است.
وي كه سخنانش به طور مستقيم از شبكه خبري المنار و العالم پخش مي‌شد،افزود كه پس از 11 سپتامبر در آمريكا نومحافظه‌كاران بر سر كار آمدند و طرح خاورميانه جديد را براي منطقه به همراه آوردند و با استفاده از افزايش پايگاه‌ها نظامي خود در منطقه و استفاده از نيروهاي نظامي خود به منطقه ما آمدند تا ثروت‌هاي نفتي، گازي و ساير سرمايه‌هاي ما را غارت كنند. بر اساس اين طرح اسرائيل براي هميشه در منطقه بطور سياسي تثبيت مي‌شد. به اين ترتيب كه با تحميل سازش بر فلسطيني‌ها با امضاء و تاييد عربي، طرحي را براي پاكسازي كلي مقاومت فلسطيني حتي مقاومت مردمي و سياسي به همراه آوردند.
نصرالله تاكيد كرد: مطلوب آنها اين بود كه هر كسي را كه اعتراض كند، سر ببرند و از بين ببرند. مطلوب آنها اين بود كه مقاومت در لبنان و حكومت سوريه را نابود كنند و بر عراق سيطره يابند. هدف آنها رساندن ايران به مرحله انزوا و تخريب جايگاه آن و در نهايت حمله به اين كشور بود. من ادعا مي‌كنم كه اين طرح طي 10 سال براي اجرا شدن در مقايسه با هر طرح استكباري ديگري در تاريخ، از امكانات سرسام‌آوري برخوردار بود. ارتش، جامعه بين‌الملل ( كه هيچ موجوديت خارجي ندارد بلكه اين آمريكاست كه آن را هدايت مي‌كند)، اقتصاد و انقلاب ارتباطات از جمله اين امكانات بوده است. بزرگترين ارتشها، قدرتمندترين جنگهاي رواني و سرويس‌هاي مخابراتي در اختيار اين طرح بود. اما طي سالهاي گذشته محور مقاومت در فلسطين، لبنان، سوريه‌، ايران و عراق با اين طرح مقابله كرد تا در نهايت آن را به شكست منتهي كرد. البته اين به آن معنا نيست كه درگيري‌ها به پايان رسيده است بلكه ما صرفا به مرحله ديگري با رويكردي ديگر منتقل شده‌ايم.
نصرالله تصريح كرد: تمام كارشناسان بر اين امر اجماع دارند كه تلاش‌هاي موجود براي حل‌وفصل بحران اقتصادي در اروپا و آمريكا رو به شكست است. آمريكا نمي‌تواند جنگ‌هاي جديدي را به راه اندازد. اين ناتواني به معناي اصلاح يا تغيير معيارها و ارزشهاي سياسي آن نيست بلكه اين كشور بدليل شكست حملات استكباري‌اش در منطقه دچار ناتواني‌‌ها و بحرانهاي متعددي شده است.
وي افزود: پايداري ملت فلسطين بويژه در غزه، پايداري مقاومت و اراده سياسي در لبنان طي 5 سال، استواري سوريه، ايران و ملت عراق موجب تحقق اين موفقيت شده است.
دبيركل حزب‌الله لبنان گفت: امروز ما به تداوم و استمرار اين پايداري دعوت مي شويم و احساس مي‌كنيم كه برغم مشكلات و دشواري‌هاي موجود به پيروزي بيش از هر وقت ديگري نزديك شده‌ايم...اسرائيل بزرگ اكنون از بين رفته است و امروز بيش از هر وقت ديگري با چالش‌ها و تهديدها مواجه است. ما به تداوم وحدت خود دعوت مي‌شويم. ما امروز بيش از هر وقت ديگري مسئوليت داريم كه از مقاومت فلسطين حمايت كنيم.
نصرالله گفت: تمام اشكال همبستگي معنوي و مادي با مقاومت بايد ادامه يابد زيرا آزادسازي قدس در گرو مقاومت است.*** خروج نيروهاي آمريكا از عراق شكستي براي اين كشور است

دبيركل حزب‌الله با تاكيد بر اينكه "محور مقاومت " طي سال‌هاي گذشته دستاوردهاي مثبتي به دست آورده، خروج نيروهاي آمريكايي از عراق را شكستي براي سردمداران كاخ سفيد دانست.

