جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 132
تاریخ عضویت: جمعه ۵ شهریور ۱۳۸۹, ۳:۴۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 57 بار
سپاس‌های دریافتی: 486 بار

جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط jas_gholami_1347 »

[BLOCKQUOTE][BLOCKQUOTE]جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش از پایان مراحل ساخت جنگنده آذرخش جدیدترین جنگنده ایرانی خبر داد و گفت: هم‌اکنون در مرحله تست تداوم هستیم و ان‌شالله در زمان مقرر اقدام به رونمایی از آن خواهیم کرد.[/BLOCKQUOTE][/BLOCKQUOTE]   به گزارش مشرق ، با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، صدام حسین با این تصور که با رفتن شاه جای او را در خلیج فارس پر می‌‌کند و نقش رهبری اعراب را بازی می‌کند، از همان روزهای اول پیروزی انقلاب چندین بار دست به تحرکات مرزی زد تا بهانه و انگیزه لازم را به دست آورد سرانجام 31 شهریور 59 با حمایت دول‌های عرب و شرق حمله گسترده خود به جمهوری الام یایران را آغاز کرد.

نیروی هوایی نقش مهم و تاثیرگذاری در دفع نخستین حملات ارتش بعث عراق داشت و عملیات «اولین پاسخ» یکی از عملیات‌های غرورآفرین نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس به شمار می‌رفت.

پس از دفاع مقدس و با وجود جدایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء از نیروی هوایی، این نیرو آمادگی خود رابه گفته فرماندهان این نیرو در حالت 100درصدی نگه داشته و آماده پاسخ به هرگونه خرابکاری علیه منافع و مرزهای جفرافیایی جمهوری ایسلامی ایران است.

خبرگزاری تسنیم نیر به مناست 19 بهمن سالگرد بیعت تاریخی کارکنان نیروی هوایی ارتش با امیر علیرضا برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش مصاحبه‌ای تفصیلی در خصوص آخرین دستاوردهای نیروی هوایی بخصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی انجام داده است.

امیر علیرضا برخور سال 1362 وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد وپس از اتمام دروان تحصیل در دوران دفاع مقدس به عنوان خلبان کابین عقب F14 ماموریت‌های جنگی انجام داد.وی فرمانده یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی و همچنین مسئول جند عملیات نیروی هوایی نیز بوده است.

متن زیر حاصل گفت‌و‌گوی تفصیلی با جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش است که در زیر می‌خوانید:

امیر علیرضا برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به 19 بهمن سالروز بیعت تاریخی کارکنان این نیرو با امام خمینی(ره)، ضمن تبریک فرا رسیدن سی‌و‌پنجمین سالگرد پبروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: آنچه که هم در کتاب‌ها خواندید و هم به تصویر کشیده شده و دیده‌اید و دیده‌ایم این است که در سال های 55 و 56 و 57 پیروزی انقلاب و حرکت انقلابی مردم تبعا از مردم کوچه و بازار و از حوزه علمیه و مدارس و دبیرستان و دانشگاه‌ها شروع می‌شد و با توجه به شاکله و آن چیزی که مردم از ارتش در ذهنشان بود انتظار این که ارتشی‌ها قبل از پیروزی انقلاب،که تاریخ پیروزی هم ناشناخته بود،چیزی ببینند،خیلی بعید و دور از ذهن بود اما نیروی هوایی شاید به تفسیر من به واسطه تجهیزات محور و تخصص محور بودن و این که در آن موقع از نظر هوایی برترین قدرت منطقه بود و از تسهیلات پروازی مدرن و فوق مدرن روز بهره می‌برد، باعث پیوستن نیروی هوایی به عنوان اولین قشر از ارتش آن زمان به انقلاب و اظهار وفاداری به حضرت امام بود.

آگاهی بیشتر کارکنان نیروی هوایی در بیعت با امام اثر مثبتی در تسریع پیروزی انقلاب داشت

وی افزود: شاید به خاطر تبعیضات و تفاوت‌ها ، تبعیض در بحث رفتاری و تفاوت در بحث تفکر و استعداد، هوش و توانمندی خود بچه‌های ایرانی در کنار آن‌هایی که به عنوان مستشار بودند،از عوامل تسریع در پیوستن نیروی هوایی به امام بود که اظهار وفاداری شان را علنا اعلام کنند که اثر این عمل در روند انقلاب و تسریع پیروزی انقلاب به گونه‌ای بود که خودتان بیشتر از هر کسی می‌دانید.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در ادامه به دستاوردهای نیروی هوایی ارتش پس از پیروزی انقلاب اشاره و تصریح کرد: آنچه که مربوط به صنعت هوانوردی است، فکر می‌کنم کمتر از یک ماه دیگر که علم هوانوردی در کشورمان ایران 100 ساله می‌شود، یعنی نیروی هوایی 102ساله می‌شود.چون در ابتدا بحث هوانوردی و نظامی بود و این که یک پروژه امروز شروع شود و ماه دیگر جواب دهد این طور نیست.

