5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1118
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۳ آبان ۱۳۸۶, ۳:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس
سپاس‌های ارسالی: 1224 بار
سپاس‌های دریافتی: 1160 بار
تماس:

5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط big-man »

سلام.....

بنده ی حقیر از خیلی جاها شنیدم که امروز قراره سرنوشت جنگ معلوم بشه و ........کسی درباره ی جزئیات و نتیجه ی این مذاکره خبر داره که بگه؟
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1454
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸, ۱۱:۱۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8701 بار
سپاس‌های دریافتی: 13240 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Java »

big-man نوشته شده:سلام.....

بنده ی حقیر از خیلی جاها شنیدم که امروز قراره سرنوشت جنگ معلوم بشه و ........البته نه به این شوری که شما گفتی!!!
ولی مذاکرات بسیار مهمی است...نتیجه مذاکرات میتواند بر همه چیز تاثیر گذار باشد:
از ارزش ریال گرفته تا نرخ ترم و...سکته کردن بعضی ها...
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 618
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۷, ۱:۲۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1938 بار
سپاس‌های دریافتی: 1909 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط pedmehr »

تیم های مذاکره کننده ما که سابقه خوبی در مذاکره ندارند ... عادت کردیم با نوشیدن زهر و تحمیل بیشترین ضرر با مسایل بین الملل کنار بیایم
در روح و جان من میمانی ای وطن
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Sami 1993 »

 [External Link Removed for Guests]  
كارنامه سه دوره دیپلماسی هسته ای ایران؛
[External Link Removed for Guests]
پرونده هسته اي ايران موضوعي است كه مرور آن نتيجه اي در پي ندارد جز فروريختن هيمنه غرب در برابر كشورهاي جهان سوم، دستيابي ايران به انرژي هسته اي بومي مسئله اي كه غرب را وادار به دور جديد گفتگوها با ايران كرده است.  
به گزارش خبرنگار سياسي مشرق؛ دعوت از مقامات ایرانی برای مذاکره بر سر رسیدن به راه حل دیپلماتیک برای بن بستی که در دو سال اخیر در مذاکرات پیش آمده، و آغاز دور جديد مذاكرات ايران با گروه 5+1 در استانبول، این گمانه ها را دامن می زند که کشورهای طرف مقابل، این بار آمادگی بحث بر سر بسیاری از نقطه نظرات پیشیشن خود را دارند. ایران نیز که توانسته از گردنه های تحریمهای متعدد غرب عبور کند، اکنون حاضر نیست بر سر این امتیازات، مذاکره کند و غرب نيز با رسيدن به اين نتيجه كه تحريم ها سد راه پيشرفت دانشمندان جوان ايراني نشده، تعامل و گفتگو در دايره عقلانيت را جايگزين تهديدات پوشالي كرده است.
با این حال، طرفین به خوبی می دانند ایران وارد نقطه بدون بازگشت شده و گردونه های سانتریفیوژ ایران و غني سازي 20 درصد متوقف نخواهد شد از همين رو در صدد هستند تا روند توسعه انرژي اتمي را در سطح كنوني متوقف سازند.

مرور كارنامه
برای همین به نظر می رسد مروری بر کارنامه پر پیچ و خم مذاکرات ایران و غرب بر سر دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای، نکات زیادی را برای تجربه اندوزی داشته باشد. نکاتی از این دست که غرب با وجود بومي شدن فناوري هسته اي در ايران ديگر در جايگاهي قرار ندارد كه به واسطه آن بخواهد نظرات خود را به صورت مطلق به كرسي بنشاند و از سوي ديگر در اين دور از مذاكرات غرب بايد امتيازاتي را به ايران بدهد.
اکنون به نظر می رسد تیم مذاکره کننده ایران با این ذهنیت کاهش تحریمهای موجود به استانبول مي رود تا با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک، مشکلات را حل و فصل کند. اکنون دیگر، هیچ خبری از تعلیق و توقف کار نیست. بلکه غربیها تلاش برای کمتر دادن امتیاز به ایران دارند و ایران نیز سعی دارد با کمترین هزینه ممکن، برخی مسایل بین المللی را حل و فصل کند.
مرور بر کارنامه دیپلماسی هسته ای ایران اين واقعيت را آشكار مي كند كه غربي ها با طرح خواسته هاي نامعقول و غير قانوني همواره در پي گرفتن امتياز بوده اند و از سوي ديگر جمهوري اسلامي ايران با ايستادگي و بومي سازي فناوري هسته اي آنها را در شطرنج هسته اي مات كرده است.

