رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۱
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
فرمانده نیروی زمینی ارتش از رونمایی تانک بهینه سازی شده ذالفقار به مناسبت دهه فجر خبر داد و گفت: با تصویب ستاد کل نیروهای مسلح، این تانک در خط تولید انبوه قرار می‌گیرد.


به گزارش مشرق به نقل از فارس، امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه یادواره شهدای مخابرات و جنگال ارتش در جمع خبرنگاران گفت: ارتباطات و مخابرات در جنگهای آینده و امروزی بسیار با ارزش است و نیروهای مسلح ما این فضا را کاملا درک کرده و متناسب با نیازهای امروزی و جنگ الکترونیک خود را آماده کرده اند.

وی افزود: در صورتی که دشمن فضا را صددرصد پارازیتی کرده باشد، متخصصان ما می توانند در یک اخلال الکترونیکی، ارتباط سامانه های فرماندهی و موشکی را برقرار کنند تا تجهیزات نظامی کاربری داشته باشند و این نشان از قابلیت بالای نیروهای مسلح دارد.

پوردستان ادامه داد: بی سیم های جهش فرکانس از دستاوردهای خوب نیروهای مسلح است که در اختیار این نیروها قرار گرفته است؛ ما به سیستم های جنگ الکترونیک مجهز شده ایم که تنها پدافند کننده نباشیم بلکه بتوانیم سیستم های مخابراتی دشمن را جمینگ کنیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در ادامه خاطرنشان کرد: ما جنگ های خلیج فارس، افغانستان و دیگر جنگها را چندهزار نفر ساعت تجزیه و تحلیل کرده ایم و به قدرت دشمن فرا منطقه ای واقفیم که در این راستا سلاح های زمینی مورد نظر در دفاع سطحی و ارتفاع پایین را طراحی و تولید کرده ایم و با قدرت پاسخگوی دشمنان خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به تانک ذوالفقار گفت: سامانه کنترل آتش واستاب لایزر این تانک بهینه سازی شده و در دو هفته آینده شاهد رونمایی از آن خواهیم بود؛ این تانک با یکی از پیشرفته ترین تانکهای شرقی مقایسه شده که ذوالفقار به مراتب توانایی های بالاتری از آن دارد و با تصویب ستاد کل نیروهای مسلح در خط تولید انبوه قرار می گیرد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش تاکید کرد: ما برای دفاع از مرزها، طرح های دفاعی را آماده کرده ایم که به محض نیاز نیروها وارد عمل شوند و حتی مکان سلاح های پشتیبانی و موشک های زمین به زمین مشخص شده است.

پوردستان در پایان اظهار داشت: با توجه به اینکه جنگهای اخیر جنگهای نامتقارن هستند، ما متناسب با این فضا تاکتیک های خود را نوشته ایم.
آخرین ويرايش توسط 1 on Sami 1993, ويرايش شده در 0.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستارودهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۱

[External Link Removed for Guests]

امیر پوردستان در جمع خبرنگاران خبر داد
[External Link Removed for Guests]
فرمانده نیروی زمینی ارتش از رونمايي سامانه کنترل آتش EFSC3 و تانک بهينه‌سازي شده ذوالفقار در دهه فجر خبر داد و گفت: یکی از عرصه‌هایی که امروز روی آن کار می‌کنیم سیستم‌های جهش فراکنس است که پیشرفت‌های خوبی را در آن داشته‌ایم و تمامی یگان‌ها نیز به آن مجهز شده‌اند.


تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، امیر سرتيپ "احمدرضا پوردستان" فرمانده نیروی زمینی ارتش در جمع خبرنگاران و در حاشیه اولین یادواره شهدای مخابرات و جنگال ارتش درباره نقش مخابرات در عرصه جنگ و صلح اظهار داشت: اگر مروری به جنگ‌های اولیه داشته باشیم و جنگ‌های فعلی و آینده را ملاحظه کنیم، مخابرات یکی از اصلی‌ترین رسته‌هایی است که می‌توانیم در آن نقش‌آفرینی کنیم چرا که مخابرات به عنوان سلسله اعصاب یک یگان انجام وظیفه می‌کند.

وی ادامه داد: اگر سلسله اعصاب نباشد فرمانده نمی‌تواند مدیریت خود را به تمامی اعضا و جوارح منتقل کند.