"سيد حسن نصرالله " عصر روز جمعه در مراسم روز جهاني قدس كه به ابتكار حزب الله لبنان در مجمع سيد الشهداء در حومه جنوبي بيروت برگزار شد، به رويداد دوم يعني خروج نيروهاي آمريكايي از عراق اشاره كرد و گفت: اين عقب‌نشيني شكست است، هيچكس در آمريكا جرات ندارد كه سخنراني پيروزي داشته باشد، بلكه فقط سخنراني شكست است و برخي از دستآوردهاي اندك و بي‌ارزشي كه جنگ عراق به دنبال داشت، سخن مي‌گويند.
دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به نقش محوري مقاومت افزود: همه ما مي‌دانيم كه آمريكا براي اشغال عراق وارد اين كشور شد، اما آنها غافلگير شده و از اشتباهات بزرگي سخن گفتند كه در برداشت از اوضاع عراق داشتند؛ آنها با عامل مقاومت كه به معناي عمليات جهادي است كه اشغالگران را هدف قرار مي‌دهد، روبرو شدند، اما آنچه كه مردم عراق را هدف قرار مي دهد، عملياتي جنايتكارانه و كشتار سازمان يافته و جنايت‌هاي جنگي ناميده مي‌شود كه مسئوليت آن بر عهده مقاومت نيست.
نصرالله افزود: حجم زيانهايي كه آمريكا به بار آورده بيش از آن است كه مردم آمريكا آن را تحمل كنند، حجم هزينه‌هايي كه براي مقابله با مقاومت نيز صرف مي‌شود، بيش از آن است كه دولت بتواند پرداخت كند، بنابراين تنها گزينه باقيمانده خروج از عراق بود، اما عامل دومي وجود دارد كه اهميت آن كمتر از اهميت مقاومت نيست و اين همان پايداري مردم عراق است.
دبيركل حزب‌الله لبنان تصريح كرد كه دستگاههاي اطلاعاتي براي تقويت موج درگيري ميان مردم عراق تلاش كردند كه در اين مورد بايد حقيقتي را ستود كه به صبر مردم عراق مربوط مي‌شود؛ مردمي كه براي سال‌ها انفجارها را تحمل كردند؛ رژيم صهيونيستي و دستگاههاي اطلاعاتي آمريكا با انفجارهايي كه در عراق انجام مي شود، حتي با گروه‌هاي انتحاري در ارتباط هستند؛ اگر اسرائيل به دنبال نفوذ در لبنان است، در عراق به دنبال چه چيزي است؟ اين رژيم خط قرمزي دارد، تا زمانيكه عراقي قوي و يكپارچه وجود داشته باشد، اين رژيم براي ايجاد تفرقه ميان آنها تلاش مي‌كند، اما ملت عراق تاكنون صبر پيشه كرده است تا طرح فتنه شكست بخورد و اشغالگران گزينه‌اي جز عقب‌نشيني نداشته باشند.
