شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: در ابتدای تابستان سال جاری شهر تهران میزبان بزرگترین اجلاس بین المللی تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران است. اجلاسی که با حضور 150 کشور و سازمان بین المللی برگزار خواهد شد.


تصویر

در انتهای تابستان سال جاری شهر تهران میزبان بزرگترین اجلاس بین المللی تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران است. اجلاسی که با حضور 150 کشور و سازمان بین المللی برگزار خواهد شد و شاید دومین تجربه ایران پس از اجلاس سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی است.

به طور حتم این اجلاس با چنین گستره قابل توجهی از کشورهای گوناگون می تواند زمینه مناسبی برای گسترش هر چه بیشتر دیپلماسی ایران در سطح منطقه ای فراهم کند و البته در این بین و با توجه به شرایط حساس منطقه ای و همچنین تلاش غرب برای وارد آوردن فشار هر چه بیشتر به ایران برگزاری چنین اجلاسی عملا نقش یک فضای تنفسی را برای نظام جمهوری اسلامی ایران ایفا خواهد کرد.

*روح غیر متعهدها در باندونگ می تپد

در آوریل 1954 گروهی از کشورهای آسیایی در پایتخت سریلانکا (کلمبو) اجتماع کرده و درباره همکاری با یکدیگر و با کشورهای تازه استقلال یافته آسیایی و آفریقایی به توافق رسیدند و اولین تلاش در راستای همبستگی و همکاری و دستیابی به مواضع مشترک صورت گرفت.

یک سال بعد در سال 1955 نخستین اجلاس مشترک کشورهای آسیایی و آفریقایی در شهر باندونگ اندونزی تشکیل گردید.

سر انجام جنبش غیرمتعهدها در سال 1960در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبى غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که در اردوگاه کمونیسم و امپریالیسم قرار نداشتند، تشکیل شد.

*مبارزه با استعمار شرق و غرب موضع مشترک

در همان آغاز راه در میان اعضای جنبش دو گروه و گرایش شکل گرفت. گروهی خواهان مبارزه با کمونیسم شدند مانند پاکستان، فیلیپین ،ژاپن، ویتنام جنوبی، لائوس ترکیه. تایلند، اتیوپی، لبنان ،لیبی ،لیبریا و عراق و گروه دیگر که اکثریت را تشکیل می دادند، به دنبال گرایش شرقی رفتند.

این دو گروه سرانجام با میانجیگری جواهر لعل نهرو و جمال عبدالناصر بر موضع واحد و کلی یعنی مبارزه با استعمار شرق و غرب به توافق رسیدند.

*استعمار زدایی هدف اصلی

جنبش عدم تعهد در طول جنگ سرد به ویژه در زمان رهبران کاریزمایی چون نهرو ،ناصر و سوکارنو در برابر بلوک گرایی دو ابرقدرت شرق و غرب مقاومت کرد و از طریق تحریم پیوستن به اتحادیه ها و پیمان های نظامی در کاهش تنش ها و چالش های منطقه ای و بین المللی نقش موثر و عمده ای داشت. علاوه بر این ها سیاست استعمارزدایی جنبش باعث شد که بسیاری از ملت های دربند استعمار آسیایی و افریقایی به استقلال برسند و در سال 1349 مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه پایان استعمار را به تصویب برساند.

در طول جنگ سرد این تشکل صدای مقابله کشورهای مستقل با تفوق غرب و شرق بود.

در دوره پس از جنگ سرد با چالشهای گوناگونی مواجه بود و حتی برخی فلسفه وجودی آن را زیر سئوال برده و معدودی از کشورهای عضو از آن کناره گرفتند، اما کشورهای فعال جنبش آن را همچنان زنده نگاه داشته و برای تقویت آن تلاش کردند. در حال حاضر 120 کشور از آسیا، آمریکای لاتین و اروپا در جنبش عدم تعهد عضویت دارند.*انقلاب اسلامی آغاز حضور ایران در جنبش عدم تعهد

ایران به دلیل پیوستن رژیم پهلوی به پیمان نظامی بغداد نتوانست در نخستین اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد (بلگراد 1961) حضور یابد و از آن تاریخ به بعد نیز مسئله عضویت ایران در این جنبش مطرح نشد.

در سال 1357، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در ششمین نشست سران جنبش عدم تعهد در هاوانا، ایران به عضویت این سازمان درآمد. جمهوری اسلامی ایران براساس آموزه های اصلی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، یعنی دکترین نه شرقی نه غربی که به اندیشه عدم تعهد نزدیک است، ترجیح داد در این جنبش با حفظ استقلال عملی و پویایی موضع گیری، به بازنگری در متن معادلات جهانی مبادرت ورزد. این، فصل مشترک مواضع و سخنرانی های مسئولان ایران در نشست های متعدد سران و وزیران خارجه کشورمان از سال 1357 تاکنون بوده است.