تعلیق در سعدآباد
انتشار اطلاعاتي از فعاليت هاي هسته اي ايران در تاسیسات غنی‌سازی نطنز و آب سنگین اراک سبب اتخاذ مواضع سخت گيرانه از سوي غرب در قبال ايران شد. افزايش دامنه اين فشار ها، ضرورت اعتماد سازي و نيز وجود احتمال حمله نظامي آمريكا به ايران پس از اشغال افغانستان و عراق سبب شد تا دولت وقت حاضر به پذیرش چند توافق‌نامه گردد که به تدریج کلیه فعالیت‌ها و مطالعات مرتبط با دانش اتمی در ایران را به حالت تعلیق در مي آورد.
توافق‌نامه سعدآباد اولين گام ايران به سوي پذيرش تعليق بود. این توافق‌نامه در ۲۹ مهر ۱۳۸۲ برابر با ۲۱ اکتبر ۲۰۰۳ به امضا رسید و به موجب آن از تأسیسات اتمی ایران بازرسی‌های گسترده‌ای به عمل آمد و فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم نیز در ایران متوقف شد. در این مذاکرات ریاست هیئت ایرانی را حسن روحانی و کمال خرازی بر عهده داشتند. ریاست هیئت اروپایی را هم دومینیک دو ویلپن، جک استراو و یوشکا فیشر وزیران خارجه سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان بر عهده داشتند.
4 ماه بعد توافق‌نامه بروکسل به عنوان گام بعدي در اين مسير به امضا رسيد. بر اساس این توافق‌نامه ایران متعهد شد ساخت و آزمایش سانتریفیوژهای مورد نیاز برای غنی‌سازی را متوقف کند و اقدام به ساخت قطعات یدکی سانتریفیوژهای موجود در آن زمان را نیز تعلیق کند.
پس از آن نيز توافق‌نامه پاریس به عنوان آخرين پرده از تعليق فعاليت هاي هسته اي كشورمان بین ایران و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان به امضا رسید و به موجب آن ایران به عنوان اقدامی داوطلبانه در جهت اعتمادسازی و نه به عنوان یک تعهد قانونی - پذیرفت که کلیه فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری مانند ساخت، تولید، نصب، آزمایش، سرهم‌بندی و راه‌اندازی سانتریفیوژهای گازی، و فعالیت‌های مربوط به جداسازی پلوتونیم را متوقف کند.

فك پلمب
در ژوييه سال 2005 نامه محرمانه ای از سوی سه وزير خارجه کشورهای اتحاديه اروپا به ايران فرستاده. شد محتوی اين نامه چند ماه بعد از سوی رييس کمسيون روابط خارجی مجلس طی مصاحبه ای در روزنامه شرق علنی شد.در اين نامه سه کشور اروپايی امری را که به طور شفاهی در مذاکراتشان اظهار کرده بودند به صورت روشن و کتبی تکرار کردند. خواست کشورهای اروپايی اين بود که ايران به جای تعليق غنی سازی ، برای هميشه اين برنامه را کنار بگذارد. اين نامه در اواخر دوره رياست جمهوری خاتمی بدست ايران رسيد و عکس العمل ايران هم تصميم به شروع مجدد فعاليت مجتمع فر آوری اصفهان بود.
در سال اول فعالیت دولت نهم جمهوری اسلامی ایران، ایران اعلام کرد تعلیق داوطلبانه غنی‌سازی به پایان رسیده است و با فک پلمب، فعالیت‌های UCF اصفهان را تحت نظارت آژانس ادامه می‌دهد. همچنین ایران در ژانویه ۲۰۰۶ در حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تأسیسات مجتمع تحقیقاتی هسته‌ای نطنز را نیز فک پلمب کرد.

