حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط hani1459 »

خبرگزاري فارس: "مركز مطالعات بين‌المللي و استراتژيك " آمريكا به همراه "ادم سيتز " عضو دانشكده نيروي دريايي آمريكت در گزارشي به بيان ديدگاه‌هاي ايران در زمينه امنيت ملي پرداخته و تصميمات ايران را درباره رقابت با آمريكا ارزيابي كرده‌اند.

تصویر
به گزارش خبرنگار ديپلماسي عمومي و جنگ نرم خبرگزاري فارس، "مركز مطالعات بين‌المللي و استراتژيك " آمريكا به همراه "ادم سيتز " عضو دانشكده نيروي دريايي در گزارشي به بيان ديدگاه‌هاي ايران در زمينه امنيت ملي پرداخته و تصميمات ايران را درباره رقابت با آمريكا ارزيابي كرده‌اند.

* اظهارات مقامات بلندپايه در ايران مبني بر تلاش براي مقابله با تهديدات دريايي، هوايي و موشكي بيانگر نظر ايران نسبت به حضور آمريكا در منطقه خاورميانه هستند.

سرلشكر محمدعلي جعفري، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در نشستي خبري در ماه فوريه 2011 از يك موشك جديد و ساخت داخل رونمايي كرد. سرلشكر جعفري در رابطه با اين موشك تصريح كرد: "از آن‌جا كه دشمن ممكن است از جانب دريا، هوا و به وسيله موشك كشور را تهديد كند، سپاه پاسداران به توان خنثي‌سازي تجهيزات پيشرفته دشمن مجهز شده است. "

چنين اظهاراتي به ارزيابي ديدگاه‌هاي ايران در مورد رقابت استراتژيك اين كشور با آمريكا كمك مي‌كنند. اين بيانات درك ارزشمندي را از نظر ايران در مورد حضور نظامي آمريكا در منطقه، پاسخ ايران به اين حضور و در نهايت تصميم اين كشور در مورد چگونگي مقابله استراتژيكي با آمريكا به دست مي‌دهند.

پيشرفت‌هاي ايران در زمينه فناوري موشك‌هاي بالستيك، به عنوان يكي از عناصر كليدي در قدرت بازدارندگي استراتژيك و دكترين جنگ نامتقارن اين كشور نبايد مورد غفلت قرار گيرند.

* ايران بزرگ‌ترين دارنده موشك‌هاي بالستيك در خاورميانه

تهران موشك‌هاي بالستيك را براي دفاع از كشور ضروري مي‌داند. نهادهاي نظامي ايران معتقدند يك برنامه مؤثر در زمينه موشك‌هاي بالستيك علاوه بر كمك به جابه‌جايي كلاهك‌هاي هسته‌اي موجب افزايش ظرفيت‌هاي استراتژيكي كشور و همچنين در زمينه جنگ نامتقارن خواهد شد. ايران از اوايل دهه 1980 تا كنون به صورت روزافزون ظرفيت‌هاي خود را در مورد موشك‌هاي بالستيك بر اساس فناوري‌هاي روسيه، كره شمالي و چين افزايش داده است.

ايران در حال حاضر بزرگ‌ترين انبار موشك‌هاي بالستيك را در خاورميانه دارد و نهادهاي نظامي و علمي اين كشور در تلاش هستند تا كيفيت، مقياس و برد اين موشك‌ها را افزايش دهند.

تهران ظرفيت‌هاي موشكي خود را عنصري كليدي در مسير جلوگيري از حمله و همچنين ابزاري براي حمله به اهداف مهمي مي‌داند كه حمله اين كشور را محتمل نمي‌دانند؛ به عنوان مثال مي توان به نيروهاي غربي و نيروهاي تحت حمايت غرب كه پايگاه‌هاي آمريكا در خليج فارس را نيز در برمي‌گيرند، اشاره كرد.

موشك‌هاي بالستيك ميان‌برد ايران (MRBM) كه شامل شهاب-3 و انواع ديگر آن با برد بيشتر هستند بايد مورد توجه خاص قرار بگيرند. شهاب-3، بردي ميان 1000 تا 1500 كيلومتر دارد و مي‌تواند اهدافي را در سرتاسر خاورميانه مورد هدف قرار دهد.

ديگر موشك‌هاي بالستيك ميان‌برد ايران شامل عبارتند از انواع ديگر شهاب-3 مانند شهاب-3A، شهاب-3B، شهاب-4 (قدر)، سجيل و BM-25. اين موشك‌ها بردي ميان 1500 تا 2500 كيلومتر دارند و مي‌توانند اهدافي را در سرتاسر خاورميانه، تركيه و جنوب شرق اروپا را مورد هدف قرار دهند. نيروي دريايي ارتش آمريكا، در پاسخ به پيشرفت‌هاي مداوم ايران در زمينه موشك‌هاي بالستيك ميان‌برد و تحقيقات اين كشور در مورد موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما، ناوهاي مجهز به سپر دفاع موشكي را در خليج فارس مستقر كرده است.

