گفتگو صریح با سفیر ژاپن درباره تحریمهای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

گفتگو صریح با سفیر ژاپن درباره تحریمهای ایران

پست توسط Sami 1993 »

در گفت‌وگوي صريح فارس با سفير ژاپن در تهران عنوان شد:
پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در ژاپن، رأي به تحريم ايران و تسليحات‌اتمي اسرائيل
خبرگزاري فارس: سفير ژاپن به سؤالاتي درباره دنباله روي اين كشور از سياست هاي آمريكا، خروج يكطرفه شركت ژاپني از قرارداد نفتي آزادگان، تعداد پايگاه‌هاي نظامي آمريكايي در ژاپن، رأي اين كشور به تحريم ايران و عدم اعتراض به تسليحات اتمي آمريكا و ديگر كشورها پاسخ داد.

[URL=http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=8908250954]تصویر
[/URL]
-------------------------------
به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، سفارت ژاپن در خيابان بخارست تهران، داراي استحكامات و تدابير امنيتي بيش از حد معمول است. وقتي بعد از گذشتن از موانع سيماني، زنگ در را مي‌زنيد، دري كه انبوهي از ميلگردها به آن جوش داده شده مانند دروازه يك قلعه ژاپني به‎صورت خودكار باز مي‌شود. بعد از گذشتن از گيت بايد جايي در اتاقكي حدود 4 متري روي صندلي‌هاي كهنه منتظر بمانيد تا شما را صدا بزنند كه بعد از تحويل موبايل و انداختن كارت به گردن وارد سفارت شويد. طبعاً اين وضعيت با اعتراض ما روبرو شد و خانمي كه قرار بود راهنماي ما براي ورود به اتاق آقاي سفير باشد سعي كرد با عذرخواهي به اين مسئله پايان دهد.
اعلام اعتراض ما به سفير درباره اين وضعيت خواه ناخواه شروع مصاحبه‌اي شد كه از نظر شما مي‌گذرد. سعي ما در اين مصاحبه پرهيز از سؤالات معمول، مرسوم و كليشه‌اي مانند افق روابط، سطح مبادلات تجاري، مشتركات دو طرف و . . . بود و قرارمان هم اين بود كه تنها به جملات تكراري مانند «ايران كشور بزرگ و تأثيرگذاري در منطقه است» بسنده نكنيم!
سعي ما در اين مصاحبه، پرسيدن سؤالات صريح و شفاف درباره عملكرد برخي كشورها در قبال ايران بود. طبعاً ژاپن يكي از مهمترين اين كشورهاست كه بايد درباره سؤالات زياد افكار عمومي از جمله خروج يك‎طرفه شركت ژاپني از قرارداد نفتي آزادگان و رأي اين كشور به تحريم ايران پاسخ دهد.
استقبال گرم «كين ايچي كومانو» سفير ژاپن، انجام مصاحبه به زبان فارسي و پاسخ‌هاي باحوصله او و در نظر گرفتن وقت بيشتر براي مصاحبه، انجام اين گفت‌وگوي يك ساعت و نيمه را براي ما آسان و دلپذير كرد.

* سفارت‎خانه‌هاي ژاپن حتي در آمريكا و اروپا نيز داراي استحكامات امنيتي است

فارس: سفارت ژاپن در ايران به نسبت ديگر سفارت‌هاي موجود در ايران داراي تجهيزات امنيتي بيشتري است. دليل اين امر چيست؟
كومانو: من پيش از اين، سفير ژاپن در اتيوپي و افغانستان بودم. در آن سفارت‎خانه‌ها هم ما چنين وضعيتي داشتيم.

فارس: البته ايران با افغانستان تفاوت دارد . . .
كومانو: بله البته. در اين مورد بايد عرض كنم كه 20 سال پيش سفارت ژاپن در پرو توسط تروريست‌ها مورد تجاوز قرار گرفت و اين موضوع باعث شد كه ژاپن سفارت خود را در كشورهاي ديگر به صورت امنيتي و مستحكم درآورد.

فارس: آيا سفارت‎خانه‌هاي ژاپن در آمريكا و كشورهاي اروپايي نيز به همين شكل است؟
كومانو: بله، سفارت ژاپن در اروپا و آمريكا نيز به همين شكل است.

