ولی‌عهد عربستان مُرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط victory67 »

ولی‌عهد عربستان مُرد
خبرگزاری فارس: شبکه العربیه در خبری فوری از مرگ نایف بن عبد العزیز ولی عهد عربستان سعودی خبر داد.


تصویر

به گزارش فارس، شبکه العربیه در خبری فوری به نقل از دفتر سلطنتی پادشاه عربستان سعودی از مرگ "نایف بن عبد العزیز" ولی عهد عربستان خبر داد.
خبرهای تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

/تکمیلی/
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: عبدالله بن عبدالعزیز امروز مرگ دومین ولی‌عهد خود را اعلام کرد و افزود که وی در نروژ درگذشت.

تصویر

به گزارش فارس، نایف بن عبدالعزیز دومین ولی‌عهد عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی و وزیر کشور عربستان سعودی امروز درگذشت.

شبکه خبری العربیه با اعلام این خبر به نقل از دفتر عبدالله بن عبدالعزیز اعلام کرد که شاهزاده نایف امروز در سفر درمانی خود در کشور نروژ درگذشته است.

بنا بر این گزارش، قرار است نماز میت فردا در مسجد الحرام برگزار شود.

هم‌اکنون شماری از مقامات کشوری و لشکری در حال تسلیت‌گویی به مقامات عالی‌رتبه این کشور هستند.

بنابراین نایف دومین ولی‌عهد برادر بزرگ خود است که طی 8 ماه گذشته قدرت را زودتر از شاه سعودی ترک کرد.

نایف بن عبدالعزیز 79 ساله برادر ملک عبدالله اکتبر گذشته در پی مرگ دیگر برادر خود سلطان بن عبدالعزیز در آمریکا ولی‌عهد برادر بزرگ‌تر خود شد.

نایف 41 سال وزارت کشور عربستان را در تصاحب خود داشت. او در سال 1970 وزیر کشور سعودی شد.

نایف در سال 2009 نیز به معاون دومی نخست وزیر دست یافته بود اما او هم مانند دو برادر دیگر خود بشدت سالخورده و بیمار بود.

نایف بن عبد العزیز بن عبد الرحمن آل سعود متولد 1933 است.

او فرزند ملک عبدالعزیز (پادشاه پیشین عربستان سعودی) و همچنین برادر فهد بن عبدالعزیز (پادشاه پیشین عربستان سعودی) است.

عبدالله بن عبدالعزیز (پادشاه کنونی عربستان سعودی) برادر اوست. عبدالله بن عبدالعزیز در 27 اکتبر 2011، پنج روز پس از درگذشت سلطان بن عبدالعزیز، او را ولی‌عهد عربستان سعودی اعلام کرد.این در حالی است که ‌عبدالله شاه سعودی از لحاظ جسمانی وضعیت مشابه دو ولیعهد درگذشته خود را دارد و برخی از ناظران و شخصیت‌ها مرگ قریب الوقوع او را انتظار می کشند همچنان که امین الجمیل اسبق لبنان در گفت‌وگو با الجزیره در پاسخ به این سوال که مرگ نایف ناگهانی بود، تاکید کرد که خیر مرگ او با توجه به وضعیت جسمانی که داشت دور از انتظار نبود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: در پی مرگ شاهزاده "نایف بن عبداالعزیز" ولی‌عهد سعودی ، معارضان سعودی ساکن خارج عربستان از بروز کانون‌های جدید بحران در خاندان سعودی خبر می‌دهند.

تصویر

به گزارش فارس، نایف بن عبدالعزیز دومین ولی‌عهد عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی و وزیر کشور عربستان سعودی امروز درگذشت.

شبکه خبری العربیه با اعلام این خبر به نقل از دفتر عبدالله بن عبدالعزیز اعلام کرد که شاهزاده نایف امروز در سفر درمانی خود در کشور نروژ درگذشته است.

بنا بر این گزارش، قرار است نماز میت فردا بعد از نماز مغرب در مسجد الحرام برگزار شود.

معارضان سعودی با اشاره به مرگ نایف و جنگ قدرت در بین خاندان این رژیم تاکید می‌کنند که با تشدید بیماری سران درجه اول حاندان سعودی از جمله پادشاه عربستان و وزیر خارجه وی باید در انتظار تشدید جنگ قدرت بین شاهزاده‌های سعودی برای به دست گرفتن قدرت در این کشور نیز بود.

این معارضان می‌گویند که این موضوع به شدت و بیش از هرکس آمریکایی‌ها را نگران آینده این کشور نفت‌خیز جهان عرب کرده است.