بحرين، مصر، اسرائيل، اردن، كويت و عربستان سعودي نيز از آمريكا درخواست كرده‌اند تا سيستم موشكي زمين به هوا موسوم به MIM-104 Patriot را در اختيارشان قرار دهد؛ اين سيستم مي‌تواند موشك‌هاي بالستيك شليك شده توسط دشمن را متوقف و يا نابود كند.

* موشك‌هاي دريايي سپاه با سرعتي معادل سه برابر صوت

رهبران ايران در مورد پيشرفت‌هاي اين كشور در زمينه فناوري موشك‌هاي بالستيك ناراحت نيستند. مقامات بلندمرتبه در نهادهاي سياسي و نظامي اين كشور مرتباً پيشرفت‌هاي كشورشان در اين حوزه را به رخ مي‌كشند. روزنامه تهران تايمز در گزارشي نوشت: محمد علي جعفري، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در نشستي خبري در تاريخ 8 فوريه 2011 اظهار كرد كه ايران موشك‌هاي بالستيك هوشمند و "مافوق صوتي " توليد كرده است كه "قابل ردگيري نيستند و مي‌توانند با دقت بالايي اهداف خود را مورد اصابت قرار دهند " و اين كشور همچنين به "رادارهاي ساحلي با برد 300 كيلومتر " دست پيدا كرده است.

سرلشكر جعفري در اين نشست همچنين گفت كه سپاه پاسداران اخيراً تحقيقاتي را روي دو رادار سيار با برد 60 كيلومتر به پايان رسانده است كه اين دو رادار مي‌توانند روي ناوشكن‌هاي كوچك نصب شوند.

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا) نيز از قول سرلشكر جعفري نوشت: "ايران در سطح گسترده در حال توليد موشك‌هاي بالستيك هوشمند با اهداف دريايي است؛ اين موشك‌ها با سرعتي معادل سه برابر بيشتر از سرعت صوت حركت مي‌كنند. "

سرلشكر جعفري در مورد اين اسلحه جديد چنين گفت: "از آن‌جا كه دشمن ممكن است از جانب دريا، هوا و به وسيله موشك كشور را تهديد كند، سپاه پاسداران به توان خنثي‌سازي تجهيزات پيشرفته دشمن مجهز شده است. "

* ايران مخالف دسترسي بيگانگان به آب‌هاي اين كشور و حضور آمريكا در خليج فارس است

با توجه به اين كه اين سخنان از جانب محمدعلي جعفري، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، مطرح شده است، نمي‌توان از كنار آن‌ها به سادگي عبور كرد.

با وجود اين كه سرلشكر جعفري مستقيماً از آمريكا نام نمي‌برد، اما به احتمال قوي منظور او از دشمني با "فناوري پيشرفته " كه ايران را از دريا و هوا تهديد مي‌كند نيروهاي هوايي و دريايي آمريكا است.

اين اظهارات و اظهارات شبيه به اين نمايان‌گر اين هستند كه ايران رد هر گونه دسترسي خارجي به آب‌هايش را در اولويت قرار داده است و معتقد است اين بهترين اقدام براي مقاله با حضور آمريكا در منطقه خليج فارس است.

* تاثير نسل سوم موشك فاتح-110 بر افزايش توان عملياتي سپاه

اخيراً ديگر مقامات باسابقه در دولت ايران نيز بر اهميت پيشرفت‌هاي كشور در زمينه موشك‌هاي بالستيك تأكيد كرده‌اند.

احمد وحيدي، وزير دفاع ايران، در يكي از مراسم‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در تاريخ 21 سپتامبر 2010، اظهار كرد كه ظرفيت‌هاي عملياتي واحد موشكي هوا -فضاي سپاه پاسداران به كمك نسل سوم موشك فاتح-110 كه طراحي و ساخت آن در درون كشور صورت گرفته است، به طرز چشم‌گيري افزايش خواهند يافت.

بيان اين اظهارات توسط مقامي بلندمرتبه مانند وزير دفاع نشان دهنده تمايل پايدار ايران به افزايش ظرفيت‌ها در جنگ نامتقارن عليه آمريكا و بازدارندگي در مقابل حمله اين كشور است.

* ايران با ساخت موشك‌هاي بالستيك كنوني به سوي ساخت موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما پيش مي‌رود

از آن جا كه ايران موشك‌هاي بالستيك خود را لازمه حراست از انقلاب و حفاظت از كشور در مقابل دخالت بيگانگان مي‌داند، نمي‌توان پيشرفت‌هاي اين كشور در اين حوزه را ناديده گرفت. هر چند به نظر مي‌آيد موشك‌هاي ايران از نوع متعارف و داراي بردي محدود هستند؛ بسياري از آن‌ها ممكن است مسلح به كلاهك‌هاي هسته‌اي و يا شيميايي شوند.

