مناقشه 35 ساله ایران و انگلیس بر سر تانک‌های چیفتن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

مناقشه 35 ساله ایران و انگلیس بر سر تانک‌های چیفتن

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
دولت ایران از وزارت دفاع انگلیس به خاطر عدم تحویل صدها دستگاه تانک چیفتن و خودرو زرهی به ارزش 400 میلیون پوند به دادگاه عالی انگلیس شکایت کرده است.


تصویر

ه گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه ایندیپندنت در گزارشی خبر داد، دولت ایران از وزارت دفاع انگلیس به دادگاه عالی شکایت کرده تا به مناقشه 35 ساله بر سر تانک‌های چیفتن به ارزش 400 میلیون پوند پایان دهد.

بر اساس این گزارش، ایران هزینه این صدها تانک را پرداخت کرده اما به خاطر انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، این تانک‌ها هرگز به ایران تحویل داده نشدند. در واقع، شاه ایران پیش از سرنگونی دستور خرید 1750 دستگاه تانک چیفتن و خودرو زرهی به ارزش 650 میلیون پوند را داده بود که تنها 185 دستگاه از موارد سفارش داده شده، تحویل داده شد و اکنون ایران خواستار بازگشت هزینه‌ای است که پرداخت کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده: به نظر می رسید پس از رای دادگاه تجاری بین المللی در هلند این پرونده در سال 2010 مختومه شود، اما در اثر تاکتیک‌های عجیب و غریب مذاکره هیئت ایرانی با تیم انگلیسی، جلسات مخفی آنها در استانبول و به تعویق افتادن روند مراحل قانونی این قضیه به دلیل تغییر قاضی پرونده، این موضوع تاکنون مختومه نشده است.

اکنون طبق نوشته روزنامه ایندپندنت، پرونده با برخی تناقض‌ها مواجه شده است. از نظر طرف انگلیسی قضات دادگاه عالی به پیچیدگی‌های این پرونده‌های بین‌المللی چندان واقف نیستند، اما ظاهرا طرف ایرانی قرار است در تابستان سال جاری میلادی این پرونده را در دادگاه عالی پیگیری کند.

ایندپندنت می‌نویسد اخیرا درباره پیگیری این پرونده هیئت‌هایی از ایران و انگلیس به صورت غیر رسمی در استانبول و لندن دیدار داشته‌اند و مقامات وزارت دفاع انگلیس امیدوارند به جای دادگاه عالی از طریق رایزنی‌های هیئت‌های دو طرف این موضوع را حل و فصل کنند.

بر اساس این گزارش، در سال 2010 قرار شد شرکت خدمات بین‌المللی صدها میلیون پوند را به حسابی منتقل کند که دارایی‌های ایران در آن بلوکه شده است و به خاطر تحریم‌های اتحادیه اروپا، ایران نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در این باره گفته: تا زمانی که تحریم‌های اتحادیه اروپا برقرار است هیچ پولی به ایران پرداخت نخواهد شد. مذاکره میان شرکت خدمات نظامی بین‌الملی و دولت ایران در حال انجام است و هیچ توافقی تاکنون صورت نگرفته است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: مناقشه 35 ساله ایران و انگلیس بر سر تانک‌های چیفتن

پست توسط Sami 1993 »

وبلاگ [External Link Removed for Guests] برخی اسناد آرشیو ملی بریتانیا در رابطه با ایران در سال 1981 را ( که صاحب وبلاگ مذکور توانسته به آن دسترسی پیدا کند ) را منتشر کرده است که درباره مناسبات نظامی ایران و انگلیس و تلاش و شکایت های جمهوری اسلامی ایران برای دریافت مواردی که سفارش داده بود ( مثل همین تانک های شیر ) و یا حداقل دریافت پول اصلی و غرامت هم هست .

من قبلا ماجرای ناو خارک رو به نقل از این وبلاگ در انجمن قرار داده بودم .

ناو بالگرد خارک تنها مورد از قراردادها و تعهدات نظامی عملی نشده لندن در برابر تهران در سال‌های نخست پس از پیروزی انقلاب نبود. ایران در سال‌های قبل از انقلاب حدود 300 میلیون پاوند بابت خرید تانک‌های چیفتن و مدل طراحی شده ویژه آن برای ایران به نام تانک شیر پرداخت کرده ولی پس از مدت‌ها انتظار، اکثر این محصولات را دریافت نکرده بود.


به غیر موارد بالا به 4 ناو جنگی هم اشاره شده :

از سوی دیگر، ایران در سال 1358/ 1979 چهار کشتی جنگی از شرکت نظامی دریایی یاروو بریتانیا خریده بود که قرار بود با دریافت پیش پرداخت بهای کامل چهار فروند از آن‌ها بر اساس یک برنامه زمانی تحویل ایران شوند. با این همه دولت بریتانیا برخلاف تعهد قطعی و پول دریافت کرده، دو مورد تولید شده نخست این کشتی‌ها را با آگاهی کامل از "احتمال مشکل مالکیت کشتی‌ها" به عمان فروخت.

در شرایطی که بریتانیا دو کشتی متعلق به ایران که پولشان هم کاملا پرداخت شده بود را مجددا به عمان فروخته بود، وزارت دفاع بریتانیا اصرار داشت که بار دیگر برای فروش دو کشتی دیگر با ایران به مذاکره بنشیند. این در حالی بود که ایران اصرار داشت که نخست و قبل از هر مذاکره‌ای، مال باخته و دو بار فروخته شده خود را از بریتانیا پس بگیرد.


کسی می دونه منطور کدوم ناو هست ؟
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 141
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۰, ۸:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29 بار
سپاس‌های دریافتی: 306 بار

Re: مناقشه 35 ساله ایران و انگلیس بر سر تانک‌های چیفتن

پست توسط sazan1978 »

دمتون گرم ، حقمون و از حلقوم اين انگلیسی ها بکشيد بيرون ، دست مريزاد
[HIGHLIGHT=#ffff00]«گاوآهِن»  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”