تأکید رهبر معظم انقلاب بر احیای نام اصیل سواحل «مکران»

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

تأکید رهبر معظم انقلاب بر احیای نام اصیل سواحل «مکران»

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

مشروح/ امیر سیاری در نشست خبری مطرح کرد
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: زمانی که خدمت مقام معظم رهبری برای اعلام برگزاری همایش توسعه سواحل مکران رسیدیم، ایشان فرمودند خوب است این نام احیا شود زیرا نام اصیل است.


تصویر
[External Link Removed for Guests]

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست خبری که صبح امروز چهارشنبه برگزار شد، گفت: اهمیت رزمایش دریایی ولایت 91 و همایش توسعه سواحل مکران این است که در منطقه و آب‌هایی انجام می‌شوند که عرصه بین المللی است.

وی افزود: وقتی ما 100 کیلومتر از ساحل دریا جدا می‌شویم طبیعتا در عرصه بین المللی قرار می‌گیریم و توجه جهانیان به ما جلب می شود.

سیاری در ادامه تصریح کرد: با توجه به همایش اخیر نیروی دریایی که در سواحل مکران انجام می‌شود، این همایش جایگاه بسیار مهمی برای جمهوری اسلامی دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به اهمیت سواحل مکران دارند، گفت: یک سوم مرزهای ما دریایی‌ست که مهمترین مرز دریایی ما سواحل مکران یعنی از بندر عباس تا پسابندر که نام اصلی ایرانی آن مکران است، را تشکیل می‌دهد.

سیاری ادامه داد: زمانی که خدمت مقام معظم رهبری برای اعلام برگزاری همایش توسعه سواحل مکران رسیدیم، ایشان فرمودند خوب است که این نام احیا شود زیرا نام اصیل است.

وی تاکید کرد: سواحل مکران بر آبهای آزاد و اقیانوس مشرف است و از این سواحل می‌توانیم مستقیم تا قطب جنوب پیشروی کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اهمیت دریا برای کشورها اظهار داشت: دریا برای هر کشوری که با آن راه دارد منابع زیادی فراهم می‌کند، که برای جمهوری اسلامی ایران هم به همین صورت است.

وی افزود: ما با استفاده از سواحل مکران به آبهای آزاد دنیا دسترسی داریم و در بحث تجارت نیز این مسیر مهمترین مسیر حمل و نقل کالا است. در بحث منابع غذایی نیز دریا حرف اول را می‌زند و ما سعی می‌کنیم که در این منطقه نیز در این حوزه رونق داشته باشد.

سیاری تاکید کرد: همچنین در بحث انرژی و منابع کف و زیر کف دریا، انتقال فرهنگ و عمق بخشی به دفاع کشور، دریا اهمیت بالایی دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما پیش از انقلاب به علت اینکه استکبار جهانی تلاش کرده بود ما را از دریا به ویژه سواحل مکران دور کند، توسعه لازم را نداشتیم اما اکنون ما باید در آنجا توسعه مدنیت داشته باشیم و بنادر مهمی در سواحل مکران ایجاد کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این نیرو باید بر روی سواحل مکران تمرکز بیشتری داشته باشد، گفت: بعد از پیروزی انقلاب، مقام معظم رهبری تاکید فراوانی بر توجه هر چه بیشتر به سواحل مکران با تکیه بر اقتدار داشتند که این اقتدار نیازمند ناوگان نظامی قدرتمند و زیر ساختهای دریایی و ناوگان تجاری قوی است.

سیاری ادامه داد: خوشبختانه امروز ناوگان نظامی و تجاری قدرتمندی داریم و در بحث علم و توسعه بنادر نیز باید تلاش کنیم تا سواحل مکران نیز توسعه یابد.

وی با بیان اینکه این همایش در چابهار و کنارک اجرا می‌شود به اهداف همایش اشاره و تصریح کرد: تحقق منویات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون بهره برداری از فرصت‌ها و قابلیت‌های موجود در این سواحل، تبدیل رویکرد تهدید محوری به فرصت محوری در نگرش به دریا و ساحل و توجه همه مسئولین و دست اندرکاران در حوزه‌های مختلف و اهمیت سواحل از جمله اهداف برگزار این همایش است.

فرمانده نیروی دریای ارتش با اشاره به محورهای این همایش گفت: واکاوی تدابیر رهبری در خصوص توجه به سواحل جنوبی و اهمیت دریا، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در سواحل مکران اقتدار ملی، اجتماعی، فرهنگی، بحث پیرامون اقتدار نداجا، نیروی انسانی، منابع طبیعی، آمایش سرزمینی و پدافند غیر عامل، بنادر و حمل و نقل، محیط زیست و پیشینه تاریخی و گردشگری از جمله محورهای این همایش است.

سیاری خاطرنشان کرد: این همایش از بیست و هشتم بهمن ماه الی 30 بهمن در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و منطقه سوم نیروی دریایی ارتش در کنارک برگزار می‌شود که رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه حضور خواهد داشت.

وی افزود: تاکنون 350 مقاله به دبیر خانه علمی همایش رسیده که مورد بررسی قرار گرفته و 42 مقاله به صورت سخنرانی و 124 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

فرمانده نیروی دریای ارتش خاطرنشان کرد: امیدواریم دومین همایش سواحل مکران و اقتدار جمهوری اسلامی در شهرستان جاسک در هرمزگان برگزار شود.

وی ادامه داد: سواحل مکران امکانات بالقوه‌ای برای پیشرفت دارد که به علت بی توجهی پیشرفت نکرده است و امیدواریم این همایش امکانات بالقوه را به بالفعل تبدیل کند.

سیاری در بخش دیگری از نشست خبری در خصوص حضور ناوگان دریایی ایران و آبهای آزاد گفت: هر جایی که آب آزاد محسوب می‌شود، جمهوری اسلامی می‌تواند در آنها حضور داشته باشد، حالا می‌خواهد آتلانتیک باشد یا اقیانوس آرام و یا قطب جنوب.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین با اشاره به توانمندی‌های این نیرو اظهار داشت: ما شروع به ساخت ناوشکن جماران 2 و ناو موشک انداز سینا کرده بودیم که پیشرفت‌های خوبی داریم و امیدواریم در روز 29 فروردین بخشی از اقداماتی که در نیروی دریای ارتش صورت گرفته را ارائه دهیم.

سیاری تاکید کرد: توان دفاعی و بازدارندگی و نظامی در وضعیت خوبی‌ست و حالا دشمن هر که و در هر کجا که می‌خواهد باشد، ما توان مقابله را داریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور ناوگان نیروی دریایی در سواحل سوریه، گفت: ما در سواحل زیادی از جمله سودان، جده، جیبوتی، سریلانکا و لاذقیه حضور داریم که این حضور‌ها در ادامه حضور در آب‌های آزاد و با هماهنگی این کشورها صورت گرفته است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”