پوردستان با اشاره به اهمیت مخابرات گفت: در جنگ‌های آینده و جنگ‌هايی که امروزه ما با آن روبه رو هستیم، اهمیت مخابرات و ارتباطات بیش از گذشته شده است، چرا که جنگ‌ها در یک فضای الکترونیک انجام می‌شوند و سیستم‌های مخابراتی از پیشرفت‌های بسیار بالایی برخوردار هستند.

وی با بیان این‌که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ارتش این فضا را کاملا درک کرده‌اند، ادامه داد: نیروهای مسلح خودشان را متناسب با نیازهای نیروهای امروزه در عرصه مخابرات و جنگ الکترونیک بسیار آماده کرده‌اند و امروزه صنایع دفاعی ما از این قابلیت برخوردار هستند که چنان‌چه فضا صددرصد هم پارازیته باشد بتوانند در یک اخلال الکترونیکی بسیار وسیعی ارتباط با مخابرات را برقرار کنند تا فرمانده بتواند دستورات خود را به زیر مجموعه اش انتقال دهد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: این مسئله هم در سلسله مراتب فرماندهی و هم در سامانه‌های موشکی که مورد جنگ الکترونیکی قرار می‌گیرند وجود دارد؛ نیروهای مسلح این ظرفیت و توانمندی را دارند که در فضایی که دشمن با اخلال شدید الکترونیکی آن را مواجه کرده است هم تجهیزات کاربری داشته باشند و هم فرماندهی بتواند دستورات خود را ارائه کند.

وی درباره دستاوردهای کشور در عرصه مخابراتی گفت: یکی از عرصه‌هایی که امروز روی آن کار می‌کنیم بی‌سیم‌های جهش فراکنس است که پیشرفت‌های خوبی را در آن داشته‌ایم و تمامی یگان‌ها به آن مجهز شده‌اند علاوه بر این نیز به سیستم‌های جنگ الکترونیک مجهز شده‌ایم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران توانسته است سیستم‌های جنگ الکترونیک را به گونه‌ای آماده کند که ما تنها پدافندکننده نباشیم بلکه این قابلیت را به ما داده‌اند که بتوانیم سیستم‌های مخابراتی دشمن را جمينگ کرده و مورد آفند قرار دهیم.

پوردستان در پاسخ به خبرنگار باشگاه خبرنگاران در ارتباط با دفاع ارتش جمهوری اسلامی از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی اظهار داشت: ما به عنوان سربازان نظام جمهوری اسلامی بی‌کار ننشسته‌ایم و خود را براي مقابله با تهدیدات آماده می‌کنیم، به ویژه این‌که نیروهای فرامنطقه‌ای در آب‌های بین‌المللی و در کنار ما حضور دارند؛ بنابراین بر خود وظیفه می‌دانیم که آمادگی خود را بالا ببریم و طرح‌های دفاعی را برای دفاع از مرزهای کشورمان آماده کرده و به محض نیاز این طرح‌ها را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به جنگ‌های نامتقارن گفت: ما براي اين جنگ‌ها خود را آماده کرده، تاکتیک‌ها را طراحی و رزمایش‌ها را بر این مبنا ساماندهی می‌کنیم و همچنین به قابلیتی بسیار بالا در برابر تهدیدات در این زمینه دست یافته‌ایم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در پايان از رونمایی محصولات دفاعی در دهه مبارک فجر خبر داد و تصریح کرد: سامانه کنترل آتش EFSC3، تانک بهينه‌سازي شده ذوالفقار، خودروی زرهی نینوا، تفنگ تک‌تیرانداز شاهر و تجهیزاتی که در بخش زرهی استفاده می‌شود در معاونت جهاد خودکفایی نیروی زمینی در دهه فجر رونمایی خواهد شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش/
[External Link Removed for Guests]
"خودروی تاکتیکی نینوا" قابليت‌هاي نيروی زمینی ارتش را براي ورود به عرصه ناهمطراز در دفاع زميني افزايش مي‌دهد.


تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، امیر سرتيپ "احمدرضا پوردستان" "فرمانده نیروی زمینی ارتش" در حاشیه نخستین "یادواره شهدای مخابرات و جنگال ارتش" از رونمایی نسل جدیدی از "خودروهای تاکتیکی نینوا" در ایام‌الله دهه فجر خبر داد.