* از قيمت بنزين و تعداد اتومبيل‌هاي تك‎سرنشين در ايران حيرت‎زده شدم

فارس: اجازه بدهيد مصاحبه را با ميزان آشنايي شما با ايران ادامه دهيم.
كومانو: اين سومين باري است كه به عنوان ديپلمات در ايران هستم. قبل از انقلاب مدتي در دانشگاه شيراز به فراگيري زبان فارسي مشغول شدم و پس از آن به تهران آمدم و در سفارت مشغول به كار شدم كه اين مأموريت تا سال 1979 ادامه داشت.
در سال 1983 تا 1988 نيز دوباره در ايران به عنوان ديپلمات حضور داشتم. در آن زمان دامنه جنگ ايران و عراق به تهران رسيد كه ما مجبور شديم خانواده‌هاي خود را به ژاپن بفرستيم، اما 6 ماه بعد آنها توانستند به ايران بازگردند.
ضمن اينكه در سال 2002 وقتي به عنوان سفير ژاپن در افغانستان مشغول فعاليت بودم سفري كوتاه به ايران داشتم. در آن زمان رئيس سازمان بين‌المللي مهاجرين يك ژاپني بود. پس از حوادث 11 سپتامبر كمك به بازسازي افغانستان را در دستور كار داشتيم كه به دستور نخست وزير وقت آقاي كويزومي مسئوليت برنامه‌ريزي براي بازسازي افغانستان را به‎عهده گرفتيم تا يك كنفرانس بين‌المللي را در توكيو برگزار كنيم. من نيز كه سفير ژاپن در كابل بودم مسئول برگزاري اين همايش را در تهران همراهي كردم. در آن زمان با ديدن تهران تعجب كردم، چرا كه طي اين2 دهه تغيير زيادي كرده بود.
البته تراكم ترافيك در ايران كشنده و حتي بدتر از توكيو است. ماشين‌هاي تك‎سرنشين در اينجا بسيار زياد است كه 95 درصد مي‌شوند.

*در ايران «اسراف» بسيار زياد است

فارس: البته كمي كمتر از 95 درصد . . .
كومانو: بله، به هرحال، در ژاپن به دليل بالا بودن قيمت بنزين كمتر از ماشين‌هاي شخصي استفاده مي‌شود. قيمت بنزين در ايران حتي كمتر از آب آشاميدني است در حالي كه سنگين‌ترين ماليات‌ها در ژاپن بر دخانيات، نوشابه الكلي و بنزين وضع مي شود. در ژاپن مردم اهل صرفه‎جويي هستند در حالي كه در ايران چنين نيست و «اسراف» در اينجا زياد است. اما به هرحال با وجود تغييرات شگرف در چهره ايران، از نظر روحيه ايراني همچون خونگرمي و مهمان نوازي هيچ تغييراتي مشاهده نكرده‌ام.

فارس: ژاپن كشور بزرگي از نظر پيشرفت‌هاي صنعتي و تكنولوژيكي است اما با اين حال اين موضوع بسيار مطرح است كه كشور شما در سياست خارجي خود نگاه بيش از اندازه‌اي به سياست‌هاي آمريكا دارد و از آن تبعيت مي‌كند. اين موضوع چقدر درست است؟
كومانو: ژاپن يك قدرت اقتصادي بزرگ در جهان است. ژاپن مانند ايران، نفت و گاز و منابع طبيعي ندارد و از نظر جغرافيايي نيز كوچك است. 75 درصد مساحت اين كشور از كوه‌ها تشكيل شده و از سوي ديگر جمعيت زيادي دارد اما مهمترين عاملي كه باعث موفقيت ژاپن و تبديل آن به يك قدرت اقتصادي جهان شد وجود بازار بزرگ جهاني از جمله در آمريكا بوده است. اوضاع اقتصادي ژاپن در دهه 60-70 با سرعت بازسازي شد و به يك قدرت اقتصادي جهاني درآمد. در آن زمان آمريكا پرقدرت‌ترين كشور جهان از نظر اقتصادي بود و آمريكا بازار بسيار بزرگ خود را در اختيار همه كشورها از جمله ژاپن گذاشت و اين عامل موفقيت ژاپن براي نوسازي اقتصادي خود شد.
در زمان جنگ سرد شوروي به عنوان كشور كمونيستي، چين و كره به عنوان منابع تهديد براي ژاپن محسوب مي‌شدند به همين دليل ژاپن تحت حمايت آمريكا قرار گرفت و چنين وضعيتي هنوز هم وجود دارد و آمريكا براي ژاپن يك كشور متحد است.
ژاپن با ساير كشورهاي جهان از جمله ايران روابط حسنه و درازمدتي را دارد و اميدواريم كه روابط ژاپن با ايران و آمريكا تضادي ايجاد نكند.

