برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط victory67 »

برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد
خبرگزاری فارس: نیروگاه اتمی بوشهر شنبه دوازدهم شهریور با قدرت حدود 60 مگاوات به شبکه سراسری متصل شد و مراسم بهره‌برداری مقدماتی نیروگاه بوشهر 21 شهریور برگزار میشود.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، نیروگاه اتمی بوشهر ساعت 23:29 دقیقه شنبه دوازدهم شهریور ماه سال جاری با قدرت حدود 60 مگاوات به شبکه سراسری متصل شد.

بنا به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، این رویداد با هماهنگی مدیریت شبکه برق کشور و به منظور فراهم آوردن شرایط لازم برای بهره‌برداری مقدماتی از اولین نیروگاه اتمی برق خاورمیانه کلید خورد.

آزمایش‌های لازم برای حصول اطمینان از هماهنگی این پروژه با شبکه سراسری در روزهای آینده ادامه مییابد.
به گفته مقامات هسته‌ای کشورمان مراسم بهره‌برداری مقدماتی نیروگاه اتمی بوشهر در تاریخ 21 شهریور 90 در محل این نیروگاه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/خ
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط میهن پرست »

من هم تبريك ميگم. سالها انتظار تمام شد. از همين جا خسته نباشيد ميگم به كارشناسان ايراني و يك لعنت ميفرستم به دولتمردان روس. و در انتها موبايل هاتون رو با برق اتمي شار‍‍ز‍ كنيد خيلي حال ميده. :grin: :grin: :grin:
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه ۷ اسفند ۱۳۸۹, ۵:۴۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 208 بار
سپاس‌های دریافتی: 6 بار

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط mtb2 »

سلام.
تبريك.تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه ۴ بهمن ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

سلام.
تبريك و شاد باش به همه . . . :razz:
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶, ۳:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط typhoon »

سلام
دوستان صلواتی بر محمد و آل محمد بفرستیدظاهرا این مسابقه 20 ساله به پایان رسید.

از این جا به بعد با صدای بابا اتی:مرد نیست این همسایه شمالی عزیزمون!!!!!! :-? :-? :-? :grin:
Old soldiers never die.They just fade away
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 598
تاریخ عضویت: جمعه ۲۸ دی ۱۳۸۶, ۱۲:۴۷ ب.ظ
محل اقامت: پشت كامپيوتر !
سپاس‌های ارسالی: 10734 بار
سپاس‌های دریافتی: 5977 بار
تماس:

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط nima-rad »

تبعات راهبردی آغاز به کار نیروگاه اتمی بوشهر


سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: نیروگاه اتمی بوشهر ساعت ۲۳ و ۲۹ دقیقه شنبه ۱۲ شهریورماه سال جاری با قدرت حدود ۶۰ مگاوات به شبکه سراسری متصل شد. به این ترتیب، پس از چیزی حدود ۳ دهه برق هسته ای به شبکه سراسری ایران وارد شده است.

به گزارش «تابناک»، در بیانیه سازمان انرژی اتمی آمده است که آزمایش‌های لازم برای حصول اطمینان از هماهنگی‌های کامل این پروژه با شبکه سراسری در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.  این گزارش، «سایت بررسی استراتژیک»، در گزارشی تبعات راهبردی افتتاح نیروگاه بوشهر را مورد بررسی قرار داده است.