ده‌ها هزار تن بمب و موشک بر سر دشمن پیاده کردیم

"صنعت هوایی در تمام دنیا اینگونه است، از برادرن رایت بگیرید تا الان، مدت ها طول می‌کشد یک پروژه هوایی تکمیل شود. ما (نیروی هوایی) از 22 بهمن 57 تحریم شدیم،‌ 35 سال است ما با تحریم پرواز می‌کنیم، 8 سال از این 35 سال را در یک جنگ تمام‌عیار بودیم ده‌ها هزار تن بمب و موشک بر سر دشمن ریختیم و همین الان افتخار داریم که امنیت فضای کشور جمهوری اسلامی ایران را به دور از چشم مردم برقرار کردیم که یک نمونه آن در نیمه‌های شب و دستگیری (عبدالمالک ریگی) آن شرور رخ داد و این یکی از 100ها هزار اتفاقاتی است که از چشم همه مردم دور است و نیروهای مسلح نیازی هم نمی‌بیند که اینها را آشکار کند و ما هم نیازی نمی‌‌بینیم و کار کردن به نحو احسن وظیفه ماست."

در موضوع هوانوردی پروژه‌های بلند مدتی در اختیار داریم/پروژه‌ای روی زمین نمانده

امیر برخور با بیان اینکه در موضوع هوانوردی پروژه‌های بلندمدتی در اختیار داریم، خاطرنشان کرد: اینکه یکی قبل از من آمده و صحبتی کرده که این پروژه این زمان رونمایی می‌شه یا آن پروژه آن زمان رونمایی می‌شود و شما بگویید که این ها مانده کی رونمایی می‌شود؟ خیر، پروژه‌ای روی زمین نمانده، شاید از نظر شما که بیرونید حرکت، مورچه‌ای باشد اما برای ما خیلی ارزشمند است.

حرکت نیروی هوایی مورچه ای نیست

وی ادامه داد: در صنعت هوایی کارها کند پیش می‌رود اما با توجه به شرایط کشور هر تکانی بخوریم برایمان افتخار و یک تقویت روحیه است.اما ما وقتی در سالها یا ماه‌های قبل از سال 57 تا ده سال بعد از خاتمه دفاع مقدس، نیروی هوایی آنچه که داشت را با تمام توان به کار گرفت.

"توانمندی‌های موجود خود را به کار گرفت که اول وجود جمهوری اسلامی حفظ کند و بیاید روی آن حرف بزند و بگوید این کشور و حکومت من است و در مقابل دشمن متجاوز از آن دفاع کردم.بعد از دفاع مقدس خود و لباس‌هایمان را تکاندیم تا ببینیم چه داریم و کجاییم؟ آمدیم دیدیم تجهیزات استفاده شد،درست است که نو بود اما در دفاع مقدس استفاده شد و ما حداکثر توان را به کار می‌گرفتیم تا آن چه که داریم را حفظ کنیم و آن هایی که از دست دایم را پس بگیریم."

تاکیدمان پس از دفاع مقدس بر حفظ تجهیزات استفاده شده بود

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: با گذشت دفاع مقدس دهه‌ای شروع شد که حرفمان این بود که با توجه به اینکه از تجهیزات استفاه کردیم، حال با نقشه یا بی‌نقشه، با تدبیر یا بی‌تدبیر باید تاکید داشته باشیم که تجهیزات استفاده شده باید حفظ شوندچرا که شعار ما شعار "نه شرقی نه غربی،استقلال،آزادی" بود، اگر قرار شد روی این شعار بایستیم که ایستادیم، در آینده هم خواهیم ایستاد، نیاز می‌دانیم آن چه که داریم را بهبود ببخشیم و حفظ کنیم.اگر سربازی اسلحه در دست دارد،خب باید آن را روغن‌کاری و تمیز کند،اگر از ژ3 اسلحه مدرنتر نیامد چه کنم؟ آن را رها کنند؟ نه،باید همان را حفظ کند.

امیر برخور با بیان اینکه برای حفظ تجهیزات به قطعات پرمصرف نیاز داشتیم چراکه پروازها به تعداد مشخص و کامل و محدود نبود و گاها تا حدی است که باید تمام توان را به کار بگیریم.افزود: با این وضعیت به سمت قطعه‌سازی رفتیم و لذا به ابزار و زیر ساخت لازم نیازمند بودیم بنابراین از یک چرخه‌ای شروع شد که خاص جهاد خودکفایی نیروی هوایی بود و بعد به برخی از کارخانه‌ها و سازنده‌ها رسید.