*‌ از تعداد پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در ژاپن اطلاع دقيقي ندارم

فارس: يعني ژاپن خود را مديون آمريكا مي‌داند؟
كومانو: مسلماً. البته من تاريخ ژاپن و آمريكا را تشريح مي‌كنم و اين تاريخ ماست كه البته ادامه دارد به‎طوري كه امروز در ژاپن چند پايگاه نظامي آمريكايي وجود دارد.

فارس: آمريكا دقيقاً چند پايگاه نظامي در ژاپن دارد؟
كومانو: دقيقاً نمي‌دانم. در ژاپن چند پايگاه‌ نظامي آمريكايي وجود دارد كه البته «فوتنما» پربحث‌ترين آنها است. بيشتر اين پايگاه‌ها در اوكيناوا قرار دارند.
ژاپن و آمريكا از نظر سياست خارجي نزديك به هم هستند البته بعضي مواقع اختلافاتي به‎وجود مي‌آيد و اين طبيعي است مثل دعواي زن و شوهر (مي‌خندد). صلح، ثبات و توسعه ژاپن بستگي دارد به صلح، ثبات و توسعه جامعه بين‌المللي و ما برقراري روابط حسنه تجاري و اقتصادي با ساير كشورهاي جهان را مهمترين عامل موفقيت در بازسازي و نوسازي اقتصاد خود مي‌دانيم. ساير كشورها از نظر اقتصادي در حال افزايش قدرت خود هستند كه چين، برزيل، كره جنوبي، هندوستان، روسيه و كشورهاي آسيايي از جمله ايران از اين كشورها هستند و براي ما مهم است كه روابط خود با اين كشورها را در سطح بالا نگه داريم. منطقه خاورميانه از نظر اقتصاد جهاني به طور كلي و از نظر ژاپن به خصوص به دليل وجود منابع انرژي حائز اهميت است. بيش از 80 درصد از منابع نفتي و بيش از 30 درصد گاز طبيعي مايع از اين ناحيه وارد بازار ژاپن مي‌شود. از اين نظر ثبات و صلح اين ناحيه براي ژاپن بسيار مهم است.

*بعد از افزايش فوق العاده صادرات ژاپن به آمريكا، مسئولان اين كشور عليه ما مواضع تندي گرفتند

فارس: نگران اين موضوع نيستيد كه در عرصه بين‌المللي شما را دنباله‌رو آمريكا بخوانند؟
كومانو: ما كه دنباله‎رو سياست خارجي آمريكا نيستيم. البته داراي «سيستم ساماندهي ارزشي مشترك» هستيم. دموكراسي، بازار آزاد و حقوق بشر جزو اين سيستم سامانه انرژي مشترك هستند. البته اين به معناي عدم وجود اختلاف‌ و نزاع نيست چراكه سيستم حكومتي آمريكا و ژاپن با يكديگر متفاوت است، ما امپراطور داريم اما آمريكا ندارد. بنابراين در جزئيات اين مسئله اختلافاتي وجود دارد كه اين طبيعي است.

فارس: اما معمولاً اين اختلافات به سود آمريكا و عقب‎نشيني ژاپن پايان يافته است. مثلاً نخست وزير سابق شما در زمان كانديداتوري‌اش اعلام كرد كه پايگاه نظامي اوكيناوا را منتقل مي‌كند و به همين خاطر هم رأي آورد ولي بعد از مدتي گفت كه نمي‌تواند چنين كاري را محقق كند و استعفا داد.
كومانو: خير اين‎طور نيست كه هميشه ژاپن در اين موارد عقب‎نشيني كرده باشد. در دهه‌هاي 80 و 90 اختلافاتي در خصوص مسائل اقتصادي بين ژاپن و آمريكا رخ داد. در آن زمان صادرات ژاپن به آمريكا فوق‌العاده افزايش يافت و موازنه تجاري به سود ژاپن بود و آمريكا از اين موضوع ناراحت بود كه در برخي مواقع مواضع قوي را ضد ژاپن گرفت. البته همواره در حال مذاكره و تبادل نظر بوده‌ايم و خوشبختانه همه نزاع‌هاي تجارتي حل و فصل شده و به توافق رسيده‌ايم.