بر این اساس، اتصال شبکه برق نیروگاه بوشهر به لحاظ راهبردی از چند جهت اهمیت کلیدی دارد:  اول ـ با تزریق برق هسته ای به شبکه، برای نخستین بار، مردم ایران با یک جنبه ملموس از انرژی هسته ای و که دارای تاثیر مستقیم در معیشت آنهاست، آشنا خواهند شد. تمرکز بر روی این بخش از کاربردهای انرژی هسته ای، اجماع داخلی پشت سر سیاست های راهبردی نظام در پرونده هسته ای را به نحو بی سابقه ای تقویت خواهد کرد. به عبارت دیگر، از جنبه راهبردی مسئله این است که معادله «مقاومت-هزینه» در برنامه هسته ای ایران ـ که البته معادله ای کاملا قابل دفاع است ـ با شکل گیری معادله «مقاومت-سود» تکمیل خواهد.  دوم ـ در مرحله بعد، این موضوع اهمیتی کلیدی دارد که توجه شود افزایش تولید برق هسته ای، باعث آزاد شدن ظرفیت های نفت و گاز کشور و به تبع آن، افزایش ظرفیت ذخیره سازی یا صادرات خواهد شد. مطابق محاسبات کلاسیک انجام شده در اقتصاد انرژی، با استفاده از هر گرم اورانیوم در نیروگاه ها، ۵/۶۲ لیتر نفت آزاد می شود. بنابراین، افزایش تولید برق هسته ای، امکان مانور ایران در حوه انرژی را بسیار وسیع تر خواهد کرد.  سوم ـ یکی از مهم ترین تبعات راهبردی اتصال برق هسته ای به شبکه این است که برنامه هسته ای ایران از فاز سیاسی ـ امنیتی خارج شده و ماهیتی تجاری پیدا می کند. اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد برخی از کشورها منتظر راه اندازی نیروگاه بوشهر در ایران بوده اند و اکنون آمادگی دارند تا در پروژه های نیروگاهی ایران مشارکت کنند. در مسیر تجاری سازی برنامه هسته ای ایران، بوشهر نخستین و دشوارترین گام بود. برداشتن گام های بعدی تا این حد دشوار نخواهد بود.  چهارم ـ از جنبه سیاسی و دیپلماتیک، ورود برق بوشهر به شبکه که نشان دهنده وقوع ایمن فعل و انفعال هسته ای در قلب راکتور است، وجود یک چرخه کامل تولید سوخت هسته ای در ایران را کاملا توجیه می کند. بوشهر سالانه چیزی حدود ۳۰ تن اورانیوم ۵ درصد غنا مصرف می کند. درست است که روس ها تامین سوخت بوشهر را تعهد کرده اند اما سابقه عملکرد روسیه نشان می دهد در واقع هیچ اعتمادی به آن نیست و ایران برای اینکه به یکباره با قطع جریان سوخت و خاموش شدن ناگهانی راکتور مواجه نشود ناچار باید تضمین داخلی از حیث تولید سوخت را ایجاد نماید. اکنون دیگر این استدلال کاملا بی معناست که چون ایران نیروگاه ندارد، پس به چرخه سوخت هم نیازی نخواهد داشت.  پنجم ـ نهایتا راه اندازی نیروگاه بوشهر یکی از عواملی است که بدون شک گزینه نظامی را به طور کامل از روی میز غرب حذف خواهد کرد. اگرچه هم اکنون هم چنین گزینه عملا وجود خارجی ندارد اما اتصال بوشهر به شبکه، پارادوکسی ایجاد می کند که نتیجه آن بی معنا شدن گزینه نظامی از حیث راهبردی است. آن پارادوکس این است: اگر به بوشهر حمله شود اکوسیستم خلیج فارس و در نتیجه متحدان عرب امریکا نابود می شود و اگر به نطنز حمله شود، بوشهر قادر به جایگزینی کارکردهای آن از جنبه هایی که مورد نگرانی غرب است، خواهد بود.   
 
تصویر تصویر تصویر
 [External Link Removed for Guests] 
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط cheka »

اولین کیلووات های برق نیروگاه بوشهر وارد شبکه الکتریکی ایران شد / افتتاح رسمی ، 21 شهریور

تصویر

آغاز به كار نيروگاه هسته اي بوشهر و توليد برق در اين مركز بزرگ هسته اي ايران در منابع خبري روسيه بازتاب گسترده اي داشت و اين منابع در گزارش هاي خود افزوده شدن نام اين نيروگاه به فهرست نيروگاه هاي فعال جهان را برجسته كردند.

