ابراز تمايل بروجردي براي طرح دوباره موضوع "باغ قلهك " در مجل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

ابراز تمايل بروجردي براي طرح دوباره موضوع "باغ قلهك " در مجل

پست توسط Sami 1993 »

يك عضو ستادآزادسازي باغ‌ قلهك در گفت‌وگو با فارس:
ابراز تمايل بروجردي براي طرح دوباره موضوع "باغ قلهك " در مجلس
خبرگزاري فارس: يكي از اعضاي ستاد آزادسازي باغ قلهك از تمايل رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس براي ارائه طرح دوباره موضوع "بازپس‌گيري باغ قلهك " خبر داد.

تصویر
يكي از اعضاي ستاد آزادسازي باغ قلهك در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي فارس با اشاره به موضوع "باغ قلهك "، اظهار داشت: به تازگي علا‌الدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از تمايل خود براي ارائه طرح دوباره موضوع بازپس‌گيري باغ قلهك خبر داده است.

به گزارش فارس، باغ قلهك با وسعت 200 هزار متر مربع در يكي از بهترين نقاط شمال تهران در زمان ناصرالدين شاه قاجار به صورت عقد موقت سكني در اختيار دولت وقت انگلستان قرار داده شده بود كه با فوت طرفين قرارداد عقد باطل شدد اما انگلستان طي دسيسه‌اي مرموزانه در زمان رضاشاه اقدام به تهيه سندي كرد كه صحت آن طي بررسي‌هاي حقوقي مورد خدشه قرار گرفته است.

از اين باغ به عنوان اقامت‌گاه كاركنان سفارت و ييلاق استفاده مي‌شود. همچنين تا چندي پيش از تعليق فعاليت‌هاي شوراي بريتانيا (بازوي فرهنگي و ديپلماسي عمومي انگلستان)، اين شورا در محل اين باغ داير بود. براي همين، فعاليت‌هاي متعددي در قالب تجمعات اعتراضي، گردهمايي و غيره از سوي اقشار مختلف براي بازپس‌گيري اين باغ صورت گرفت.

زمستان سال 87 بود كه همزمان با يورش وحشيانه رژيم صهيونيستي به مردم غزه، جمعي از دانشجويان مقابل باغ قلهك سفارت انگلستان در تهران تجمع كردند.

اما پس از مدت زماني از شروع تجمع، عده‌اي وارد اين باغ شده و ضمن آتش زدن پرچم‌هاي آمريكا و انگلستان، پرچم فلسطين را در باغ انگليسي‌ها به اهتزاز درآوردند.

تشكيل "كميته آزادسازي باغ قلهك " نيز از جمله فعاليت‌هاي ايرانيان براي بازپس‌گيري اين باغ بوده است.

اول بهمن ماه 85، سردار باقرزاده ضمن حضور در كميسيون اصل 90 مجلس هفتم، گفت: "كميته‌هاي تخصصي قواي سه گانه كشور در سه سطح مختلف اين موضوع را كارشناسي كرده و مدارك مورد نياز جهت طرح دعوا در محاكم داخل كشورمان تهيه شده و به زودي شكايتي تقديم قوه قضاييه مي‌شود تا پرونده در مسير قانوني پيگيري شود. "

باقرزاده افزود: كميسيون اصل 90 مجلس هفتم اسناد و مدارك ارائه شده از سوي مسئولان پيگيري پرونده را مورد بررسي قرار داده و بلااتفاق بر آنها صحه گذاشته و تأكيد كردند سند عادي مورد ادعاي انگليس براي تملك باغ مذكور مخدوش است.
باقرزاده در پاسخ به سؤال خبرنگاري مبني بر اينكه، چنانچه دولت انگليس در جهت رد حكم صادره از سوي دستگاه قضايي در محاكم بين‌المللي اقدام كند تكليف چيست، گفت: دولت انگليس مدرك محكم براي اثبات ادعاي خود ندارد و جمهوري اسلامي به اندازه كافي سند و مدرك براي اثبات ادعاي خود دارد و خوشبختانه هماهنگي بين قواي سه گانه كه از ضرورت‌هاي پيگيري اين استرداد باغ تصرف شده قلهك بوده است در سطح بالايي وجود دارد و كار در مسير طبيعي و بر اساس اين عزم و اراده جدي در حال پيگيري است.

در حالي كه مجلس هفتم مشغول تصويب طرح دو فوريتي الزام دولت به تبديل باغ قلهك به پارك موزه استعمارشناسي و استكبارستيزي بود، ظاهراً سفير وقت انگليس در تهران در اقدامي عجيب مبادرت به صدور پيام خطاب به نمايندگان ملت ايران كرد.
بنابر برخي گزارشات، در 30 خرداد 86، سفير انگليس در تهران، نمايندگان ملت را به بازپس گيري مراكز فرهنگي جمهوري اسلامي در لندن به ويژه باغ منچستر در صورت تغيير وضعيت باغ قلهك تهديد كرد.

در همين حال، كاظم جلالي مخبر كميسيون امنيت ملي مجلس هفتم با بيان اينكه مجلس و كميسيون مذكور نسبت به اين موضوع حساس است، درباره تهديدات سفير انگليس درباره اقدامات تلافي جويانه انگليس در صورت ادامه پيگيري موضوع باغ قلهك با اشاره به اينكه كميسيون امنيت ملي اظهار نظر مقامات خارجي را زير نظر دارد، گفت: اسناد ايران درباره باغ منچستر كه اكنون كنسولگري ايران در آن قرار دارد، كافي است.

سردار باقرزاده نيز با اشاره به اينكه مسئله باغ قلهك مسئله ساده‌اي نيست كه بتوان از آن گذشت، گفت: "قياس "باغ قلهك " با باغ "منچستر " قياس نادرستي است، زيرا باغ منچستر در زمان ناصرالدين شاه توسط ايران خريداري شده و مدارك خريد آن را هم در اختيار داريم " و اگر دولت انگليس فكر مي‌‌كند كه دولت جمهوري اسلامي ادعاي غيرقانوني در مورد باغ منچستر دارد، بهتر است با ارائه مدارك و اسناد پا پيش بگذارد و اين باغ را از ايران پس بگيرد.

در تابستان 86 نيز همايشي تحت عنوان " نخستين همايش تخصصي بررسي ابعاد فقهي - حقوقي غصب باغ قلهك " برگزار شد كه تشكر 112 نماينده مجلس را به دنبال داشت.

دست‌اندركاران اين همايش از سفير وقت بريتانيا در تهران نيز براي اداي توضيحات خويش در مورد مالكيت اين باغ دعوت به عمل آورده بودند كه وي در آن حضور نيافت؛ سخنگوي اين سفارت خانه ضمن ادعاي اينكه بريتانيا ترديدي در مالكيت اين باغ ندارد، افزود: " دليلي ندارد آقاي آدامز به هر همايشي كه دعوت مي شود، برود. "
انتهاي پيام/م
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”