از آنالوگ به دیجیتال آمدیم

وی افزود: سالها نهاجا، ارتش و وزارت دفاع در زمینه زیرساخت‌ها کار کردند و با دانشگاه و کارخانه‌ها در این زمینه مرتبط شدیم و در کنار آن قطعات خیلی ریز را شروع به ساخت کردیم، با این تفاصیل دهه دوم هم تمام شد و از چند سال به این طرف یعنی در دهه سوم انقلاب، قطعات ساخته شده را به کار گرفتیم ؛یعنی حفظ وضعیت موجود برای آن موقع.وقتی دیدیم که توانمند هستیم و خود را باور کردیم که می‌توانیم حالا قطعات ساخته شده را ارتقا دادیم.مثل آنالوگ که اگر 15 سال پیش یک چنین خبرگزاری را می‌خواستند درست کنند، فکر می‌‌کنم 15 برابر این این فضا کار لازم داشت،از آنالوگ به دیجیتال آمدید،همین transitin برای ما هم بود.یعنی از آنالوگ به دیجیتال آمدیم.خیلی از سیستم‌های آنالوگی که در نیروی هوایی و هواپیماها و زیر سیستم‌ها بود را به دیجیتال تبدیل کردیم.

در بحث الکترونیک واقعا توانمند هستیم/توانایی اخلال در سیستم‌های ردیاب دشمن را داریم

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در ادامه گفت‌و‌گوی خود با خبرگزاری تسنیم، به دستاوردهای این نیرو در حوزه جنگ الکترونیک اشاره و تصریح کرد: در بحث الکترونیک واقعا توانمند هستیم، سیستم‌هایمان را ارتقاء داده‌ایم، پروژه‌های مختلفی در این زمینه داشتیم.استفاده از موشک‌ها و راکت‌ها و رادارهای مختلف،پیشران‌های متفاوت که هم تجهیز شده و هم ساخته شدند و هم به روز شدند که پرنده هم نیاز به همین‌ها دارد.

امیر برخور توانمندی نیروی هوایی را در حوزه جنگ الکترونیک و توانمندی و اخلال در سیستم های ردیاب دشمن را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: الان فرصت پرداحتن به جزئیات نیست اما در بخش الکترونیک به خاطر IQ بچه‌ها وزارت دفاع و نیروی هوایی و دانشجوهاو فارغ‌التحصیلان هستند،تجهیزات یکی است،سونی شرکت خیلی پیشرفته‌ایست که ده سال قدمت دارد ، شرکت‌های دیگر هم به همین قطعات دسترسی دارند ولی چرا نمی‌توانند آن را به این کیفیت تولید کنند؟ بحث طراحی هم هست و بحث خود قطعات.ما توانمند هستیم و پیشرفت‌های بسیار خوبی هم داشته‌ایم.

base تجهیزات ما قدیمی است اما سامانه‌ها به روز است

وی در خصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه تجهیزات نیروی هوایی ارتش قدیمی و به نوعی فرسوده هستند و بر همین اساس آمادگی و توانایی این نیرو در مقایسه با تجهیزات هوایی سایر کشورها بسیار پایین است، گفت: ببینید فرسوده و قدیمی دو کلمه متفاوت است. بله، base تجهیزات ما قدیمی است ما که از کسی چیزی نگرفته‌ایم و تحریم مطلقیم، اگر بدانید که برای قطعاتی که شاید میلیمتری هم اندازه ندارد و بحث نظامی‌گری ندارد ولی چون ممکن است در سیستم‌های نظامی استفاده شود،اجازه ورود به آن نمی‌دهند؛ اوج مظلومیت ما را مشخص می‌کند.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش اضافه کرد: بله تجهیزات،متعلق به چند سال پیش است؛ اما در تمام دنیا همین است، هواپیمای f4 را ما داریم، ترکیه هم دارد.آیا هواپیمای f4 ترکیه قدیمی است؟ اسم این هواپیما متعلق به چند دهه قبل است اما یک هواپیما اسم و اسکلتش می‌ماند و همان بحث وجودی ماست و همان چیزی است که در بدن ما می‌آید و می‌رود.الان شما به یک دقیقه بعدی‌اتان متفاوت است یعنی شما می‌توانید با ساخت قطعات یک هواپیما را به روز نگه دارید، همه دنیا این کار را می‌کنند.اسم هواپیما قدیمی است ولی سامانه‌ها به روز است.هواپیمای f15 برای 40سال قبل است و همین الان که بحث انقلاب و دهه فجر می‌شود می‌گویند آن موقع می خواستند f16 بدهد این هم متعلق به همان موقع است،مگر امریکا با آن پرواز نمی‌کند؟ قدیمی است یا فرسوده ؟ یکی از تفاوت‌های هواپیماها با خودرو و شاید تمام تجهیزات، نگهداری و به روز رسانی است.چه در کشور ایران که در این امر تحریم هستیم چه در کشورهای پیشرفته دنیا.

جنگنده‌های نیروی هوایی و ارتش ایران به هیچ وجه فرسوده نیست و رقیب هم ندارد

امیر برخور با بیان اینکه یک هواپیما هر روز چک می‌شود و شناسنامه و ده‌ها پدر و برادر دارد که آن را چک می‌کنند،از روغن و بنزین و هیدرولیک و سیستم‌ها و منهای اینکه این سیستم عامل‌ها عملیاتی هستند به روز هم باید شوند، افزود: زمانی جنگنده f14 بود که می‌توانست از فاصله 200کیلومتری درگیر شود اما با گذشت زمان جنگنده‌های دیگری نیز این قابلیت را پیدا کردند و حتی فاصله درگیری‌ها نیز بیشتر شد. بنابراین اسم هواپیما برای آن موقع است.اسم کوچک و فامیلی شما هر چه هست، بعد به دنیا آمدن با شما بوده، شما را که فرسوده نکرده و تفکرات و آگاهی و دانش روز به روز تغییر می‌کند.جنگنده‌های نیروی هوایی و ارتش ایران به هیچ وجه فرسوده نیست.اسم قدیمی است ولی این ها به روزند و در منطقه به دور از هر گونه شعاری در منطقه بسیار توانمند است و رقیب هم ندارد.