نصرالله آنچه را كه در عراق جريان دارد، دستاوردي جديد براي گزينه مقاومت دانست و افزود: نشانه اينكه عوامل انتحاري عراق ارتباطي با امت اسلامي ندارند، انفجاري است كه امروز در پاكستان روي داد؛ مردم در روز قدس در پاكستان تظاهرات كردند كه يك مهاجم انتحاري خود را در ميان تظاهرات كنندگان منفجر كرد. در فلسطين، لبنان ، عراق و ساير كشورهاي منطقه مشكلاتي وجود دارد، اما اگر با دقت بيشتري به مساله بنگريم، مي‌توان گفت كه محور مقاومت در مقايسه با محور غربي_اسرائيلي، در سطح منطقه طي سالهاي گذشته دستاوردهاي تاريخي بسياري به دست آورده كه در سطح جهان پس از حوادث 11 سپتامبر و روي كارآمدن نومحافظه كاران كه طرح‌هاي خاصي براي منطقه داشتند، بازتاب داشته است.
وي با اشاره به حضور نيروهايي آمريكايي در منطقه افزود: آمريكا ناوهاي جنگي و بسياري از پايگاههاي نظامي خود را به منطقه ما كه سرشار از ثروت‌هاي نفتي، گازي و ساير سرمايه‌ها بود، آورد.
دبيركل حزب‌الله لبنان تصريح كرد: آمريكا طرح خاورميانه جديد را با خود آورد كه در اين طرح به تحكيم نقش اسرائيل به صورت ابدي چشم داشت كه از نظر سياسي اين كار را از طريق تحميل مذاكرات سازش به فلسطيني‌ها و تاييد كشورهاي به دست بياورد.
نصرالله گفت: آنها با اين طرح به دنبال حل مسئله مقاومت فلسطين حتي مقاومت مردمي و سياسي بودند و هدف اصلي آنها اين بود كه راه حلي ارائه دهند تا بر اساس آن هر كسي كه اعتراض كند، كشته شود.
وي تصريح كرد: هدف از طرح، حل‌وفصل مسئله مقاومت لبنان، براندازي نظام سوريه و حاكميت در عراق بود تا ايران در انزوا قرار گيرد و در نهايت به ايران حمله شود.
وي افزود: من معتقدم كه اين طرح طي 10سال امكانات زيادي را ايجاد مي‌كرد كه هيچ طرح استكباري در تاريخ تاكنون اعم از ارتش‌ها، جامعه بين‌المللي (كه در آمريكا معنا شده است)، اقتصاد و انقلاب ارتباطات نتوانسته بود آن را به دست آورد؛ اين طرح بزرگترين ارتش‌ها را به چالش كشيده و قوي ترين جنگ‌هاي رواني را ايجاد كرده و دستگاههاي اطلاعات را درگير خود كرد، اما طي سال‌هاي اندك گذشته هنگامي كه با محور مقاومت در فلسطين ، لبنان، سوريه ، ايران و عراق روبرو شد، شكست خورد.
نصرالله تاكيد كرد: اين بدان معنا نيست كه درگيري به پايان رسيده است، بلكه ما به ديدگاه متفاوتي از اين درگيري رسيده‌ايم.