گفتگوی نا تمام
غربيها که دو روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری نهم، متوجه راه اندازی UCFاصفهان شده بودند، از این موضوع، دستاویزی برای فشار روز افزون به دولت ساختند. اینچنین بود که تیم مذاکره کننده هسته ای عوض شد و علی لاریجانی، رئیس مجلس فعلی، به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، سکان گفتگو با غربیها را به دست گرفت.
بهار 85 در حالی آغاز شد که شورای امنیت در نخستین روزهای این سال با صدور بیانیه‌ای از البرادعی خواست ظرف 30 روز گزارشی درباره پایبندی ایران به درخواست‌های شورای حکام به اعضای این شورا و شورای امنیت ارائه کند. البته ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سر‌آغاز فعالیت 5 عضو دائم این شورا به همراه آلمان موسوم به گروه 1+5 شد که از مجموع جلسات متعدد آنها در پاریس، لندن و وین سرانجام مجموعه‌ای از مشوق‌ها را که به «بسته پیشنهادی» شهرت یافت در 16 خرداد 85 در اختیار ایران قرار دادند؛ بسته‌ای که در آن، این 6 کشور در ازای تاکید بر حق ایران در توسعه انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز و حمایت از ساخت رآکتورهای آب سبک در ایران از طریق پروژه‌های مشترک بین‌المللی و نیز دادن تضمین‌های الزام‌‌‌آور حقوقی چند لایه سوخت به ایران، بر‌اساس مشارکت به‌عنوان یک شریک در یک تأسیسات بین‌المللی در روسیه خواستار از سرگیری اجرای پروتکل الحاقی و تعلیق همه فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی شدند. هر چند در این طرح همانند طرح 5 آگوست 2005 به صراحت از توقف چرخه سوخت هسته‌ای داخلی صحبتی به میان نیامده است اما اشاره به بحث تضمین‌های سوختی حاکی از این بود که ایران باید این برنامه را کنار بگذارد.
با اینکه پس از ارائه بسته 6 ژوئن 2006 هیچ ضرب‌الاجلی برای ارائه پاسخ تهران به آن تعیین نشده بود، جمهوری اسلامی ایران با تعیین کمیته‌های کارشناسی به منظور بررسی این بسته اعلام کرد که ظرف مدت 45 روز یعنی تا 31 مرداد 85 به این بسته پاسخ خواهد داد. اما به دلیل فشارهای اعضای گروه 1+5 مبنی بر پاسخ فوری تهران به مجموعه مشوق‌ها بود که تیرماه، علی لاریجانی، دبير وقت شوراي عالي امنيت ملي در راس هیاتی بلندپایه برای انجام مذاکرات مقدماتی به منظور ارائه پاسخ به بسته پیشنهادی عازم بروکسل شد و پس از دیدار با هیات 5 کشور (به غیر از آمریکا) به ریاست خاویر سولانا، مسؤول وقت کمیته سیاست خارجی اتحادیه اروپايي اعلام کرد که ایران پاسخ مقدماتی خود به بسته را ظرف یک هفته آینده ارائه خواهد کرد. هیأت‌های طرفین مجددا در 20 تیرماه 85 برابر با 11 جولای 2006 در بروکسل گردهم آمدند هر چند از این مذاکرات نتیجه ای برای دو طرف عاید نشد، ولی ایران در خلال این گفتگوها مجتمع آب سنگین اراک را به بهره برداری رساند. این کار، آنها را به تصویب قطعنامه 1696 شورای امنیت برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای کشاند.
چند روز پس از این رویداد، یعنی 18 شهریور 85 دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی برای دیدار با سولانا راهی وین شد و به مدت 7 ساعت در کاخ صدر اعظمی اتریش (دفتر کار ولفگانگ شوسل) به گفت‌وگو نشست. آنها توافق کردند که دیدارهایشان یک هفته بعد در وین ادامه پیدا کند اما 22 شهریور خبر لغو ناگهانی دیدارشان اعلام شد و اگرچه هر دوطرف به صورت جداگانه از دیدار و مذاکرات بعدی‌شان در نیویورک خبر دادند اما این گفت‌وگوها به رغم آنکه هر دوطرف مذاکره کننده آن را مثبت و سازنده توصیف می‌کردند مهرماه 85 متوقف شد و سرانجام وزرای خارجه اتحادیه اروپايي در بیانیه‌ای از پایان رسمی مذاکراتشان با ایران خبر دادند و اعلام کردند، اتحادیه اروپايي گزینه‌ای جز بررسی موضوع ایران در شورای امنیت ندارد که این موضوع زمینه‌ساز صدور قطعنامه‌های تحریم علیه ایران شد. از این‌رو اعضای گروه 1+5 به دلیل آنچه آن را بی‌توجهی ایران به خواسته‌های شورای امنیت عنوان کردند 2 دی 85 (23 دسامبر 2006) قطعنامه 1737 را که دومین قطعنامه شورای امنیت و نخستین قطعنامه تحریم شورای امنیت بود تصویب کردند.
این چنین شد که علی لاریجانی عازم «برن» پایتخت سوییس شد. مقصد بعدی دبیر شورایعالی امنیت ملی، مونیخ بود، به این ترتیب حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ به محل گفت‌وگو‌های مجدد او با خاویر سولانا مسؤول وقت سیاست خارجي اتحادیه اروپايي تبدیل شد. پس از آن نیز وی با البرادعی در وین و رومانو پرودی در ایتالیا به گفت‌وگو پرداخت. با این حال چند روز قبل از گزارش آژانس، البرادعی در گزارشی فنی از قطع 10 پروژه همکاری با ایران از میان 55 پروژه خبر داد.
با این وجود، اعضای گروه 1+5 که منافع خود را در خطر می دیدند یک بار دیگر در لندن گرد هم آمدند تا همچون زمان قبل از تصویب قطعنامه 1737 برای اعمال مرحله دوم تحریم‌ها در قبال تهران به نتیجه برسند که نتیجه این دیدار تصویب قطعنامه 1747 شورای امنیت علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در 4 فروردین‌ماه 86 (23 فوریه 2007) بود.