*از جنگ تحمیلی تا جنایت هدف قرار گرفتن ایرباس

شاید بتوان گفت جنبش عدم تعهد یکی از مفیدترین سازمان های بین المللی است که ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت آن درآمده است. پس از تثبیت اوضاع سیاسی کشور از سال 1360، ایران بر حضور خود در این جنبش افزود و این جنبش نیز متقابلا اقدامات مثبتی به سود ایران انجام داد که از آن جمله می توان به تلاش برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق، محکوم کردن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در تیر 1367، حمایت از اجرای قطعنامه 598 و سایر موضع گیری هایی که با سیاست های جمهوری اسلامی ایران انطباق داشته اند، اشاره کرد. موضوعاتی چون فلسطین، مخالفت با مذهب ستیزی و نژادپرستی، تقاضا برای گشودن بازار کشورهای شمال به روی صادرات کشورهای جنوب از جمله این اقدامات بوده است.

*غیر متعهدها در صف اول حمایت از حقوق ایران

مهم ترین اقدام حمایتی جنبش غیرمتعهدها در قبال کشورمان تلاش برای محکوم نشدن ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است. در نشست های شورای حکام آژانس که به منظور بررسی فعالیت های هسته ای ایران برگزار شده است غیرمتعهدها با موضع گیری خود از این شورا خواسته اند به دور از فشارهای سیاسی به بررسی دقیق وضع تسلیحاتی همه کشورهای عضو بپردازد.

این جنبش همچنین در پایان چهاردهمین نشست سران در هاوانا در بیانیه جداگانه ای ضمن حمایت از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، پیوستن رژیم صهیونیستی را به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی)2 خواستار شد.

*ایران در ردیف اول کشورهای پیشرو غیر متعهدها

در نگاه کلی می توان گفت با پیوستن ایران به این جنبش، اندیشه حمایت از تبدیل جنبش به یک سازوکار تأثیرگذار در معادلات جهانی تقویت شده است به ویژه آنکه جمهوری اسلامی ایران به همراه کوبا، مالزی و آفریقای جنوبی در ردیف چهار کشور پیشرو در زمینه بیداری غیرمتعهدها قرار دارد که از زمان پیوستن به این سازمان همواره به ضرورت عملی شدن خواسته های جنبش اهتمام و بر آن تأکید کرده است.
آخرین ويرايش توسط 2 on Sami 1993, ويرايش شده در 0.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران كشورهای غيرمتعهد - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

سعیدلو در گفت و گو با فارس:
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس:معاون بین الملل رییس جمهور از فراهم کردن زیر ساخت های موجود برای برگزاری اجلاس غیر متعهدها خبر داد و گفت:پروژه های عمرانی مرتبط با این اجلاس به خوبی در حال پیشرفت است و انشالله در موعد مقرر آماده خواهد شد.


تصویر

علی سعیدلو معاون رییس جمهوردر امور بین الملل در گفت و گو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس در پاسخ به سئوالی درباره آخرین آمادگی های موجود برای برگزاری سران اجلاس غیر متعهدها در تهران گفت: ما با آمادگی کامل در حال فراهم کردن زیر ساخت های موجود برای برگزاری این اجلاس هستیم و هیچ مشکلی هم در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: پروژه های عمرانی مرتبط با این اجلاس نیز به خوبی در حال پیشرفت است و انشالله در موعد مقرر آماده خواهد شد.

معاون رییس جمهور در امور بین الملل با اشاره به زمان برگزاری اجلاس سران و حضور هیئت ها در محل اجلاس گفت: فکر می کنم یک روز پیش از برگزاری اجلاس سران، ورود هیئت ها به تهران آغاز شود و امکان استقرار آن ها در محل های مشخص شده فراهم شود.

سعیدلو در پاسخ به سئوال دیگری درباره تعطیلات تهران در زمان برگزاری اجلاس غیر متعهد هاگفت: با توجه به این که زمان برگزاری اجلاس روزهای پنجشنبه و جمعه است و مشکلی در تعطیلی این دو روز وجود ندارد اما ممکن است در صورت نیاز یک یا دو روز قبل از برگزاری این اجلاس نیز با تصویب هیئت دولت تعطیل شود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس غیر متعهدها در گفتگو با فارس:
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها با بیان اینکه بخش هتلداری از برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها سود پنجاه میلیارد تومانی خواهد داشت گفت: هزینه جاری اجلاس توسط هیئت ها خارجی مهمان پرداخت می شود.


تصویر

مجتبی سروش پور،معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها در تهران با رد برخی از اخبار درباره استقرار میهمانان اجلاس در ویلاهای دولتی تهران گفت: این خبر دروغ است و خوشبختانه هیچ کمبودی در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: ما از ظرفیت هتل ها و امکانات دولتی اقامتی برای اسکان استفاده کرده ایم و ویلاها در این لیست جایی ندارد.

*اسکان هفت هزار مهمان خارجی در طول برگزاری اجلاس

معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها در تهران ادامه داد: مطابق تقسیم بندی های صورت گرفته، جای کافی برای اسکان تمام میهمانان در هتل های تهران وجود دارد.

سروش پور درباره تعداد تخمینی مهمانان این اجلاس گفت:در کل تعداد هیئت های مهمان و همراهان آنان،حدود هفت هزار نفر است و ما آمادگی داریم تا بیش از بیست درصد ظرفیت موجود نیز از مهمانان پذیرایی کنیم.

وی افزود: ما در استان های مجاور نیز تاسیساتی را پیش بینی کرده ایم تا در صورت بیشتر شدن تعداد میهمانان از آن ها استفاده شود.