*** امام موسي زنده و در ليبي زنداني است

سيد حسن نصرالله در بخشي از سخنراني عصر جمعه خود به پرونده امام موسي صدر اشاره كرد و گفت: ما هرگونه نشست كشورهاي عربي در ليبي را تحريم مي‌كنيم، موضع ما يكسان است و تغيير نخواهد كرد، امام موسي صدر و دوستانش زنده بوده و در ليبي زنداني هستند، ما خواستار آزادي آنها هستيم و نمي‌توان اين موضوع را ناديده گرفت و يا به فراموشي سپرد.
وي افزود: در پرونده ربوده شدن امام موسي صدر، رهبر شيعيان لبنان به "نبيه‌بري "، رئيس مجلس لبنان پيشنهاد پول شده است، اما ما رهبران و حتي كودكانمان را با ميليون‌ها دلار نمي فروشيم.*** دستگاه قضايي لبنان نقش صندوق پستي را بازي نكند

دبيركل حزب الله لبنان همچنين درباره دادگاه بين المللي تحقيق درباره ترور رفيق حريري گفت: ما احساس مي‌كنيم كه در اين دادگاه هدف قرار گرفته‌ايم، ما دلايل و اسناد خود را به دادگاه ارائه داديم و دادستان اين شواهد را تحليل كرد، ما به اين تحقيقات بين‌المللي و دادگاه كاري نداريم، ما شواهدي را كه در اختيار داشتيم بر اساس درخواست دستگاه فضايي لبنان به آنها ارائه داديم و چنانچه دستگاه قضايي لبنان همچنان سوالاتي داشته باشد، ما آماده پاسخگويي هستيم، اما اگر صندوق پستي ميان ما و دادگاه بين المللي باشد، ما آمادگي پاسخگويي به سوالات دادگاه بين المللي را نداريم.*** ارتش لبنان به سلاح ايراني تجهيز شود

سيد حسن نصرالله در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: اما در آنچه كه مربوط به ارتش مي شود، ما خواستار مسلح شدن ارتش هستيم تا بتواند از كشور دفاع كند و اميدواريم كه اين پرونده جدي گرفته شود، ما از دولت مي خواهيم هيئت‌هاي وزارتي را تشكيل دهد و از كشورهاي عربي كمك بگيريم.
وي ابراز اميدواري كرد كه موضوع مسلح كردن ارتش با جديت، صداقت و به دور از دشمني هاي سياسي دنبال شود.
وي افزود: لبنان موجب سربلندي كشورهاي عربي شد، پس مشكل چيست؟ آنها بايد به ما كمك كنند، چرا آمريكا به ما كمك كند، برادرانمان در ايران آمادگي خود را براي كمك به لبنان بر اساس درخواست دولت اين كشور اعلام كرده‌اند.
دبيركل حزب‌الله لبنان تاكيد كرد: جالب است كه براي مسلح كردن ارتش لبنان ، براي ما شرط گذاشته مي شود، اما هنگاميكه ايران مي‌خواهد ما را مسلح كند، براي ايران شرط مي گذاريم.
وي با اشاره به سفر آينده رئيس جمهور كشورمان به لبنان گفت: "محمود احمدي نژاد "، رئيس جمهور ايران بزودي به لبنان سفر مي‌كند و ما آماده‌ايم كه براي مسلح كردن ارتش به طور جدي گفت‌و‌گو كنيم.


*** حادثي "برج ابي‌حيدر " توسط رسانه‌ها بزرگنمايي شد

"سيد حسن نصرالله "، دبير كل حزب الله لبنان با اشاره به حادثه برج ابي حيدر گفت: آنچه كه در اين حادثه روي داد فقط زيان محض بوده و به هيچ عنوان سودي نداشته است، برخي تلاش كردند كه اين حادثه براي آنها دستاوردي داشته باشد، اما به آنها مي گويم با هر معياري كه در نظر بگيريد اين حادثه زيانبار بوده است.
وي اين حادثه را فردي توصيف كرد و كساني كه اين واقعه را تفسير مي كنند افرادي شكست خورده ناميد كه ابزار كوچكي در يك طرح بزرگ هستند.
دبير‌كل حزب الله يادآور شد كه گروهي مي خواهند جبهه‌اي را كه در جنگ گذشته پيروز شد، متلاشي كنند ، اما روابط ايران و سوريه قوي‌تر از هر زمان ديگري است.
وي تصريح كرد: رهبران ايران و سوريه بيش از هر زمان ديگري به درست بودن ائتلاف خود ايمان دارند؛ روابط ميان مقاومت و سوريه نيز قوي تر از هر زمان ديگري است.
نصرالله با اشاره به اينكه حادثه برج ابي حيدر توسط رسانه‌ها بزرگنمايي شده است، گفت: پس از ورود ما به محل حادثه و آغاز تحقيقات، مي توانيم بگوييم آنچه كه روي داد، كوچك و بي اهميت نبوده، اما به اندازه آنچه كه در رسانه‌ها نشان داده شده بود نيز نبوده است.
انتهاي پيام/++
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”