دیپلماسی بسته ای ايران و غرب
سعید جلیلی که پس از لاریجانی به صندلی مذاکره ایران نشسته بود، با خاویر سولانا به گفتگو و گو پرداخت. پس از مذاکرات مفصل و طولانی این 2 مقام مسؤول در آذر 86 در لندن و ناامیدکننده توصیف شدن آن از سوی سولانا متوقف شده بود؛ موضوعی که دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان در واکنش به آن گفت: "‌اینکه ما از حقوق ملت ایران دفاع می‌کنیم و این موضوع موجب ناامیدی دیگران می‌شود، تقصیر ما نیست."
این چنین بود که از ورود ایران به مرحله صنعتی شدن چندی سپری شد و در تلاش برای راه‌اندازی 3 هزار سانتریفیوژ در سال 86 محمود احمدی‌نژاد در دومین سالروز ملی فناوری هسته‌ای از آغاز مرحله ‌نصب 6هزار سانتریفیوژ جدید در تاسیسات غنی‌سازی نطنز خبر داد.
بعد از این مرحله، دیپلماسی بسته ای میان غرب و ایران آغاز شد. بسته های پیشنهادی یکی پس از دیگری مبادله، تعلیق، تبصره دار و رد شدند.
تبادل 2 بسته پیشنهادی میان دو طرف و پاسخ ایران به نامه وزرای خارجه گروه 1+5 از جمله کاندولیزا رایس و اعلام آمادگی جهت انجام مذاکرات برمبنای اشتراکات 2 بسته، منجر به برگزاری نشستی شد که علاوه بر سولانا و نمایندگان چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان برای نخستین‌بار طی 5 سال مذاکرات هسته‌ای ویلیام برنز معاون وزارت خارجه ايالات متحده نیز به عنوان نماینده آمریکا در مذاکرات ژنو حضور یابد. این مذاکرات و گفتگوهای بعدی نیز نتیجه ای نداد. لذا با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مذاکرات گروه 1+5 تا زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات و روشن شدن مشی رئیس‌جمهور بعدی مسکوت ماند.
در مراسم سومین سالروز برگزاری روز ملی فناوری هسته‌ای، احمدی‌نژاد از 2 دستاورد مهم در صنعت هسته‌ای کشور خبر داد؛ دستاورد اول، بسته‌بندی سوخت و آماده کردن آن برای قرارگرفتن در رآکتورها و تولید نیرو بود و دستاورد دوم، آزمایش 2 نوع سانتریفیوژ جدید با ظرفیت چند برابر.
در همان روز اعلام شد پژوهشگران سازمان انرژی اتمی توانسته‌اند به تولید ماشین‌هایی بپردازند که SWU آنها به 5 تا 6 می‌رسد. به گفته وی، مرحله چهارم دستاوردهای هسته‌ای کشور در زمینه تولیدات آلیاژی نوین یا زیرکونیوم در مجتمع ZPP بود. علاوه بر این، وی در ارتباط با کارخانه تولید قرص، میله و مجتمع سوخت FMP نیز گفت که آخرین و حساس‌ترین حلقه مربوط به چرخه تولید سوخت هسته‌ای برعهده این کارخانه قرار گرفته است.
نتیجه این تحولات آن شد که اول اکتبر همان سال، مذاکرات هسته ای در سطح جلیلی و سولانا از سر گرفته شود و نمایندگان سیاسی 6 کشور از جمله نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز سولانا را در این مذاکرات همراهی می‌کردند؛ مذاکره‌ای که مهم‌ترین محور آن موضوعات مطرح شده در بسته پیشنهادی ایران بود. در این نشست همچنین بحث خرید یا مبادله اورانیوم 5/3 درصدی ایران با سوخت هسته‌ای برای رآکتور تحقیقاتی تهران مطرح شد؛ موضوعی که زمینه‌ساز برگزاری نشست 19 اکتبر ایران با 3 کشور داوطلب تامین سوخت این رآکتور تحقیقاتی یعنی فرانسه، آمریکا و روسیه شد. این 3 کشور در پایان نشست ضمن حمایت از پیش‌نویس پیشنهادی آژانس خواستار پاسخ مثبت ایران به آن شدند اما چون یکی از مفاد مندرج در این پیش‌نویس خروج یکجای اورانیوم 5/3 درصدی ایران و سپس ارسال سوخت هسته‌ای به ایران بود.
ولی این مذکرات و گفتگوها مانع ایران برای دستیابی به حق مسلمش نبود. از این رو احمدی‌نژاد در 19 بهمن سال 88 دستور شروع غنی‌سازی 20 درصد را به رئیس سازمان انرژی اتمی صادر و 3 روز بعد از آن با حضور ناظران آژانس، ایران غنی‌سازی با درجه غنای 20 درصد را در تاسیسات نطنز آغاز کرد.

