کنترل ماهوا‌ره‌ای نیروگاه اتمی بوشهر توسط سازمان "سیا"

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

کنترل ماهوا‌ره‌ای نیروگاه اتمی بوشهر توسط سازمان "سیا"

پست توسط HORLIKAN »

دويچه وله : رییس سازمان «سیا» خبر از گشایش مرکزی جدید برای مقابله با توسعه سلاح‌های اتمی داد. از طریق دوربین‌های ماهواره‌ای بر فعالیت‌های سایت اتمی بوشهر امکان نظارت ۲۴ ساعته وجود دارد.

در حالی که خبر راه‌اندازی نیروگاه بوشهر بیشترین واکنش‌ها را در ۲۴ ساعت گذشته در پی داشته است، رییس سازمان سیا در اولین ساعات روز پنج‌شنبه (۲۸ مرداد / ۱۹ اوت) خبر از گشایش مرکزی جدید، همزمان با افتتاح سایت بوشهر و برای مقابله با هرگونه افزایش و توسعه سلاح‌های اتمی و کشتار جمعی می‌دهد.

به گفته این مقام آمریکایی، راه‌اندازی این مرکز به طور خاص برای تقابل با هر گونه ماجراجویی مسئولین ایرانی در زمینه تولید وگسترش سلاح‌های اتمی راه‌اندازی می‌شود. لیون پانتا، رییس این سازمان می‌گوید که بازرسان آژانس انرژی اتمی نیز با این مرکز همکاری خواهند کرد.

جرج لیتل، سخنگوی سازمان اطلاعات آمریکا پرونده افشای وجود راکتورهای پیشرفته در سوریه و نیروگاه مخفی قم در سال ۲۰۰۹ را نیز از همین دست فعالیت‌ها می‌داند؛ اما به گفته او، تشکیل این مرکز ویژه راه‌های جدیدتری در مقابله با تهدیدات کشورهایی چون ایران در اختیار جامعه جهانی قرار می‌دهد.

برنامه اتمی ایران تحت تاثیر افشاگری‌های «سیا»

تاکنون مسئولین این سازمان موفق شده‌اند با دستکاری تجهیزات صادراتی به سایت اتمی نطنز، موجب افت در تولید اورانیوم غنی شده در این نیروگاه شوند. مقامات اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند که آخرین رآکتورهای صادراتی روسی به ایران را که برای پردازش اورانیوم در نیروگاه بوشهر تعبیه شده است، دستکاری کرده‌اند، به طوری که این دستگاه‌ها قابلیت تولید الکتریسیته لازم را در زمان پیش‌بینی شده نخواهند داشت.

مقامات این سازمان تقریبا اطمینان دارند که با توجه به امکانات موجود در نیروگاه اتمی بوشهر، متخصصین ایرانی موفق به تولید بمب اتمی نخواهند شد. با این حال این نیروگاه تحت نظارت دوربین‌های ماهواره‌ی سیا در طول ۲۴ ساعت شبانه روز قرار می‌گیرد.

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا می‌گوید به محض شروع به کار نیروگاه بوشهر، متخصصین برجسته به بررسی و تحلیل تولیدات این نیروگاه می‌پردازند. در واقع «سیا» از یک طرف در سایه همکاری با بازرسین سازمان جهانی اتمی و از طرف دیگر، در صورت ممانعت مقامات ایرانی، از طریق دوربین‌های مجهز ماهواره‌ای به صورت ۲۴ ساعته بر فعالیت‌های سایت اتمی بوشهر نظارت می‌کند.

طی سال‌های آغازین قرن بیست و یکم مسئولان سازمان اطلاعاتی آمریکا درهمکاری با شرکت ماهواره‌ای «ژِئوآِی» تمام مراحل ساخت و بهره‌برداری نیروگاه نطنز را زیر نظرگرفته‌اند. نیروگاهی که افشای ساخت پنهانی آن از سال ۲۰۰۲ پای مامورین و بازرسان آژانس انرژی اتمی را به ایران باز کرده و برنامه اتمی این کشور را مبدل به یک بحران جهانی کرده است. تنها از سال ۲۰۰۵ بود که ایرانی‌ها توانستند با انتقال بخشی از سایت‌های هسته‌ای به زیر زمین، بار دیگر فعالیت‌های هسته‌ای خود را از نظارت دوربین‌های ماهواره‌ای به گونه‌ای دور کنند.

واکنش رهبر ایران به تهدیدها
پس از آنکه روز سه‌شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه تعرض نسبت به نیروگاه بوشهر را موجب واکنش شدید از سوی ایران دانست، رهبر ایران شبانگاه چهارشنبه در دیدار با مسئولین دولتی، هر گونه مذاکره با دولت آمریکا در شرایط فعلی را منتفی دانست.
آیت‌الله خامنه‌ای هر گونه حمله نظامی به ایران را بعید دانسته و تاکید کرد در صورتی که این «حماقت» عملی شود، «میدان مقابله ملت ایران نه نتها منطقه خاورمیانه؛ بلکه میدان گسترده‌تری خواهد داشت».
رهبر جمهوری اسلامی گفت: « ما با دلايل واضح، مذاکره با آمريکا را رد کرده‌ايم چرا که مذاکره در سايه تهديد و فشار و ارعاب را مذاکره نمی‌دانيم و به همين علت، همچنان که مسئولان محترم کشور گفته‌اند ما اهل مذاکره هستيم اما نه با آمريکايی که خواستار گفتگو در سايه تهديد و تحريم و زورگويی است».