* گاوداران آمريكايي از نظر سياسي بسيار قوي هستند

اما هنوز چند اختلاف تجارتي داريم كه گوشت گاو و بيماري جنون گاوي يكي از آنها است. به علت وقوع چنين بيماري در گوشت گاو صادرشده به ژاپن از آمريكا دولت ژاپن اقدامات سختي را در برابر واردات گوشت گاو اتخاذ كرد كه دولت آمريكا و كشاورزان اين كشور را بسيار ناراحت كرد. البته اين موضوع به سلامت مردم مربوط مي‌شود و جاي سازش نيست. ضمن اينكه اين مشكل هنوز وجود دارد.

فارس: اما در اين مورد هم آمريكا عقب‎نشيني نكرده است؟
كومانو: ما نيز كوتاه نيامده‌ايم، اما گاوداران آمريكايي از نظر سياسي بسيار قوي هستند. ما از آنها خواستيم كه مراحل قانوني را طي كنند اما آنها خواهان كوتاه شدن مراحل قانوني هستند.

* آمار دقيق كشته شدگان هيروشيما و ناكازاكي را به‎خاطر ندارم

فارس: ژاپن چطور با بمباران اتمي آمريكا در هيروشيما و ناكازاكي كنار آمده است؟
كومانو: بايد بگويم كه آمريكا 2 بمب اتمي را به 2 شهر ژاپني انداخت و تعداد زيادي از مردم ژاپن كشته و زخمي شده‌اند.

فارس: تعداد، در مورد تعداد كشته‌هاي آن آمار متفاوتي ارائه شده است.
كومانو: تعداد دقيقي يادم نيست اما رقم كشته شدگان ثبت شده است.

فارس: برخي تعداد قربانيان را بيش از 200 هزار نفر عنوان كرده اند.
كومانو: 200 هزار نيست اما روي هم رفته بيش از صد هزار نفر مي‌شود. خلاصه تعداد زيادي كشته شده‌اند كه آثار آن در نسل‌هاي كنوني نيز وجود دارد.

* آمار دقيقي را از افرادي كه اكنون نيز تحت تاثير انفجار اتمي هستند به‎خاطر ندارم

فارس: گفته مي‌شود حدود 300 هزار نفر هنوز هم تحت تاثير اين حادثه اند و از بيماريهاي ناشي از آن كه نسل به نسل منتقل شده رنج مي‌برند.
كومانو: نه اين تعداد نيست.

فارس: چه تعدادي آسيب ديده‌اند؟
كومانو: تعداد دقيق را ندارم اما تعداد زيادي هستند كه از آن واقعه هنوز رنج مي‌برند. به هر حال ما اين چنين وقايعي را نمي‌توانيم و نبايد فراموش كنيم اما همراه با آن نكته مهمي كه به عنوان درس ياد گرفتيم اين است كه با آشتي‌ كردن با آمريكايي‌ها با وجود اين وقايع موفق شديم به موقعيت كنوني اقتصادي و اجتماعي برسيم. ژاپن با آشتي با آمريكا به مقامي رسيده‌ كه از آن لذت مي‌برد.

* استدلال سفير ژاپن درباره خروج يك‎طرفه شركت نفتي ژاپني از ميدان نفتي آزادگان

فارس: احساس مي‌شود كه آمريكا توانسته به برخي كشورهاي هم‎پيمان ايران فشار آورد تا آنها قراردادهاي خود را لغو كنند، آيا لغو قرارداد شركت دولتي ژاپن در ميدان نفتي آزادگان كه يك‎طرفه نيز لغو شده تحت تأثير فشارهاي آمريكا بوده است؟
دولت در شركت اينپكس سهمي دارد، اما اين شركت خصوصي است كه به اكتشاف و توسعه نفت و منابع انرژي در سراسر جهان مشغول است.

فارس: چند درصد از سهام اين شركت دولتي است؟
كومانو: از اين موضوع اطلاعي ندارم. اما اين شركت سياست خود را براساس منافع كلي خود اتخاذ كرده و پيش مي‌برد و اينكه بر چه پايه‌اي چنين تصميمي گرفته و از ايران خارج شده دولت ژاپن نمي‌داند.

فارس: يعني فرضاً در مورد مشابه، لغو يك‎طرفه قرارداد يك شركت ايراني با ژاپن هم از نظر شما طبيعي بوده و اشكالي ندارد؟
كومانو: پس از تصميم شوراي امنيت، شركت اينپكس با «نيكو» وارد مذاكره شده و طبق قراردادي كه با آنها دارد به اين همكاري خاتمه داده است.