اين موشك‌ها همچنين به منزله گام‌هايي هستند كه جمهوري اسلامي نهايتاً به سوي ساخت موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما برمي‌دارد؛ فرضيه‌اي كه شايد به تبديل شدن به واقعيت نزديك باشد.

جيمز آر. كلپر، رئيس سازمان جاسوسي آمريكا، در تاريخ 10 فوريه 2011 در مقابل كميته دائم منتخب مجلس در امور جاسوسي گفت: "ايران در ماه فوريه 2010 طرح موتور موشكي جديدي را به نمايش گذاشت كه به گفته تهران به منظور استفاده در يكي از ماهواره‌برهاي بزرگ فضايي ايران به نام سيمرغ طراحي شده است. اين كشور همچنين از شبيه‌ساز سيمرغ نيز رونمايي كرد. از اين فناوري مي‌توان در ماهواره‌بر كلاس موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما استفاده نمود. "

با توجه به اين پيشرفت‌ها واضح است كه جمهوري اسلامي به افزايش ظرفيت‌هاي خود در زمينه موشك‌هاي بالستيك ادامه خواهد داد تا با تجاوز احتمالي آمريكا مقابله كند.

با در نظر گرفتن كيفيت، برد و مقياس موشك‌هاي ايران تحقيقات و پيشرفت‌هاي اين كشور در اين حوزه در آينده نزديك تعادل قدرت و نيروي نظامي را در خاورميانه برقرار خواهد كرد.

اظهارات افراد كليدي در حكومت ايران از آغاز ماه سپتامبر 2010، جداي از تعصب يا درستي آن‌ها، نشان مي‌دهند كه ايران همچنان با حضور آمريكا در منطقه مخالف و به دنبال قطع دسترسي نيروهاي آمريكايي به خليج فارس و نفوذ اين كشور در منطقه اين منطقه است.

تا زماني كه ايران منافع منطقه‌اي خود را تحت تعرض و يا تهديد كشورهاي بزرگ‌تر و پيشرفته‌تر از لحاظ فناوري ببيند؛ مي‌توان گفت قطعاً به دنبال پيشرفت در ظرفيت‌هاي موشكي خود خواهد بود تا كمبودهاي معمول خود را جبران كند.

**** زرادخانه موشك‌هاي بالستيك ايران

- شهاب-3 با برد 800 مايل

در گزارش وزارت دفاع در آوريل 2010، كه قبلاً نيز از آن مطلب ذكر شد، وضعيت اين نوع موشك "در حال استفاده " معرفي شده است.

ايران چندين فروند از اين نوع موشك را در تاريخ 28 سپتامبر 2009 در آستانه نشست 1 اكتبر با كشورهاي 1+5 آزمايش كرد.

- شهاب-3 "نوع ديگر "/سجيل با برد 1200 تا 1500 مايل

در گزارش وزارت دفاع در آوريل 2010 وضعيت "نوع ديگر " شهاب-3 با سوخت مايع "احتمالاً در حال استفاده " معرفي شده است. وضعيت نوع ديگر اين موشك، موسوم به سجيل، كه از سوخت جامد استفاده مي‌كند، در گزارش وزارت دفاع "عدم استفاده " ذكر شده است. برد اين موشك‌ها احتمالاً شامل بخش‌هاي گسترده‌اي از خاور نزديك و جنوب شرق اروپا از جمله پايگاه‌هاي آمريكا در تركيه مي‌شود.

- BM-25 با برد 1500 مايل

رئيس سازمان جاسوسي نظامي اسرائيل در تاريخ 27 آوريل 2006 گفت كه ايران محموله‌اي شامل موشك‌هاي BM-25 با پشتيباني تداركاتي كره شمالي دريافت كرده است؛ موشك‌هايي كه گفته مي‌شد مي‌توانند كلاهك هسته‌اي حمل كنند. واشينگتن تايمز در تاريخ 6 ژولاي 2006 طي مقاله‌اي اين اظهارات را تأييد و اعلام كرد كه اين موشك‌ها بر پايه موشك SS-N-6 مربوط به دوران شوروي ساخته شده‌اند. گزارش‌هاي رسانه‌اي در دسامبر 2010 بيان‌گر اين بودند كه ايران شايد قسمت‌هايي از موشك BM-25 را از كره شمالي گرفته باشد؛ اما تمام موشك را از اين كشور نگرفته است.

- موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما

مقامات آمريكايي معتقدند ايران ممكن است تا سال 2015 بتواند موشك‌هاي بالستيك قاره‌پيما (برد 3000 مايل) بسازد؛ اين چارچوب زماني در گزارش آوريل 2010 توسط وزارت دفاع نيز تكرار شد.