در این‌جا بر آن شدیم تا برای شناخت بیشتر این دستاورد بومي، اطلاعاتی از این خودروی تاکتیکی که ساخت آن از افتخارات نیروی زمینی ارتش است را در اختیار مخاطبین قرار دهیم.

خودروی نینوا به صورت کاملا بومی بر اساس نیازهای تاکتیکی نزاجا(نيروي زميني ارتش) و شرایط اقلیمی کشور طراحی و ساخته و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی تولید شده است.

خودرو تاکتیکی 2.5 تنی 4 در 4 "نینوا" ماشینی نظامی است که بر اساس نیاز نیروهای مسلح، توسط متخصصان متعهد کشورمان در معاونت جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش طراحی شد.

این خودروی تاکتیکی با طول 7 متر، عرض 2.5 متر و ارتفاع 2.8 متر و با قدرت موتور 240 اسب بخار، داراي قابليت‌هايی چون تحمل ظرفیت حمل 5 تن بار در جاده و 2.5 تن بار در 2.5 تن در کلیه شرایط تاکتیکی در زمین‌های ذوعارضه، عبور شیب ارضی 30 درصد و عبور شیب طولی 60 درصد است.

وظیفه اصلی این خودرو گشت‌زنی و شناسایی است ولی می‌توان با نصب تسلیحات از آن به عنوان یک خودروی پشتیبانی نیز استفاده کرد.

این خودرو قادر است تا در مناطق صعب‌العبور، کوهستانی، ناهموار، دشت، بیابان، کویر و رودخانه‌های کم عمق با سهولت حرکت کند.

خودروی نینوا به گونه‌ای طراحی شده که بتواند، حتی با وجود آسیب‌های فراوان، سرنشینان خود را سالم از منطقه دور کرده و به حرکت خود ادامه دهد.

این خودوري تاكتيكي در حمل مهمات، نفرات و توپ‌هاي پدافندي در زمين‌هاي ناهموار نیز قابليت‌هاي بالايي دارد.

با توجه به این‌که كارشناسان، فضاي جديد تهديدات را "تهديدات ناهمطراز" عنوان مي‌كنند، ضروري است كه نیروهای مسلح توانايي‌هاي خود را متناسب با اين سطح از تهديدات افزايش دهند.

این دستاورد قابليت‌هاي نيروی زمینی ارتش را براي ورود به عرصه ناهمطراز در دفاع زميني به مراتب بيشتر از گذشته بالا مي‌برد.

جهاد خودكفايي نیروی زمینی ارتش در عرصه ساخت خودروهاي سبك و سلاح‌هاي كامپوزيتي و نيز در جنگ الكترونيك، گام‌هاي بزرگي برداشته و متناسب با نيازهاي نبرد زميني در يك جنگ ناهمطراز پيش رفته است.

کارشناسان نظامی جهان اذعان دارند، ایران با دستیابی به تکنولوژی ساخت و تولید خودروهای پیشرفته و تاکتیکی، نخستین گام‌ها را در ساخت و تولید خودروهای فوق مدرنی که تکنولوژی ساخت آنها را تنها چند کشور معدود در اختیار دارند، برداشته است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

سردار وحيدي خبر داد
[External Link Removed for Guests]
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از رونمایی جدیدترین جنگنده ساخت ایران و افتتاح نخستین رصدخانه جامع فضایی کشور به نام امام صادق(ع) در بهمن ماه سال جاری خبر داد.


تصویر

به گزارش حوزه دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران، "سردار احمد وحیدی" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت دانشمند فقید "سردار وفا غفاریان"، مدیر عامل اسبق شرکت صنایع الکترونیک ایران و سازمان صنایع دفاع با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص جدیدترین دستاوردهای این وزارتخانه اظهار داشت: در بهمن ماه امسال و ایام دهه فجر، نخستین رصدخانه جامع فضایی کشور با نام امام صادق(ع) افتتاح خواهد شد که محموله‌های ماورای جو را رصد خواهد کرد.

براساس گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، وحیدی همچنین از رونمایی جدیدترین جنگنده ساخت کشور خبر داد و گفت: این هواپیما متفاوت از هواپیماهای جنگنده بومی قبلی است.