مذاكره در استانبول
اکنون كاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و دولت آمريكا كه پس از روشن شدن ناكارآمدي گزينه‌هاي تهديد و تحريم، تنها با يك گزينه گفت‌وگو در مقابل كشورمان می نشینند و اگر حق مسلم ايران را به رسميت بشناسند، مذاكرات به نتيجه خواهد رسيد.
جليلي و اشتون در فروردين ماه سال جاري در حالي روبروي هم مي نشينند كه آخرين مذاكره رسمي آنان نزديك به دو سال پيش در استانبول برگزار شد، حال غرب به نطقه اي رسيده است كه بايد واقعيت موجود ايران را درك كند و در فضايي واقع بينانه خواسته هاي خود را مطرح كند.

محور مذاكرات
طرح موسوم به گام به گام كه چندي پيش از سوي سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه به ايران پيشنهاد شد اساسا تفاوت چنداني با مداليته 2007 كه قرار بود در چارچوب آن به سوالات پاسخ داده شود، ندارد. به گفته لاوروف در اين طرح ایران باید به چند سؤال که از آسان به سخت خواهد بود پاسخ دهد و در هر مرحله امتیازی بگیرد. طبق اعلام برخي از مقامات ديپلماتيك كشورمان احتمالا يكي از محورهاي مذاكرات بررسي طرح گام به گام خواهد بود. 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش لحضه به لحظه مشرق از نشست 1+5 با ایران در استانبول
[External Link Removed for Guests]

مذاکرات دور اول هیات ایرانی به سرپرستی سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی با نمایندگان گروه 1+5 دقایقی پیش در استانبول آغاز شد. به گفته علی باقری مذاکرات دور اول ایران و 1+5 برای یک روز تمهید شده است.
به گزارش گروه بین الملل مشرق، مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران در سالن لطفی کردار استانبول آغاز شد.