-موشك‌هاي ديگر

ايران در تاريخ 6 سپتامبر 2002 اعلام كرد كه موشك فاتح-110 با برد 20 مايل (سوخت جامد) را با موفقيت آزمايش كرده است. اين كشور در اواخر سپتامبر 2002 نيز اعلام نمود كه ساخت اين موشك را آغاز كرده است. ايران همچنين داراي چند صد موشك بالستيك كوتاه‌برد است كه شامل شهاب-1، شهاب-2 و تندر-69 است. ايران در ژانويه مارس 2009 ادعا كرد كه يك موشك جديد هوا به هوا را آزمايش كرده است. اين كشور در تاريخ 7 مارس 2010 ادعا كرد كه در حال توليد موشك‌هاي كوتاه‌برد كروز است كه بسيار دقيق هستند و مي‌توانند اهداف سنگين را هدف قرار دهند.

- فضاپيما

ايران در فوريه 2008 اعلام كرد كه كاوش‌گري را به فضا فرستاده است و همچنين گفت فناوري موشكي اين كشور احتمالاً تا حدي پيشرفت كرده كه تصور ساخت يك موشك بالستيك قاره‌پيما توسط ايران واقع‌گرايانه است.

ايران پس از شكست در آگوست 2008، در اوايل فوريه 2009 يك ماهواره كوچك و نزديك به زمين را به وسيله راكت ماهواره‌بر سفير-2 (با بردي حدود 155 مايل) به فضا فرستاد. پنتاگون اعلام كرد كه اين پرتاب "كاملاً به ما مربوط مي‌شود " زيرا "در اين عمليات ظرفيت‌هاي دوگانه‌اي وجود دارند كه ممكن است از آن‌ها براي ساخت موشك‌هاي دوربرد استفاده شود ".
فارس
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 36
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۶, ۷:۴۸ ق.ظ
محل اقامت: United States
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 75 بار
تماس:

Re: حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط catsoo »

Dear Captain II
Please mention the link to your article above.

Thanks

Catsoo
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط mm1990 »

موشک قدر که شهاب-4 نیست بلکه موشک شهاب-3 مدل F رابه دلیل تفاوتهای زیادی که در سرعت و موتور با شهاب-3 دارد را قدر نامگذاری کرده اند.
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط میهن پرست »

دوستان نميخوام حاشيه درست كنم ولي موندم چطور ما نزديك به9ساله كه موشك هامون در برد 2000 كيلومتر توقف كرده و مثلا پيشرفتي نداشتيم.اين واقعا جالبه.حالا ما رو نميكنيم اين غربي ها چرا خودشون رو به كوچه علي چپ زدن.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط Sami 1993 »

میهن پرست نوشته شده:دوستان نميخوام حاشيه درست كنم ولي موندم چطور ما نزديك به9ساله كه موشك هامون در برد 2000 كيلومتر توقف كرده و مثلا پيشرفتي نداشتيم.اين واقعا جالبه.حالا ما رو نميكنيم اين غربي ها چرا خودشون رو به كوچه علي چپ زدن.این عادت همیشگی غربیهاست که خودشون رو بزنن به کوچه علی چپ ( البته این عادت به مدافعانشون هم سرایت کرده )

حلا از شوخی گذشته ، من دو دلیل را محتمل می دونم .
1- یا بردشون افزایش داشته ولی یه خاطر برخی مسایل اعلام نکرده اند .
2- یا بردشون ثابت مونده ولی از نظر دقت اصابت و میزان توانایی عبور از پدافند ضد موشک دشمن ارتقا پیدا کرده اند .
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۴:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: حتما بخوانید:نبايد از توان بازدارنده موشكي ايران غافل شد

پست توسط mm1990 »

saman azizi نوشته شده:
میهن پرست نوشته شده:دوستان نميخوام حاشيه درست كنم ولي موندم چطور ما نزديك به9ساله كه موشك هامون در برد 2000 كيلومتر توقف كرده و مثلا پيشرفتي نداشتيم.اين واقعا جالبه.حالا ما رو نميكنيم اين غربي ها چرا خودشون رو به كوچه علي چپ زدن.این عادت همیشگی غربیهاست که خودشون رو بزنن به کوچه علی چپ ( البته این عادت به مدافعانشون هم سرایت کرده )

حلا از شوخی گذشته ، من دو دلیل را محتمل می دونم .
1- یا بردشون افزایش داشته ولی یه خاطر برخی مسایل اعلام نکرده اند .
2- یا بردشون ثابت مونده ولی از نظر دقت اصابت و میزان توانایی عبور از پدافند ضد موشک دشمن ارتقا پیدا کرده اند .

هر دو دلیل احتمال داره ولی دلیل دوم اعلام شده ولی اولی ازش خبری نیست.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”