"يا زهرا 3" جديدترين سامانه پدافندي ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 270
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۰۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1195 بار

"يا زهرا 3" جديدترين سامانه پدافندي ايران

پست توسط 144 »

[External Link Removed for Guests]

تصویربه گزارش [External Link Removed for Guests]، سامانه پدافند هوایی موشکی بردکوتاه "یازهرا3"ساخت سازمان صنایع هوافضای [External Link Removed for Guests]، یکی از آخرین دستاوردها در زمینه رفع نیازهای پدافندی کشور به صورت بومی است.

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]این سلاح پدافندی قابلیت شناسایی، ردیابی و انهدام اهداف هوایی مانند انواع هواپیما، بالگرد و پهپاد را در برد كوتاه دارد. 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]سامانه متحرك پدافند هوایی یا زهرا(س) قابلیت اتصال به شبكه پدافندی كشور را دارد و قادر است در هر موقعیتی استقرار یافته و به طور موثری ماموریت خود را انجام دهد. 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]قابلیت درگیری با چند هدف و انهدام آنها به طور همزمان، سرعت عمل بالا و ردیابی كاملا خودكار را از دیگر ویژگی‌های این سامانه پدافندی است. 

"يا زهرا 3" سامانه‌ای کاملا بومی است که نیاز دفاعی آن توسط قرارگاه پدافند هوایی به صنعت هوایی کشور مطرح شده است و از مزايای این سامانه راکتی مي‌توان به متحرک و تاکتیکی بودن آن اشاره كرد؛ از دیگر مشخصات بارز این سامانه، استقرار آن در شرایط آب و هوایی مختلف است.[FONT=tahoma,geneva,sans-serif] 

اولین محصول پروژه «یا زهرا» در تابستان سال 1377 در یک نمایشگاه دستاوردهای دفاعی به نمایش گذاشته شد که شامل موشک و کپسول حمل و پرتاب آن بود و پس از آن در نمایشگاه‌های متعددی موشک این سامانه با نام «شهاب ثاقب» در معرض دید قرار گرفت به‌طوري‌كه در نمایشگاه دائمی وزارت دفاع جای ثابتی به آن اختصاص يافت.

این سامانه برای کشف هدف از رادار تک پالس با برد آن به 19.2 کیلومتر استفاده و هم‌زمان 30 هدف را کشف و 12 مورد را ردگیری می‌کند.

موشک ساخته شده در قالب پروژه یازهراء، یعنی شهاب ثاقب با طول 2.93 متر و وزني حدود 84(یا 85.1) کیلوگرم، 740 (یا750) متر بر ثانیه سرعت دارد.

سامانه"يا زهرا3" در برابر اهداف با سرعت 400 متر بر ثانیه(1.17 ماخ در ارتفاع پائین) و دمای(25 درجه سانتیگراد) 500 تا 8600 متر و در برابر اهدافی با سرعت 300 متر بر ثانیه(0.88 ماخ در شرایط فوق) 10 کیلومتر برد دارد؛برد اين سامانه در برابر بالگردها نيز 11 کیلومتر است.

این موشک با اهدافی تا سقف پرواز 5500 متر و بیشینه سرعت 440 متر بر ثانیه(1.3ماخ) درگیر می‌شود.

کمترین ارتفاع درگیری با هدف در نمونه‌های اولیه سامانه کروتال در حدود 30 متر بوده که در مدل‌های جدیدتر به حدود 15 متر یا کمتر کاهش یافته و قابلیت این سامانه در درگیر شدن با موشک‌های کروز را بسیار افزایش داده است.

اعلام آغاز به کار خط تولید سامانه یازهرا که کاملترین سامانه‌های جانبی تصویری، حرارتی و لیزری را دارد و سامانه پرتاب آن نیز با نمونه‌هاي چینیمتفاوت‌ است کمک شایانی به افزایش توان پدافند هوایی کشور و گسترش پوشش آن در مناطق مختلف می‌کند.

نمونه رونمایی شده سامانه یازهرا دارای پرتابگر نیمه متحرک(کششی) است که رادار تعقیب هدف، آنتن ارسال فرامین به موشک و چندین سامانه اپتیکی، حرارتی و لیزری روی آن دیده می‌شود، این پرتابگر اتاقک کوچک‌تری برای خدمه و سامانه‌های پردازشی نسبت به نمونه‌های چینی و فرانسوی دارد که احتمالاً به دلیل استفاده حداکثری از سامانه‌های پردازش و نمایش دیجیتال در کابین آن است.

در این سامانه علاوه بر حس‌گرهای ردگیری تصویری و حرارتی، مسافت‌یاب لیزری نیز به کار گرفته شده که مجموعه این امکانات موجب می‌شود در شرایط جوی متنوع بتوان از این سامانه کارایی بالا گرفت.