این در حالی است که هفته نامه فلسطینی المنار نیز در خبری تاکید کرده بود،‌ هیئتی که برای حل اختلافات شاهزادگان سعودی به عربستان سفر کرده بود، پس از چند ماه اقامت در این کشور بدون دست یافتن به نتیجه‌ای به آمریکا بازگشته است.

المنار به نقل از منابع نزدیک به خاندان حاکم درباره اوضاع جاری در داخل خاندان سلطنتی حاکم بر عربستان سعودی نوشته بود:‌ "سعود الفیصل"، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز بیماریش تشدید شده و احتمال فلج شدن وی و از کار افتادن قدرت حرکتی بدنش افزایش بسیاری پیدا کرده است.

به گفته این منابع، "عبد الله بن عبد العزیز"، پادشاه عربستان نیز به آلزایمر دچار شده، به گونه‌ای که اصلا نمی‌داند که در اطراف او چه می‌گذرد.

برخی گمانه زنی‌ها از احتمال تعیین شاهزاده "سلمان بن عبدالعزیز" به ولیعهدی عربستان سعودی خبر می دهند.

انتهای پیام/++
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8626 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط A3eman »

به سلامتی... :-D :-D :-D
درضمن لطفا خودتون رو ناراحت نکنید چون هیچ اتفاق خاصی رخ نداده فقط یه............از روی کره زمین محو شده :-D :-D :-D
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۳ ب.ظ
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط FARSHAD.ADL »

جانشین امیر نایف چه کسی خواهد بود؟

ظرف کمتر از یک سال عربستان سعودی دو ولیعهد خود را از دست داد تا پیچیدگی‌های سیاسی در این کشور بیش از پیش شود. در سایه پیرمردهای فعال در عرصه سیاسی این کشور، آینده سیاسی بزرگترین کشور نفت‌خیز خاورمیانه نیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

به گزارش منابع خبری مرگ ولیعهد عربستان روز دوشنبه در حالی اعلام شد که وی در خارج از این کشور برای درمان به سر می‌برد و قرار است فردا، سه‌شنبه جنازه‌اش به عربستان منتقل شده و مورد تشیع قرار بگیرد و به خاک سپرده شود.

این در حالی است که وضعیت جسمانی ملک عبدالله، پادشاه فعلی نیز چندان مناسب نیست و با مرگ ولیعهد جدید وضعیت تعیین جانشین بیش از پیش اهمیت دارد و پادشاه مجبور است به سرعت کسی را به عنوان جانشین خود معرفی کند. به ویژه در سایه بهار عربی و تحولات منطقه که عربستان دستی بر آتش دارد، نا به سامانی‌های داخلی می‌تواند بسیاری از نقشه‌های حاکمان عربستان را نقش بر آب کند. ملک عبدالله 89 سال یا بنا به قولی دیگر 93 سال سن دارد و کهولت سن و بیماری او هر آن ممکن است، راس حکومت در عربستان را بدون جانشین بگذارد.

طبیعی است که در این میان بحث ولیعهد جدید به بحث داغ عرصه سیاسی عربستان تبدیل شود. اگر چه نام شاهزاده‌های عربستانی از جمله پسر ملک عبدالله که اکنون معاون تام الاختیار وزیر امور خارجه عربستان است، در کنار امیر سلمان، وزیر دفاع به میان آمده ولی مدعیان دریافت این سمت کم نیستند. از ملک عبدالعزیز پدر پادشاه عربستان یا سر سلسله این خاندان 36 پسر از 32 همسر او به جای مانده که از این تعداد 18 نفر مرده‌اند و 18 پسر دیگر او هنوز در قید حیاتند که هر کدام ادعای جانشینی دارد. ملک عبدالعزیز با احتساب دخترهایش 70 فرزند داشته است.

با این حال بیشتر کارشناسان و ناظران مسائل عربستان معتقدند که ولیعهد آینده به احتمال بسیار زیاد امیر سلمان بن عبدالعزیز، وزیر دفاع فعلی این کشور باشد. او در حال حاضر از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار است و بر عکس بسیاری از شاهزادگان عربستانی بیمار نیست.