وحیدی با بیان اینکه افتتاح خطوط تولید جدید در حوزه پدافند هوایی را نیز خواهیم داشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ارسال موجود زنده به فضا نیز گفت: ان‌شاءالله این موضوع در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه‌های دیگر از جمله حوزه‌های موشکی برنامه‌هایی داریم که در آینده اعلام خواهیم کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

سردار وحیدی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران:
[External Link Removed for Guests]
وزیر دفاع از رونمايی دستاوردهای جديد فضایی همزمان با روز فضا خبر داد و گفت: در حوزه پهپاد، صاحب سبک هستيم و به دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای در زمينه ساخت پرنده‌هاي بدون سرنشين رسيده‌ايم.


تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، سردار احمد وحیدی در حاشیه اولین همایش مشترک ایمنی نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایمنی حوزه گسترده‌ای دارد که شامل موضوعات و زیر مجموعه‌های متعدد است، اظهار داشت: نظام جامع ایمنی که امروز در وزارت دفاع دنبال می‌شود برای بهبود و ارتقا ایمنی و کیفیت در جامعه به ویژه نیروهای مسلح است و ایمنی را در کیفیت می‌داند؛ از طراحی محصول تا پایان دوره عمر آن، ایمنی عنصری همراه با آن محصول است.

وی افزود: وقتی وارد مراحل ساخت و تولید می‌شویم، ایمنی به عنوان یک فرآیند در تمامی مراحل و حوزه‌های مربوط به آن مورد توجه است؛ هم‌چنین در حوزه انبارداری‌ها و حفظ و طول عمر محصولات، ایمنی و کیفیت بسیار مطرح است.

وزير دفاع با اشاره به اهمیت ایمنی در حوزه انسانی و رفتارشناسی تصریح کرد: مجموعه فعالیت‌های نظام جامع ایمنی، هم‌آغوش با نظام جامع کیفیت است و ما آن را به عنوان نظام ایمنی و کیفیت می‌شناسیم که باید در تمامی این حوزه‌ها به خوبی رعایت شود.

سردار وحيدي در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر دستاوردهای جدید حوزه ایمنی ابراز داشت: علاوه بر دستاوردهای پژوهشی که اخیرا در دانشگاه مالک اشتر رونمایی شد در آینده نزدیک، دستاوردهايی در حوزه فضایی رونمایی خواهیم کرد که همزمان با روز فضا افتتاح خواهد شد.

وی پژوهش روی پهپاد آرکیو 170 را در دستور کار نیروهای مسلح دانست و ادامه داد: ما در حوزه پهپاد وابستگی به پهپادهای به دست آمده نداریم و در این حوزه خود صاحب‌نظر و صاحب سبک بوده و تولیدات خاص و طراحی خود را داریم. وزارت دفاع در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین، به دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای رسیده است. ما اکنون در حال تولید اين پهپادها هستيم و آن‌ها را در اختیار نیروهای مسلح خواهيم گذاشت.

وزير دفاع هم‌چنین در رابطه با پهپاد اسکن ایگل اظهار داشت: تولیدات ما در حوزه پهپاد هیچ چیز کمتر از اين نوع پهپاد ندارد و پهپادهایی بهتر از آن را در داخل کشور تولید می‌کنیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۰, ۶:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7310 بار

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Goebbels »

فرمانده نیروی زمینی ارتش در پايان از رونمایی محصولات دفاعی در دهه مبارک فجر خبر داد و تصریح کرد: سامانه کنترل آتش EFSC3، تانک بهينه‌سازي شده ذوالفقار، خودروی زرهی نینوا، تفنگ تک‌تیرانداز شاهر و تجهیزاتی که در بخش زرهی استفاده می‌شود در معاونت جهاد خودکفایی نیروی زمینی در دهه فجر رونمایی خواهد شد.


واقعا برخی چی فکر میکنند پیش خودشان نمیدانم!

سیستم کنترل آتش EFSC3 در سال 1372 با نصب بر روی تانک تایپ 72 زد رسما رونمایی شد!

خودروی زرهی نینوا؟! نینوا یک خودروی تاکتیکی غیر زرهی است!