برد این سامانه‌های جانبی همچون رادار نيز بیشتر از برد نهایی موشک یعنی 11 تا 12 کیلومتر است تا زمان کافی برای آماده سازی مقدمات شلیک فراهم شده و همچنین موشک تا بیشترین برد ممکن هدایت شود.

در صورت نیاز به عمل کردن سامانه به صورت پسیو یا غیرفعال که با روشن نکردن رادار ممکن می شود، سامانه های اپتیکی و لیزری جوابگوی نیاز هدفیابی و هدایت موشک خواهند بود که با مسافت یابی لیزری، بهترین زمان برای شلیک موشک و تضمین دقت بالای اصابت ایجاد می شود.

هر یک از روش های هدایتی در سامانه یازهرا امکان هدفگیری و هدایت تمام خودکار را با توجه به الگوریتم های بهبود یافته و با کمک سامانه های بومی تشخیص دوست از دشمن یا IFF دارد.

همچنین سامانه های مخابراتی و خطوط امن انتقال داده امکان بهره برداری از اطلاعات تولید شده توسط رادارهای دوربرد و برد متوسط اکتیو و پسیو موجود در شبکه پدافند هوایی کشور را به عنوان آشکارساز اولیه ممکن می سازد در نتیجه کار ردگیری هدف با اطلاع از سمت و جهت تهدیدات موجود در آسمان با سرعت بیشتری آغاز شده و با کاهش بار سامانه های پردازشی به نتیجه بهتری هم می رسد.

آنطور که در سخنان رسمی عنوان شده سامانه جدید یازهرا امکان درگیر شدن با چندین هدف را به طور همزمان دارد. این قابلیت تأثیر شگرفی بر افزایش توان پدافندی دارد زیرا با تعداد کمتری سامانه امکان درگیری با تعداد هدف مشخص در یک منطقه فراهم شده و سامانه های اضافی امکان استقرار در نواحی دیگر و گسترش پوشش پدافندی را می یابند.

به‌علاوه هزینه‌های و زحمات عملیاتی برای برقراری میزان مشخصی از پوشش هوایی، ایجاد امنیت مواضع پدافندی کاهش یافته و درگیری با حجم حملات گسترده‌تری ممکن می‌شود، باید گفت این توانمندی تنها به مدد بهره‌مندی از سامانه‌های پردازشی قدرتمند و هوشمند و الگوریتم‌های هوشمند اکتساب هدف میسر می‌شود.

سامانه "يا زهرا3" هم به دلیل تولید بومی و هم به دلیل استفاده از روش‌های هدایتی فرمان به خط دید خودکار به جای استقرار یک سامانه تمام خودکار راداری در موشک از قیمت تمام شده کمتری برخوردار بوده و امکان به کارگیری تعداد بالایی از آن فراهم می‌شود.

در واقع این سامانه می‌تواند فاصله عملیاتی تسلیحات توپخانه‌ای را با سامانه‌هایی با برد متوسط رو به پائین نظیر سام-6 به خوبی پوشش دهد.

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]پروژه  [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]"يا زهرا 3" حلقه خودكفایی در طراحی و تولید سامانه‌های پدافند هوایی برد كوتاه را در كشورمان تكمیل و كشور را در رسيدن به اقتدار و بازدارندگي پيش برد به‌گونه‌اي كه وزير دفاع در مراسم افتتاح خط توليد اين سامانه اظهار داشت: به بركت انقلاب اسلامي ايران و همت دانشمندان و متخصصان وزارت دفاع امروز صنعت دفاعي جمهوري اسلامي ايران از حيث تنوع توليدات دفاعي جزو پنج كشور اول دنيا به شمار مي‌رود و اين توانمندي موجب شده است تحريم‌هاي همه‌جانبه دشمنان، خللي در روند اقدامات و فعاليت هاي صنايع دفاعي كشورمان ايجاد نكند.
 
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 
New Member
پست: 11
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۲, ۸:۳۸ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 17 بار

Re: "يا زهرا 3" جديدترين سامانه پدافندي ايران

پست توسط مطلوب »

همش 2 تا موشک روش نصبه . اونوقت چطوری با چند هدف به طور همزمان درگیر میشه؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه ۱۷ آذر ۱۳۸۵, ۱۲:۲۶ ب.ظ
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: "يا زهرا 3" جديدترين سامانه پدافندي ايران

پست توسط esijoon »

مطلوب نوشته شده:همش 2 تا موشک روش نصبه . اونوقت چطوری با چند هدف به طور همزمان درگیر میشه؟


دوست عزیز این سامانه 4 موشک دارد و نمونه بهینه کروتال هست...

تصویر
تصویر
تصویرسیستم پدافندی کروتال یک سیستم چینی هست
تصویرکه البته خود برگرفته از سیستم راپیر انگلیسی هست
تصویر
تصویر


البته باید اضافه کنم خوراک سامانه یا زهرا موشک های کروز هست....مثل باقلوا میندازدشون
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”