*هزینه جاری از سوی هیئت‌های مهمان پرداخت می شود

معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها با انتقاد از برخی سخنان در مورد هزینه های بالای این اجلاس و این که جمهوری اسلامی ایران برای حضور این هیئت ها هزینه هنگفتی صرف می کند اظهار داشت: هزینه های جاری این اجلاس توسط هیئت های شرکت کننده پرداخت می شود و حتی جنبه ارز آوری نیز برای کشور دارد.

وی افزود: این گونه نیست که جمهوری اسلامی ایران تمام هزینه های موجود در این خصوص را بپردازد.

سروش پور درباره انتشار خبری پیرامون اختصاص 150 میلیارد تومان برای برگزاری این اجلاس گفت: بخش مهمی از این بودجه به چرخه اقتصاد کشور باز می گردد و بخش اعظم آن نیز در بخش زیر ساخت ها هزینه می شود.

*سود پنجاه میلیارد تومانی بخش هتلداری در طول برگزاری اجلاس

معاون تشریفات ستاد برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها ادامه داد: بر اساس برآورد ما بخش هتلداری، نزدیک به پنجاه میلیارد تومان در جریان برگزاری این اجلاس سود خواهد برد.

سروش پور گفت:به عنوان مثال شهرداری در بحث زیر ساخت‌های شهری و رنگ آمیزی جداول هزینه ای را انجام می دهد و این هزینه ها چون در بخش عمرانی کشور صرف می شود برای کشور باقی می ماند و جزو هزینه های جاری نیست.

وی افزود:برگزاری این اجلاس سبب رونق بخش گردشگری کشور نیز می شود.
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۳ آبان ۱۳۸۸, ۹:۵۴ ب.ظ
محل اقامت: بیشه شیران،خانه خورشید،ایران!
سپاس‌های ارسالی: 773 بار
سپاس‌های دریافتی: 2479 بار

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Alpha4 »

بنده این مورد را در یک فروم دیگر هم مطرح کردم که:

ایکاش به دور از این هیاهو های سیاسی و بازی های سیاسی در حاشیه یا حتی در طی این اجلاس تقدیری بشود از خانواده ی شهید عباس دوران.و یا به هر ترتیب یادی از او گرامی داشته بشود.هر چه باشد ایشان در راه آرمان های این ملت از جان خودش گذشت و باید به این از جان گذشتگی احترام گذاشت و ارج نهاد.

گرچه گمان نکنم این کار بخاطر گل روی کشور دوست و برادر(!) عراق و حضور پر شورش در اجلاس صورت بگیرد....!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: لغو روادید اتباع ترکیه در فاصله روزهای 5 الی 31 ماه اوت به دلیل تدابیر امنیتی اتخاذ شده برای برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران به حال تعلیق درمی‌آید.


تصویر

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، موافقتنامه لغو روادید بین ایران و ترکیه به مدت 27 روز به حال تعلیق درمی آید. دلیل این امر تدابیر امنیتی اتخاذ شده در چارچوت تامین امنیت شانزدهمین اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد که قرار است در تهران برگزار شود عنوان شده است.

بر اساس این تصمیم آن دسته از شهروندان ترکیه که دارای گذرنامه عادی بوده و قصد دارند در تاریخ های 5 الی 31 اوت به ایران سفر کنند باید با مراجعه به نمایندگی های سیاسی ایران اقدام به اخذ روادید نمایند.

تعلیق لغو روادید بین ایران و ترکیه پس از 31 اوت به حال عادی باز می گردد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: رژیم صهیونیستی از مدتی پیش تلاش پیگیری را برای ممانعت از حضور کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در اجلاس تهران به کار گرفته است.

تصویر

به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی معاریو در پایگاه خبری خود نوشت که وزارت خارجه این رژیم تلاش زیادی را برای مانع تراشی در روند برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران به کار گرفته و در این راستا تلگراف های زیادی را به بیشتر نقاط جهان فرستاده تا آنها را از حضور در این اجلاس منع کند. این رژیم سعی دارد تا دولت های بزرگ در آسیا و اروپا و آمریکایی جنوبی را از مشارکت در این نشست که قرار است سه هفته بعد در تهران برگزار شود، منع کند.

معاریو در این رابطه با تلاش برای منزوی نشان دادن ایران مدعی شد که هدف از این اجلاس (که ایران ریاست آن را بر عهده دارد) این است که ایران را از انزوایی که به علت برنامه هسته ایش از سوی جامعه جهانی به آن تحمیل شده، بیرون آورد.

بنا بر اعلام این روزنامه، فشارهای زیادی بر دولت هایی مانند مصر یا هند برای شرکت نکردن در این اجلاس یا کاستن از سطح مشارکت وارد می شود و صهیونیست ها سعی دارند از حضور روسای دولت‌ها یا وزرا در ایران در جریان این اجلاس ممانعت کنند.

این در حالی است که علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان اعلام کرده است که تمامی کشورهای عضو از حضور خود در این اجلاس خبر داده اند.