تفنگ تک تیرانداز شاهر چند ماه پیش در طی مراسمی رونمایی شده است!
Junior Poster
Junior Poster
پست: 102
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۱, ۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 401 بار
سپاس‌های دریافتی: 479 بار

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط aaa10 »

اینکه سامانه ای از خارج خریده بشه و روی تانک نصب بشه با اینکه ان سامانه را بسازند متفاوت است.سیستم کنترل اتشی که رونمایی شد در واقع ساخت یک کشور خارجی بود درحالیکه موردی که قرار است رونمایی بشه احتمالا مهندسی معکوس و احتمالا ارتقا یافته اون سیستم است بخصوص اینکه بارها ایشون گفتن که سیستم کنترل اتش تانک ذ3 دارای مشکلاتی بوده و در نسل جدید رفع شده.علاوه بر ان دست بردن خبرنگاران در مطلب هم مهم است بخصوص اینکه ایشون جایی هم از برگزاری یک نمایشگاه نام بردن و احتمالا خبرنگار محترم خبر مربوط به برگزاری نمایشگاه و به نمایش درامدن محصولات جدید را با خبر مربوط به رونمایی های جدید درهم امیختن.پس بهتره پیش از هر چیز صبر کرد تا ببینیم در زمان خودش چه اتفاقی روی خواهد داد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

با حضور سردار وحیدی
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: خط تولید سامانه سلاح پدافند هوایی یا زهرا(س) با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه افتتاح خط تولید سامانه سلاح پدافند هوایی یا زهرا (س)در جمع خبرنگاران گفت: امروز شاهد یکی دیگر از دستاوردهای درخشان فرزندان انقلاب در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع هستیم، طراحی و ساخت سامانه سلاح پدافند هوایی، حلقه خودکفایی در طراحی و تولید سامانه های پدافند هوایی برد کوتاه را در کشورمان تکمیل کرد.

وی افزود: این سلاح پدافندی قابلیت شناسایی، ردیابی و انهدام اهداف هوایی مانند انواع هواپیماها، بالگرد و پهپاد را در برد کوتاه دارد.

وحیدی با بیان اینکه سامانه متحرک پدافند هوایی یا زهرا (س) قابلیت اتصال به شبکه پدافندی کشور را دارد، گفت: این سامانه قادر است در هر موقعیتی مستقر شود و به طور مؤثر مأموریت خود را انجام دهد.

وزیر دفاع افزود: قابلیت درگیری با چند هدف و انهدام آنها به طور همزمان، سرعت عمل بالا و ردیابی کاملاً خودکار از دیگر ویژگی های این سامانه پدافندی است.

وحیدی همچنین درخصوص تحویل دهی انبوه سامانه پدافند هوایی مرصاد نیز گفت: سامانه موشکی زمین به هوا مرصاد یک سامانه پدافندی هوایی پیشرفته و کارآمد با برد متوسط است که قادر به انجام عملیات پدافندی علیه انواع هواپیماهای سریع، بالگرد، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک کروز را دارد.

وی تاکید کرد: سامانه مرصاد در شب و روز قادر به انجام عملیات است و به گونه ای طراحی شده است که در محیط جنگ الکترونیک می تواند مأموریت خود را با موفقیت انجام دهد.

وحیدی گفت: این سامانه در رزمایش هوایی مدافعان آسمان ولایت 4 که در شرق کشور برگزار شد ، توانست اهداف هوایی را با موفقیت منهدم و کارنامه موفقی را ثبت کند.

وزیر دفاع در ادامه گفت: امروز صنعت دفاعی کشورمان از حیث تنوع تولیدات دفاعی جزء 5 کشور نخست دنیا به شمار می رود و تحریم های همه جانبه با توجه به این توانمندی، خللی در روند اقدامات و فعالیت های صنایع دفاعی کشورمان ایجاد نکرده است.
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8626 بار

عکس/ جدیدترین سامانه دفاعی ایران

پست توسط A3eman »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]سامانه پدافند ارتفاع پست "یازهرا" صبح امروز با حضور وزیر دفاع رونمایی شد.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE] تصویر

تصویر
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 35
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۸۸, ۳:۲۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 267 بار
سپاس‌های دریافتی: 140 بار

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط tarmax »

اگر اشتباه نکنم پروژه یازهرا مهندسی معکوس سیستم موشکی برد کوتاه کروتال فرانسه است که در جنگ به عنیمت گرفته شد.این موشک و موشک رولند عامل مزاحمی برای خلبانان ایرانی در ارتفاع پایین محسوب می شدند