در این مذاکرات که از آن با عنوان نشست استانبول ۲ یاد می شود، امروز ۲۶ فروردین نمایندگان گروه ۱+۵ متشکل از ما ژائوشو معاون وزیر خارجه چین، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه، وندی شرمن‌ معاون وزیر خارجه آمریکا، ژاک اودیبر معاون وزیر خارجه فرانسه، جفری آدامز سفیر سابق انگلیس در تهران، هانس دیتر لوکاس معاون وزیر خارجه آلمان به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر یک میز با سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران در حال گفت و گو هستند.

تصویر

12:00جلیلی: مذاکرات استانبول در شان ملت ایران خواهد بود

سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران و رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در نشست ۱+۵ در استانبول پیش از ورود به جلسه در اظهاراتی گفت: این مذاکرات در شان ملت ایران خواهد بود.

12:19 ورود تیم آمریکایی شرکت کننده:

"وندی شرمن" معاون وزیر خارجه آمریکا در راس یک هیئت 4 نفره ریاست هیئت آمریکایی را در نشست استانبول 2 عهده دار است.

وندی شرمن را در این نشست روبرت اینهارن، گری سمور، پانت تالور و مایک هامر همراهی می کنند.

12:29 ورود تیم آلمانی شرکت کننده:

تیم مذاکره کننده آلمانی در این نشست را "هانس دیتر لوکاس" معاون وزیر خارجه آلمان بر عهده دارد.

تصویر
عکس یادگاری جلیلی و اشتون

12:38ورود جلیلی به محل مذاکرات ایران و 1+5

رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات ایران و 1+5 وارد محل برگزاری نشست شد.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات ایران و 1+5 لحظاتی پیش وارد محل اجلاس در سالن لطفی کردار در استانبول شد.

سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه و علی باقری معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی جلیلی را همراهی می کنند.

12:42 عکس یادگاری جلیلی و اشتون

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس هیئت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات ایران و 1+5 پس از ورود به محل مذاکرات استانبول شد. با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عکس یادگاری گرفت.

12:50 شروع مذاکرات ایران با 1+5 شروع شد

مذاکرات دور اول هیات ایرانی به سرپرستی سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی با نمایندگان گروه 1+5 دقایقی پیش در استانبول آغاز شد. به گفته علی باقری مذاکرات دور اول ایران و 1+5 برای یک روز تمهید شده است.

تصویر

13:08ریابکوف: روسیه به شدت مخالف تحریم‌های یک‌جانبه غرب علیه ایران است

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که برای دستیابی به راهی برای حل و فصل مشکلات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید تلاش کرد تا به توافق رسید.

ریابکوف که برای شرکت در مذاکرات روز شنبه نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه «1+5» (شامل 5 کشور عضو دائم شورای امنیتی+ بعلاوه آلمان) به استانبول (ترکیه) سفر کرده است، در گفتگو با خبرنگاران با ابراز امیدواری در این خصوص یادآور شد که اطلاعات موجود در رابطه با فعالیتهای هسته‌ای ایران بدین گونه است که این امکان را نمی‌دهد تا بصورت قاطع چنین نتیجه‌گیری کرد که برنامه هسته‌ای این کشور صرفا جنبه صلح‌آمیز و غیرنظامی دارد، ولی این به منزله آن هم نیست که این کشور درصد ساخت سلاح اتمی است.

به گفته ریابکوف، ایجاد اعتماد متقابل بین ایران و گروه «1+5» اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت آمیز بودن نتیجه این مذاکرات دارد.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که ایران بعنوان عضو پیمان عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای این حق را بطور کامل دارد که از انرژی هسته‌ای در اهداف صلح جویانه استفاده کند، البته به گفته وی، چنین حقی همواره به همراه مسئولیت پذیری مشخص در زمینه تلاش برای عدم گسترش هسته‌ای و همکاری موثر با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

این دیپلمات بلندپایه روس در پاسخ به سئوالی در خصوص موضع مقامات مسکو در خصوص اعمال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی گفت: روسیه بطور اساسی با هر نوع اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران مخالف است و این قبیل اقدامات را نقض ضوابط و حقوق بین الملل ارزیابی می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه پیش از این نیز تاکید کرده بود که مذاکرات آتی بین مقامات تهران و نمایندگان گروه «1+5» را نباید آخرین فرصت برای حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران دانست.