جنبش عدم تعهد از سال 1961 توسط کشورهای در حال توسعه‌ای راه‌اندازی شد که نمی‌خواستند تحت سلطه قدرت‌های بزرگ در دوره جنگ سرد، فعالیت کنند. این اجلاس هر 3 سال یکبار و با شرکت سران 120 کشور دنیا برگزار می‌شود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

المپیک لندن یا اجلاس جهانی تهران؟
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: سران جنبش عدم تعهد یعنی بیش از دو سوم کشورهای جهان تا کمتر از یک ماه دیگر به ایران می‌آیند.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس کمتر از یک ‌ماه دیگر بزرگ‌ترین اجلاس بین‌المللی کل تاریخ ایران در کشور برگزار خواهد شد. گردهمایی‌ای که مهم‌ترین هدف تشکیلش مبارزه با جهان دوقطبی و برهم زدن موازنه قدرت در دنیایی بود که راهی جز توافق با ابرقدرت شرق یا غرب در آن تعبیه نشده بود و اکنون میراث‌دار موازین ضدآمریکایی و ضدامپریالیستی است، اجتماعی از 118 کشور که ریاست این دوره را برای ایران اسلامی به ارمغان خواهد آورد. مهم‌تر از اصل برگزاری اجلاس عدم‌تعهد در کشور، پیامی است که چنین نشست بزرگی به جهان و آنچه به غلط «جامعه جهانی»! خوانده می‌شود، مخابره خواهد کرد. ایران به عنوان بزرگ‌ترین قدرت خاورمیانه نو بعد از موج بیداری اسلامی قابلیت منزوی شدن ندارد و اصلا چنین هدفی غیرقابل حصول است.

غرب بشدت در حال تلاش است این واقعه مهم را زیر پوشش مهم‌ترین رویداد رسانه‌ای خود یعنی «المپیک» غرق کند و حتی بعید نیست با بر هم زدن شرایط بازی به دنبال ایجاد هولوکاستی جدید به عنوان بمب رسانه‌ای جدید جهان باشد.

در حالی که آمریکا و اروپا بسیار تلاش کردند جنگ جهانی در سوریه با هدف نجات رژیم صهیونیستی بدون توجه به نقش قدرت اول خاورمیانه– ایران- به سرانجام برسد، ورق برگشت و اخبار پیروزی‌های پی‌در پی بشار اسد و دولت سوریه وضعیت سیاسی منطقه را بشدت برای حامیان اعراب و صهیونیست‌های خاورمیانه وخیم کرده است؛ اوضاعی که برای فرار از بن‌بست طراحی شد و هزینه‌های گزافی روی دست حامیان صهیونیسم گذاشت اما دریغ از باز شدن یک معبر ژئوپلتیک! از طرفی عربستان که داعیه رهبری جهان عرب را داشت در جبهه‌های مختلف نبرد از جمله عراق، سوریه، بحرین و حتی مصر و لیبی زمینگیر شده است و با مشکل بزرگی به نام انقلاب داخلی هم دست و پنجه نرم می‌کند، آن هم در شرایطی که جنگ قدرت در میان خاندان سعود پرشور‌تر از همیشه در حال جریان است و امیدی هم به چراغ نیم‌سوز عمر عبدالله بن عبدالعزیز نیست. با نگاهی به کل رویدادهای جاری در جهان مشخص است که اجلاس آتی حدود120کشور جهان در ایران اسلامی رویدادی تاریخ‌ساز خواهد بود و شایسته است همه اقشار جامعه اعم از مسؤولان و مردم با چنین واقعه‌ای به اندازه اهمیت ذاتی آن تعامل داشته باشند. مقایسه همه‌گیری میزبانی یک مسابقه جهانی ورزشی در کشوری مثل انگلستان و نحوه بسیج همه امکانات جامعه برای استفاده سیاسی از چنین پروژه‌ای با کم‌حالی و کم‌توجهی مردم و رسانه‌ها به مهم‌ترین رویداد آتی جهان که از نظر اهمیت سیاسی به هیچ‌وجه با المپیک قابل مقایسه نیست، روشن‌کننده بسیاری از کاستی‌هاست.

انگلیس بشدت تلاش می‌کند از المپیک دستاویزی خلق کند برای احیای مجدد پروژه بریتانیایی که دیگر کبیر نیست! و حداقل می‌کوشد اذهان عمومی را از واقعیات تلخ امروز جهان به سمت تاریخ پرشکوه استعمار پیر سوق دهد. یقینا پروژه بعدی تولد کودکی خواهد بود که خون گندیده سلطنت را احیا خواهد کرد... احتمالا پیام چنین رویدادی بازسازی حکومت رو به زوال دجال با خون فرزند کاترین و ویلیام خواهد بود. اما سوال این است که چطور در بحبوحه چنین برنامه‌ریزی‌های دقیقی دولت و رسانه‌های ایران هنوز یک مدیریت واحد برای آماده‌سازی امنیتی– سیاسی جامعه برای میزبانی مهم‌ترین اتفاق تاریخ‌ساز امروز عرصه سیاست جهان تشکیل نداده‌اند؟ چرا دولت برای توجیه مردم و رسانه‌هایی که قدرت برآورد سود و هزینه برگزاری چنین رویداد مهمی که فی‌الواقع دعوتنامه رسمی حضور ایران در باشگاه ابرقدرت‌های جهانی در شرایط افول سایرین به واسطه بروز بحران‌های اقتصادی و اجتماعی محسوب می‌شود را ندارند، قدمی برنمی‌دارد؟

عده‌ای با بی‌سیاستی و بی‌کفایتی کامل یا شاید هم از روی نقشه، در آستانه برگزاری این نشست تاریخ‌ساز دم از هزینه‌های بالای اقتصادی میزبانی ایران می‌زنند؛ گویی در مغز کوچک‌شان حجم اعتبار‌سازی این میتینگ عظیم و قدرتنمایی دولت جمهوری اسلامی ایران نمی‌گنجد! تصور اینها به اندازه‌ای از قدرت محدود است که هرگز گمان نمی‌برند نمایش خروج رسانه‌ای ایران از انزوای جهانی(!) ساخته دست کارگردان‌های رسانه‌ای جهان چقدر هزینه روی دست استکبار خواهد گذاشت. عده‌ای پا را از این هم فراتر گذاشته و مدعی می‌شوند کشور اصلا امکان اسکان 7000 نفر میهمان در ایران را ندارد در حالی که بخش خصوصی با آغوش گشاده مترصد سود 50 میلیارد تومانی صنعت هتلداری در طول برگزاری اجلاس، است.