جدایی پدافند از نیروی هوایی هیچ اثری سوئی در وضعیت این نیرو نداشت

وی در تشریح دستاوردهای نیروی هوایی در حوزه بمب‌های سنگین و جنگنده‌های پیشرفته نیز، به تفکیک وظایف نیروی هوایی از قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء پرداخت و با بیان اینکه علم هوایی در نیروی هوایی کشورمان 92 ساله است یعنی در چهل سالگی،پدافند را در درون خود تشکیل داد، تصریح کرد: پدافند جزئی از نیروی هوایی بود و برای این تشکیل شده بود که از باندهای ما حفاظت کند و این وظیفه ادامه پیدا کرد تا اینکه با شروع دفاع مقدس پدافند علاوه برحفاظت از باندها موظف شد که از نقاط حساس و استراتژیک ما مثل پالایشگاه‌ها حراست کند.

جنگنده‌های ما توانمندی انجام هر گونه ماموریت واگذار شده از طرف نیروهای مسلح و سلسله مراتب را دارد

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش تاکید کرد: وضعیت هواپیماهای بمب افکن ما چه بلند برد و چه کوتاه بردمان مثل بقیه هواپیماهایمان آماده استفاده و به روز هست.توانمندی انجام هر گونه ماموریت واگذار شده از طرف نیروهای مسلح و سلسله مراتب را دارد.

امیر برخور در بخش دیگر از مصاحبه درخصوص آخرین وضعیت ساخت جنگنده شفق و آذرخش نیز اظهار داشت: سازنده شفق وزارت دفاع است و عزیزان و متخصاصان وزارت دفاع باید درباره ان صحبت کنند و من اطلاعی از آن ندارم؛ اما در خصوص آذرخش هم کارها انجام شده و تقریبا پروژه موفقی بوده و فقط به مشکلات کوچکی برخورده‌ایم که به زودی رفع می‌شود.

مراحل ساخت آذرخش به پایان رسیده است/تست تداومش در حال انجام است

وی در پاسخ به این سوال که آیا مراحل ساخت آن به پایان رسده و تست شده است، گفت: آذرخش؟،بله؛ انجام شده است.

در ساخت جنگنده‌ها چراغ خاموش حرکت می‌کنیم

جانشین فرمانده نیروی هوایی د رباره زمان دقیق رونمایی از جنگنده اذرخش نیز گفت: شعاری در نیروی هوایی است و آن حرکت چراغ خاموش است یعنی به این معتقد هستند که کاری که انجام آن صددرصدی نشده باید چراغ خاموش باشد.یک بحث، اختراع است و یک بحث،تولید انبوه و یکی هم بحث مصرف است.یعنی این سه مرحله باید انجام شود.ما در نیروی هوایی موظف شده‌ایم که وقتی چیزی به عنوان تک اختراع می‌شود، این ها به عنوان استفاده کردن یا تست تداوم در هواپیما به کارگیری می‌شوند.تست در گوشی یا در یک بطری آب ممکن است کوتاه باشد اما در بحث هوانوردی اینگونه نیست چون ایجاد شرایطی که بتوانید بگویید من در تمام شرایط این هواپیما را استفاده کرده‌ام، ممکن نیست.بنابراین تست تداومش در حال انجام است و رونمایی زمانی است که تست تداوم به صورت مطلق تمام شود.

امیر برخور با بیان اینکه هنوز زمان خاصی برای تحویل این جنگنده به نیروی هوایی مشخص نشده است، درخصوص آخرین وضعیت جنگنده قاهر313 و اینکه تست پروازی آن انجام شده است یا خیر؟ گفت: از آن هم اطلاعی ندارم چرا که این پروژه متعلق به وزارت دفاع است.وزارت دفاع موظف است که تسهیلات تمام نیروها را از جمله نیروی هوایی را مهیا کند.خود نیروی هوایی پروژه‌های خاصی دارد که به کمک بچه‌های وزارت دفاع انجام می‌دهند.اگر ما انجام دهیم وزارت دفاع کمک خواهد کرد ولی اگر خود وزارت دفاع کاری انجام دهد کاری از نهاجا کمک بخواهد ما در خدمت هستیم ولی عمدتا خودشان کارهایشان را انجام می‌دهند مگر اینکه در مرحله پرواز از ما کمک بخواهند.