مشخصات کروتال برگرفته از ویکی پدیاموشک کروتال یا ای دی آی آر موشک کوتاه برد و [External Link Removed for Guests] است که قابلیت استفاده در همه نوع شرایط آب و هوایی را دارد و برای رهگیری [External Link Removed for Guests] ارتفاع پائین و [External Link Removed for Guests] ها استفاده می‌شود. توسعه این سیستم در ابتدا معروف به Crotale R440 بود و توسط شرکت Thomson-Houston جهت استفاده در آفریقای جنوبی طراحی شد اما بعدها توجه ارتش فرانسه به این سیستم جلب شد و در دو گونه‌ی زمینی و دریایی مورد استفاده قرارگرفت.
بخش کنترل آتش سیستم از حسگرهای اصلی شناور، سیستم آتش برجک و سیستمی هماهنگ‌کننده تشکیل شده‌است. برجک سیستم تعداد 8 موشک را در محفظه‌هایی ضدآب نگهداری می‌کند و مخزن سیستم که در پشت برجک قراردارد دارای تعداد 18 موشک می‌باشد.
نخستین مدل زمینی این سیستم دارای تعداد چهار لانچر بود. جهت افزایش قدرت تحرک و جابه‌جایی، سیستم برروی شاسی تانک AMX-30 سوارشد. بعدها تعداد لانچرها به شش عدد تغییر یافت. در ارتش فنلاند سیستم برروی خودروی Sisu Pasi نصب‌شده و دارای تعداد هشت لانچر است.
سیستم Crotale روی تعداد زیادی از شناورها نصب‌شده‌است به طور مثال در ناوهای محافظ کلاس La Fayette این سیستم با هشت مقر شلیک و در کنار آشیانه‌ی بالگرد نصب‌شده‌است.
Crotale NG
تولید نوع ارتقایافته‌ی این سیستم در سال 1990 آغازشد. این سیستم از موشک‌های جدید VT-1 استفاده‌می‌کند. ویژگی‌های این موشک‌ها عبارت‌انداز: سرعت 3.5 ماخ، برد 11 کیلومتر، سرجنگی 13 کیلوگرم و حداکثر ارتفاع حرکت 6000+ متر. این سیستم دارای رادار داپلر باند Sبا برد 20 کیلومتر، رادار رهگیر باندKu با برد 30 کیلومتر، دوربین گرمایی با برد 19 کیلومتر، دوربین CCD با برد 19 کیلومتر و سیستم رهگیر لیزری است. Multi-Shield 100
در سال 2007 نوع جدیدی از این سیستم Crotale NG مجهز به سیستم راداری Shikra در یک نمایشگاه رونمایی شد. این سیستم مجهز به موشک‌های Crotale Mk3 VT-1 و رادار Shikra با برد کشف 150 کیلومتر بود. همچنین برد موشک‌ها VT-1 در این سیستم به 15 کیلومتر افزایش‌یافته‌بود.
فن‌آوری بخش موشکی سیستم Crotale از سه قسمت تشکیل شده‌است: یک خودرو جهت جابه‌جایی، یک سیستم شلیک موشک و یک رادار رهگیری که بین دو مقر شلیک قرارمی‌گیرد. و اما بخش دوم یک بخش نظارت راداری است که روی یک خودرو نصب‌شده‌است. خودروی راداری دوم قابلیت اتصال شبکه‌ای به چند خودروی لانچر را داراست تا کارایی و دقت ضدهوایی سیستم افزایش یابد. در گونه‌ی Crotale NG هر دو بخش شلیک‌کننده و رادار نظارتی روی یک خودرو نصب‌شده‌است.
پیشران موشک از سوخت جامد استفاده‌می‌کند و سرعت موشک را در عرض دو ثانیه به سرعت 2.3 ماخ می‌رساند. موشک سپس طبق اطلاعات راداری مسیر حرکت خود را تعیین می‌کند و طبق این اطلاعات به سمت هدف حرکت می‌کند، زمانی که موشک به هدف نزدیک شد فیوز لیزری آن فاصله‌ی مناسب را تشخیص داده و موشک منفجر می‌شود.
بخش نظارت راداری و کنترل راداری سیستم دارای برد 20 کیلومتر می‌باشد همچنین برد سیستم هدایت تلویزیونی 15 کیلومتر می‌باشد. سیستم هدایت تلویزیونی به صورت منظم از دو دوربین لیزری و عادی استفاده می‌کند. این سیستم قادر است همزمان تعداد 8 هدف را رهگیری کند. همچنین سیستم توانایی هدف قراردادن اهدافی متنوع مانند هلیکوپترهای ساکن تا اهداف مانند جنگنده‌های با سرعت بالای 2 ماخ را داراست. بخش لانچر سیستم قادر است به سیستم‌های راداری و یا لیزری دیگر نیز متصل شود و از داده‌های آنها جهت رهگیری هدف استفاده‌کند.
گونه‌ها :
R440 Crotale
نوع اصلی و پایه‌ای سیستم Crotale SAM system است که در دو نوع زمینی و دریایی ساخته‌شده‌است. تا کنون تعداد 330 سیستم و هزاران موشک از این گونه ساخته‌شده و به بیش از 15 کشور جهان صادر گردیده‌است. HQ-7
این گونه در واقع حاصل مهندسی معکوس چینی‌ها روی سیستم Crotale است. اخیرا نوع جدید این سیستم یعنی HQ-7A/FM-90 توسط چینی‌ها ساخته‌شده‌است. شرکت Thomson-CSF نوعی خاص از سیستم را برای کشور عربستان سعودی طراحی کرده که به Shahine معروف است. ساخت این گونه در سال 1980 صورت گرفت. تفاوتی که بین Shahine و گونه‌ی اصلی وجود دارد در خودروی حامل و تعداد مقرهای شلیک (شش به جای چهار) است. این گونه جهت حفاظت از واحدهای زرهی ارتش عربستان سعودی ساخته‌شده‌است. در جریان آزادسازی کویت در فوریه‌ی 1991، Shahine جزء اولین خودروهایی بود که به منطقه اعزام شد. Crotale Mk.3
در 15 ژانویه‌ی 2008 فرانسه نوع جدید سیستم Crotale یعنی Crotale Mk.3 را در مرکز آزمایشات موشکی CELM واقع در Biscarrosse آزمایش کرد. در این آزمایش سیستم Crotale Mk.3 با استفاده از موشک‌های VT1 هدف فرضی را که در ارتفاع 970 متری و فاصله‌ی 8 کیلومتری قرارداشت را در عرض یازده ثانیه مورد اصابت قرارداد. بعدها در 31 ژانویه‌ی 2008 سیستم هدف دیگری را که در ارتفاع 500 متری و فاصله‌ی 15 کیلومتری قرارداشت را در عرض 35 ثانیه مورد اصابت قرارداد.
استفاده کنندگان :
کشورهای مختلفی جز استفاده‌کنندگان سیستم Crotale و یا Crotale NG هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به کشورهای جمهوری اسلامی ایران، بحرین، مصر، فنلاند، فرانسه، یونان، کره‌ی جنوبی، عمان، مراکش، پاکستان، فیلیپین، امارات متحده‌ی عربی، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی اشاره‌کرد.