از یک سو تمام تلاش‌شان را معطوف به این قضیه کردند که ظرفیت‌های کشور محدود است و ایران «نمی‌تواند»، از سوی دیگر ژست انقلابی به خود گرفتند و مسائل پیش‌پاافتاده دیپلماتیک را با گمانه‌های خاله‌زنکی مثل احتمال سفر پادشاه سعودی یا پادشاه بحرین به تهران لاینحل و غیرقابل توجیه جلوه دادند! از عمد به در غفلت می‌کوبند تا مردم را نسبت به برگزاری اجلاس در تهران بی‌تفاوت کنند اما همه باید بدانند که این حق تک تک ایرانی‌هاست که به ظرفیت‌های سیاسی کشورشان افتخار کنند. پس ما به مردم عزیز ایران می‌گوییم بعد از تماشای شادی مردم لندن به دلیل برگزاری مسابقات ورزشی المپیک به این فکر کنید که چطور افتخار حاصل از برگزاری بزرگ‌ترین واقعه سیاسی جهان در تهران را هضم خواهید کرد. حق شماست که از چنین افتخاری بهره‌مند شوید چرا که سال‌ها مقاومت و از جان گذشتگی مردمی پشت قطره قطره آبروی نظام جمهوری اسلامی نهفته است. نتیجه سال‌ها ایستادگی و مقاومت، قرار گرفتن در سکوی قدرت اول خاورمیانه است. مقامی که با جانفشانی فرزندان شما در خاکریزهای نبرد جهانی به دست آمده است. نبردی در عرصه‌های متعدد نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توام با پشت سر گذاشتن تحریم‌هایی که غرب «فلج‌کننده» می‌خواندش!

بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل تا کمتر از یک‌ماه دیگر به تهران قدم خواهند گذاشت تا از نزدیک بر پیشرفت‌های متعدد ایران در عرصه‌های مختلف صحه بگذارند و با بی‌توجهی به تحریم‌های غرب و «اجماع غیرجهانی اروپا و آمریکا به محوریت صهیونیسم» برای آینده جهان در اجلاس کشورهای غیرمتعهد به ریاست جمهوری اسلامی ایران هم‌اندیشی کنند.

پس بگذارید صهیونیست‌ها هر آنچه در چنته دارند رو کنند، محمود عباس به تهران بیاید یا نیاید، حمد بن خلیفه آل‌ثانی یا عبدالله سعودی یا هر آنکه منافع رژیم اشغالگر قدس را بر مزایای حضور در عرصه مدیریت جهان ارجح می‌داند مهم نیست که باشد یا نباشد، مهم رسانه‌ای شدن واقعیتی است که سال‌هاست تلاش می‌کنیم به دنیا بگوییم: ایران هسته‌ای، انزواناپذیر است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: رئیس جمهور روز گذشته از سالن اجلاس سران و سالن‌های در حال احداث مجاور سالن اصلی که قرار است، جلسات مختلف شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد در سطوح مختلف در آن‌ها برگزار شود، بازدید کرد.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، در این بازدید محمود احمدی‌نژاد در جریان نحوه اقدامات و پیشرفتهای صورت گرفته در بخشهای در حال احداث و روند آماده سازی سالن اصلی اجلاس سران تهران قرار گرفت.

در این بازدید علی سعیدلو نماینده ویژه رئیس جمهور و رئیس ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس و علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی رئیس جمهور را همراهی می‌کردند و دست اندرکاران احداث و آماده سازی محل برگزاری اجلاس نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته و نحوه آماده سازی سالن‌ها ارائه کردند.

بنابراین گزارش، پیش از بازدید رئیس جمهور از سالن اجلاس سران و ساختمان‌های تابعه جلسه ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد با حضور معاونین ستاد، وزرای امور خارجه و راه و شهرسازی و به ریاست رئیس جمهور برگزار شد.

احمدی‌نژاد در این جلسه بر همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر تمام دستگاه‌ها و ارگانهای دست اندرکار برای برگزاری موفق و مناسب شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد تاکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش شود، این اجلاس به گونه‌ای برگزار شود که سران و نمایندگان شرکت کننده از سوی کشور‌ها، با خاطره‌ای خوش از برگزاری موفق این اجلاس و میهمان نوازی و فرهنگ والای ایرانیان به کشورهای خود بازگردند.

رئیس جمهور همچنین انتشار و انعکاس دقیق و جامع اخبار و رویدادهای شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد را بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: باید تلاش شود تا مطالب ارائه شده در این اجلاس به طور کامل به اطلاع جهانیان رسانده شود و این وظیفه خطیری است که باید به آن به صورت خاص توجه شود.