وی درخصوص نحوه تعمیر و نگهداری جنگنده‌ها در نیروی هوایی و تعداد و تنوع هواپیماهای نیروی هوایی، اظهار داشت: تنوع نگهداری به تعداد هواپیماهای نیروی هوایی است، الحمدلله تحریم باعث شد ما خود را باور کنیم و خودباوری و این احتیاج ما را به سمتی آورد که بچه‌های فنی و پروازی ما بخصوص بچه‌های فنی در اورهال خودشان را باور کنند و این جسارت را به خرج دهند تا در کنار تعهد،سوادشان که هم خوب بود دست به آچار شوند و شروع کنند هواپیماها را برای آماده کردن.نیاز تحریم و خودباوری سه عاملی بود که باعث این کار شد و الان در تمام هواپیماها قادرند اورهال 100 %را انجام دهند.

وی افزود: دقیقا نشمردم که نیروی هوایی چندتا هواپیما دارد و یادم باشد که بشمرم(خنده). اما نهاجا امروز از هواپیماهای f4، f5،f14، و میراژه ها و ... در اختیار دارد.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به دستاورد این نیرو در ساخت بمب‌های هوشمند قاصد گفت: قاصد، بمب‌هایی هستند که هم هدایت شونده‌اند و هم نقطه‌زن.فرق بمب و راکت در هدایت آن هست ولی با این کاری که بچه های جهادمان روی آن انجام دادند کار جدید بود که به یک بمب هدایت شونده تبدیل شد که از راکت هم کم ندارند.

امیر برخور در بخش دیگری از گفت‌و‌گوی خود، به رزمایش نیروی هوایی ارتش با نام مدافعان حریم ولایت 4 اشاره کرد و در خصوص دستاوردهای کسب شده از این رزمایش گفت: رزمایش‌ها طبق فرمایش آقا به گونه‌ای عمل می‌شود که ما باید آن را در شرایط رزم ایفا کنیم.درخصوص محل رزمایش باید بگویم که 13 تا نقطه استراتژیک در دنیا داریم که دو تای آن در کشور ما قرار دارد به عللی آب‌های خلیج فارس انتخاب شد و عکس‌العملش را به خوبی دیدم.یعنی از اولین دقایقی که ما پرواز کردیم کاملا مشهود بود که چه اتفاقی می‌افتد و این نشان از قدرتمندی و توان و نقشی که جمهوری اسلامی در منطقه بازی می‌کند دارد.

قدرت بازدارندگی را در رزمایش نشان دادیم، با یک پرواز جنگنده ما 20 هواپپمای کشورهای اطراف بلند می‌شد

"من به دلیل محدودیت نمی‌توانم جزئیات آن را بگویم و اصلا بچه های نیروی هوایی به دلیل همین محدودیت از مصاحبه فرار می‌کنند.شما دوست دارید بدانید من هم نمی توانم بگویم مثلا ما در رزمایش که یک هواپیمای‌مان بلند می‌شد 20 تا از هواپیماهای دیگر کشور نیز بلند می‌شد و جرات نمی‌کردند که نزدیک ما بشوند یک عدد هواپیما ما 20 هواپیمای آنها را به پرواز در می‌آورد تازه این این یک آیتم ما بود انها همینطوی بی‌جهت دور می زدند،جرات نمی‌کردند کمی این طرف تر بیایند.این قدرت بازدارندگی است؛ می خواهیم بگویید قدرت کجاست؟خب،اگر شما سمت من آمدی و من عقب رفتم؛این قدرت است و قدرت یعنی این.وقتی جمهوری اسلامی در منطقه تاثیرگذار است یعنی این که کشور در منطقه قدرتمند است."

به اهدف پروازهای برد بلند، بمباران و هدف‌زنی و نقطه‌زنی در شب در رزمایش اخیر دست یافتیم

وی با بیان اینکه رزمایش به گونه‌ای برگزار می‌شود که در واقعیات یا شرایط صحنه نبرد رخ دهد،و موشک‌ها و راکت‌ها و بمب‌های استفاده شده در این رزمایش ،حقیقی بودند یا به اصطلاح ما گرم بودند، تصریح کرد: پروازهای برد بلند، بمباران و هدف‌زنی و نقطه‌زنی در شب از اهداف رزمایش بود که به آن دست یافتیم ،هرچند برای اولین بار نبود ولی کار بسیار سختی است.به اهدافمان در آب‌های نیلگون خلیج فارس دست یافتیم و این نقطه قدرت ما بود.علاوه بر آن از بچه‌های نیروی هوایی سپاه هم استفاده کردیم و همکاری بسیار بسیار خوبی بین نیروی هوایی ارتش و سپاه بود.الحمدلله بچه های سپاه با همان خصلت‌های نیرو هوایی ما on time و منضبط و بسیار دقیق،کارشان انجام شد.