به گزارش ايرنا، رسانه هاي خبري روسيه در بخش هاي خبري امروز (دوشنبه ) خود توليد برق در نيروگاه هسته اي بوشهر را نقطه عطفي در تاريخ صنعت ايران ارزيابي و از آن به عنوان اتفاقي فراموش نشدني براي مردم كشورمان ياد كردند.
بر پايه اين گزارش، وارد شدن برق توليدي نيروگاه هسته اي بوشهر به شبكه برق كشورمان ، جايگاه ويژه اي در گزارش هاي خبري رسانه هاي روسي به خود اختصاص داد و آنها با برجسته سازي اين مهم اعلام كردند كه ايران گام مهمي در توليد برق هسته اي برداشته است.
رسانه هاي خبري روسيه همچنين با انعكاس گسترده توليد برق در نيروگاه هسته اي بوشهر از اين رويداد به عنوان گامي در راستاي خود كفايي كشورمان در زمينه استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي نام بردند.
خبرگزاري ريانووستي امروز (دوشنبه) در گزارشي در اخبار مهم خود نوشت: نيروگاه بوشهر نخستين نيروگاه هسته اي ايران به مدار برق اين كشور پيوست و با ظرفيت ۶۵ مگاوات برق توليد مي كند.
اين منبع خبري يادآور شد: راكتور نيروگاه هسته اي بوشهر روز 25 ماه اوت (سوم شهريور ماه) با 40 درصد ظرفيت راه اندازي شد و فقط مرحله پيوستن آن به مدار برق ايران باقي مانده بود.
ريانووستي نوشت: پس از آنكه نخستين كيلو وات برق وارد مدار شد، نيروگاه هسته اي راه اندازي شده محسوب مي شود و در بانك اطلاعات آژانس بين المللي انرژي اتمي به عنوان نيروگاه هسته اي فعال ثبت مي شود.
ايتارتاس خبرگزاري رسمي ديگر روسيه نيز در گزارشي از ايران، كليد خوردن توليد برق نيروگاه هسته اي بوشهر را اقدامي نمادين براي نمايش غرور ايرانيان در كاربرد صلح آميز انرژي هسته اي توصيف كرد. اين خبرگزاري نوشت: سازه نيروگاه هسته اي بوشهر كه با مشاركت متخصصان روسي در ايران ساخته شده است، به مدار ملي برق جمهوري اسلامي ايران پيوست.
اين منبع خاطر نشان كرد: نيروگاه هسته اي بوشهر حوالي نيمه شب شنبه و زماني كه 60 مگاوات برق توليد كرد، به مدار برق ايران پيوست.
ايتار تاس افزود: آزمايشات لازم براي بهره برداري مطمئن از نيروگاه هسته اي بوشهر در روزهاي آينده ادامه خواهد يافت و مراسم رسمي بهره برداي از اين نيروگاه روز ۱۲ ماه سپتامبر برگزار مي شود.
كانال دوم تلويزيون دولتي روسيه هم با اشاره به تلاش متخصصان و دانشمندان هسته اي كشورمان براي دستيابي به فناوري صلح آميز هسته اي ، توليد نخستين وات هاي برق در نيروگاه
هسته اي بوشهر را نشانه موفقيت طرح ساخت اين نيروگاه و پايان موفقيت آميز آن دانست.
اين منبع پر مخاطب روسيه افزود: در مرحله نخست ، ظرفيت توليد نيروگاه 60 مگاوات است، اما روز ۱۲ ماه سپتامبر (۲۱ شهریور) كه آيين رسمي افتتاح آن برگزار خواهد شد، توان توليد آن به 400 مگاوات خواهد رسيد.
كانال تلويزيوني \'ار.ب.كا\' روسيه هم در گزارشي در اين باره اعلام كرد: نيروگاه هسته اي بوشهر نخستين نيروگاه هسته اي ايران ، با بخشي از ظرفيت خود آغاز به كار كرد.

اين منبع خبري افزود: كارشناسان ايراني اعلام كرده اند كه در روزهاي آينده آزمايش بخش هاي مختلف نيروگاه بوشهر به منظور هماهنگي تمام امور در آن ادامه مي يابد و قرار است اين نيروگاه روز 12 ماه جاري ميلادي به طور رسمي طي آييني افتتاح شود.