فارس: طبق قانون آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، كشورهاي عضو آژانس بايد براي ارتقاي تكنولوژي هسته‌اي ديگر كشورها آنها را ياري دهند. علي لاريجاني رئيس مجلس جمهوري اسلامي ايران در سفر خود به ژاپن در مورد همكاري‌ هسته‌اي ايران و ژاپن ابراز تمايل كرد. دبير شوراي عالي امنيت ملي هم سفري به كشور شما داشت اما مقامات ژاپني به اين موارد پاسخي ندادند. ژاپن چرا در اين مورد قانون آژانس را ناديده گرفته است؟
كومانو: اينكه چه توافقي بين آقاي لاريجاني با مقامات ژاپني منعقد شده نمي‌دانم چرا كه رئيس مجلس ايران با همتاي ژاپني خود ديدار و گفت‌وگو داشته و نه مقام دولتي ژاپن. ژاپن برنامه بزرگي را براي كشورهاي درحال توسعه در زمينه‌هاي مختلف دارد اما ما با تعداد كمي از كشورها قرارداد همكاري در زمينه انرژي صلح‌آميز هسته‌اي داريم.
ژاپن خواستار توسعه همكاري‌ها با ايران است، اما در شرايط حاكم بر جهان اين كار تا حدودي مشكل است كه از پتانسيل موجود در روابط با ايران حداكثر استفاده را ببريم. ايران كشوري با پتانسيل بالا و كشوري مؤثر در اين ناحيه است اما شرايط موجود در جامعه بين‌المللي همكاري با ايران را دشوار كرده است.
ژاپن به عنوان يك كشور بزرگ در دنيا در شوراي امنيت، سازمان ملل و سازمان‌هاي بين‌المللي نقش فعالي را به‎عهده دارد و از اين نظر ما بايد در چارچوب حاكم بر جامعه بين‌المللي رفتار كنيم و سياست خود را تحت تأثير چنين جوّي پيش ببريم. محدوديت‌هايي براي توسعه روابط با ايران وجود دارد.

* محدوديت‌هاي توسعه روابط با ايران از نظر سفير ژاپن

فارس: دقيقاً چه محدوديت‌هايي؟
كومانو: اگر قطع‎نامه 1929وجود نداشته باشد جاي زيادي براي توسعه روابط است.

فارس: ايران در موضوع هسته‌اي دقيقاً بايد چه فعاليتي انجام دهد وقتي غربي‌ها سياسي عمل مي‌كنند؟
كومانو: 1+5 به زودي وارد مذاكره با ايران خواهند شد كه به وسيله ادامه چنين بحث‌هايي مي‌توان اعتماد به يكديگر را به طور تدريجي افزايش داد.
به هرحال آنچه ما در تهران و ايران مي‌بينيم يك تغيير بنيادي است كه در حال رخ دادن است اما آنچه در جامعه بين‌المللي راجع به ايران گفته مي‌شود فاصله زيادي با ايران واقعي دارد.

فارس: علت اين موضوع چيست؟
كومانو: آنها ايران را به عنوان يك دشمن مي‌بينند و ايران نيز همين طور است كه فكر مي‌كنم علت آن كمبود درك متقابل است.

* من راجع به اسرائيل حرفي نمي‌زنم

فارس: شما زماني اين موارد را مطرح مي كنيد كه هند، رژيم صهيونيستي و آمريكا داراي سلاح هسته‌اي بوده و عضو NPT نيستند. چرا اين محدوديت‌ها در مورد اين كشورها اعمال نمي‌شود؟
كومانو: ژاپن تنها كشوري است كه انفجار سلاح هسته‌اي را تجربه كرده و از اين نظر حساسيت ويژه‌اي نسبت به سلاح هسته‌اي دارد. اميدواريم روزي فرا برسد كه در جامعه جهاني هيچ سلاح هسته‌اي وجود نداشته باشد، اما نبايد از تلاش دست بكشيم بلكه بايد سعي كنيم تا در آينده سلاح‌هاي هسته‌اي را از دنيا بزداييم كه اين مهم، قدم به قدم انجام‎پذير است.
وزير خارجه ژاپن دست به ابتكاري زد كه در آن كشورهاي همفكر جمع شوند و جوّي در جامعه بين‌الملل به‎وجود بيايد تا سلاح هسته‌اي را از بين ببرد. در مجمع عمومي سازمان ملل چند ماه پيش نشستي در سطح وزراي خارجه برگزار شد كه 9 كشور در آن شركت كرده و اعلاميه‌اي نيز صادر شد. ممكن است كارها كند پيش برود اما تلاش مي‌كنيم تا اين فعاليت‌ها تبديل به يك صداي واحد شود.