گوشه‌ای از توانمندی‌امان را در رزمایش نشان دادیم

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش اضافه کرد: همیشه رزمایش‌ها یک موتور قوی انرژی هستند برای نیروی هوایی،وقتی رزمایش برگزار می‌شود، کارکنان فنی و خلبان‌ها آنچه که از علم و دانش و تخصص دارند به کار می‌گیرند،هر چند گوشه‌ای از نیروها به بندر عباس آمد،گوشه‌ای از یگان‌های دیگر از بعد هوایی عمل کردند شاید چند دهمی از توانمندی نیروی هوایی بود اما همین حال و هوا باعث می‌شود که ما موتور انرژی و روحیه بچه‌ها را دوباره کوک کنیم و آنها می‌توانند مدت‌ها با این روحیه مخصوصا وقتی که 100%موفقیت‌آمیز است و به آن چیزهایی که برنامه‌ریزی کرده بودیم دست یابیم و این باعث می‌شود روز به روز قوی‌تر شوند و کار را خیلی خیلی با انرژی‌تر از قبل انجام دهند.

"دوم این که بعضی از آن مواردی که ما اصلاح کرده بودیم نیز به کار گرفتیم،مواردی که روی هواپیماهایی که تجهیز کرده بودیم و بعضی‌ها را ارتقا داده بودیم در آن جا به کار گرفته شد و چک کردیم و دیدیم که دقیقا آن جوری که ما می‌خواهیم کار می‌کند و بحث ارتقایش هم انجام شد.

وی با بیان اینکه برد بمب‌های ما در این رزمایش به چندصدکیلومتر می‌رسید اظهار داشت:اول روحیه بود و دوم به کارگیری اصلاحاتی که انجام شده بود یا اصلاح شده بود و یا کلا نبود و بعدا تجهیز شده بود.یا که تعمیراتی که انجام داده بودیم برای اولین بار عملا چک کردیم،بعضی کارها مشترکا با وزارت دفاع بود و بعضی کار ها را هم مستقلا نیروی هوایی خودش انجام داده بود.

جانشین فرمانده نیروی هوایی با بیان اینکه در این رزمایش چندین پهپادهای بیگانه شناسیی و رصد شدند، تصریح کرد:شناسایی این است که من این را دیدم و کماکان دارد پرواز می‌کند.خیلی جلوتر برود می تواند تشخیص دهد که متعلق به کدام نیرو و کدام کشور هست.نه این که به کشور ما و مرز ما بیایند،در حریم خودشان پرواز می‌کنند.

سردار جعفری به زیبایی پاسخ ادبیات تهدیدآمیز مقام‌های آمریکایی را داد

امیر برخور در بخش پایانی سخنانش درخصوص تهدیدات اخیر مقام‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: معتقدم که به تهدیدها سردار جعفری به زیبایی پاسخ دادند ؛ همان جواب برایشان کافی است که گزینه‌ای روی میز نمانده که بخواهند اجرا کنند، این مباحث کم‌کم دارد به جوک تبدیل می‌شود اما در بحث توانمندی نیروی هوایی یا آمادگی آن، آنچه که در جمهوری اسلامی تحویل سربازان و مردم عزیزمان درنیروی هوایی شده، و پرسنل و تمام کسانی که به عنوان پشتیبانی منصوب می‌شوند،با تمام وجود با عرق و شرف و غیرت و تعهد آن را نگه داشتند و ارتقا دادند.

آمریکا از پاسخ ما کاملا آگاه است/توان عملی کردن گزینه نظامی را ندارد

وی افزود: الان هم نیروی هوایی در آمادگی بسیار بسیار خوبی فرار دارد و در منطقه حرفی برای گفتن دارد و هنوز هم جایگاه خود را در بعد هوانوردی حفظ کرده‌ایم.به حمدلله در موردی که سوال کردیدبرای ما فرقی نمی‌کند تمام نقاطی که به یک سرباز ابلاغ شود چه در کنار مرزهای هوایی ما و چه در داخل حریم هوایی برای ما مهم است، از همان نقطه هم با تمام توانمندی دفاع می‌کنیم و تا همین الان اگر امروز آمریکا برای صدمین بار می‌گوید که گزینه حمله نظامی روی میز هست؛ سال‌های قبل خیلی از این قوی‌ترش را گفت ولی تا الان نتوانسته سر سوزنی چه او و چه کشورهای دیگر گفته‌هایشان را عملی کنند چون از پاسخ ایران و هم مردم و هم نیروهای مسلح کاملا آگاهند.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در ادامه به نحوه دستگیری ریگی اشاره کرد و افزود: یک بعد آن اطلاعاتی است و یک بعد آن نظامی است. اگر همین الان مجددا این دستور ابلاغ شود من شاید نتوانم این عکس العمل را انجام دهم یعنی به قدری این سرعت عمل بالا بود که لطف پروردگار شامل حالمان شد؛ ما در ارتش زمانی را در این زمینه از دست ندادیم، ما از زمان به نحو احست استفاده کردیم حتی دقیقه‌ای را بیهوده تلف نکردیم؛ تصمیم‌گیری یکی از نکات برجرسته آن بود یعنی فرماندهی کنترل نقش مهمی در این عملیات پیچیده داشت و مورد تمجید تمام مسئولین نظامی قرار گرفت.