احمدی‌نژاد گفت: باید تلاش شود، پیام اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران به نحو شایسته انعکاس یابد و وظیفه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در این راستا بسیار مهم و خطیر است.

عملیات اجرایی طرح جدید مرکز همایشهای بین المللی ایران معروف به سالن اجلاس سران در 15 بهمن ماه 1390با کارفرمایی سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و عمومی وزارت راه و شهرسازی آغاز شده است که قرار است ظرف شش ماه از زمان آغاز این پروژه به سرانجام برسد.

بنابراین گزارش، سالن اجلاس در گذشته 24 هزار متر مربع بوده است که در طرح جدید همزمان با افزایش ظرفیت سالن اصلی در 36هزار متر مربع ساختمان تشریفات، پشتیبانی، پارکینگ طبقاتی و محوطه سازی احداث می‌شود.

در کنار پروژه‌های سالن اجلاس به منظور استقبال در یک روز از 120 هیات عالی رتبه در فرودگاه مهر آبادساختمان تشریفات (پاوین) در این فرودگاه ساخته می‌شود.نهم اسفند ماه زمین تحویل پیمانکار شده است که شامل 2000 متر مربع پاویون، 800 مترمربع یگان حفاظت و 3000 متر مبع محوطه سازی است.

در سالن جدید مرکز همایش‌های بین‌المللی(سالن اجلاس) ظرفیت 142 هیات با چینش دو به علاوه سه (دو نفر اصلی و سه نفرهمراه) و 120 نفر ناظر در طبقه بالا دیده شده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

سعیدلو در گفتگو با فارس:
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: معاون رییس جمهور در امور بین الملل از حضور"بان‌کی‌مون" دبیر کل سازمان ملل متحد برای شرکت در شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد در تهران خبر داد.


تصویر

علی سعیدلو معاون رییس جمهور در امور بین الملل و رییس ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها در تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس درباره تلاش صهیونیست ها و کشورهای غربی برای جلوگیری از برگزاری با شکوه این اجلاس در تهران گفت: تمام مردم دنیا و به خصوص جامعه بین المللی می دانند که آمریکایی ها و صهیونیستها به دنبال این هستند که از انتشار اندیشه های عدالتخواهانه نظام جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کنندو در این مسیر تمام تلاش خود را به کار می گیرند.

وی افزود: ما شاهد اجرای سناریوهای نوشته و نانوشته استکبار برای تحت الشعاع قرار دادن این اجلاس در ایران هستیم و به طور حتم آن ها منتهای تلاش خود را در این زمینه خواهند کرد، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که در دنیا ملت ها و دولت های آزادیخواهی وجود دارند که همراه ملت ایران هستند و به این دسیسه ها توجهی نمی کنند.

معاون رییس جمهور در امور بین الملل اظهار داشت: ما نیزتمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا این اجلاس با قدرت هر چه بیشتر برگزار شود و اجلاس پرشکوهی داشته باشیم.

سعیدلو با اشاره به استقبال کشورهای عضو از حضور در اجلاس تهران گفت: تقریبا تمام روسای جمهوری که دعوت نامه تقدیم آنها شده است از حضور در اجلاس تهران استقبال کرده اند و قول داده اند تا در این اجلاس شرکت کنند و برخی دیگر خواستار فرصت بیشتر برای فکر کردن در این خصوص شده اند.

وی افزود:البته با توجه به شعارهای ضد استکباری ملت ایران در مقابله با استعمار ملت هایی که قرابت بیشتری با این شعارها دارند، تمایل بالاتری برای حضور در این اجلاس خواهند داشت.

سعید لو گفت: تمام کشورهای عضو در این اجلاس حضور خواهند داشت، اما سطح حضور متفاوت خواهد بود و امیدواریم که در آینده نزدیک تعداد دقیق کشورهایی که در سطح سران در این اجلاس شرکت می کنند، مشخص شود.

وی افزود: در این اجلاس علاوه بر کشورهای عضو نزدیک به 30 سازمان بین المللی شرکت می کنند که مهم ترین آن بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

فرقانی خبر داد:
[External Link Removed for Guests]
سخنگوی اجلاس جنبش عدم تعهد از دعوت از برخی مهمانان ویژه این اجلاس از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه خبر داد.


تصویر

به گزارش خبرنگار مهر محمد رضا فرقانی سخنگوی اجلاس جنبش عدم تعهد در نشست خبری امروز اعلام کرد: بر اساس اعلام رسمی کشورها تاکنون 31 کشور به طور قطعی و با یادداشت رسمی حضور خود را در سطح سران یعنی رئیس جمهور یا نخست وزیر اعلام کرده اند.

وی افزود: همچنین 4 کشور نیز در سطح معاون رئیس جمهور یا معاون اول شرکت می کنند و تعداد زیادی از کشورها نیز در سطح وزرای خارجه و تعدادی نیز در سطوح مختلف به عنوان فرستاده یا نماینده ویژه شرکت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: مهمانان ویژه این اجلاس پوتین رئیس جمهور روسیه و عبدالله گل از ترکیه هستند.

فرقانی اظهار داشت: از 18 عضو ناظر نیز برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است.