فارس: آمريكا كه خود داراي سلاح هسته‌اي متعدد است و تنها كشوري است كه از آن استفاده كرده فعاليت ايران را صلح‎آميز نمي‌داند و از سوي ديگر ژاپن به تحريم‌ ايران رأي مثبت مي‌دهد. اين در حالي است كه شما به تسليحات اتمي رژيم صهيونيستي و آمريكا اعتراض نمي‌كنيد. به نظر شما در اين فضا چطور مي‌توان اعتماد ايجاد كرد؟
كومانو: البته من راجع به اسرائيل حرف نخواهم زد چرا كه مسئوليت من در روابط ايران و ژاپن است و نه اسرائيل.

فارس: اما جناب سفير! امنيت جهاني امروز به هم پيوسته است.
كومانو: بله امنيت منطقه به هم پيوسته است و اميدواريم كه روزي فرمولي به وجود آيد كه همه كشورها تحت چنين فرمولي در امنيت به سر برند.

*موضع «كومانو» درباره تسليحات اتمي آمريكا: ما با آمريكا روابط بسيار نزديكي داريم

فارس: شما با سابقه سياسي خود فكر نمي‌كنيد كمي آرماني سخن مي‌گوييد؟
كومانو: سياست‎مداران همواره بايد واقع‌بينانه نگاه كنند اما همراه با آن بايد كمي ايده‌آل نيز باشيم چرا كه ممكن است راه خود را گم كنيم.

فارس: راجع به رژيم صهيونيستي موضع‏گيري نكرديد. در مورد سلاح‌هاي هسته‌اي آمريكا هم موضع‌گيري نمي‌كنيد؟
كومانو: ما با آمريكا روابط بسيار نزديكي داريم. موضع‌مان اين است كه همه موضوعات با مذاكرات حل شود.

* مي‌گويند در ايران «سانسور» زياد است اما من اين‎طور نمي‌بينم

فارس: كمي از اقامت خود در ايران بگوييد.
كومانو: همان‎طور كه گفتم تغييرات زيادي را در ايران ديدم از جمله رسانه‌هاي تصويري و چاپي در ايران بسيار متنوع و دگرگون شده و كيفيت آنها نيز افزايش يافته است. مي‌گويند در ايران سانسور زياد است اما من در رسانه‌هاي ايران موارد بسياري حتي مسايل سري را مي‌بينم كه آنها درج مي كنند. اما يك اشكال آنها اين است كه «خط» رسانه‌هاي شما ريز است!

فارس: البته شما هم نشرياتي با تيراژ ميليوني داريد.
كومانو: در ژاپن تعداد كمي روزنامه خبري وجود دارد به همين دليل تيراژ آنها بالا است. اما در ايران تنوع رسانه‌ها بسيار زياد است و آن‎طور كه من از معاون وزير فرهنگ در نمايشگاه مطبوعات شنيدم، حدود 3 هزار نشريه در ايران وجود دارد. تعداد مقالات و نوع آنها زياد و جالب است اما مقالات روزنامه‌ها خيلي طولاني است و وقت ما هم خيلي كم است.

فارس: شما چه روزنامه‌هايي را در ايران مطالعه مي‌كنيد؟
كومانو: همشهري و شرق. آنها را مي‌خوانم تا الفاظ فارسي را بيشتر ياد بگيرم اما طي اين مدت با الفاظ جديدي مثل «جنگ نرم»، «كاربردي» و «راهبردي» آشنا شده‌ام كه در گذشته اصلاً نبود.

فارس: مقام بلندپايه‌اي از ژاپن تا به حال از ايران ديدن نكرده است.
كومانو: 2 سال پيش نخست‌وزير وقت ژاپن با احمدي‌نژاد در رم ديدار كرد. وزير خارجه ژاپن چند سال پيش به ايران آمد، هفته پيش نيز مديركل خاورميانه ژاپن به ايران آمده و با مديركل آسيايي ايران ديدار كرد.
تلاش مي‌كنيم سطح سفرها افزايش يابد. مديركل خاورميانه ژاپن به توافق رسيده كه مذاكرات هرچه بيشتر به انجام برسد. به زودي ايزدي مديركل آسياي ايران عازم توكيو خواهد شد اما در مورد زمان آن در حال رايزني هستيم.
انتهاي پيام/

 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
 [External Link Removed for Guests]   [External Link Removed for Guests]   
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”