نمی‌دانستیم در هواپیمایی که قرار بود بنشیند چه شخصی وجود دارد/بعدا فهمیدیم جریان چیست

امیر برخور خاطرنشان کرد: در بعد اطلاعاتی نمی‌دانم اما در بعد نظامی دقیقه‌ای هم از دست ندادیم؛ فقط و فقط لطف پروردگار بود و تمام این افراد بازیگران میدان بودند و به هر کدام، بازی که محول شد نقششان را به زیباترین نحو انجام دادند.  
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 42
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۷:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 132 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط مرتضی پور »

من که متوجه نمیشم،یعنی تویه ایران نهضته جنگنده سازی راه افتاده!(صاعقه ی 2کابینه؛اذرخش؛قاهر،شفق)
پس چرا ما هیچی نمیبینیم؟خب همه ی توانو رویه یک جنکنده بگذارین و یک هواپیمای پیشرفته تولید کنین؛مگه ایران مثله بقیه ی کشورها هستش که هر شرکتی برا خودش هواپیما بسازه و بفروشه،همش عادت داریم از یه ور بوم بیفتیم
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط Sami 1993 »

طی پرس و جو هایی که در باب اقدامات ما درباره ساخت جنگنده داشتم ، به این نتیجه رسیدم که با ورود پروژه M-ATF به مراحل نهایی ، دیگر موضوع آذرخش و صاعقه تمام شده است .

اما حالا به شخصه اعتقاد دارم که اتفاقاتی افتاده و در حال افتادن هست که نیروی هوایی را مجددا مجبور به بررسی پروژه اوج کرده است .

اتفاقاتی از جنس دهه فجر امسال که حتی یک فشنگ هم رونمایی نشده ( مثلا یکی ویژگی های اصلی دهه فجر رونمایی حداقل یک دستاورد دفاعی هست )
اتفاقاتی از جنس جلوگیری از برگزاری رزمایش ( به ویژه رزمایش موشکی )
و ......................

در اینباره بنده به نهاجا پیشنهاد می کنم حتی به جای صاعقه ، دنبال بهینه سازی آذرخش و انبوه سازی آن ( همراه با ارتقا تایگر های موجود ) باشد ( هزینه صاعقه بیشک از آذرخش بیشتر است )

این موضوع نیاز به مدیریت صحیح منابع مالی دارد .

در این بین نهاجا می تواند از خیر 4 جنگنده F-7 ، میراژ F1 ، فانتوم D و سوخو 22 ( با توجه به انتشار برخی اخبار درباره تلاش برای عملیاتی آن ) بگذرد و با بازنشسته کردن آنها ، بودجه مربوط به آنها را ( علاوه بر بودجه مربوط به تایگرها ) به پروزه آذرخش تزریق کند زیرا آذرخشی که بر اساس یک الگوی خوب خارجی ( F-5 EM نیروی هوایی برزیل ) بهینه شده باشد همه از لحاظ کمی و هم لحاظ کیفی از 4 جنگنده گفته شده برای نهاجا بهتر و کارآمد تر است ( تا زمانی پروژه های اصلی تولید جنگنده به نتیجه برسد و وارد تولید شود )
Captain II
Captain II
پست: 594
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۳:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3170 بار
سپاس‌های دریافتی: 4864 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط &mmt »

خوب وقتی بیان میکنند شفق ( یا کوثر ) و قاهر پروژه های وزارت دفاع است و وضع بودجه ی سال اینده ی این وزارت خانه هم که دیدیم چه شد ( ایضا رزمایش ها و پرتاب ها و پروژه های موشکی و ... سال جاری ) تکلیف این پروژه ها هم مشخص می شود
Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵, ۲:۴۳ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 660 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط F-14 Fan »

جنگنده ساخت داخل و تولید انبوه آن - آرزویی که متاسفانه هم چنان برای ایرانیان بر آورده نشده است.
Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۹:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط SADGYAN »

پروژه M-ATF چی هست دوست محترم ؟؟؟
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲, ۶:۴۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط شیرافکن »