تصویر
منبع : [External Link Removed for Guests]
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1407
تاریخ عضویت: جمعه ۳ شهریور ۱۳۸۵, ۱:۳۱ ق.ظ
محل اقامت: مازندران
سپاس‌های ارسالی: 6679 بار
سپاس‌های دریافتی: 5422 بار

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط airplane »

من هم به همه عزیزان تبریک میگم و انشالله بعدی رو خودمون بدون کمک این روسهای نامرد انجام بدیم :razz:
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


[External Link Removed for Guests]

[COLOR=#000000]تا چند زنم بروی [COLOR=#0070c0]دریاها خشت بیزار شدم ز بت‌پرستان  

خیام که گفت دوزخی خواهد بود که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط Sami 1993 »

البته آقای صالحی در خبر 14 روز دوشنبه 14 شهریور ، اعلام کردند که چند آزمایش وجود دارد که باید بعد از افتتاح انجام گیرد که مانند کم و زیاد کردن ظرفیت تولید برق و............
همینطور در همین راستا راکتور یکبار خاموش و دوباره روشن می شود .
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 598
تاریخ عضویت: جمعه ۲۸ دی ۱۳۸۶, ۱۲:۴۷ ب.ظ
محل اقامت: پشت كامپيوتر !
سپاس‌های ارسالی: 10734 بار
سپاس‌های دریافتی: 5977 بار
تماس:

Re: برق اتمی بوشهر به شبکه سراسری متصل شد

پست توسط nima-rad »

جزييات فني راه اندازي نيروگاه بوشهر


وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت كه مراسم بهره‌برداري مقدماتي نيروگاه اتمي بوشهر با حضور 'سرگئي اشماتكف' وزير انرژي روسيه، دوشنبه هفته آينده در محل اين نيروگاه برگزار خواهد شد.

'علي اكبر صالحي' روز سه شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سياسي ايرنا در آستانه پيش راه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر ، اين نيروگاه را از جمله افتخارات كشور دانست و افزود: به منظور شركت در مراسم بهره برداري مقدماتي اين نيروگاه، اشماتكف وزير انرژي روسيه روز شنبه يا يكشنبه آينده به ايران خواهد آمد.

وي در ادامه گفت: احتمال دارد رييس سازمان انرژي اتمي روسيه نيز در مراسم پيش راه‌اندازي شركت كند و انشاءالله روز دوشنبه، شاهد وصل شدن نيروگاه بوشهر به شبكه برق سراسري كشور خواهيم بود تا اين انتظار 35 ساله به پايان برسد.

** ايران در جايگاه نخست قدرت نيروگاهي اتمي در جهان اسلام

وزير امور خارجه اظهار داشت: ما در جهان اسلام و بين 57 كشور اسلامي پس از پاكستان دومين كشوري هستيم كه صاحب نيروگاه هسته‌اي مي‌شويم.

وي با ذكر اينكه ايران جز اولين كشورها از نظر قدرت نيروگاهي اتمي در جهان اسلام است، اظهار داشت: قدرت دو نيروگاه هسته‌اي پاكستان در مجموع 500 مگاوات است، اين در حالي است كه نيروگاه بوشهر به تنهايي 1000 مگاوات قدرت دارد.

صالحي با اشاره به اينكه ساخت و راه‌اندازي نيروگاه بوشهر به دلايل متعدد همچون انقلاب اسلامي، جنگ تحميلي و بسياري موارد ديگر بيش از35 سال به طول انجاميد، اضافه كرد: الحمدلله در نهايت جمهوري اسلامي ايران اين نيروگاه را توسط روس ها به سرانجام رساند.

** جزييات فني راه اندازي نيروگاه بوشهر

وزير امور خارجه در بخش ديگري از اين گفت وگو با بيان اينكه در ابتدا توليد برق در نيروگاه بوشهر با قدرت 40 درصد انجام مي‌شود و پس از بهره‌برداري مقدماتي مدتي از شبكه سراسري برق منفصل خواهد شد، ادامه داد: قدرت نيروگاه به دلايلي مدتي پايين ‌آورده و مجدد بالا ‌برده مي شود.

صالحي با بيان اينكه نيروگاه پس از مرحله 'پيش راه اندازي' براي مدتي به شبكه وصل بوده و برق توليد خواهد كرد، گفت: مجبور هستيم دوباره آن را از شبكه جدا كرده و مجدد تست‌هاي لازم را انجام دهيم تا پس از چند ماه آينده به صددرصد قدرت برسد.