13:30 مذاکرات ایران با 1+5 دو ساعت و نیم به طول می‌انجامد

طرفین بعد از نوبت اول مذاکرات به طور جداگانه ناهار صرف می‌کنند. پس از صرف ناهار ملاقات های دوجانبه انجام می شود.

در حال حاضر همه طرف ها برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرده‌اند. بعد از انجام ملاقات های دوجانبه نوبت دوم مذاکرات شروع می شود.

13:41 حضور مایکل مان در جمع خبرنگاران

در حاشیه این مذاکرات مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد.

13:50 تحلیل مایکل مان از فضای مذاکرات

"مایکل مان"، سخنگوی اشتون گفت: فضای حاکم بر مذاکرات مثبت است.

وی از پاسخ دادن به سوال خبرنگار درباره کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی امتناع کرد.

مذاکرات ایران با 1+5 لحظاتی پیش آغاز شده و تا ساعت 13:30 به وقت استانبول ادامه می یابد.

تصویر

15:10 نوبت اول مذاکرات ۱+۵ با ایران پایان یافت

نوبت صبح این مذاکرات که با حضور نمایندگان گروه 1+5 و هیئت ایرانی و با حضور کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ساعت 11 به وقت استانبول (12:30 به وقت تهران) در سالن لطفی کردار آغاز شده بود، ساعت ۱۳:۳۰ به وقت استانبول به پایان رسید.

در حالیکه ایران به تمام بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از مراکز هسته ای خود را داده است و این روند هنوز ادامه دارد وی مدعی شد که ایران با بازرسی از مراکز تحقیقاتی موافق نیست.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: هیئت ایرانی در نوبت اول مذاکرات امروز خواستار اعتمادسازی طرف‌های غربی شده است.

تصویر

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به استانبول، هیئت ایرانی در نوبت اول مذاکرات امروز خواستار اعتمادسازی طرف‌های غربی شده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون پس از پایان نوبت اول مذاکرات 1+5 با ایران در جمع خبرنگاران با مثبت ارزیابی کردن دور اول مذاکرات اعلام کرد: جلیلی و اشتون نسبت به ادامه مذاکرات امیدوار هستند.

وی در خصوص مرحله دوم مذاکرات که اعلام شده در بغداد خواهد بود، گفت: برگزاری مرحله دوم مذاکرات در بغداد منوط به نتیجه مذاکرات امروز است.

مان با اشاره به فضای مثبت مذاکرات، میل به موفقیت مذاکرات را قابل مشاهده خواند.

سخنگوی اشتون در پاسخ به این سؤال که آیا پیشنهادات جدیدی در مذاکرات نوبت اول از سوی هر دو طرف ارائه شده است، گفت: من اجازه ندارم وارد جزئیات شوم، باید صبر داشته باشیم. فقط می‌گویم که این مذاکرات سازنده بوده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]
گزارش گاردین از جزئیات نوبت اول مذاکرات ایران با 1+5
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: یک روزنامه انگلیسی در گزارشی از مذاکرات استانبول، فضای کلی جلسه صبح مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد روند کنونی راه را برای برگزاری دور دوم مذاکرات هموار می‌کند.

تصویر

به گزارش فارس به نقل از گاردین، مذاکرات ایران و 1+5 تا ظهر با فضای خوبی ادامه پیدا کرد. به گفته دیپلمات‌های غربی هیئت ایرانی با رعایت استانداردهای لازم، تعهد خود را نشان داده است. با توجه به شرایط کنونی، برگزاری دور دوم مذاکرات محتمل به نظر می‌رسد.

بنابراین آرامش نسبی تا ماه آینده و برگزاری دور بعدی مذاکرات و تا زمانی که توافقات مشخص‌تری میان طرف‌های مذاکره صورت بگیرد، برقرار خواهد بود. مذاکرات امروز در مورد دستور کارها و موضوعات کلی مذاکرات بود.

به گفته دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات، اشتون در جلسه امروز با سخنرانی 15 دقیقه‌ای روند گذشته تا کنون مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای را مرور کرد. به گفته دیپلمات‌های حاضر در جلسه، ادبیات جلیلی در این مذاکرات دیگر مانند سابق ادبیاتی تبلیغاتی یا تهاجمی نبود. لحن صحبت‌های وی آرام و سازنده بود.