          [TR][/TR]    /۸۹   /.   [HR]   مادون   [HR]     /.         ،   

بن پایه: ویکی پدیا
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط Sami 1993 »

اگر اشتباه نکنم پروژه یازهرا مهندسی معکوس سیستم موشکی برد کوتاه کروتال فرانسه است که در جنگ به عنیمت گرفته شد.این موشک و موشک رولند عامل مزاحمی برای خلبانان ایرانی در ارتفاع پایین محسوب می شدند


البته به طور دقیق تر ایران اقدام به بومی سازی سامانه FM-80 ( که نمونه چینی کورتال هست ) کرده است .

در اصل نام پروژه بومی سازی FM-80 که از اواخر دهه 70 شمسی آغاز شده بود یا زهرا ( ص ) بوده است ( نام موشک شهاب ثاقب است )


[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

در آینده این سامانه بر روی ناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری سلامی ایران نیز نصب خواهد شد .

تصویر زیر متعلق به ماکت ناو ولایت است که لانچر 3 تایی شهاب ثاقب در آن دیده می شود . ( در ماکت جمارارن که در میدانی در شهر منجیل قرار دارد نیز این 3 لانچر دیده می شود )


تصویر

به دلیل محدودیت مکان جماران و ولایت نمی توانند لانچر بیشتری داشته باشند که این موضوع خوشبختانه در سهند دیده نمی شود .
اولین مکان مناسب در سهند هم همان قسمتهایی است که در ماکت زیر آن 2 پرتابگر نصب شده اند .


تصویر
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰, ۱۲:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8626 بار

Re: رونمایی از دستاوردهای جدید دفاعی در دهه مبارک فجر

پست توسط A3eman »

تصاویر/افتتاح خط توليد انبوه سامانه پدافند هوايي يا زهرا
  [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]     [External Link Removed for Guests]  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”