در اینکه ما پیشرفت رو به جلویی داشتیم که شکی نیست.مثلا فقط اگر در نظر بگیریم که اف 4 های نهاجا که در زمان جنگ بهترین سلاحشون برای نبردهای دریایی ماوریک بوده حالا به موشک های چند صد کیلومتری ضد کشتی مجهز شدن یا تولید بمب هوشمند و......کارهای بزرگ و رو به جلویی بوده.
ولی به نظر کفایت نمیکنه.یکی از دلایلش میتونه نوع نگاه به نیرو در اولویت بندی دفاعی باشه.مثلا ما توی پدافند یا توان موشکی یا نیروی دریایی تاثیر این اولویت بندی را میبینیم ولی در نیروی هوایی چندان به چشم نمیاد.و این باعث میشه حتی در اینده اگر ما به یک شکاری توانمند بسیار پیشرفته هم دسترسی پیدا کنیم توی تولید انبوه ان با توجه به میزان تخصیص بودجه دچار مشکل بشیم.تا زمانیکه این نیرو در اولویت قرار نگیره و پول کافی برای این نیروی گران ولی در عین حال کارامد اختصاص داده نشه امکان یک جهش وجود ندارد.حالا این دیدگاه به شدت منفی گرایانه بود!!!!
اما شاید دیدگاه خوشبینانه یا حتی منطقی تر اینست که هنوز بعد از گذشت بیست سال از اغاز تلاش ها کشور به توانایی کامل برای تولید یک جت پیشرفته که ارزش تولید انبوه را داشته باشه نرسیده و در حال افزایش تجربیات و تجمیع فناوریهای اکتسابی است که این طولانی شدن هم میتونه به دلیل عدم اختصاص بودجه مناسب باشه و یا مهمتر از ان عدم همکاری گسترده دیگر کشورها باشه.مثلا اگر در همان شفق 3 روسها پا پس نمی کشیدن و موتور و ایونیک لازم را فراهم میکردن سالها پیش ایران طرح را به نتیجه می رسوند بعد ادعای خودکفایی در ساخت هواپیمای پیشرفته جت میکرد.که البته با موتور و ایونیک تماما خارجی فقط بزرگنمایی بود.اما حالا عملا باید همه چیز را خودشان بسازند که این باز منجر به طولانی شدن طرح برای کسب فناوریهای لازم و از طرفی باعث افزایش هزینه میشه که نیازمند اختصاص پول مناسب بیش از گذشته است.
باید یک اطلاعات جامعی در مورد سطح توانمندی کشور در ساخت بخش های مختلف داشت و همچنین میزان همکاری با دیگر کشورها در بخش های مختلف و بعد میزان بودجه مورد نیاز و بودجه ای که در عمل تخصیص داده میشه.تا اینکه بشود فهمید ایا صرفا بحث های بودجه ای یا فناوری در این کند بودن موثر بوده یا نیرو نیازمند یک تحول ساختاری مدیریتی است مثل اتفاقی که با امدن دریادار سیاری در نیروی دریایی رخ داد.بااین سطح اطلاعات اندک نمیشه دلیل وضعیت موجود را عادلانه و عاقلانه بررسی کرد!!!!!
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 316
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰, ۱۰:۱۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2097 بار
سپاس‌های دریافتی: 2074 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط Lord_Jason »

اینقدر که طی این چند سال ماکت و اف-5 در طرح های مختلف رونمایی و نامگذاری شده در کل تاریخ هوانوردی روسیه و آمریکا جنگنده تعریف و طراحی نشده! آذرخش و صاعقه و صاعقه نسل پنجم و کوثر و شفق و قاهر و ماهر...
اگر خیلی توان طراحی و صنایع هوافضای قوی داریم خب یه جنگنده مولتی رول مثل اف-15 یا سوخو-30 طراجی کنیم و خلاص! دیگه اینهمه نامگذاری و ماکت و تعریف و تمجید چیه!
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 21
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ بهمن ۱۳۹۰, ۳:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 42 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط aerolove »

اینقدر که طی این چند سال ماکت و اف-5 در طرح های مختلف رونمایی و نامگذاری شده در کل تاریخ هوانوردی روسیه و آمریکا جنگنده تعریف و طراحی نشده! آذرخش و صاعقه و صاعقه نسل پنجم و کوثر و شفق و قاهر و ماهر...
اگر خیلی توان طراحی و صنایع هوافضای قوی داریم خب یه جنگنده مولتی رول مثل اف-15 یا سوخو-30 طراجی کنیم و خلاص! دیگه اینهمه نامگذاری و ماکت و تعریف و تمجید چیه!

من هم موافقم.

این اسامی فقط برای گمراه کردن اطلاعاتی است و اصل قضیه اینها نیست، مهم اینه که با این پول تحقیقات و ناوگان فرسوده نیازمند نگهداری گران و تکنولوژی ضعیفی که در صنایع داریم ساخت همین چند تا بمب هم عالی است و ساخت جنگنده پیشرفته فعلا طلبمون.
Major II
Major II
پست: 42
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۷, ۴:۵۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 68 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط ALFEREDO »

زمانی جنگنده f14 بود که می‌توانست از فاصله 200کیلومتری درگیر شود اما با گذشت زمان جنگنده‌های دیگری نیز این قابلیت را پیدا کردند و حتی فاصله درگیری‌ها نیز بیشتر شده.

یعنی علاوه بر f-14 میگ 29 یا f-4 ها دارای رادارار برد بلند وهمچنین توان حمل و شلیک موشک فینیکس(فکور90)یا .... را دارند؟
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 42
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲, ۷:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 132 بار

Re: جدیدترین جنگنده ایرانی در آستانه رونمایی

پست توسط مرتضی پور »

[FONT=Century Gothic]
ALFEREDO نوشته شده:زمانی جنگنده f14 بود که می‌توانست از فاصله 200کیلومتری درگیر شود اما با گذشت زمان جنگنده‌های دیگری نیز این قابلیت را پیدا کردند و حتی فاصله درگیری‌ها نیز بیشتر شده.

یعنی علاوه بر f-14 میگ 29 یا f-4 ها دارای رادارار برد بلند وهمچنین توان حمل و شلیک موشک فینیکس(فکور90)یا .... را دارند؟


  [FONT=Impact]نه برادر جان! منظور ساخته شدن جنگنده هایی با قابلیت اف14 در دنیا هستش مثاه   
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”