وی تصریح کرد: نامه رسمی رئیس جمهور مصر را نیز تا دو روز آینده معاون اجرایی رئیس جمهور تسلیم وی خواهد کرد و بعد از آن منتظریم ببینیم که مصر در چه سطحی شرکت خواهد کرد.

سخنگوی اجلاس جنبش عدم گفت: هنوز خبر قطعی از آمدن بشار اسد برای شرکت در این اجلاس نداریم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

فرقانی در نشست خبری:
[External Link Removed for Guests]
سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهدبا اشاره به اینکه از سازمانهای بین المللی و منطقه ای مانند سازمان کنفرانس اسلامی، اکو و اتحادیه عرب نیز برای شرکت در اجلاس عدم تعهد دعوت شده است گفت: پیش بینی می شود در ایام باقیمانده کشورهای بیشتری نسبت به حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کنند.


تصویر

به گزارش خبرنگار مهر محمد رضا فرقانی سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه اجلاس شانزدهم سران جنبش عدم تعهد در شهریورماه از تاریخ پنجم تا دهم شهریوردر سه سطح کارشناسان ارشد ، وزرای خارجه و سران کشورهای جنبش برگزار می شود گفت: جنبش عدم تعهد بزرگترین سازمان بین المللی بعد از اجلاس سازمان ملل است که 138 عضو اصلی و ناظر دارد.

فرقانی خاطرنشان کرد: این اجلاس هر سه سال یکبار در کشورهای عضو برگزار می شود و در پانزدهمین اجلاس که در مصر برگزار شد مقرر گردید تهران میزبان اجلاس شانزدهم باشد که این درخواست با اکثریت آراء به تصویب رسید.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد با بیان اینکه اجلاس شانزدهم فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی به عنوان میزبان است تا در تقویت هر چه بیشتر این سازمان بین المللی نقش ایفا کند اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب در همان سالهای ابتدایی به دلیل همراستا بودن اهداف و اصول جنبش با اصول سیاسی ایران به عضویت جنبش عدم تعهد درآمد.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال 64 و زمانی که مقام معظم رهبری به عنوان رئیس جمهور کشورمان بودند برای اولین بار در بالاترین سطح شرکت کرد و بعد از آن نیز به طور مستمر و جدی در این جلسات حضور می یابیم.

فرقانی اظهار داشت: در سال 87 نیز کشورمان میزبان وزرای خارجه جنبش عدم تعهد بود و برای اولین بار است که اجلاس جنبش عدم تعهد در سطح سران در تهران برگزار می شود.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد با بیان اینکه توقع و انتظار از رسانه ها پرداختن و انتشار اخبار دقیق از این اجلاس است گفت: این اجلاس نه تنها برای کشور ما بلکه برای منطقه و جهان یک حادثه مهم سیاسی است و کشورهای مختلف سعی و تلاش دارند تا در چنین اجلاس های بین المللی شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه تا به حال بر اساس اعلام رسمی از سوی کشورهای دعوت شده اعلام شده است این است که 31 کشور به طور قطع با یادداشت رسمی اعلام کرده اند که در سطح سران شرکت خواهند کرد.

وی در ادامه افزود: همچنین 4 کشور در سطح رئیس جمهور و یا معاون اول و تعداد زیادی از کشورها نیز در سطح وزرای خارجه و برخی در سطح فرستاده و یا نماینده ویژه شرکت خواهند کرد.

فرقانی گفت: علاوه بر کشورهای عضو اصلی از 18 عضو ناظر نیز برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: برخی مقامات کشورها مانند پوتین رئیس جمهور روسیه و عبدالله گل از ترکیه نیز به عنوان مهمان ویژه از سوی آقای احمدی نژاد دعوت شده است.

وی همچنین اظهار داشت: بان کی مون نیز از سازمان ملل در این اجلاس شرکت می کند.

فرقانی با بیان اینکه از سازمانهای دیگر در منطقه مانند سازمان کنفرانس اسلامی ، اکو و اتحادیه عرب نیز دعوت شده است گفت: تمام دعوتنامه ها به کشورهای مربوط ارسال شده است و کشوری نیست که دعوتنامه دریافت نکرده باشد و پیش بینی می شود در ایام باقیمانده کشورهای بیشتری برای حضور در اجلاس اعلام آمادگی کنند.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد با بیان اینکه فعالیت های زیادی از سوی برخی کشورها صورت می گیرد تا مانع حضور کشورها در حد مطلوب در اجلاس جنبش عدم تعهد شوند گفت: اما مطمئن هستیم کشورهای عدم تعهد در سطوح مختلف شرکت خواهند کرد.

وی خطاب به مردم تهران گفت: از مردم خوب تهران برای همکاری نزدیک با مسئولین تشکر می کنم و از آنها انتظار داریم در روزهای برگزاری اجلاس با توجه به حجم بالای مهمانها همکاری بیشتری با مسئولین داشته باشند و پیشاپیش از بروز مشکلاتی که شاید در آن ایام پیش بیاید از مردم عذرخواهی می کنم.

فرقانی اظهار داشت: البته مردم عزیز ما اهمیت برگزاری چنین اجلاسی را به خوبی درک خواهند کرد.