پس از جلیلی، اشتون ادامه داد که در مذاکرات قبلی نقطه‌ نظرات مشترکی نیز با ایران وجود داشته از جمله اینکه ایران تصریح کرده که هیچ تمایلی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد و تأکید کرده که ان‌پی‌تی و حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای مبنای تمام توافقات خواهد بود.

به گزارش گاردین، پس از سخنان جلیلی و اشتون، نمایندگان دیگر کشورهای شرکت‌ کننده در مذاکرات صحبت کردند. نماینده روسیه نیز به ذکر پیشینه مذاکرات با ایران پرداخت.

نماینده فرانسه نیز بر اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت تاکید کرد.

نماینده چین‌ هم ضرب‌المثلی چینی با این مضمون گفت: "سفری هزار مایلی با برداشتن قدم‌های اول آغاز میِ‌شود."

نماینده آمریکا نیز اظهار داشت که روابط تهران و واشنگتن نباید تیره باشد.

نماینده آلمان نیز به ذکر مواردی کلی پرداخت و فرستاده انگلیس نیز گفت برنامه هسته‌ای ایران مسئله‌ای حل نشدنی نیست و راه‌حلی برای آن وجود دارد.

جلیلی پس از آن با ادبیاتی دیپلماتیک و نرم، مخالفت خود را با برخی نکات مطرح شده ابراز داشت. وی تصریح کرد که ملت ایران خواهان اعتمادسازی بیشتر از سوی طرف‌های مذاکره هستند و از مذاکرات نیز استقبال می‌کنند. وی صحبت‌های خود را با اعلام اینکه باید مذاکراتی برنامه‌ریزی شده انجام گیرد، به پایان رساند.

گاردین در پایان نوشت: تا کنون ابتکار جدیدی در این مذاکرات مطرح نشده است اما مذاکرات برای ادامه آن در دور دوم "سازنده" اعلام شده است که احتمالا در بغداد خواهد بود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1454
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸, ۱۱:۱۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 8701 بار
سپاس‌های دریافتی: 13240 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط Java »

اشتون و آن شال روی سینه اش هم حکایتی دارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[External Link Removed for Guests]
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۸۵, ۴:۵۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1358 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط mj_piremard »

با سلام
محاله به یه نتیجه مثبت برسه چون هر کدوم از طرفین به راه خورشون میرن و این دو راه اصلا" به هم نمیرسه طرفین هیچ وقت به سمت بازی برد-برد بیش نمیرن حرفشو میزنن و عمل نمیکنن
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 335
تاریخ عضویت: جمعه ۱۶ تیر ۱۳۸۵, ۱:۵۵ ق.ظ
محل اقامت: iran
سپاس‌های ارسالی: 594 بار
سپاس‌های دریافتی: 994 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط hany »

انشاالله که نتیجه خیر باشه و به سود کشورمون
گر به خود آیی به خدا رسی
Junior Poster
Junior Poster
پست: 157
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰, ۷:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط masoud-35 »

مگه مذاکره مستقیم با آمریکا چه ضرری برای کشورمون میتونه داشته باشه؟
میتونیم مذاکره کنیم وهرجا که مخالف مصالح کشور عزیزمون بود قبول نکنیم
Junior Poster
Junior Poster
پست: 134
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۸۷, ۲:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 465 بار

Re: 5+1 و نتیجه ی مذاکره امروز

پست توسط sabalan1400 »

انشالله
پوزه سگ های اروپایی به خاک مالیده خواهد شد.
اوباما دست از پارس کردن و پاچه گرفتن برداشته و دم تکان خواهد داد.
با اقتدار امنیتی سیاسی دهن همه اعراب جنوب خلیج فارس آسفالت خواهدشد.
اسراییل نیز تنبان خود را چسبیده و به زیر دامن آمریکا خواهد خزید.
انگل های اقتصادی که قیمت ها را بالا برده بودند با مرگ دلار تنبیه خواهند شد.
جوانان ایران اسلامی به بصیرت رهبری آگاه پی خواهند برد که با اشارت خود در عرصه بین الملل اقتصاد کشور خود را نیز بهاری می نماید.
....
وطن فروشان لندن نشین نیز بهره ای جز روسیاهی نخواهند بردت و داغ ننگین خیلانت تا ابد بر صورت شان نقش خواهد بست.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”