امیر سلمان متولد 31 دسامبر 1935 و فرزند بیست و پنجم عبدالعزیز آل سعود است. وی را یکی از ارکان مهم خاندان حاکم در عربستان می‌دانند. پس از پادشاه عربستان، بزرگ خاندان آل سعود است و تا کنون مشاور شخصی پادشاهان این کشور بوده است. او همچنین یکی از شاهزادگان سدیری فرزندان ملک عبدالعزیز است. امیر سلمان تحصیل کرده مدرسه امرا در ریاض است. در 16 مارس 1954 جانشین امیر ریاض شد و در 18 آوریل 1955 به طور رسمی امیر این منطقه شد. در 25 دسامبر 1960 از منصب خود استفعا داد ولی در 4 فوریه 1963 مجددا به پست خود بازگشت که تا قبل از انتصاب امیر نایف به ولایت عهده عربستان در سال گذشته این سمت را بر عهده داشت. در 5 نوامبر 2011 و در پی انتصاب امیر نایف به جانشینی پادشاه عربستان وزیر دفاع کشورش شد تا زمینه‌های رسیدنش به کرسی ولیعهدی بیش از پیش فراهم شود.

وی همچنین 10 درصد سهام مجموعه "پژوهش و بازاریابی عربستان" که مالک روزنامه الشرق الاوسط است را نیز در اختیار دارد. علی‌رغم این که میزان مالکیت او از این روزنامه اندک است ولی وی به واسطه پسرش امیر فیصل اندیشه‌های خود را در این روزنامه پیاده می‌کند و می‌توان گفت که این روزنامه مشهور عربی مطابق با اندیشه‌های او فعالیت می‌کند. امیر سلمان همچنین ریاست ده‌ها موسسه و شرکت و مراکز اقتصادی، نظامی و تحقیقی را نیز بر عهده دارد.

امیر سلمان تا کنون سه بار ازدواج کرده است، یک بار با امیره سلطانه بن ترکی، که دختر عمویش بود که در گذشت که از او 6 فرزند دارد. پس از او با امیره ساره بنت فیصل بن ضیدان ابو اثنین السبیعی ازدواج کرد که این وصلت زیاد دوام نیاورد و از او جدا شد که البته ماحصل این ازدواج یک فرزند به نام امیر سعود است. سومین همسر او امیره فهده بنت فلاح بن سلطان آل حثلین است که از او نیز 6 فرزند دارد.

امریکایی‌ها امیر سلمان را فردی مورد اعتماد و مقتدر می‌دانند. اگر چه نسبت به سن بالای او نیز نگرانند. بسیاری از آنها به خصوص در حزب جمهوریخواه امریکا او را فردی تندرو و محافظه‌کار نزدیک به جریان‌های سلفی می‌دانند اگر چه در عین حال ذکاوت و درایت وی را در برخی مسائل ستوده‌اند. از اندیشه‌های پان‌عربیسم دفاع می‌کند ولی در عین حال معتقد است که باید در بسیاری از رفتارهای عربستان سعودی در بحث روابط خارجی تجدید نظر شود. مثلا با رفتارهای سعود الفیصل، وزیر امور خارجه در بحث عراق و عدم تعامل با دولت فعلی و بندر بن سلطان و ترکی فیصل در تعامل با غرب موافق نبوده است و نسبت به رفتار آنها انتقاد دارد. وی بارها از این که وزارت امور خارجه سفارت‌خانه‌ای در عراق دایر نکرده تا سفیر بتواند مستقیما بر جریان‌های سیاسی این کشور اعمال نفوذ کند، انتقاد کرده است. در بحث لبنان از مخالفان رویه فعلی عربستان در این کشور است و می‌گوید سفارت عربستان در این کشور رسما از عرصه سیاسی لبنان خود را دور کرده و اجازه داده است که طرف‌های دیگر در نبود عربستان سیاست‌های خود را آزادانه پیش ببرند. اگر چه خواهان بهبود روابط با ایران است اما در رویکرد خود در قبال تهران چندان تفاوتی با دیگر رهبران عربستانی ندارد. وی نیز همانند پادشاه و شاهزادگان عربستان مسائل منطقه‌ای را از دریچه طایفه‌ای می‌بیند و از این که شیعیان در منطقه در حال رشد هستند، نگران است. برخی از ناظران مسائل عربستان از آن نگرانند که در صورتی که وی ولیعهد عربستان شود روند مبارزه با آزادی‌های مدنی و طایفه‌ای را تشدید کند و بیش از پیش شیعیان را تحت فشار بگذارد.

دیپلماسی ایرانی/منابع: ایلاف، ویکی پدیا، الجزیره، روزنامه النهار
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
یک کارشناس مسائل خاورمیانه مرگ ولیعهد سعودی را عامل نزاع و کشمش قدرت در عربستان دانست و گفت: نایف نقش اساسی در سرکوب انقلاب بحرین و شیعیان شرق عربستان داشت.

