ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۸۷, ۱۰:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3546 بار

ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

پست توسط sand_fighter »

عصر ایران – دولت عربستان سعودی در راستای استراتژی جدید غرب و ایالات متحده در قبال ایران نقش ویژه ای را بر عهده گرفته است .

حاکمان سعودی که درآمد سرشار نفتی در سال های اخیر ، دست آنها را برای بذل و بخشش ها و خاصه خرجی های ملوکانه در کشورهای منطقه و جهان افزایش داده است ، حتی به واسطه دلارهای انباشته شان در بانک های آمریکایی و اروپایی این افتخار را یافتند که در جمع 20 کشور حل کننده بحران اقتصادی جهان قرار بگیرند و یکی از اعضای گروه 20 شوند .

البته خود آنها هم به خوبی می دانند که سران کشورهای اروپایی و آمریکایی آنها را در چشم بشکه های نفتی و بسته های سبز رنگ دلار می بینند و ارزشی بیشتر از آن برای آنها قایل نیستند ، همان طور که سال گذشته یکی از همین سران عرب منطقه خلیج فارس به گوردون براون نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که به آنها به چشم " یک گاو شیر ده " در بحران اقتصاد جهانی نگاه نکنند و انتظار نداشته باشند شیوخ عرب نفتی منطقه کیسه های زر و سیم خود را برای مقابله با تبعات منفی بحران اقتصاد جهانی هزینه کنند !

البته این سخنان حاکم منطقه هیچ گاه تحقق نیافت و حاکمان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همچنان کما فی السابق دستی در جیب خود و دستی در دست سران کشورهای اروپایی و آمریکایی دارند ، تا جاییکه عربستان سعودی به صراحت امروز نقشی را بازی می کند که از اتاق های فکر کنگره و کاخ سفید به او محول شده است ، و آن نقش، خرید سلاح های روسی برای ممانعت از فروش تسلیحات روسی به ایران ( به ویژه سیستم دفاع ضد هوایی اس 300 روسی) است .

بر اساس خبری که روز گذشته در رسانه های غربی و منطقه منتشر شد دولت عربستان سعودی تمایل خود را برای خرید بیش از 7 میلیارد دلار سلاح از روسیه ابراز داشته است که سیستم دفاع موشکی اس 400 روسی یکی از این اقلام است .

ظاهرا حاکمان ریاض در این خرید نظامی به دنبال ارتقای توان دفاعی خود نیستند و بیش و پیش از آن به فکر مصالح و منافع راهبردی آمریکا و غرب در منطقه هستند ، چرا که اگر عربستان بخواهد سلاح بخرد طبیعتا بازار فروش سلاح های مدرن و فوق مدرن آمریکایی و اروپایی به روی این کشور گشوده است .

در راستای این نقش جدید ، عربستان همچنین ماموریت یافته در صورت تشدید فشارها علیه ایران و احتمال اعمال تحریم های نفتی ، نفت چین را تامین کند و با ارایه کسری نفت ایران به بازارهای جهانی از افزایش قیمت نفت جلوگیری کند .

ظاهرا دولت ریاض در چارچوب این استراتژی مامور خرید سلاح های روسی هم شده است تا بدین وسیله مقامات کرملین را تحریک کند تا اگر صرفا از زاویه منافع اقتصادی به روابط با ایران می نگرند ، را ه تجدید نظر در سیاست هایشان در قبال ایران برایشان سهل و ساده شود .

عربستان و غرب به خوبی ماهیت روابط بین المللی را می شناسند و می دانند که حمایت های دو پهلو و گاه و بیگاه روسیه از ایران در قبال غرب از دو منظر منافع راهبردی و منافع اقتصادی برای حاکمان کرملین قابل توجیه است .

از منظر منافع راهبردی ، دولت اوباما خود وارد عمل شد و شکاف های روابط خود با کرملین را به حداقل رساند؛ که دست کشیدن از استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا یکی از بزرگ ترین قدم ها در این زمینه بود .

اما ظاهرا مقامات آمریکایی برای روسیه طعمه های چرب اقتصادی هم قرار داده اند و یکی از بزرگ ترین این طعمه ها دلارهای سبز رنگ عربستان سعودی است . از این رو عربستان را جلو انداخته اند تا چند معامله پر سود تسلیحاتی با روسیه به انجام برساند و از سوی دیگر به چینی ها اطمینان دهد که در صورت دست کشیدن از منافع نفتی در ایران ، می توانند روی میدان های نفتی " پرو پیمان " صحاری حجاز حساب باز کنند.

بنابراین در چارچوب سیاست جدید دولت اوباما در منطقه خاورمیانه به ویژه در قبال برنامه هسته ای ایران ، کاملا واضح و مشخص است که نقش عربستان بسیار خاص و ویژه است ولی مشخص نیست حاکمان سعودی برای این خوش رقصی در قبال واشنگتن از کاخ سفید چه انتظاری خواهند داشت ؟

البته شاید دولت اوباما " فکر آن جا را هم کرده باشد " و تغییر ادبیات او در مقایسه با پرزیدنت بوش که به " دموکراسی سازی در خاورمیانه " تاکید داشت می تواند بهترین امتیازی باشد که به حکام مستبد کشورهای عربی منطقه می توان داد . اگر اوباما همانند سلف محافظه کار خود روی دموکراسی سازی در خاورمیانه تاکید چندانی نداشته باشد ( که ظاهرا در 9 ماه گذشته چنین به نظر می رسد ) این خود تامین یکی از مهم ترین توقعات و انتظارات حاکمان سعودی ( و البته دیگر حاکمان غیر انتخابی خاورمیانه ) از دولت آمریکا و دیگر کشورهای غربی است .
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

پست توسط میهن پرست »

حالا ما هی بگیم دوستان عربستانی ما.برادران سنی و وهابی ما :-O .
اینا هم هی زیراب ما رو بزنن.پدر سوخته ها انگار هیچ بویی از غیرت نبردن.همش دارن مثل سگ برای غربی ها دم تکون میدن.فقط ارزو دارم که یه روز که از خواب پا میشیم بگن ایران تمام تاسیسات نفتی عربستان رو زده :AA:
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Major II
Major II
پست: 221
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۸۷, ۷:۰۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 329 بار
سپاس‌های دریافتی: 448 بار

Re: ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

پست توسط moha684 »

حالا مثلا عربا اس400 بخرن چه غلطی میخوان بکنن؟
[FONT=System][External Link Removed for Guests] 
[FONT=System] 
[FONT=System]618 
-
پست: 102
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸, ۱۰:۰۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 233 بار
سپاس‌های دریافتی: 251 بار

Re: ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

پست توسط pinpin747 »

خیلی جالبه...ایران هی رزمایش موشکی و نظامی انجام بده سودش رو کشورهای فروشنده سلاح ببرند!!!خیلی جالبه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: ریاض: به ایران سلاح ندهید ، ما بیشتر می خریم!

پست توسط Sami 1993 »

اینها هم درخواست کردن و روسها هم قبول کردن :zz: :???: یعنی روسها بیاین این سامانه استراتژیک خودشون رو بدن آل سعود که بعد این سامانه سر از آمریکا دربیاره تا آنها نقطه ضعفشو پیدا کنن که در جنگ احتمالی در آینده بر علیه روسیه و کشورهای دارنده این سامانه به کارببرن؟ محاله روسها بادست خود . خودشونو بکنن تو قبر :-P روسیه اس 300 به خاطر این به ایرن میده که به ما اطمینان داره .
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”