** گارانتي يك ساله نيروگاه بوشهر توسط روسيه

وزير امور خارجه با تاكيد بر اينكه نيروگاه يك سال تحت گارانتي روس ها خواهد بود تا صدصدرصد زيرنظر و با گارانتي آنها كار كند، گفت: هر چند اكنون مهندسان ايراني تحت نظارت روس‌ها در حال كار كردن هستند اما بعد از اين مدت نيروگاه به طور رسمي به مهندسان ايراني واگذار خواهد شد.

** 'نخستين در جهان'

صالحي در ادامه با بيان اينكه بخشي از هزينه‌هاي صرف شده براي نيروگاه بوشهر قبل از انقلاب اسلامي و بقيه هزينه‌ها مربوط به بعد از انقلاب است، تصريح كرد: با وجود اينكه به طول انجاميدن راه اندازي نيروگاه بوشهر سبب از دست دادن برق هسته اي كه مي توانست توسط اين نيروگاه توليد شود، شده؛ اما تجربه گرانبهايي عايد ما شد كه توانستيم هم از صنعت غرب و هم تكنولوژي شرق بهره‌مند شويم.

وزير امور خارجه با يادآوري اينكه نيروگاه بوشهر تجربه يگانه‌اي است كه تكنولوژي غرب و شرق در آن به هم آميخته شده است، خاطرنشان كرد: مهندسان ايراني اين فرصت را پيدا كردند كه همزمان بتوانند هم با تكنولوژي غرب و هم تكنولوژي شرق آشنا شوند.

** مشكلات فرايند راه اندازي به تجربه مهندسان ايراني افزود

صالحي همچنين يادآور شد: در جريان راه اندازي كه از شهريور سال گذشته تاكنون انجام شد، همان زمان اعلام كرديم كه راه اندازي نيروگاه‌ها به طور معمول در جهان 9 ماه تا يكسال طول مي‌كشد و نيروگاه بوشهر نيز طي يكسال راه اندازي شد.

وزير امور خارجه با بيان اينكه طي يكسال راه اندازي مشكلاتي به وجود آمد كه به تجربه مهندسان ايراني افزوده شد، گفت: سوخت را به قلب رآكتور منتقل كرديم و قلب راكتور را بستيم كه فرايند بستن و بازكردن قلب راكتور نياز به تجربه اي بسيار دارد.

وي ادامه داد: مهندسان ايراني، توانستند بار دوم در قلب راكتور را باز كنند سوخت را بيرون آورده و شستشو دهند كه ممكن بود چنين فرصتي هيچگاه به دست نيايد و در نهايت جمهوري اسلامي ايران به معدود كشورهاي جهان داراي نيروگاه هسته اي با اين حجم و چنين ابعاد، پيوست.

** قيمت بسيار مناسب راه اندازي نيروگاه بوشهر خسارتهاي قبل از انقلاب را جبران كرد

صالحي خوداتكايي ايران در تكنولوژي هسته اي و در عرصه‌هاي مختلف همچون كاربرد پزشكي، صنعتي و كشاورزي را مورد اشاره قرار داد و تصريح كرد: غني‌سازي،توليد آب سنگين، طراحي راكتورهاي تحقيقاتي، توليد راديو دارو و بسياري عرصه‌هاي ديگر را مهندسان ايراني در نورديده‌اند.

به گفته صالحي، مهمتر از همه اينها، جمهوري اسلامي ايران توانسته است تعداد بسياري متخصص هسته‌اي در كشور تربيت كند كه بيش از ده هزار مهندس در ابعاد و عرصه هاي مختلف هسته‌اي صاحب تجربه و نظر هستند و بزرگترين سرمايه كشور به شمار مي روند.

وزير امور خارجه با بيان اينكه رقم هزينه شده براي نيروگاه هزار مگاواتي بوشهر بسيار كمتر از هزينه‌اي است كه براي ساخت و راه‌اندازي نيروگاهي جديد با اين تكنولوژي در زمان فعلي نياز است، گفت: اما به لطف الهي توانستيم نيروگاه بوشهر را با قيمت بسيار مناسبي به سرانجام برسانيم به طوري كه جبران خسارت‌هاي قبل از انقلاب نيز شد.

تصویر تصویر تصویر
 [External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”