به گزارش مشرق، "صادق الحسینی" کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با فارس در مورد مرگ شاهزاده نایف ولی‌عهد سعودی گفت: اول از همه باید بگویم که آخرین رهبر جناح بازها در عربستان و نماد سیاست وهابی‌های تکفیری از صحنه سیاست خارج شد و این معادل تحولات مختلف در داخل عربستان و منطقه خواهد بود.

وی در مورد تنش‌های احتمالی پس از مرگ ولی‌عهد عربستان افزود: کشمکش قدرت در عربستان افزایش خواهد یافت و در پی آن نقش و وزن این کشور نیز در منطقه به شدت کم می‌شود.

این کارشناس در ادامه ابراز داشت که مرگ نایف یک فرصت برای مردم بحرین و سوریه خواهد بود که توسط وهابی‌های مورد حمایت ولی‌عهد آل سعود، تحت فشار بودند.

وی در این باره تصریح کرد که نایف مرد قدرتمندی در عربستان بود،‌ حکومت عربستان ناشی از پیوند صد ساله وهابیت با قبیله آل سعود است که شاهزاده نایف مرد پیوند دهنده تندروها با حاکمیت بود.

صادق الحسینی در ادامه اظهار داشت: ملک عبدالله پادشاه کنونی عربستان دارای ویژگی‌های لیبرال منشانه است و به شدت به حمایت آمریکایی‌ها وابسته است.

وی تصریح کرد که نایف نقش اساسی در سرکوب انقلاب بحرین و شیعیان شرق عربستان داشت و مرگ وی در واقع جای تنفس بیشتری برای مبارزان آزادی خواه فراهم خواهد کرد چرا که نایف و نیروهای وی پرچمداران سرکوب مردم بحرین بودند که مدیریت کشتار را به عهده داشتند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه نایف مانع اصلی در دستیابی به هر گونه توافق سیاسی در بحرین بود،‌ افزود: پس از مرگ نایف مردم یمن نیز فرصت تنفس بیشتری خواهند یافت، چون وی کسی بود که یمن را از کشوری که زیدی‌ها در قدرت بودند و فضای اجتماعی با تسامحی داشت به کشور القاعده مبدل کرد.

وی اظهار داشت که جناح نایف به راحتی از مواضع قدرت عقب نشینی نمی‌کند و در مقابل ملک عبدالله به عنوان رهبر جناح لیبرال تلاش بیشتری به کار می‌گیرند تا با آمریکایی‌ها نزدیک شوند.

صادق الحسینی درباره آینده جانشینی در عربستان گفت که "سلمان بن عبدالعزیز" شانس اصلی جانشین نایف است اما در این میان شاهزاده طلال بن عبدالعزیز که چند ماه قبل در زمان ولیعهد‌ی نایف این سمت را حق خود دانسته بود، این بار هم مخالفت خواهد کرد.

وی در پایان تاکید کرد که آینده تاریکی برای عربستان در پیش خواهد بود و قدرت این کشور در سطح منطقه ای تحلیل خواهد رفت ( انشالا )
Junior Poster
Junior Poster
پست: 103
تاریخ عضویت: جمعه ۱۲ مهر ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 200 بار
سپاس‌های دریافتی: 288 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط drs_mehry »

به درک :::P :???:
یکی کمترتصویرتصویر
از طریق این وب گاه به کودکان سرطانی کمک کنید:
[External Link Removed for Guests]
باور کنیم که آنها منتظر ما هستند.
New Member
پست: 18
تاریخ عضویت: جمعه ۷ بهمن ۱۳۹۰, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 36 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط sh-1986 »

به نظرم باید تو ایران جشن عمومی اعلام کنن
Major II
Major II
پست: 443
تاریخ عضویت: جمعه ۱ بهمن ۱۳۸۹, ۱۱:۳۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط anga2009 »

آخى،
داغ ديكتاتورى به دلش موند! اين آرزو رو به گور برد.
وب سایت روستای گندشمین
[External Link Removed for Guests]
خدایا من را ببخش...
Junior Poster
Junior Poster
پست: 157
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰, ۷:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط masoud-35 »

امیدوارم مرگ شاهزادهها شروع شده باشه

خداکنه مسولین ایندفعه برای عرض تسلیت وخاکسپاری راهی عربستان نشن
Novice Poster
Novice Poster
پست: 81
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۳۹۰, ۱:۴۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 414 بار
سپاس‌های دریافتی: 224 بار

Re: ولی‌عهد عربستان مُرد

پست توسط arman F14 »

درود : به سلامتی و میمنت من این اتفاق زیبا رو به همه تبریک می گم و از خداوند بزرگ جهنمی دردناک برای اون به هلاکت رسیده مسئلت دارم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”