وی با بیان اینکه محل برگزاری اجلاس در سالن اجلاس سران برگزار می شود گفت: کار بازسازی ساختمان اجلاس سران به پایان رسیده و آماده بهره برداری و استفاده است وامیدواریم با بسیج تمام امکانات میزبان خوبی برای این اجلاس باشیم.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه در سه روز اول اجلاس یعنی پنجم و ششم شهریور جلسات در سطح کارشناسان ارشد و معاونان وزارت خارجه برگزار می شود گفت: ادامه این جلسات در روزهای هفتم و هشتم در سطح وزرای خارجه و در دو روز پایانی یعنی نهم و دهم شهریور در سطح سران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در پایان این اجلاس بیانیه ای از سوی جنبش عدم تعهد صادر خواهد شد اضافه کرد: این بیانیه ابتدا در سطح کارشناسان ارشد تنظیم شده سپس در سطح وزرای خارجه تایید و در نهایت در اجلاس سران به تایید نهایی رسیده و به عنوان بیانیه جنبش عدم تعهد قرائت می شود.

فرقانی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای سه سال ریاست جنبش عدم تعهد را برعهده خواهد داشت و در سه سال بعدی نیز به عنوان تروئیکای خواهیم بود.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد اظهار داشت: دعوتنامه رئیس جمهور مصر تا دو روز آینده توسط معاون اجرایی رئیس جمهور تسلیم وی خواهد شد و ما منتظریم ببینیم تا مصر در چه سطحی در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

وی همچنین بیشترین اعضای شرکت کننده را در این اجلاس کشور هند معرفی کرد و گفت: در این اجلاس هند با 250 نفر همراه شرکت خواهد کرد.

فرقانی همچنین در خصوص دعوت از رئیس جمهور سوریه گفت: دعوتنامه بشار اسد برای وی ارسال شده است اما فعلا از آمدن یا نیامدن وی خبری نداریم.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: همچنین برای پادشاه عربستان نیز دعوتنامه ای ارسال شده اما سطح مشارکت آنها در اجلاس هنوز مشخص نیست.

وی افزود: از کشور فلسطین نیز ازمحمود عباس به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان دعوت کرده ایم اما تا به حال به طور رسمی اعلام نشده که در چه سطحی شرکت خواهند کرد ولی اخبار حاصله حاکی از این است که این کشور در بالاترین سطح شرکت خواهد کرد.

فرقانی اظهار داشت: امیدواریم در روز افتتاحیه این اجلاس بتوانیم از بیانات ارزشمند رهبر انقلاب استفاده کنیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های خارجی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با فارس:
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: رئیس کمیته رسانه‌های خارجی ستاد برگزاری اجلاس سران عدم تعهد گفت: بیش از ۵۰۰ خبرنگار و گزارش‌گر از رسانه‌های مختلف دنیا اجلاس جنبش عدم تعهد را پوشش خبری و تصویری می‌دهند.


تصویر

محمدجواد آقاجری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: دو هفته گذشته اولین نشست علمی اجلاس جنبش عدم تعهد را برگزار کردیم که در آن نشست از 14 خبرنگار خارجی دعوت شد که اولین اجلاس علمی، اجلاس جنبش عدم تعهد را پوشش خبری دادند.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران خارجی که این اجلاس را پوشش خبری و تصویری خواهند داد به سه دسته تقسیم می‌شوند گفت: دسته اول مربوط به خبرنگارانی است که در چارچوب پروتکل بین کشورها‌‌، خبرنگاراها همراه روسای کشورها و وزرای امورخارجه حضور پیدا می‌کنند، که تا این لحظه آمار دقیقی از تعداد این خبرنگاران را به دلیل اینکه در حال بررسی هستیم را نمی‌توانیم اعلام کنیم.

رئیس کمیته رسانه‌های خارجی ستاد برگزاری اجلاس سران عدم تعهد ادامه داد: دسته دوم نماینده رسانه‌های خارجی مقیم کشور هستند که ثبت‌ نام ‌های خود را انجام دادند و بررسی برای این خبرنگاران نیز در حال انجام است، زیرا این خبرنگاران در سطوح مختلف، این اجلاس را پوشش خواهند داد.

آقاجری در ادامه به دسته سوم خبرنگاران خارجی برای پوشش اجلاس سران عدم تعهد اشاره کرد و افزود: دسته سوم خبرنگاران خارجی کسانی هستند که خودشان تحت عنوان خبرنگار آزاد از رسانه‌های مختلف و غیر مقیم در ایران هستند که از طریق نمایندگی‌ها اسامی این خبرنگاران دریافت می‌شود و ما بررسی‌های لازم را نیز در این مورد انجام می‌دهیم.

وی گفت: پیش‌بیینی می‌شود در این دسته حدود 100 خبرنگار برای پوشش اجلاس سران عدم تعهد وارد کشور شوند.

آقاجری تصریح کرد: مجموع خبرنگاران خارجی که این اجلاس را پوشش خواهند داد به بیش از 500 خبرنگار و گزارش‌گر از رسانه‌های خارجی مختلف دنیا خواهد رسید.

مدیرکل مطبوعات و رسانه‌های خارجی وزارت ارشاد با بیان اینکه درخواست‌های مختلفی از رسانه‌های مطرح خارجی سطح دنیا داریم ادامه داد: شبکه CNL آمریکا، تلویزیون BBC و ... از جمله این درخواست کنندگان هستند.

وی افزود: ما تلاشمان این است که خبرگزاری‌های مطرح در این اجلاس حضور پیدا کنند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”