قطع كامل وابستگي ايران به واردات «مطللس» از خارج

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

قطع كامل وابستگي ايران به واردات «مطللس» از خارج

پست توسط Sami 1993 »

با صرفه جويي‌‌ بيش از 80 ميليون يورو صورت گرفت؛
قطع كامل وابستگي ايران به واردات «مطللس» از خارج
خبرگزاري فارس: بانك مركزي از قطع كامل وابستگي واردات «مطللس» از خارج خبرداد.

تصویر
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني بانك مركزي، با پيگيري مستمر و مجدانه نيروهاي بانك مركزي و همت كاركنان پرتلاش شركت صنايع مس شهيد باهنر در آينده نزديك توليد « مُطلس» ‌(پولك) در داخل آغاز و كشور از واردات اين محصول مهم بي نياز خواهد شد.
اسكناس مورد نياز معاملات روزمره ايران طي ساليان متمادي در خارج از كشور چاپ مي شد و اين روند تا سال 1362‌ ادامه داشت‌. در آن زمان، با تلاش كاركنان متعهد سازمان توليد اسكناس و مسكوك بانك مركزي چاپ اسكناس در داخل كشور آغاز شد و به دنبال ساخت و بهره برداري كارخانه توليد كاغذ و اسناد بهادار (تكاب) توليد كاغذ اسكناس هم ‌از سال 1382 با استفاده از منابع داخلي امكان‌پذير شد.
اين گام ارزشمند يكي از روياهاي ديرين بانك مركزي را در زمينه خودكفايي و بهره مندي از ظرفيت داخلي جامه عمل پوشاند، ولي زنجيره توليد ابزارهاي مبادله در داخل ايران هنوز كامل نبود‌ و وابستگي به مطلس وارداتي مورد نياز ضرب سكه ها همچنان ادامه داشت و سالانه مقادير معتنابهي ارز از كشور خارج مي شد‌، به طوري كه طبق آمارهاي موجود ، تنها طي هشت سال گذشته براي خريد حدود‌13 هزارتن مطلس مورد‌ نياز،‌‌ بيش از 80 ميليون يورو اختصاص يافته است.
‌نكته مهمي كه لازم است د‌ر همين زمينه به آن اشاره شود اين است كه مطلس خريداري شده معمولاً بين يك دوم تا يك سوم نياز واقعي كشور را پوشش مي داد‌ و ارقام خريد، به هيچ وجه منعكس‌كننده ميزان سكه مورد نياز نبود.
وجود منابع سرشار خدادادي، در اختيار داشتن دانش فني و نيروي كار ساعي و پرتوان همه و همه مقامات بانك مركزي را مجاب و مصمم كرد تا از تمامي مزيت‌هاي موجود براي تكميل زنجيره توليد مسكوكات در داخل كشور نهايت بهره را بگيرند ‌و اينك با ياري پروردگار‌متعال و مجاهدت قابل تحسين فرزندان ميهن اسلامي مي توانيم با افتخار از خودكفايي در توليد اسكناس و مسكوك سخن بگوييم.
اكنون كه به فضل الهي و تلاش خستگي ناپذير فرزندان شايسته اين آب و خاك در آستانه توليد مطلس مورد نياز و قطع كامل وابستگي‌در اين خصوص ‌قرار‌ داريم ، بايد اذعان داريم اين اقدام غرور‌انگيز ، مرهون تلاش‌ها و پيگيري شبانه‌روزي مسئولان بانك مركزي و سازمان توليد اسكناس و مسكوك است.

* 13 سال تلاش

كساني كه تحقق اين آرمان بزرگ و فراهم آمدن زيرساخت‌هاي لازم براي اين هدف والا بيش از يك دهه دغدغه فكريشان بوده است.
سيزده سال تلاش مستمر اكنون به بار نشسته است و‌ به زودي برگ زرين ديگري در تاريخ بانك مركزي ورق مي‌خورد.
انتهاي پيام/
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”