وی درباره درخواست‌های بين‌المللی از ايران برای تعليق غنی‌سازی گفت: «ملت و مسئولان ايران از اين حق کوتاه نمی‌آيند و انشاءالله با ايجاد نيروگاه‌های هسته‌ای و توليد سوخت آنها در داخل، اين حق طبيعی خود را دنبال خواهند کرد».
رهبر جمهوری اسلامی گفت: «مسئولان کشور در مقابل قطعنامه تحريم و تحريم‌های يک جانبه آمريکا و اروپا، تصميمات بسيار درستی گرفته‌اند و انشاءالله با اين تدابير و در سايه وحدت و همدلی، تحريم به يک فرصت تبديل خواهد شد».

موضع اخیر رهبران جمهوری اسلامی واکنشی است به تهدیدهای تندی که در غرب در برابر راه‌اندازی نیروگاه بوشهر مطرح شده است.
جان بولتون، نماینده پیشین دولت آمریکا در سازمان ملل به مقامات اسراییل هشدار داد که مقامات این کشور تنها ۸ روز فرصت دارند تا مانع از دسترسی یکی از بزرگ‌ترین دشمنان این کشور به سلاح اتمی شوند.
مسئولین ایرانی روز دوشنبه خبر از آغاز به کار نیروگاه بوشهر در سی‌ام مرداد ماه جاری داده‌اند. نیرو گاهی که به گفته جان بولتون، بمباران آن پس از آغاز به کار فعالیت‌های اتمی تنها با وقوع یک فاجعه انسانی و کشتار بسیاری از مردم منطقه قابل اجرا خواهد بود. او خطاب به مقامات اسراییلی می‌گویدکه تنها 8 روز وقت دارند که تا قبل از شروع به کار سایت بوشهر آن را نابود کنند. روزنامه اورشلیم پست، یکی از پر مخاطب‌ترین روزنامه‌های اسراییل، روز چهارشنبه سخنان جان بولتون را تیتر صفحه اصلی کرد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: کنترل ماهوا‌ره‌ای نیروگاه اتمی بوشهر توسط سازمان "سیا"

پست توسط Sami 1993 »

به منظور دخالت در فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران،
سيا مركز جديد مبارزه با تسليحات هسته‌اي راه‌اندازي كرد
خبرگزاري فارس: سازمان جاسوسي سيا به بهانه نگراني از راه‌اندازي نيروگاه هسته‌اي بوشهر، يك مركز مبارزه با گسترش تسيلحات هسته‌اي افتتاح كرده است تا به گفته خود با گسترش تسليحات و فناوري‌هاي خطرناك مبارزه كند.

تصویر
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، "لئون پانتا " رئيس سازمان جاسوسي "سيا " آمريكا روز گذشته اعلام كرد كه يك مركز مبارزه با تكثير تسليحات هسته‌اي افتتاح كرده است تا با گسترش فناوري و تسليحات خطرناك به مبارزه بپردازد.
سيا مدعي شده است كه اين اقدام را در حالي انجام داده است كه ايران در آستانه سوخت‌رساني به نيروگاه هسته‌اي جديد خود در بوشهر قرار گرفته است.
پانتا اعلام كرد كه بخش جديد افتتاح شده، اپراتورهاي سيا و تحليلگران اين سازمان را در كنار طرح‌هاي آشفته هسته‌اي قرار مي‌دهند تا بتوانند با تهديد تسليحات كشتار جمعي مقابله كنند.
بر اساس اين گزارش، اين مركز، همكاري ميان تحليلگران و اپراتورهاي سازمان سيا را رسميت مي‌بخشد.
"پائول برانان "، تحليلگر ارشد موسسه علوم و امنيت بين‌الملل اعلام كرد كه اين مركز جديد سيا در حالي فعاليت خود را آغاز مي‌كند كه نيروگاه هسته‌اي بوشهر قرار است با ميله‌هاي سوختي كه توسط روسيه تهيه شده است، تغذيه شود. سوخت اورانيوم قرار است روز شنبه هفته آينده به رآكتور بوشهر انتقال يابد، و فرايندي آغاز مي‌شود كه حدود يك ماه به طول خواهد انجاميد و سپس با ارسال برق به شهرهاي ايران توسط اين رآكتور، اين فرايند به پايان مي‌رسد.
وي ادامه داد كه نيروگاه هسته‌اي بوشهر هيچ گونه تهديد تكثير تسليحات هسته‌اي را به دنبال ندارد و تنها سيا در نظر دارد به همراه ديگر عناصر جامعه اطلاعاتي، اين تأسيسات را مورد نظارت و كنترل خود قرار دهد.
بر اساس اين گزارش، عمليات نظارتي بر نيروگاه هسته‌اي بوشهر توسط مركز ملي مبارزه با تكثير تسليحات هسته‌اي كه تحت نظارت دفتر مدير اطلاعات ملي است هدايت و رهبري مي‌شود.
يكي از مقامات اطلاعاتي آمريكا كه نخواست نامش فاش شود اعلام كرد كه زماني‌كه نيروگاه بوشهر عملياتي شود، تحليلگران تمامي آژانس‌ها، داده‌هايي همچون رادارها و تصاوير ماهواره‌اي اين تأسيسات هسته‌اي را به طور جداگانه مورد بررسي قرار مي‌دهند و سپس مشاهدات خود را به اشتراك مي‌گذارند.
انتهاي پيام/+
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”